Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bıcırık ve Evi :)

Cvp: Bıcırık ve Evi :)

oralarda istediğin ebatlarda vardır hatta bauhaus varsa orada istediğin boy ve ölçüde kestirebilirsin. L demirlerinde her boyu var. ayrıca poşet içinde vakumlu olarak satılanlarda var herşey içinde. vida da var mıydı şimdi hatırlamıyorum.

Bütün bunları tartışırken yem programı yapmayı unutmuşum burda gördüğünüz programda sizin dediklerinize uyarak hazırlamaya çalışdım
Pazartesi: Sabah: 3Sera Raffy P Akşam:4Vital
Salı: Sabah: 2,5Agil Akşam: 2Mineral+2Sera Raffy I Karidesi
Çarşamba: Sabah: 1Agil+2Sera Raffy P Akşam:7Adet Probaby Karidesi
Perşembe: Sabah: 3Sera Raffy P(+Devit3) Akşam:4Adet Sera Raffy I Karidesi
Cuma: Sabah:1Vital 2Sera Raffy P Akşam: 3Sera Mineral
Cumartesi: Sabah: 2Agil 1Sera Raffy P Akşam: 4Vital
Pazar: Sabah:2,5Calcil Akşam: Marul vb.Yeşillik
Veteriner bey bana kabuk yumuşaması olabileceğini söyledi aslında hak veriyorum bıcırığın kabuğu fazla sert değil ancak veterinere gittiğimizde bir sorunumuz vardı. Kabuğundaki çukurluk beyaz yerler ışıkta çok farklı gözükdü bembeyaz oldu yeni bir katman gibiydi ışıkta çukur gibi gözükmedi bu yüzden belki hatada yapmış olabilir.

Devit 3`ü 5 günde bir kullanıcam eğer kabuğundaki çukurlar kapanmaya başlamassa mantar tedavisi tek çözümüm olacak sanırım.

alican hayvan büyüme aşamasında 2.5ları üçe tamamla yarımdan birşey olmaz. marul yeşilliği gün ortası vital vermediğin zamanlarda verebilirsin. bunlar salı-perşembe-pazar günleri olabilir. pazar akşamına karides koy. 4 raffy I veya 7 pro-karides

Alican, birkaç gündür çok aktif girmediğim için konuyu arkadan takip ettim. Veterinerin alt kabuk yenilenir cümlesi Cem' in bahsettiği gibi doğrudur. Büyüdükçe alt kabuklarda değişir. Adamın fazla bastırması özellikle bahsettiğin şekilde bence çok uygun olmamış ama yumuşama varsa programındaki calcil ve devit 3 oranı iyi bence. Hatta yumuşama geçince devit 3 bırakılırsa iyi olur.

Alt kabuk kontrolü yaparken temas ile o bölgeyi incelemeliydi. En azından eldiven giyip bunu yapmalıydı.

Eline plastik eldiven giyerek yapdı zaten.

Yine bir video çekdim şimdi ise kabuğunda pembeleşmelerde başladı :( videoda bazenleri saçma saçma şeyler dedim özür dilerim.
[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3qY7lIWseAM&feature=youtu.be[/video]

Alican, video çok net çıkmış. Ben hiç bu tarz ufalanma görüntüsünde alt kabuk değişimi görmedim. Sanki mantar gibi. Veteriner nasıl anormal bir durum görmedi şaştım doğrusu.

Emre abi` veterinere götürdüğüm zaman uzun süre kabuğu kuru kaldığı için çok farklı bir şekilde gözüktü adamı aşırı suçlamıyorum çünkü ışıkdan dolayı ben bile ilk defa görsem birşey anlamazdım. Bu Gidişle veterineri eve çağırsam daha iyi :( şimdi çok fazla kararsızım.

eve gelme imkanı varsa en iyisi evde muayenesibencede

alican acaba kalsiyum gibi kemik gelişmesini hızlandıran bir şey mi kullanıyorsun ve karides gibi bir yemi aşırı mı veriyorsun. çünkü birleşme noktalarında ciddi genişleme ve ayrışma var. bu ya birşeyin fazlalığından ya da eksikliğinden gibi. yeşillik veriyorsun değil mi ?

Cem abi` şimdilik beslenme programını aynen uyguluyorum ancak daha önceden Sera raffy P`den olabilidiğince uzaklaşmamaya çalışıyordum ek yemleri genelde az atıyordum.
Emre abi` Denizlide hemen hemen 10-11 tane klinik var ama malesef hepsi kedilere ve köpeklere bakıyor :(
Cem abi` hatırlattığın çok iyi oldu yeşillik vermiyorum doğru söylüyorsun sen ver demiştin ama unutmuşum Sendende, Bıcırıkdanda Özür dilerim :D şimdi veriyorum

Umarım Cem' in bahsettiği gibidir. Beslenme ile toparlanır o zaman. Diğeri illet bir hastalık.

Bugün fen dersinde yosunlardan konu açıldı ve hocaya bana biraz bilgi verdi. Bilgileri şimdiki konumuzla alakasız ama ilgimi çeken şey şuydu: bir arkadaşım hocam yosunlar suya zararlımı yoksa yararlımı dedi bende siz birkez demişdiniz sanırım hoca cevap vermeden; yararlı çünkü akvaryumun içine nitrat verir dedim. Hoca ise bazıları yararlı ve bazıları zararsız dedi ve 2-3 nedenden bahsetti şu anda benim akvaryumum`da birsürü yosun var ve çabuk üredi acaba bu yosunlar zararlı olupda bıcırığa zarar veriyor olabilirmi?

Bugün yeni bir video çekdim ve eski videolarla defalarca karşılaştırdım. Sonuç olarak kabuğunda çok çok hafif bir iyileşme gözlemledim aslında bu yazdıklarımdan bile emin değilim ama kabuğu kendini onarma işlemine başlamış gibi, bu benim için çok mutlu edici bir olay. Cuma günü yeni kabuğunun geldiğini gördüm (parlak olanın çıkdığını) iyileşmeleride cuma günü farkettim. Perşembeden devit3 verdiğim için sanırım gerçekten çok güzel bir ilaç.
Yalnız dediğim gibi, yazdıklarımdan emin değilim. Hiç olmazsa kabuğunun kötüye gitmemesi bile benim için mutlu edici aslında.

kaplumbağalar yosunları yiyorlar. yalnız yosun görsel açıdan kötü gözükmekle birlikte suyun kalitesini de bir zaman sonra bozuyor. yeşillik verdiğine göre yosunlu ekipmanları çıkarıp temizle ve cama bulaşanları elinle ovup gerekli oranda su değişimi yap derim. çünkü aşırısı yararlı olduğu kadar zararlı bakterilerinde oluşumuna neden olabilir.

kaplumbağana da sevindim. geçmiş olsun. bu iyi bir gelişme.

Tekrar teşekkürler Cem abi`
mailto:/f1m8ug.jpg
mailto:/dpaetx.jpg
Cama bulaşanları elinle ovala derken ovaladıktan sonra camdan çıkarsa akvaryumda yüzmeye başlar sanırım. Sormak istediğim elimle ovaladığım yosunlar akvaryum suyuna karışabilir yani bir bozukluğa sebep olmazmı? filtre yine içine alacaktır ama merak ediyorum.

turtle bankı diş fırçası ile bastırmadan temizleyebilirsin. camlarda ben şöyle yapıyordum eski akvaryumda. bir elime maşrapa alıyorum. o kısmı ovalarken hafif suya batırıyorum. çıkan parçalar içine giriyor ama bir miktarda suya karışıyor.

Bir tuzun kaya tuzumu yoksa limon tuzumu olduğunu nasıl anlarım?
ve Limon tuzu akvaryum malzemelerinin temizliğinde kullanılabilirmi?

tadına bak ekşimsi ise limon tuzudur. limon tuzu asidiktir. olmaz.

Geri