Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yep Yeni Akvaryum :)

SedatSezer

Bronz 4 Üye
Herkese merhaba

Bugun yep yeni bir akvaryum kurdum. Akvaryumun boyutlari 100cm boy 45cm en ve 60cm yukseklik. Akvaryumun su derinligi 40cm

Zemin: Silis kum
Filtre: Eheim Classic 600
Isitici: Eheim Jager 200
Isitici Lamba: Exo Terra Day Glo 100w
Uv Lamba: Jbl reptile jungle uv 310
Kuru alan: Orta boy Turtle bank (Buyuk boy turtle bank siparis ettim hafta ici elimde ulastiginda onu koyucam)
Aksasuar: Yapay asma, Yapay bitki
(Aradigim mango kokunu bir bulsam direk alicam ama bulamiyorum)

Farkli bir akvaryum olsun istedim. Yapay bir asma aldim ve akaryumun sag ust kosesine sabitledikten sonra akvaryumun cesitli yerlerine vantuzla sabitledim ve bir kisminida suda serbest biraktim. Asma disinda bir adet daha sus bitkisi var. Cok yer kapliyolar gibi gozuksede yandan baktiginizda bitkiler yukardan geldigi icin suyun icinde cok yer kaplamiyorlar.

Akvaryumu henuz kurdum o yuzden hafif buhulu gozukuyo su filtre halleder yarina kadar diye tahmin ediyorum.

Gorus onerilerinizi bekliyorum.

mailto:/2643rdi.jpg
mailto:/2450uww.jpg
mailto:/2evbztg.jpg
mailto:/4rdt6u.jpg
mailto:/14bhvyt.jpg

Cvp: Yep Yeni Akvaryum :)

bitkiye hayvan takılmayacak şekilde tertibat alırsan fena durmuyor. hatta uyurken asılıp kafa dışarda uyuyabilir. akvaryuma düşme durumu olmasın. kokusu var mı ? ipek değilde plastik yapraklı gibi geldi bana.

ısıtıcının tepesi su dışında kalacak. su içinde gözüküyor gibi. max çizgisini aşma.

Sistem çok güzel olmuş, güle güle kullansınlar. Aranılan mango bulundu mu tamamlanmış olur.

Asmaya bayıldım, biraz kargaşa yaratmış ama hafif düzenleme yoluna gidilirse çok başarılı olur. İlerde çıkma kuru alan yaparsınız.

Güle güle kullanın. :)

Cok sagolun masallah diyelim :) icerdeki bitki ipek kaliteli ama asma plastik. ama asmaninda cok cok azi suda. Bugun tekrar duzenledim asmayi kaplumbagalar tutuna tutuna gidiyolar :)
Baya bir izledim acaba takiliyorma bitkilern arasina zorluk yasiyorlarmi diye hic bir sikinti yok aksine aralarinda tutuna tutuna egleniyolar.
Isitici fully subsidable ama tamamini sokmadim su seviyesi minimum seviyesinin 3 4 cm yukarisimda.

Bu sistem baya hoslarina gitti butun gun asilip sagi solu izliyorlar.
Daha onceden filtre borularina tutunup uyulardi simdi tutunacak birsuru yerleri var.
Hersey yolunda ancak;
Suan tek sıkıntı mango kökü bulamamam.
Mango koku yerine koyabilcegimiz baska bir kok / agac var mi?

En iyisi mango kökü. İstanbul da isen bolca bulabileceğin yer var. Dün juen pete uğradım. 2 mango kökü daha aldım. Kendin seçersen çok güzel kökler bılabilirsin. Kaynattığım kökü ufaklıklar kullanmaya başladı. Diğeri altına rahat girilebilir değildi. Ama bu mağara gibi oldu. Girip girip kaşınıyorlar :)

emre eheimlar tam suya batabiliyor muydu ?

Juen'e haftaya ugrarim ozaman istanbula geldigimde. Bende ayni bahsettigin gibi altina rahatca girebilcek bi mango alicam buldugumda. Hem fonksyonel olarak hemde gorsel olarak akvaryum tamamlanmis olcak ozaman :)

Hayır Cem, eheim ısıtıcı suya tam batmıyor. Minimum water level işareti var üzerinde. Şimdi kullanma kılavuzundaki ilgili yerin resmini çektim. Aşağıda veriyorum. İkinci resim yakın çekim.
mailto:/img132/2456/wjzb.jpg
mailto:/img547/5461/wnvc.jpg

Dün juendeki iki en büyük mangodan birini aldım Sedat. Diğer ufak battı ama bu bakalım ne kadar inat edecek. Ellerimdeki mango köklerinin en kullanışlısı bu. Küçük akvaryuma koyduğum yeni mangoyu hemen kullanmaya başladılar. Aynı anda iki kaplumbağa girip kaşındılar.

Bu arada calcil ve rugil yemler yeni gelmiş. Her ikisinden de tükendikleri için tekrar aldım. Calcil almak isteyenler için tarihi belirteyim: 01/2015. Agilde bittiği için almak istedim ama ellerindekileri kaldırmışlar, tarihleri 02/2014 müş. P.tesi günü gelecek partide agilde olacakmış. Uğrayıp almayı düşünüyorum. Vital yem göremedim ve sormayı unuttum, gittiğimde vital yem durumunu da soracağım. Hayvanlar büyüdükçe yem tüketimi artmaya başladı. Vital, raffy p ve carnivor yemlerde hızla tükeniyor. Herkese tevsiyem özellikle 2 hayvanda kalın.

Çizgilinin akvaryumundaki tetra ısıtıcım bozulduğu için jbl almaya karar vermiştim. Önere önere sayende juende 100 w jbl kalmadı Cem :) Neyseki P.tesi gelecek partide varmış. En geç Salı günü bu ısıtıcı ve kalan yemleri tamamlayacağım.

Bu arada almayı düşünen varsa 15 w uvb ampulden 1 adet kaldı. Yazın gelecek değişimler sebebi ile 2 yedek almak zorundaydım. Gittiğimde bundan gelip gelmeyeceğinide sorarım.

Şu istediklerimizi bir türlü dikkate almıyorlar. Kedi köpek ürünlerine daha çok önem veriyorlar. Firmaya yazılı bir talep yapacağım.

Ben Bursada yasiyorum her hafta Istanbula gitsemde firsat bulamiyorum akvaryumcu dolasmaya ama haftaya kesin ugrayacagim juen e. Zaten hergun kesin web sitesine bakiyorum ama gormedende alinmiyor ki mango koku tarzi seyler.

Buarada bu isiticiyi pek arastirmadan aldim. Eheim markasina guvendim. Nasil? Kullanma klavuzu olduguna gore sende var :)

Gectigimiz hafta oyle bir masraf olduki akvaryum, isitici vs. artik netten bisey arastirmaya bile korkar oldum. Mango kokunu alip onumuzdeki birkac ay kurus harcamayi dusunmuyorum :)

SuKaplumbagalarini bakimi cok kolay! diyerek sattiklarindan heralde getirmiyorlar pek sukaplumbagasina ozel aksesuarlar.

arayıp agil yemlerde bozukluk var demiştim. belki ona sebep kaldırmış olabilirler. bana gönderdikleri şubat 2014'tü. benimkilerin yarısı yemiyor. 2016 yılı yemlerde düşmüş artık. reptomin temmuz 2016;
sera royali nisan 2015 tarihli aldım. jbl energil piyasada kalmadı. en ileri tarih mayıs 2014 gördüm. bu sürede bitmez. o da sadece bir yerde.
carnivor mart 2015;
raffy p şubat 2015;
mineral kasım 2014;
vital mayıs 2015;
bir tanede meraktan 100 ml'lik jbl schildkkröten futter aldım. kasım 2015 tarihli kısaca gammarus. içindeki gammaruslar seranınkinden biraz daha büyük. bir kaç tene pembe stick var onlarda balık böcek gibi tam proteinli yemler. yetişkinliğe doğru giderken bu tercih edilebilir.

bu jbl ısıtıcı şart oldu artık. akvaryumda oynamadıkları bir bu kalmıştı. yatay vaziyete getiriyorum. sabah çapraz dönmüş. zaten iki mango ile üç bitki seferi sürekli geziyorlar akvaryumda şimdi buna sardılar. geçenlerde büyüklerden birisi kuru alandan uçup ısıtıcıya kabuğunu vurdu. plastik koruma olması bu açıdan da iyi.

SedatSezer' Alıntı:
Ben Bursada yasiyorum her hafta Istanbula gitsemde firsat bulamiyorum akvaryumcu dolasmaya ama haftaya kesin ugrayacagim juen e. Zaten hergun kesin web sitesine bakiyorum ama gormedende alinmiyor ki mango koku tarzi seyler.

Buarada bu isiticiyi pek arastirmadan aldim. Eheim markasina guvendim. Nasil? Kullanma klavuzu olduguna gore sende var :)

Gectigimiz hafta oyle bir masraf olduki akvaryum, isitici vs. artik netten bisey arastirmaya bile korkar oldum. Mango kokunu alip onumuzdeki birkac ay kurus harcamayi dusunmuyorum :)

SuKaplumbagalarini bakimi cok kolay! diyerek sattiklarindan heralde getirmiyorlar pek sukaplumbagasina ozel aksesuarlar.

Eheim ısıtıcı en iyisi. Ben 300w ve 100w olanları kullanıyorum. Bu ısıtıcının bazı kalitelilerde olduğu gibi seviye düşerse durma özelliğinin yanında sadece bunda olan akvaryum içerisinde kırılırsa akımı kesme özelliğide mevcut. Bu anlamda en güvenlisi. JBL olanda koruma plastiği ile büyük kaplumbağa akvaryumlarında avantajlı. Neticede en iyi ısıtıcıyı almışsın, hayırlı olsun.

sedat suyu o çizgiye hizala sende yüksekte kalmış. o sebeple sordum, tam batıyor mu diye.

Emre sanirim sayende juenden 15w uv ben alamadım :) birde kalktım taaa istanbullara gittim onun için :)
Şaka biryana dun gittim bende juen e gercekten 15 w uv yoktu fakat ankaradan temin edebiliyoruz dediler, almak isteyenler icin online almalarini yada magazayi once aramalarini tavsiye ettiler,
Vital den bahsetmissiniz 5/2015 vardı aldım ama agil ve royal yoktu. Hatta ben oradayken y eni mangolar geldi cokta uygun sekiller vardi dayanamadim kucuk bir tane batmasini umdugum bir kok aldim :)

Bu ara Reptomin'in 250 ml olanında da sanırım tedarik sorunu yaşanıyor. Juenpet'de ve Beşiktaş'ta hiç bir yerde bulamadım. İnternette bazı hayvan sitelerinde var.

Demin hangi konuda hatırlayamıyorum ama Cem değinmiş. Bende de 2014 Şubat son kullanma tarihli bir Agil yem var. Burun kıvırarar yiyorlar. O yüzden muhtemelen bu ay sonunda yarım kutu Agil'i çöpe dökücem. Reptomin ve Vital ile yola devam (ana yem açısından)

ben perşembe royal ve reptomin siparişi vermiştim demek benden sonra bitmiş veya daha önce baktıysanız yeni gelmiş olabilir. ben telefonla arayıp tarihlerini sorarken hepsinden var demişlerdi.

cem' Alıntı:
arayıp agil yemlerde bozukluk var demiştim. belki ona sebep kaldırmış olabilirler. bana gönderdikleri şubat 2014'tü. benimkilerin yarısı yemiyor. 2016 yılı yemlerde düşmüş artık. reptomin temmuz 2016;
sera royali nisan 2015 tarihli aldım. jbl energil piyasada kalmadı. en ileri tarih mayıs 2014 gördüm. bu sürede bitmez. o da sadece bir yerde.
carnivor mart 2015;
raffy p şubat 2015;
mineral kasım 2014;
vital mayıs 2015;
bir tanede meraktan 100 ml'lik jbl schildkkröten futter aldım. kasım 2015 tarihli kısaca gammarus. içindeki gammaruslar seranınkinden biraz daha büyük. bir kaç tene pembe stick var onlarda balık böcek gibi tam proteinli yemler. yetişkinliğe doğru giderken bu tercih edilebilir.

bu jbl ısıtıcı şart oldu artık. akvaryumda oynamadıkları bir bu kalmıştı. yatay vaziyete getiriyorum. sabah çapraz dönmüş. zaten iki mango ile üç bitki seferi sürekli geziyorlar akvaryumda şimdi buna sardılar. geçenlerde büyüklerden birisi kuru alandan uçup ısıtıcıya kabuğunu vurdu. plastik koruma olması bu açıdan da iyi.

Royalin varsa energil için daha bekle. Kesin gelir yakında. Hatta ben bu gelen partide varmı diye sorarım. Şu an juende satılanların genel olarak tarihleri iyi. Benim yemler artık tarih yaklaşmadan bitiyor. Bunlar iyice büyüyünce ne olacak bilmem. Birde cumberland olan varya benim ilk reslere boy olarak yetişen. Onun kafası diğerlerinden büyük. Hayvan daha çok yemek için kafayımı büyüttü ne :)
Hem sera hem jbl kaplumbağa vitaminleride vardı. Yemlerde sorun yokta lamba ve kuru alan konusuna eğilseler iyi olacak.

Ben çizgili akvaryumuma koyacağım. Onun su derinliği biraz daha az olduğu için tetra dik durmuyordu. Belkide yamuk durduğu için bozuldu. Şimdi jbl olanı alıp tam batırırım rahata ererim.
Ben bu hafta biraz bitki kontrolü yaptım. İki bitkiyi attım artık. Yapraklar lif lif olmuştu.

cem' Alıntı:
sedat suyu o çizgiye hizala sende yüksekte kalmış. o sebeple sordum, tam batıyor mu diye.

Su biraz daha yukarıda kalabilir. Çizgi tam minimum seviye. Çizgiye ayarlarsa buharlaşmayı düşünürsen sık sık su seviyesi kontrolü ve ihmali olur. O siyah bölümde çizgi üstü her seviye olur. Mavi ayar yerine gelmesin yeter.

olivia-peter' Alıntı:
Emre sanirim sayende juenden 15w uv ben alamadım :) birde kalktım taaa istanbullara gittim onun için :)
Şaka biryana dun gittim bende juen e gercekten 15 w uv yoktu fakat ankaradan temin edebiliyoruz dediler, almak isteyenler icin online almalarini yada magazayi once aramalarini tavsiye ettiler,
Vital den bahsetmissiniz 5/2015 vardı aldım ama agil ve royal yoktu. Hatta ben oradayken y eni mangolar geldi cokta uygun sekiller vardi dayanamadim kucuk bir tane batmasini umdugum bir kok aldim :)

Pazar açmazlardı, şanslıymışsın. 15 w uvb yi alınca adam stokta 2 tane var dedi. Bende bir tane daha ver depodan dedim. Demek toplam stok miktarını söylemiş :( Alacağını bilsem almazdım. Uzun zamandır kimse almıyor diye yazın değişecekleri gitmişken alayım dedim. Her ihtimale karşı 23 w olandan mevcut.

Vitalin 250 lik kutusunu göremedim. Acaba büyük kutumu vardı. Gidince zaten soracağım tekrar. Ya bugün ya yarın gitmiş olurum.

Benim evde banyo kök doldu sorma. Gelen ağaç kesip dekor mu yapıyorsun diyor :) Benim en büyük sorunum büyük kökleri kaynatamadığım için suya batıramamam. Yeni aldığım çok güzel, umarım batmasını sağlarım. Ufak olanları kaynatmak kolay.

eminemre' Alıntı:
Bu ara Reptomin'in 250 ml olanında da sanırım tedarik sorunu yaşanıyor. Juenpet'de ve Beşiktaş'ta hiç bir yerde bulamadım. İnternette bazı hayvan sitelerinde var.

Demin hangi konuda hatırlayamıyorum ama Cem değinmiş. Bende de 2014 Şubat son kullanma tarihli bir Agil yem var. Burun kıvırarar yiyorlar. O yüzden muhtemelen bu ay sonunda yarım kutu Agil'i çöpe dökücem. Reptomin ve Vital ile yola devam (ana yem açısından)

Dediğin gibi Emin Emre yanlış hatırlamıyorsam bende 250 lik reptomin görmedim.

Agil konusunda seninkilerde biraz beğenmemede olabilir. Ben ay başı 11/2013 agili bitirdim ve hala iştahla yiyorlardı.

Geri