Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum projem

MissSevda

SKF Delisi
Merhaba arkadaslar,

Uzun zamandir leylaya yeni akvaryum yapmakla mesguldum. Sonunda nasil yapacagima karar verdim. 2 akvaryumu üst üste koymak geldi aklima. Altta leylanin akvaryumu üstte yeni alacagim kaplumbaganin akvaryumu. Hafta sonu nihayet gittim kumu aldim :D Dolabi yaptiracagim firmayida buldum simdilik oradan mail bekliyorum. Akvaryumlarin nasil olmasi gerektigini az birsey çizdim.

Leylanin akvaryumu içindeki taslari koymamayi düsünüyorum
mailto:/albums/ww123/Forumcu/leylaakvaryum.png

Buda Zeynebin akvaryumu
mailto:/albums/ww123/Forumcu/Zeynepakvaryum.png

Lazim olanlar bunlar:

Leylaya:
Arkafon.
isiticili dis filtre.
Taban için ve kuru alan için kum.
2 tane cam parçasi.
Yapay bitki.
UVB Spot lamba.

Zeynebe:
Arkafon
taslarla yapilmis bir kuru alan
Mango kökü.
UVB spot lamba.
Bol ve bisürü yapay ve gerçek bitki.
Tabana kum.
Dis filtre.
Kumu aldigim için onlari kirmizi yapiyorum

Proje nedir üstteki akvaryumun malzemelerinimi almak?
2.Akvaryumun su seviyesi neden alçak olucak?

Byteorist' Alıntı:
Proje nedir üstteki akvaryumun malzemelerinimi almak?
2.Akvaryumun su seviyesi neden alçak olucak?

Proje akvaryumlari üst üste koymayi basarmak:D
2. akvaryumun su seviyesi alçak çünkü Kinosternonlar iyi yüzemezler bogulmasin sonradan. Büyüdükce yükselicek su seviyesi ve Leylaya yaptigim gibi bir kuru alan yapicam.

Paintten mi yaptınız yaptıysanız o programa göre süper olmuş her kaplumbağa için 2 paludaryum yapmak zor olmalı

Öncelikle güzel bir kurulum oluyor. Bilinçli olarak ortam hazırlamanın ve ardından kaplumbağanın alınması çok önemli. Bu davranışınızın kaplumbağa alacaklara örnek olması dileğimdir.

Ben akvaryuma kum konulmamasını, kumun temizliğinin zor olduğunu ve kaplumbağalarca yenilmesinin risk olduğunu düşünüyorum. Bu konuda da bilgilerinizi süreç içinde paylaşırsanız sevinirim.

Temizliginde degilim ben. Yaparim nede olsa bakimin bir parcasi. Yemesine gelirsek, sindirim sistemi icin yiyorlar leyla, kendime balik pisirince onada az veriyorum parcalamadan tum bir sekilde yuttuktan sonra birsuru tas yiyor. Taslar sindirmelerine yardimci oluyor. Diskilayinca zaten o taslarda oluyor diskisinda. Bu yuzden taslari eksik etmeyin diyorum tabi kolaylikla yutmasi gerekir. Hatayi leylada yaptim birkere birdahada olmaz once akvaryum hazirlicam sonra kaplumbaga :)

filozof' Alıntı:
Paintten mi yaptınız yaptıysanız o programa göre süper olmuş her kaplumbağa için 2 paludaryum yapmak zor olmalı

Paintten yaptim :D Hani bu sene leylaninkini gelecek sene digerinkini yapsam zor olurdu elbette. Fakat iksini ayni anda yapmak bana pek zor gelmiyor. Zaten zeynepinki fazla is istemeyen birsey asil leylaninki var kuru alanini falan hep ben yapicam içine.

Yarin 120cmlik bir akvaryuma bakmaya gidiyorum. Eger begenirsem hemen alicam, kumlu kuru alan yapip UVB-spotda alip rahat ettircem Leylayi. Simdilik bu projeyi ilerletiyorum Leyla daha önemli.

Kolay gelsin şimdiden. Ordaki fiyatlar hakkında da biraz bilgi verirmisiniz özellikle akvaryumlar için. Uvb lambalardaki fark diğer ürünler için de geçerli mi merak ettim doğrusu.

aragorn' Alıntı:
Kolay gelsin şimdiden. Ordaki fiyatlar hakkında da biraz bilgi verirmisiniz özellikle akvaryumlar için. Uvb lambalardaki fark diğer ürünler için de geçerli mi merak ettim doğrusu.

Saol.

Vazgeçtim 125*50*40 boyutlarinda bir akvaryum buldum o biraz daha büyük. Bu aksam onu aliyorum akvaryum bos alt masasi var demirden 100den 75 euroya indirdim. Içinin arka fonu, ardindan kumlu kuru alan yapicam 2 parça cam lazim. Kumum var zaten almistim. Ardindan UVB-Spot lamba. Lambayi takmak için "basket" diyorlar ondan. Birde içine degisik bir agaç kökü koyacam sirtini kasimasi için. Ve idareten bir iç filtre param geldiginde kuvvetlisinden bir dis filtre almayi düsünüyorum ve tabi yüksek wattli isitici.

Kum 25 kilo = 2,50 euro
Arkafon = 14,50 euro
Cam tanesi = 10 euro
UVB-Spot = 8 euro
Basket= 25 euro
Degisik agaç kökü = Hiç bir fikrim yok.
Idareten iç filtre = Ikinci el ucuz birseyler ayarlamaya çalisacam.
Isitici = Yine ikinci el ucuz birseyler ayarlamaya çalisacam.

Yine fiyat yükseldi be daha çooook isim var :D

Akvaryum iyiymiş o fiyata demir profille de beraber. Buraya göre genel olarak bayağ iyiymiş orda fiyatlar. Biraz masraf olsa da başlarda çok uzun süre yeterli gelir o ölçülerde bir akvaryum. Dış filtre de mutlaka temin edin derim iç filtre temizlikte çok yetersiz kalır o büyüklükteki akvaryumda.

aragorn' Alıntı:
Akvaryum iyiymiş o fiyata demir profille de beraber. Buraya göre genel olarak bayağ iyiymiş orda fiyatlar. Biraz masraf olsa da başlarda çok uzun süre yeterli gelir o ölçülerde bir akvaryum. Dış filtre de mutlaka temin edin derim iç filtre temizlikte çok yetersiz kalır o büyüklükteki akvaryumda.

1000 litrelik isiticili dis filtre düsünüyorum iç filtreyide dis filtre geldikten sonra satmayi düsünüyorum. Suanki alacagim dis filtre çok pahali 260 euro gibi okadar param olsaydi dis filtresi içinde olan tam bir akvaryum alirdim :D Eheim professional III 2076 almayi düsünüyorum.

Elektronik modeli sanırım o eheim in burda 800tl ye bile satıldığını görmüştüm. Eheim zaten kendini kanıtlamış bir marka yıllardır fiyatı hariç mükemmel bir dış filtre.

aragorn' Alıntı:
Elektronik modeli sanırım o eheim in burda 800tl ye bile satıldığını görmüştüm. Eheim zaten kendini kanıtlamış bir marka yıllardır fiyatı hariç mükemmel bir dış filtre.

Oo pahaliymis iyiki türkiyede degilim dedirtiyor fiyatlar :D Burada herkes eheim kullaniyor övüp duruyorlar, çok iyi bir filtre falan filan. Bende ona göre almaya karar verdim filtreler hakkinda hiç bir fikrim olmadigi için kullananlardan fikir aldim.

Eheim gibisi yoktur gerçekten en kaliteli marka diyebilirim filtrasyon konusunda. Evet burda maalesef fiyatlar oldukça yüksek

Akvaryumu aldim ne agir birseymis suan bel agrisindan yatiyorum:D annem sok oldu bu ne kocaman sey nereye koyacaksin diye. Icinde arkafonuda vardi. Temizleyip kumlu kuru alan yapip ardindan leylayi icine aticam.

Arkadaslar tesekkür ederim. Aldigimdan beri annem kizip duruyor, bende bugün kalktim dedim daha fazla rahatsizlik vermicem sana akvaryumu adama tekrar geri verip, leylayi veriyorum dedigim an bu sefer babam karsi çikti olmaz oda bizim aileden vermeyiz leylamizi. :O Mucize gibi bir olay gerçeklesti sürekli leylayi istemeyen bir baba leylayi vermek istemedigini açikladi, baba yorma kendini param kalmadi veriyorum sizde rahat edersiniz bu sayede dedim. Hayir o akvaryumun dolabini demirini güzelce boyariz içini döseriz vermiyeceksin Leylamizi dedi. 1 senedir ver diyorsunuz dedim 1 senedir sürekli hergün ayni sey kaldiramiyorum siz kazandiniz ben kaybettim dedigim an annem biraz yumusadi galiba tamam o zaman odani hazir hale getiririz falan demeye basladi. Yormayin kendinizi fikrimi kimse degistiremez artik dedim. Böyle iste annem fikrimi degistirmem için neler dedi, yeter anne bugün böyle diyorsunuz ama yarin yine babam Leylaya elektrik çarptirmaya kalkacak sen ise akvaryumu ver diyeceksin. Ha birde ben uyurken babam sinek kovalamis :D önce yazik hayvana derdi bu sefer kendisi yakalamis leylaya veriyor ye canim diyerek.

Yeter konustugum :D akvaryum resimlerine geçelim. Içindeki arka fonu yikamak için çikardim birgüzel yikadim sildim temizledim. Yikamadan önceki halini koyuyorum ardindan yikadiktan sonraki halini.
Boyutu 125*50*40

mailto:/albums/ww123/Forumcu/Foto088.jpg

mailto:/albums/ww123/Forumcu/Foto089.jpg

mailto:/albums/ww123/Forumcu/Foto090.jpg

mailto:/albums/ww123/Forumcu/Foto092.jpg

mailto:/albums/ww123/Forumcu/Foto091.jpg

mailto:/albums/ww123/Forumcu/Foto093.jpg

Geri