Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bıcırık ve Evi :)

Cvp: Bıcırık ve Evi :)

Bana videolarla yardım edemeyeceğini (dediğin gibi) söyledi ve denizli`de tanıdığı veterinerde yokmuş.

Denemek gerekiyordu. Güvendiği biri olsa söylerdi.

Denizli de hiç veterinerlik fakültesi yok mu?

veya izmire gitme olanağın varsa. orada da vardı.

http://www.pati-pet.com/anasayfa.html
http://www.bayborapetklinik.com/Ekibimiz.html
http://www.denizlihayvanhastanesi.com/?sayfa=bizkimiz&alt=tarihce
İnternet sitelerine bakıyorum 2.ve 3. linkdeki veteriner fakültesi oluyor sanırım ancak internet sitelerinde egzotik hayvanlarla ilgili hiçbirşey söylememişler.
Cem abi bıcırık mantarmı tam emin değilim diye annemler sırf mantar için başka şehire gitmezler ama ben olsaydım bende öyle yapardım mantarsa tedavine başlarsın dedi.
şimdilik telefonla arayıp egzotik hayvanlarla ilgili bilgisi olup olmadığınımı sormalıyım? veya başka türlü ne sorabilirim?

Alican, bunların hepsi klinik ama bir sor kaplumbağaya bakabiliyorlar mı? Bilgi isterlerse şüphelendiğimiz durumdan kısaca bahset.
İlkinde kaplumbağalar diye bölüm açmış ama içerik koymamış.
Mantar önemli bir sorun. Tedavisi de uzun sürer. Bu sebeple ihmal etmeden götür ufaklığı.

2. ve 3. linkdeki klinikleri aradım ancak her iki klinikde su kaplumbağalarına inceleyemiyeceklerini söyledi. Baybora kliniği sadece kedi ve köpeklere bakıyoruz dedi. 1.linkdekinide aradım ancak açan yokdu. annem erken saatlerde kapatıyorlardır dedi yarın öğlen okuldan gelince tekrar aramam gerektiğini söyledi. ayrıca 1.linkteki yer olarakta bize yakın umarım kaplumbağaları inceleyebiliyordur. aksi takdirde mantar tedavisine başlıycam. bu arada kabuğundaki pütürlülük artmış gibi videosunu bıcırığı eldivenle ele alıp tekrar çekdim ama kamerada net gözükmüyor.

Emre abi bıcırık az önce akşam öğününü verirken parmağımı ısırdı 6-7saniye parmağımı sallamama rağmen direndi sonra düşdü veya ağzı kaydı o süre içerisinde biraz acıdı 2-3 saniye sonra ise elimde bıcırığın ısırdığı yerden kan gelmeye başladı (yani kanattı) kanatması önemli değilde sana soracağım hemen sabunla elimi yıkadım ve annem oksijenli su döktü ve yarabandıyla sardı. Mantar olma ihtimaline karşı alacağım tedbirler varmı?(kanayan yer bıcırığın ağzının dıştan görünüşünün üçde biri büyüklükteydi.)

Hemen yıkayıp oksijen sürdüğüne göre sorun yok. Mantar zaten deri temasında geçen bir hastalık. Hayvanı her tuttuğunda sabunla iyice yıka. Hatta sonra birde kolanla sür ellerine tamamdır.

Çok saol Emre abi çok rahatlattın bir an kanıma karışıp kanımda üreyeceğini düşündüm :D

Emre abi çok mutluyumm!! aradım ve su kaplumbağalarında mantar olup olmadığına bakabiliyorlarmı diye sordum bakyoruz dedi tam anlamadım ama sanırım sabah 10dan akşam 8e kadar dedi sanırım öyle bir süre içerisinde bakıyorlarmış ( yani açıklarmış heralde)
bana telefonda cevap veren oranın sahibiydi yani Hasan bey şimdilik tek sorum kaldı bıcırığı nasıl götürmeliyim?

Çok sevindim. Mesafe ne kadar Alican?

internet sitesinde teraspark adında mavi bir yer var işte babama orasıyla bizim ev arasında nekadar mesafe var diye sordum 3-4 km dedi. okadar var yani aşırı değil

Mesafe çok kısa. Üzerinde hava girişi için delikler olan temiz ve kuru bir ayakkabı kutusu içine havlu sererek götürebilirsin.

Emre abi 5-6gündür bana yardım ediyorsunuz size sürekli soru üstüne soru soruyorum siz yanıtlamaktan kaçınmıyorsunuz. Bunlar için gerçekden çok teşekkürler. Ancak hayla sorularım var :D acaba veteriner üç kağıtçı çıkar diye korkuyorum benden nekadar para ister ve bıcırığın üzerinde ne tür testler yapar? veya yeteri kadar bilgi sahibi değildir diye korkuyorum.

birde bıcırığın kabız olmasından korkuyorum bugün dışkısını yaptığı yeri (kıçını) sürekli açıp kapadığını gördüm acaba dışkısını yapmak isteyip yapamıyormu? Sabah kalktığımdan bu zamana kadar arada sırada yapıyor bunu.

Bazıları standart hayvan ücreti alıyor. İstanbul da 30-40 tl gibi. Ama daha az da alabilir.
Senin hayvan üzerinde test yapamaz, sadece görsel olarak kontrol edip ne olduğunu anlayacak. Bilgi konusunda yapacak bir şey yok. Çok saçma bir şey demezse güvenmek gerekiyor. Genelde anlamadığı konuda riske girip kesin ifadede bulunmazlar. Şüpheli ise bence diyip yorum yapar.
Dışkı konusunda biraz daha gözlemle bence. Hatta veterinere bu hareketi danış derim. Kabız şüphen varsa marul ve salatalığın kabuksuz ve sulu olmayan yerinden ver.

Emre abi şu anda açıkmısınız gelebilirmiyim diye arıyorum cep`ini 5-6kere aradım açmadı telefonu`da 1kere aradım yine açmadı sinir oldum.

şimdi beni aradı dışarıdaymış 1buçuk saate kliniğe geleceğini söyledi

En sonunda gittik. Olanları anlatıyım ilk önce hayvanı kutudan çıkardı sonra kabuğuna gözüyle ışığa tutarak bakdı, daha sonra kabuğunu sıktırmaya başladı (burası en sinir olduğum bölüm :realmad: ) kabuğun sıkarken sinir olmamın sebebi hayvancağızı okadar sert sıktırdıki bir an kabuğu içe çöker gibi oldu kafası ve iç kısımları hafif dışarıya çıkdı bunu stres topunu sıktırdığımız zaman sıkmadığımız yerler biraz dışa doğru çıkar onun gibi düşünebilirsiniz. bunları yaparken bana 2tane soru sordu bunlar başta akvaryumda çıkabileceği bir alan varmı? cevabını verdim ,peki uv lambası varmı? diye sordu. bense lambayı aldım ama aparatından dolayı takamadım dedim. hazır konuyu açmışken söyleyim adam birkez bıcırığı elinden düşürdü. kabuk yumuşaması var dedi. eczanelerde bulunan devit3den yemine damlatıp vermelisin... (yani forumda bildiğimiz şeyler) yanlız adamın tedavi yeri aşırı iyi değildi diyebilirim. şunlarıda söyleyim adam kaplumbağaların yeni kabuğu geldiğinde eskisini attığını söyledi üst kabuğundaki çıkacak olan kısımları eliyle zorlayıp attı. ben ise alt kabuğundaki yerler soyulmaz bu yüzden mantar olduğunu düşünüyorum dedim o ise hayır alt kabuğudakiler`de soyulur dedi`ki bizim forumda bildiğimiz bilgiyle taban tabana zıt sayılır normalde alt kabuğu soyulmuyor. Birde en son şu bilgiyi ekledi kaplumbağaların üst kabuğu kemiksi alt kabuğu kabuksu yapıdadır.
bizden sadece 10tl aldı ama 10dakika bile zor almıştır hayvanı incelemesi şimdi bu adamın dediklerine güvensemmi bilemiyorum bizim forumda dediklerimizden aşırı farklı şeyler demedi yani. Benim şeker bıcırığım ise kabuğunu sıktırdığı zaman hariç hep uslu durdu hiç çırpınmadı onu tebrik ediyorum yaramazlık yapmadığı için :smile: adamla konuşurken konuşduklarımdan aklıma gelenleri söylüyorum kusura bakmayın. bu arada bıcırk eve gelir gelmez aniden benden kaçdı 2dakika sonra yüzmeye başladı şu anda ise hiç korkak davranmıyor rahat rahat yüzüyor ben bir günde anca düzelir diye tahmin ediyordum ama kerata hemen toparladı kendini .

aklıma gelenleri teker teker söylüyorum kusura bakmayın. bana neyle besliyorsun diye sorduğunda yemlerle dedim petshoplardan aldığınmı dedi ben internetten getiriyorum dedim kabuğuna d vitamini desteği yapıyormusun dediğinde d vitamini ağırlıklı yemlerim var agil ve calcil dedim adam şaşmadı ama yüzünde aynı ifadesi vardı yorum yapmadı. yem markalarını bilmiyor.

geçmiş olsun. bu hayvanlar konusunda fakültelerde eğitim yakın zamanda verilmeye başladı. genelde maksimum 35 yaş civarı vet.ler daha bilgili. bir de adamlara genelde senede 3 tane vaka gelmediği için onlarda sabit bilgiler mevcut. hangi hastalık için gidersen git. uv ampulü hepsi sorar.:whistling: yalnız kabuk konusunda verdiği bilgi doğrudur. üst kabuğun kalın olması bu yüzdendir. işi ucuza kapatmışsın normalde ellerine almadıkları gibi 10 dakika bile fazla o kadar bile bakmazlar. neyse adama ayak üstü eğitimde vermişsin iyi olmuş. belki ondan 10 tl'ye bağlamıştır ders ücreti indirimi. :haha:

benimkini vetten getirdiğimde döndü popoyu küstü bana. ertesi güne kadar yüz vermemişti. seninki iyi gene. uv florasan mı aldın ? aparat demişsin.

Cem abi adamın yaşı 35 (babam sorarken duydum) , evet sanırım su kaplumbağasına baktırmak için kimse gelmiyor. uv lambam exo terra`nın 5.0 `ın floresanlı olanından elimde mevcut. anlattığım kabuğunu sıktırması normalde gerekli birşeymiydi acaba? kabuk konusunda verdiği bilgi doğrudur derken alt kabuk soyulmasını`da kastetmedin heralde.
Adama ayak üstü eğitim verdim :D:D bu yazını okudukça gülüyorum.

son bilgi olarak yazdığın cümleyi söyledim. sıkmayı yumuşaklığa bakmak için yapmış ama ne derece sıktığını bilmiyorum. florasan için hangi wattsa onun için balast alman lazım gücüne göre alacaksın.
http://www.hobimmarket.com/AYDINLATMA,LA_154-2.html#labels=177-2

Geri