Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

tobii :)

BUSRAERDEM3

Bronz 5 Üye
[IMG]mailto:/10fz2tw.jpg[/img]merhabalar,
uzun zamandır foruma girmiyordum bu yüzden şifremi unutmuşum ve yeni şifre almayı beceremedim :whistling: ben de yeniden üye oldum :smile: en son kapluşlardan birine bakamadığım için kaybetmiştim diğer kapluşumu ne yapmam gerektiği konusunda endişelerim vardı. öğrenci olduğum ve yurtta kaldığım için sıkıntı yaşıyordum. ailem kapluşum tobiye bakamayacağını söylüyordu. ama sonra kabul ettiler. eve düzeneği kurduk ve annem ilgilenmeye başladı. şimdi tobiyi çok seviyor. neredeyse torunum diyip bağrına basacak ^^ tatil için eve her gelişimde kapluşumun biraz daha büyüdüğünü görüp mutlu oluyordum.yaz tatili benim için büyük bir nimet oldu :smile: kabuk boyu şu an 8 cm. 6 aydır bakıyoruz. bir sıkıntı görünüyor mu acaba?

[IMG]mailto:/1z4ipv6.jpg
*

Bu fotoğraflarda pek belli olmuyor gibi :) ama sizinde gözlemlerinizle kabukta yumuşama vs yoksa tamamdır. Diğer taraftan kabuklarını yakın çekim yaparsanız tabakaları sağlıklı şekilde atıp atmadığını belirtebiliriz.
Ufak bir dipnot daha geçeyim :) akvaryum dışına fazla çıkartmamayı ve çıkartıcaksanızda yerlerin temiz olmasını ve akvaryuma koymadan önce yine temizleyip öyle koymanızı ve de ( son bağladım :) ) yerleri de yine temizlemenizi önerir, tavsiye ederim :)

Kabugunda yumusama yok cok sukur. Onerileriniz icin tesekkur ederim :) yakindan cekimi de en kisa zamanda yapip paylasirim :)

Görünür yerlerinde sorun yok. Hatta gelişime yönelik alt bağada pembeleşme başlamış. Üstten ve önden yakın çekim resim kalanı görmemize yarar.

Pembelesme hakkinda bilgim olmayinca korkmustum ama ilgili konuyu okuyunca icim rahatladi cem abi tesekkurler

Kaplumbaganiz büyüyor kabuğu onun için pembe benim kapluşlarim hepsinde var her gün deri değiştiriyorlar ve gün geçtikçe baya buyuyorlar :D büyümeleri insanı çok mutlu ediyor :)

Aynen oyle her ani bi baska guzel buyumesini gormek cok mutlu ediyor bizi :) yakindan fotograf paylasimi yapicaktim ama internetim sorun cikardi beceremedim :(

Cvp: tobii :)

yazmayı unuttum. hayvanı sadece resim çekmek için çıkardın değil mi yoksa akvaryumdan zorunlu haller dışında çıkarılmamalılar. ömürleri su içinde geçer. sadece kuruma, ısınma için sudan çıkarlar. suda yaşadıkları için tükürük bezleri yoktur. salmonella bakterisi taşırlar el teması sonrası anti bakteriyel sabun ile eller yıkanmalıdır. öncesinde de hayvanın sağlığı için.

Geçen yıl ve bu yıl ki halleri büyümüş hallerinde güneşlenmeye çıktılar o sırada fotoğraf çekeyim dedim :D

Hayvanlar güzel gözüküyor. Kulaklarda yani yanaklarda şişlik var mı ?

Kabuklarda da plaka birikimi başlamış. Mango kökü yoksa en azından 30*10 ölçülerinde ve altına girebilecekleri tarzda kavisli bir mango kökü alırsın. Kaşınmalarını izlemenin zevki başka.

Yanlış anlamayın ama mango kökünün görevini biliyorum da daha ayrıntılı anlatır misiniz?

Mango kökü çok ufak veya hafif olursa üstünden atar ve randımanlı kullanamaz. Çok ağır ve büyük olursa kaldırıp altına giremez girse de çıkamaz ve boğulabilir. Kaplumbağalar ömürleri boyunca 3 ebatta mango kullanır. Seninkiler birinci aşamayı geçmiş sen şimdi ve 18 cm civarına geldiklerinde bir tane daha alacaksın. Hatta şimdiki en azından 35*20 ebatlarında olsun. Kuma koyduğunda altında boşluk kalacak gibi dursun. Kafası ve ön kabuk kısmını altına soktuğunda kaldırıp rahatça altına girip kaşınır.

Aldığında sterilizasyon aşamasını da anlatırım.

Kabuklarında plaka mı var o nedir acaba yani bilgim var ama aşırı değil :( zamanla inşallah öğreneceğim :)

Plaka hayvanın kabuğu büyüdükçe üstünde biriken yani katmanlaşan eski kabuklardır. Hayvanların bazıları çabuk bazıları belli bir miktar biriktirdikten sonra atar.

Kabuk yenilenmesi hayvanın büyüdüğünü gösterir. Kabuk büyüdükçe alttan gelen kabuk üstteki eskiyi yukarı kaldırıyor

Tukruk bezleri olmadigini bilmiyordum :O Cem abi her gecen gun yeni bir sey ogreniyorum senden :) annemle kaplus konusunda zit dusebiliyoruz yapma dedigim seyleri bise olmaz diyerek yapiyor o cikarip gezdirmeyi cok seviyor ama senden burdan aldigim bilgileri onunla paylasinca dur diyebiliyorum ona :) diger kaplusum oldugunden beri birden fazla kaplusu hayal edemez oldum. Uc tane minis cok seker gorunuyor :)

miniş ama onlar büyüdüğü için ben annemle cem beyin söylediği ölçülerde özel akvaryum yaptıracağım inşallah :)

Geri