Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kuru Alan Düşüncem

Abi lamba sağlam gibi dueuyor her yeri demir zaten ona 13 watt uvb yi takmayı düşündüm

Duruyor olucaktı

Cvp: Kuru Alan Düşüncem

yaşarcan jakuzi ile işin bittiğinde çöpe döndürecen o anlaşılıyor. böyle gidersen korkuyorum matkapla delikte açacaksın kenarlara. :smile: yan kısımlardan kaçış endişesi duyuyorsan jakuzinin oturak kısmına değil duvarla birleşen yan kısımlarını dikdörtgen veya kare plaka şeklinde pleksiyi silicon ile yapıştır o sorun hallolsun. kuru alan olarak kullanacağın o kısmı çerçeveleme işi olmaz. şekil verilemesi için orada yapmaları lazım.

rampa olarak kullanacağın pleksiyi de tabandan oraya kadar uzatacaksan en uzun olacak şekilde ölçüp yaptır. ne kadar uzun olursa eğimde o kadar az olup hayvan rahat çıkacaktır.

Abi vallahi başında oturuyorum jakuzinin aklıma bin türlü fikir geliyor .. Allahtan param yok param olsa darmadağındı jakuzi :) Abi kaçma imkanı yok o kenarlardan orayada ufak bir plastikle çare bulurum zaten o pleksi gelince kuru alanın düşebilceği kısmı hep su olucak o yüzden sorun olmaz diye düşünüyorum :)

Evet abi uzun yaptırıcam adamlar mail adresi yazmış hakan at nobelreklam koom.ye diye saçma bir şekilde telefon numarası istedim verirlerse anlatıp yaptırıcam olmazsa uşakta ustasını aramam lazım

bende sayfalarına girdiğimde elle tutulur bir taraf görmedim. açık bir adres yok. ulaşma sorun. o fiyata nasıl yapacaklar onu da merak etmiyor değilim.

Abi fiyat işinde atıyorum benim yaptığım 50 liralık bir ürünse 50 tane satın alıyormuşum... Sayfada bende iletişim için zorluk çektim ama haber bekliyorum .. birde en altta dalga geçer gibi kurumsal firma yazmışlar bugun reklam tabelacılarına gidicektim kapalıydı hep pazartesi gidicem umarım bükebilirler çünkü başka bir siteden (Emre abinin gösterdiği ) pleksi temin edebilirim

tabelacılarda kalın bulman zor ben ankarada bulamamıştım. sonra bu işle uğraşan bir firma buldum ama çizdiğim plana 250 tl fiyat istemişlerdi. dedim o fiyata akvaryum yaptırırım. vazgeçtim. cam kuru alana döndüm.

Sanada akrilik gibi fiyat vermisler abi adamlar fiyatlari bilmiyorlar nasil olsa diye kaziklama pesinde

kalın pleksiler pahalı oluyor.

aslında 6 veya 8 mm lik temperli camda düşünebilirsin. üstüne siliconla taş yapıştırabilirsin. Z harfinin üst çizgisi olmayacak şekilde alt çizgi siliconla yapıştırılır.

Camdan korkuyorum Abi açıkçası ne olur ne olmaz .. Pleksi olmazsa o zaman aşırı güvenli bir cam yaparız dediğin gibi abi

temperli camlar normal camlara göre dayanıklı olur. mesela normal camın 8 mm'si temperlide 6 mm gibidir.

abi peki senin dediğin Z nin üstündeki çubuk olmayınca kuru alana yapıştıramam tabana yapıştırıcam anladığım kadarıyla peki tabandaki cam diğer rampayı kaldırabilirmi ? birleşme yerinden kırılma ihtimali yok değil mi ?

tabandaki kaymasını önlemek için destek olacak ama kuru alan kısmındanda bir iki damla silicon sabit durması için gerekli. veya şimdiki kuru alanındaki taşları alttan destekleme yaparsan düz camda yeterli olacaktır. bu şekildeki gibi. taşları bu şekilde yaparsın hayvan taşlardan rampaya oradan da kuru alana çıkar. bunu düşünürsen sadece camı kestirip zımpara ile taşlatacaksın işin bitecek. tabi birde üstüne kaplama bir şey yapacaksın.
mailto:/2qd08wz.jpg

yinede camın yan çerçevelerini de siliconla geç bolca sık lastik gibi yumuşak olsun kuruduktan sonra koyarsın özellikle tabana değen kısım jakuziyi çizmesin.

Abi jakuziyi çizmesi hiç önemli değil zaten taşlar paramparça etti :) ama bu taşlarla destek fikri harika geldi bana yanlarını neden silikonlamam gerekiyor peki ?

alt kısmında silicon tabanı çizmesin diye üst ve yan kısımlarıda olurda hayvan panik halinde atlamaya çalışırsa bir tarafını kesmesin diye. yani camın çerçeve şeklinde sadece kenarlarına sür. lastik kaplamışsın gibi; üst yüzeyini de ya halı kaydırmaz veya bendeki paspas gibi bir şeyle kaplarsın. hayvan rahat çıkar.

şimdi düşündümde camı kalın tutsan en üstteki taşın önünden destekleyip rampaya ince bir taş koyarsan yukardan baktığında tamamen doğal taştan rampa gibi gözükebilir. cam alttan destek olur.
mailto:/1z4yg7n.jpg

Bütün rampaya taş mı döşemeliyim abi ? camın üstüne yani Emre abininki gibi?

camın üstünü kaplayacak şekilde sal yani düz ve ince bir taş bulabilirsen koyarsın. üstü pütürlü olduğu için hayvan rahat çıkar. alttan destekleyecek taş kaymasını önler. kayrak taşı mı ne idi ismi. veya uğraşayım şekilli olsun dersen emrenin tarzı da olabilir.

Abi bende taşlar var ama çok kalın ve ağır düşerse altında kalma riskini alamam. Pleksi alabilceğim bir yer buldum ama şekillendiremeyiz dediler ölçü verip 2 parça alırsam taş destekli yapıcam yada senin dediğin gibi cam abi.. Ama camın üstüne halıkaymaz koysam pis kpku verirmi?

arada bir paspası yıkamak gerekebilir. aslında yıkamana da gerek yok rulo şeklinde satılıyor pislenirse atar yenisini koyarsın. ben bir kez kullanmak istedim su emdiği için bıraktım.

koku işide şundan kaynaklı bazen korku panik bazende suya yetişememe durumlarından dolayı rampa üzerinde bırakıyorlar. ben bir kaç defa dışkı temizledim.

Abi camı yapıştırmadan yapıcam değilmi senin dediğin sistemi camın alt tarafı taşa dayanıcak üst tarafıda jakuzinin oturulan yerine ama orda camı yapıştırabilceğim alan yok

alttaki taş desteği sağlam olursa cam kaymaz.

Geri