Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

tobii :)

Cvp: tobii :)

salatalık karpuz marul önlerine ne gelirse yiyorlar :D

benim için en şirin hayvanlardan bir tanesi güneşleniyorlar fotağraf 2 ay önce miydi neydi o zaman çektim işte

asilce64 sen mihav.com a üye misin acaba?

Çok iyi sebzeye alıştırman çok iyi olmuş
Bide hani eve misafir gelirde bazıları akvaryumun önünde durup "ayy yazık hayvanlara" gibi sözler söyler ya gerçekten çok kızıyorum
kendileri alınca küçücük kapta hayvana işkence çektirirken yazık olmuyor ama
Evet mihav.com daki asilce64 tüm :)

bende mihavdaki halenur :D

ilk başta biraz isim alıntı sandım bilgileri karşılaştırınca fark ettim :D

Evet bende sizi resimlerden tanıdım aynıları miyav.com da vardı:)
Tekrar tanıştığıma memnun oldum:-D

bende tekrar tanıştığıma memnun oldum :)

asilce64' Alıntı:
Nadiren yağsız et vermekte bir sorun yok ama salam nedir arkadaş ya:-D
Obez kaplumbağanızda bir gelişme var mı ?
Diyet için az miktarda karpuz verebilirsiniz çeşitlilik olsun .Benimkiler çok seviyor :)

obezim çok şükür biraz düzeldi su artınca daha çok yüzmeye başladılar hem ot ağırlıklı ve belli miktar verince düzelmeye başladı çok şükür :)

karpuz şeker oranı yüksektir salatalık ve marul kullanılabillr. Yüzme alanınız nasıl bilmiyorum ama yüzmesi ne kadar fazla olursa gelişimi ve obezliği o derece hızlı geçmeye başlayacaktır.

100 litrelik akvaryumda 3 kişiler ama ama inşallah allah nasip ederse 120*50*60 ölçülerinde güzel bir işe akvaryum yaptıracağız ama sanırım bunu söylemiştim söyledim mi? söylediysem özür dilerim

Özür dilenecek bir durum yok. Yaptıracağız dediğinizi biliyorum. şuan ne kadar olduğunu bilmiyordum. Onu zaten halletmişsiniz sadece belirtmek istedim daha kolay olur yüzecekleri alanı arttırmak diyerekten. birde yemlere ek olarak et tarzında bıkac aydan ıtıbaren fılan (ki gerekte yok fazla ) ıstege gore yagsız tavada alabalık verebilirsiniz diğer tür etlere gerek yoktur. Sebze meyvede ise şekerlilerden ve tuzlulardan uzak durmanız gerekmekte. beslenme konusunda vardı bunlar detaylıca

en sevdikleri yem zaten karides kan kurdu et olarak en çok bunları veriyorum ama malesef kan kurdu bitti karides azaldı bu gün biraz alış veriş yapim :D

zaten kuş almaya inşallah gideceğim :)

Et hayvanı yemden uzaklaştırıp tek yönlü beslenmesine neden olur. Elde yem kalmaz vermek icap ederse şu şekilde verin. Küçük bir cezvede su kaynatın. Sonra yağsız sinirsiz temiz bir kıyma parçasını (stick yem kadar olsun parçalar) bu suya atın. Bir dakika kadar içinde kalsın sonra çıkarıp soğutun ve verin. Suda fazla kalırsa sertleşir.

Meyve grubundaki yiyecekler fruktoz yani şeker ihtiva eder verilmemelidir. Verilecekler her çeşit marul, kıvırcığın göbek kısmındaki körpe yapraklar; salatalığın kabuğu soyulduktan sonra boylamasına ince kesit; kara hindiba; beyaz hindiba; yerse havuç, turp rendesi; yine yerse ayda bir, bir yaprak ıspanak. Yapraklı türler haftada bir defa veriliyorsa kabuk boyunu aşmasın. Bir den fazla veriliyorsa her gün için yarım kabuk kadar olacak. Lifli olduğu için fazlası kabız yapar.

Alabalıkta ete uygulanan yöntemle kaynatılıp verilir. Yalnız alabalık vücuttan kalsiyumu çeker ve kemikleri yumuşatır. Onun için verilecekse 10 günde bir verilmelidir.

Halenur önceki iki hayvanında akciğer enfeksiyonundan ölmüş. Bu hayvanlar küçükken çok hareketli olurlar ve enerjilerini kontrol etme bilinçleri yoktur. Aşırı enerji harcama soğuğa karşı dirençleri zayıflatır. Kuru alan ve su ısıları dengede olmaz ise ve esintiye maruz kalırlarsa üşütürler bu ileri aşamada akciğer enfeksiyonuna çevirir. İlk safhada teşhis edilirse kurtulma ihtimali vardır. İleri safhada 6 cm ve altında ise kurtulma imkanı olmaz.

evet ama hastalıklarda bilgiyi şimdiki kaplumbağalarım sayesinde öğrendim o zaman bilgili olsaydım şimdi kaplumbağam yaşıyor olurdu :59: :59:

Kaplumbagalari kaybetmek gerçekten aci oluyor. Kapluslarim bana hediye edildiğinde bayagi arastirmaya giristim ama yeterli olmamis ki bir tanesini kaybettim. Kabuk yumusamasi vardi. O yüzden buna bir şey olacak diye ödüm kopuyor. Evlenip çocuk sahibi olduğumda inşallah cocuklarimla beraber büyümeye devam etmesini istiyorum kaplusumun

Inşallah benimkiler de yaşar bir meslek sahibi olursam maaşım ile güzel bir akvaryum yaptırmayı düşünüyorum

İnşallah en güzel şekilde yasarlar. Onlari saglikli ve mutlu yasatabiliriz insallah

Halenur bilgili olsanda akciğere yakalandıysa kurtulması zor oluyor. Bu açıdan üzülme. Sadece ömrünü biraz daha uzatabiliyorsun. Benimkilerden birisini hastalığa cevap verdiği halde ancak 4-5 ay kadar yaşatabildim. Sonra öldü. Bu kaplumbağalar için en pis hastalıktır sinsidir. Gözle görülür belirtiler son anda çıkar tedavi edilip iyileşse dahi ufak bir kalıntı, daha güçlü olarak nüksetmesine neden olur. Bu konuda yapılacak şey olmasına imkan vermeyecek koşulları sağlamak.

Dikkat edilecek husus hayvanların boylarını aylık olarak ölçmektir. Uzama varsa sağlıklıdır. Herhangi bir hastalığı olan hayvan enerjisini buna yoğunlaştıracağı için boy uzaması durur. Sadece 10 cm civarı cinsel gelişime yoğunlaştığı için boy uzamaz diğer zamanlarda bu ya genetik ya da hastalığa bağlıdır.

Akciğer hastalığına yakalanmış hayvanın ölme nedeni ciğerlerin yeterince hava alamayacak kadar iltihap dolması ve iştah kaybına bağlı zayıflama ve bu halsizliğe bağlı olarak su içmek için suya indiğinde tekrar çıkamama suda ters dönüp düzelememe sebebiyle boğulmasıdır. %99 bu şekilde ölürler. %1 kuru alanda.

Çok büyük bir sorunum var :(

Cem bey yardım edin :(

Bizimkilerin boyunu aksatmadan çok şükür olcuyorum her olctugumde farklı farklı sayı çıkıyor :)

Bizimkiler kendi aralarında ya kur yada üstünlük hareketi yapıyor ama gördüğüm kadarı ile 2 kere en büyük ile en küçük kaplumbagam yaptı

En büyük

Ve en küçük

Üstünlük kurma hareketleri olabilir. Bir çeşit iletişim kuruyorlar. Normaldir. Sadece takip etmek gerekir kavga boyutuna ulaşıyor mu? ısırma yaralama var mı? Yani ileri gitmiyorsa sorun yok.
Kalabalık ve küçük akvaryumda iyi takip gerekir.

Hayvanlar güzel görünüyorlar :) En küçük olanın baş üst kısmında şişlik yok değil mi?

Geri