Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Yasam Alanimiz

Cvp: Yeni Yasam Alanimiz

O el yapimi dis filtre gibi garip olmus
Ikinci ise guzel dusunulmus borular falan ama adaminda dikkat cektigi bir nokta var cok sessiz fakat benim dusuncem dolap icinde olup goruntu kirliligi yapmamasi yonunde

Bu overflow olmasi tasmayi onluyormus sanirim degil mi ?

Evet taşma önlemek için .. Sen yinede bak değişik şeyler var o adamın yaptığı

Merhaba,

Biraz gec gordum ondan ancak cevap verebildim.

Aklınıza gelen her soruyu sorabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya calısacagım.

1) Hayır ekstra bir özelliğe gerek yok. Benimki 6mm standart camdan yapıldı. Ölçü konusunda pek bir bilgim yok ustalar daha detaylı yardımcı olabilir. Ama bir oranı var diye hatırlıyorum.

2) Burada dış filtre yerine açık sistem kullandığımızdan tabikide ses daha fazla. Ama ben rahatsız olmuyorum. Kafa motorundan gelen sesi şöyle tarif edebilirim: alçak frekansta olan titreşim sesi. Dolayısıyla sesi ne yaptıysam yuzde yuz kesemedim. Ama dolap içinde ses izolasyon padleri kullandıgım için buyuk olcude azalttım. Salonumda kullanıyorum ve rahatsız degilim.

3) Malzeme dizilimi dış filtre mantığında. Tek fark ve bana göre artısı malzeme miktarı tamamen sana ait. İstediğin kadar koyabiliyorsun. Malzeme bol olduğu için bakterilerin gelişmesi için buyuk yuzeye sahip oluyorsun.

4) Evet. Ben pc kasa fanı kullanıyorum. Noctua NF R8 almak vardı aklımda ama bulamadım NF B9 aldım. Gayet sessiz. Hatta 3 kademede çalıstırabiliyorsunuz. Ben en kuvvetlisinde kullanıyorum sesi ayırt edemiyorsunuz. Fazlasıyla az. Kafa motorunun titreşim sesi geliyor sadece. Saatte 64m3 hava cıkısı yapabiliyor.

5) Motorlarda kaliteli ve güvenilir markaları öneririm çünkü diğerlerinde zamanla debi düşüyor ve sesleri çekilmez oluyor. Kullandığım ürünü tavsiye ederim. Saatte kaç litre su bastığına ve basma yukseklıgıne dıkkat edın urun secerken. Giriş ve çıkış borularında bir sabitleme yok ama kulede sabit borular var. Uygun zamanımda resmini ekleyecegim.

6) Su seviyesini doğru ayarlamazsanız evet taşma ihtimali var. Şöyle anlatayım: durgun suyun seviyesi sizin maksimum seviyeniz olacak. Motor çalışırken su pompaladığından sumptaki su seviyesi bir miktar azalacak. İşte bu iki seviye arasında tutmanız yeterlidir. Hatta bende pimpirikli biri olduğumdan sumpa ek bolme koydurdum ki taşarsa bir miktara kadar tölere edebileyim diye.

7) Evet. Sadece iki seye dikkat edin. Biri makine(ler)in toplam ısıtabildiği litre. Diğeri boyutları, cunku sumpa yerlestireceginden ısıtıcıların min su seviyesini karşılamış olman gerek. Tavsiyem su miktarınız çok oldugundan toplam ısıtılabilen litre sizin akvaryum su hacminizden yuksek olması.

Umarım yardımcı olmusumdur.

Kolay gelsin

Yardimci oldunuz tabiki asil ben tesekkur ederim aklimda netlesmeyen birkac soruyu tekrar sormak istiyorum yanliz

2-Ses fazla derken dis filtre kullandiysaniz su veren borunun cikardigi sesten fazla mi mesela odada olacak yani ses en buyuk sorun kafa motoru dediginiz normal motor mu dalga motoru mu bunlari karistiriyorum ama normal motordan bahsettiniz sanirim

5-Motor suda oldugu icin ses yapmiycak diye dusundum 22 w nasil sizce onerebiliceginiz bir marka var mi ? Yada suanki akvaryumda kac w ne marka motor kullaniyorsunuz

6-Soylediginiz sey kesinlikle mantikli ve bende yapmayi dusunuyorum tesekkurler mesela su yukardan 10 cm kalacak sekildeyse bu sondaki cam 8 cm mi olmali yukardan olacak boslu

7-Eheim jagger 300 w dusunuyorum yani o konuda sorun yok peki bilmedigimden soruyorum butun malzemeler bunun icine sigacaksa bu isitici nereye girecek birde isitici tamamen su icine giremiyorsa napmaliyim

Son olarak bu sistemin ustu acik olacak degil mi ?

kafa motorları burada var alisarp
mailto:/pet_urunleri.aspx?kat=238&ad=balik-kafa-motorlari-tetra-eheim-atman-resun-dolphin

Bu konularda pek bilgim yok ama anladigim 22 w az bunlardan hangisini onerirsiniz

mailto:/urun_detay.aspx?urn=15648&ad=sicce-multi-pump-2500-kafa-motoru

mailto:/urun_detay.aspx?urn=15650&ad=sicce-extrema-suprema-2500-kafa-motoru

mailto:/urun_detay.aspx?urn=15649&ad=sicce-multi-pump-4000-kafa-motoru

Sanirim kaliteli bir marka ?

2) Dış filtre hiç kullanmadım o yuzden bilemiyorum. Dalga motoru suya dalga efekti vermek için kullanılan yardımcı ekipmandır. Bizim akvaryumlarda gerek yok. Kafa motoru: suyu bir noktadan baska bir noktaya pompalayan ekipmandır. Dış filtrelerde entegre motor vardır. Ama sump sistemi dış filtre mantıgının acık olanı oldugundan parcaları kendiniz temin etmeniz gerekir. (Motor, cam kap, borular vs..) Kafa motoru genel adı gibi birsey akvaryum ekipmanı satanlara motor desenizde onlar anlarlar.

5) Ben Eheim Compact 5000+ kullanıyorum. Debisi ayarlanabilir. En düşükte 2500 litre/saat en yuksekte 5000 litre/saat su pompalıyor. Bu urunu almamdaki en onemli sebeplerden biri de hem kuru hem ıslak calısması. Yani motoru suyun dısında da kullanabiliyorsunuz. Zamanla debi düşme olayı elbet vardır ama Eheim sonucunda. Ses durumu makul olcude. Elektrık tuketımı 86w.

Açıkçası 22w bana az geldi. Ama tabi akvaryumun boyutuda bunda etkili. Motor tavsiyesinde motorunuzun akvaryumu saatte en az 5-6 kere çevirebilmesi tavsiye ediliyor.

6) Tam olarak anlayamadım dediğinizi.

7) Bende ilk olarak jager düşündüm ama jagerler cok uzun. Onu sump a konumlandıramazsınız. O yuzden bende 2 adet sera 250w aldım. Seralar hem kısa hemde jager kadar kaliteli. Tek fark jagerden biraz kuvvetsiz.

Ben sumpın ustunu acık bıraktım buharlaşma maksimum olsunda yerine yeni su koyayım diye. Akvaryumuysa kapaklı yaptım.

6 numara için yeni sistemler geliştirildiğini ve artık taşma olmadığını duydum Ali Sarp. Akvaryumu yaptırmadan önce düşünmüş ve bu riskten ötürü caymıştım. Mas ile bir görüşmemde artık elektronik sistemlere falanda yöneldiklerini söylediler. Bir konuşmakta fayda var. Sump çok güzel ama temizlik için dolap içinde uğraşmak gerekecek. Bu biraz eziyetli tabiki.

Onur bey ben bu akvaryumu ya tekrar masa yada sizin beta akvaryuma yaptirmak istiyorum kaplumbaga akvaryumu icin gorusurken isminizi vermem bir sakinca yaratir mi ?

Sakincasi yoksa sizin akvaryuma verdikleri fiyat neydi ?

Sanirim fiyat belirtmek istemiyorsunuz om den mail adresimi atayim ordan paylasabilir misiniz ?

Tabikide ismimi verebilirsiniz. Aradan zaman gectigi icin hatirlamazlarsa su kaplumbagasi icin iki adet merdiven kuru alanli akvaryum derseniz hatirlayacaklardir. Hatta resmide gosterebilirsiniz.

Fiyat konusunda mebla buyuk oldugundan acikcasi burda yazmak hos olmaz. Ama mail adresinizi yollarsaniz ordan detay bilgileri verebilirim.

IP cam almayı nasıl düşünüyorsunuz? Ne kadar oluyor fiyatları acaba?

Acikcasi almak yerine kendim yapmayi dusunuyorum. Bu tip ugraslari severim :) ama interneti arastirirsaniz 15$ da var 30$ da. Benim planim her 5 saniyede bir foto vermesi yeter. Telefonumdan da ulasmak cabasi. Cunku her an her gun nasil olduklarini ve ne yaptiklarini gormek istiyorum. Hep evde olamiyorum.

Forumda böyle fikirler görmek beni çok sevindiriyor helal olsun uğraşmanız emeğiniz çok güzel

Hayvanları evde yokken izleyecek sistem kurmayı bende düşündüm ama bir türlü vakit ayıramadım. Hem bir sorun olursa sebebini görürüz hemde biz varken yapmayıp göremediğimiz davranışları izleriz.

Cok tesekkur ederim :) onlar icin en iyisini yapmaya calisiyorum sizler gibi

Geri