Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bıcırık ve Evi :)

TheNRK

Platin 3 Üye
Bıcırığun uzun zamandır fotoğraflarını çekiyordum ve foruma koymaya karar verdim.
Not:Tarihlerinin hepsi doğru belki fotoğraflardanda nekadar büyüdüğünü az çok anlarsınız.
mailto:/2u6gp68.jpg
mailto:/33w7c6t.jpg
mailto:/kc20p.jpg
bunlarda filtre`nin üstündeki fotoğrafları, geceleri uyumak için sık kullandığı yerlerden biri ve bazenleri filtrenin üstünde güneşleniyormuş gibi ayaklarını geriyor.
mailto:/15fqbkk.jpg
mailto:/2ey9qq9.jpg
mailto:/33crw3t.jpg
Meraklı meraklı bakışlarına bayılıyorum :)
mailto:/21c8ne8.jpg
mailto:/nyi6w0.jpg
Kuru alan`dayken yanına yaklaştığımda bazenleri hemen suya atlarken bazenleri 15-20 saniye bekliyor o sırada fotoğraflarını çekmeye fırsat buluyorum elimde birsürü kuru alan fotoğrafı var.
bu kabuk atma döneminde 3-4ay sürmüşdü sanırım çok yavaş attı
mailto:/3wztc.jpg
mailto:/2mzb4i0.jpg
mailto:/9kaxp0.jpg
mailto:/j78fvs.jpg
mailto:/ap3qe.jpg
mailto:/2nstaok.jpg
mailto:/zx2ue8.jpg
mailto:/2yx2l1u.jpg
mailto:/2wf66av.jpg
mailto:/21m9h08.jpg
mailto:/m7ym9j.jpg
perşembe günü tekzeden osram marka 42watt halojen spot lamba aldım bir önceki 40wattlık lamba elimi 1cm aralıkla bile yaklaştırsam zar zor ısı veriyordu bu ise 10cm`den belirli bir süre sonra yakmaya başlıyor.
mailto:/fblr2e.jpg
mailto:/2dme0lx.jpg
bu fotoda lambadan dolayı fotoğraf makinesi etrafı karanlık gördü
akvaryumdan ısı hariç memmunum şimdilik ama bir sorunum daha var bıcırığın alt kabuğu sanki içe çöküyor yani anlatması biraz zor ama fotolarda belli olmayacak kadar küçük derinlikte çukurlar var bunlar mantarmı gibisine soru sorsam biraz mantıksız olur çünkü ipliksi bir yapıda değil sadece kabuğu alttan yavaşça yeniliyor gibi ama çok aşırı yavaş mantar olsa çok çabuk ürerdi.ve küçükken alt kabuğu pürüssüzdü şimdi ise beyazlıklar var.mailto:/13zdefr.jpg foto pek net çıkmadı ama net olarakda çekmeye çalışıcam bir elimle bıcırığı elimde tutarken bir elimle fotoğraf makinasını tutmak biraz zor.

Cvp: Bıcırık ve Evi :)

Maşallah baya büyümüş bıcırık :)
Akvaryum dışından fotoğraf koysaydınız akvaryumu merak ettim :)

Akvaryumun dışdan fotoları (hemen şimdi çekdim)
mailto:/1ghqwg.jpg
mailto:/1pihwh.jpg
mailto:/2lbm2b7.jpg
mailto:/30jivy9.jpg
bıcırığın kum yerken videosunu çekmişdim foruma koymayı unutmuşum
[video=youtube]http://http://www.youtube.com/watch?v=rWYWOYBKs68[/video]
genelde aferin oğluşum,şeker şey diye överim aslında ama o an sesim garip çıkdı :huh: bu arada ben bu yazıyı yazarken bıcırık yine kuru alanda beni izliyordu :133: bilgisayarın başındayken veya kitap okurken bıcırık genelde kuru alanda olur.

Lambayı kaça aldın acaba? Memnunsun heralde.

Çok güzel bir yaşam alanı oluşturmuşsun. Yavrun çok şanslı :)

zgzoid' Alıntı:
Lambayı kaça aldın acaba? Memnunsun heralde.

6,25tlye evet memmunum ben denizlide yaşıyorum diğer illerinde tekzenlerinde vardır sanırım.

aman ya rabbi kum yemeye bak :w00t: yerim onu ben çok tatlı maaşallah maaşallah nazar değmesin
resimlerde poz vermelere bak kerata bu kerata
seni küçük canavar seni:)
vallahi tebrik ederim gayet şık gayet temiz ve rahat harika bir ortam
bıcırık'ta şanslı yavrularımızdan

Alican, maşallah diyorum ufaklığa :)
Bu arada resimlerde tam seçemedim ama alt kabuktaki durum standart kabuk değişimi beyazlaması değil gibi geldi.

Emre abi ısı sorunum ortadan kalkdı; ısıtıcıyı akvaryumun içinde yatay konumlandırıdıktan sonra ısıtıcı istediğim derecede çalışmaya başladı akvaryumun ısısı 28 derece şu anda, cama dıştan elimi değdirdiğim an sıcak olduğunu hissediyorum (hafifden). Şimdilik grip olduğumdan bıcırığı elimi hemen yıkasam bile elime almakdan kaçınıyorum bu yüzden kısa süreliğine net bir alt kabuk resmi çekemiycem.

ben de maşallah diyorum. ortam güzel. ampulü bulmana sevindim. tasarruflu tip bulman iyi (42 w). ben bunun 60 w olanını bauhausta görmüştüm 3,90 tl idi ama 60 w ciddi anlamda yüksek ısı veriyor. kullanılacak gibi değil. suyu bile buharlaştırırdı.

kabuk altı bana da iyi gelmedi. kalsiyum desteği veriyor musun. sanki o eksikliği kemiği yiyerek kendi sağlıyormuş gibi duruyor. jbl agil, calcil veya calcil yerine sera mineralde olur. yoksa bunları almalısın.

Her şey çok güzel Alican. Ama kabuk konusunu iyileşince ihmal etmemeli. Geçmiş olsun.

İlginiz için çok Teşekkürler Emre abi ve Cem abi kabuk konusunda elime plastik eldiven alıp resmini çekmeye her gün birer tane net bir poz almaya ve günden güne gözlemlemeye karar verdim. Cem abi bende calcil,agil,mineral hepsi var ve gereğinden fazla diyemem ama gereği kadar veriyorum.beslenme programını yapmadım ama bu yazıyı yazarken yapıcam
Pazartesi Sabah:3Sera Raffy P Akşam:3Vital
Salı: Sabah: 2Agil Akşam:2Sera Raffy P 2orta boy karides(sera raffy ı)
Çarsamba: Sabah:1Sera Raffy P 2Mineral Akşam:2Agil
Perşembe: Sabah:3Vital Akşam:1Mineral 4karides(jbl pro baby)
Cuma: Sabah:3Sera Raffy P Akşam:1Agil 2Mineral
Cumartesi: Sabah:1Sera Raffy P 4karides(probaby) Akşam:3Sera Raffy P
Pazar: Sabah 2 Calcil Akşam:2Vital 2Mineral
Biraz karışık olduğu için Özür Dilerim.

kalsiyum desteği vermiyorum; muhabbet kuşu gaga taşı veya devit3 anlamında dediysen vermiyorum. fakat elimde devit3 var alt kabuğuna sürülüyor sanırım eğer faydası olacaksa onuda yaparım. yem anlamında dediysen tabikide veriyorum.

Alican, kaplumbağaya günlük verdiğin yem miktarı kafa hacminden fazla değildir sanırım. Mineral yemi biraz azaltıp agil ve raffy p olarak verebilirsin.
Devit 3 d vitamini sentezi için gerekir. Eğer uvb yoksa haftada bir kez yeme damlatılıp verilir.
Kalsiyum desteği için calcil yemin var. Mürekkep balığı kemiğine gerek yok.

Ancak şu kabuğu bir veterinere göstersen. Yani kötü birşey düşünmek istemiyorum ama görüntüsü dert oldu.

alican, calcil ve mineraldaki kalsiyum oranı aynı miktarda, mineralin iki yemi sera reptilin vitaminin bir damlasına denk gibi, o açıdan ekstra vitamin vermene gerek yok.

sabahları agil ve raffy p'yi dönüşümlü yap pazar sabahı calcil standard olsun. vital, mineral ve karidesi de akşamları yap. karidese 3 gün; vitalle minerale iki gün ayır. benimkiler 10 cm civarı gene de iki günü aşmıyorum mineralde. mesela mineral için salı akşamı ve cuma akşamı uygun böylece calcilden bir gün ara olur.

Emre abi akciğer enfeksiyonunun belirtileri arasında ağızı sürekli açıp kapatmasıda vardı. Bıcırığın yanına gittiğim zaman nefes aldığı zamanlar hariç ağzını sürekli açıp kapadığını gördüm sonra ise videosunu çekdim http://www.youtube.com/watch?v=SJeHoeoHTPQ bu hasta demekmi? videoyu hd şekilde açarsan kabuğunu daha iyi görme şansın olur çıplak gözle bile dikkatli baktığım zaman gördüğüm küçük kabuk yarası gibi şeyler gözüküyor. Şimdi bir sorunum daha olmuş oldu. Denizlide tahmin ettiğimden daha fazla veteriner kliniği varmış ama sanırım hepsini arayıp sorucam egzotik hayvanlar hakkında bilgisi varmı diye?
Cem abi nekadar dikkatsizim. Dediklerin değerli bilgiler bunlara uygun bir beslenme programı hazırlarım. 2mineralin 1damla Sera Reptilinle eşit miktarda kalsiyum verdiğini bilseydim daha az verirdim ben 2-3 günde bir karmasız tek başına veriyordum :148: beslenme programında karmalı yazdım ama yoğun olduğumdan tek başına veriyordum.

kalsiyum konusunda calcil ile mineral aynı oranlarda %2.1-2.6 arası gibi. sera vitaminde biraz daha yüksek belki 3 tane yemde olabilir. ama vitamin olarak ele alırsan tabiki sera reptilin vitamin, raffy mineral yemin içindeki vitamine göre 10 katına denk oranda. mineral yemin şöyle bir eksikliği var her yemin içinde üretim safhasında her maddeden eşit oranda girmiyor.

alican su içinde ağız açıp kapamasının akciğerle alakası yok o normal. su dışında başını ileri atarak ağzını açıyorsa akciğer enfeksiyonuna işaret eder. yalnız şu kabuğun altına baktımda bunun mantar olma olasılığı yüksek. kabuk sanki oyuluyor gibi. bunu farketmedin mi önceden. aman elini değersen iyi yıka ne olur ne olmaz. bunu veteriner bulamazsan emrenin dediği bir site vardı tel ile arıyordun. orayı arayıp sor.

Cem mineral yem konusunu daha detaylı yazmış. Hatta vital bile oradaki bir günden çıkarılabilir. Bunların yerine bir gün agil bir gün gammarus verebilirsin.

Videoyu seyrettim. Burada daha net gözüküyor. Kabuklar arasında boşluk var. Ortası pütürlü gibi. Cem' in dediği gibi mantar olabilir.
http://petospher.com/
Burada vildan hanım var, genelde muayene etmeden yani görmeden teşhis koymaz ama en azından yaşadığın yerde anlayan biri varmı diye sorabilirsin. Belki videodan bir yoruma ulaşır.

Vildan hanımın önce kliniğin`in msn adresine arkadaşlık isteği gönderdim. sonra telefonla aramaya karar verdim ancak eğer ararsam ne diyeceklerimi bilemiyorum.
Annem eğer konuşmayı beceremezsen dalga geçiyor sanıp kapatırlar dedi bende bunun üzerine korkdum ve konuşmakdan vazgeçdim.
Msn adresinden veya facebook`dan görüşmeyi deniyecem.

Genelde görmeden muayene etmeden teşhis yapmama prensibi vardır. Alper aramış kabuk için görmem gerek demiş. Bugünkü yorumlarda görmüşsündür belki. En azından Denizli de önerebileceği bir yer varmı sorabilirsin. Bu şekilde yönlendirdiği kişiler oldu. Bende yakında uğrayıp kontrol ve parazit tedavisi yaptıracağım.

Geri