Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Akvaryum Temizliği 2

Cvp: Akvaryum Temizliği 2

Abi dediklerini yarın sabah okuyup uygulayacağım yapabilirsem markası eheim 2008 diye geçiyor google a yazınca çıkıyor direk

Tamam hazne 2012’ye göre ufaktır. İkinci bir malzeme sığmaz. Neyse bu şimdilik yeterli. Zaten akvaryumu yenileyeceksin. Bu filtreyi dış filtre yanında deri toplamada o akvaryumda da kullanırsın çöp olmaz.

Taşların boyutu 2 mm bu arada abi gece bir daha kirlendi elyaf filtre zorlanıyordu bir kez daha değiştirdim elyafı.Şuan hala iyi çalışıyor ve su daha berraklaştı.Yani tam çözemedim olayı kullandığım lamba sarı odanın lambasıda sarı ondan dolayı öyle gözüküyor olabilir mi ? Işığın gelmediği yerde daha bir koyulaşıyor su çünkü akvaryumdan bir bardak su alıp anlamak mümkün mü bunu acaba veya içerideki cisim mi rengi değiştiriyor yada ışık yansıması mı diye ?

Sarı derken sarfiyatsız ampul kullanıyorsa o ısı vermez.

Lamba ışığı su renginde oynama yapar ama kiri görürsün.

Filtre zeolit eklemediğin sürece sadece kiri süzer renk aynı kalır. Elyaf suyun berraklaşmasını sağlar. Aslında jbl clearmec al diyeceğim ama o kutuda hazır poşette çıkıyor büyük gelir hazneye.

Şöyle olabilir. Kutuda iki poşet var. Birinin poşetini yırtıp yarısını torba yada çoraba koyup kullanabilirsin. 1 ay sonra diğer yarımını. İki poşet yarımşar kullanmayla 4 ay gider.

Çok teşekkür ederim deneyeceğim

Şimdi abi jbl clearmec i normal gidip alıcam sanırım.İçinden iki poşet çıktı diyelim çorap işi olmadan öbür türlü nasıl yapabilirim torba ile anlamadım.Filtreye mi koyacağım bu poşeti yırtıp acaba ?

O zaman filtre torbası alacaksın. Clearmec küçük taneli olduğu için bu gerekli. Kendi poşeti demlik poşet çay kağıdı gibidir. 15*15 cm ebadında belki daha geniş olduğu için büyük gelir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Abi zeolite aldım bıraktım poşetliydi kendinden adam bir ay kalsın dedi ama bir değişim göremedim daha kalsın mı torba orada ?

Nasıl bıraktın suya mı filtreye mi ? Suda olmaz filtreden süzülen su ile olmalı. Bu kir temizlemez sudaki amonyak ve üst türevleri nitrit ve nitratı temizler. Bunlar yoğun olduğu taktirde hayvanları zehirler. Sürekli filtrede durması kaydıyla ki bu dış filtre için geçerli. Üzerinde bu amonyak ve üst bileşiklerine çeviren döngü yapan bakteri kolonileri de oluşur. Bu aktivasyon 28 gün sonra olur. Ama esas yapan lav taşı ve substrattır. Bu bakteriler amonyağı nitrite, nitriti nitrata çevirerek zararsız hale getirir. Yıkanması, dışarda kuru ortamda durması yada akvaryuma klorlu su, metilen konması bunları öldürür. İç filtrede bu kadar bekleme durumumuz olmadığı için döngü yapan bakteri oluşmaz.

http://www.prodacinternational.it/en-us/materiali-filtranti-gb-asia/zeolite.html

Abi bu sitedeki aldığım alttaki ikinci resimde poşetli hali var kutuda kullanıma hazır çantada filan diyor.İki tane var içinde zaten bunu olduğu gibi suya bırak dedi filtrete sığmaz zaten çok büyük.İçindeki sadece toprak dedi bunun zehirlemez dedi sorduğumda yanlış yaptıysam uyarabilir misin beni lütfen ?

Su daki o poşeti çıkarıyorum şimdilik zehirleyebilir diye anladım.Lütfen ayrıntılı şekilde anlatabilir misiniz resimlere bakıp isterseniz telefon numaramı yazayım arayınız.

zeolite zehirlemez tersine zehirleyecek bileşenleri (idrarı) süzer. Prodac’ı bende kullandım. Tek poşette enli olduğu için dış filtre sepetine sığmazdı. Yırtıp torbaya doldurur sepete yayardım. Şimdi bunu düzeltmişler demekki iki poşete yaymışlar.

Dediğim gibi bu filtre içinde akışkan olan suda performans sağlar. Durağan suda randıman alamazsın.

Filtre içinde belli oranda kullanacaksın. Bu az gelse de kısmen iş görür, hiç olmamasından iyidir.

Juenpet’te kalmamış. Bu linkteki süs havuzları için elindekinin fonksiyonu buna göre daha fazla. Yeni yeni ürünlerde çıkmış. Juen filtre malzemeleri konusunda anlatım açısından da ve yem malzeme çeşitliliği açısından da en iyi sitedir. Yelpazesi de geniştir. Tek sıkıntı ücretsiz kargo için 150 tl üstü alışveriş yapmak gerekiyor.

Gider abi bulurum satan yer abi olmadı bu elimdeki için şimdi poşeti yırtıp daha çok küçük poşete doldurup onuda iç filtreye elyafa dolayıp koymam lazım doğru mudur ?

Evet ama dolama değil. Hazneye bir parça elyaf koy. Ana kiri tutacak kalınlıkta sonra zeolit poşetini koy tüm kenarları dolduracak şekilde yay. Kalınlık 2-3 cm kadar olsun. Üstünede elyaf koyup kapat. Elyafları ıslatıp kabarıklığını al.

Şimdi babam el attı olaya o taşlar kiri tutuyor dedi komple boşalttık sabah taşları temizledi ayrı bir kovada su şimdi çok güzel oldu.Ama diyor ki kum da olsa taşta olsa o kiri tutacak diyor.Daha büyük taş lazım oda riskli veya dış filtre demişti sanırım.Bir çözümü var mı şimdilik kumların veya taşların kir tutmasını önlemenin acaba ?

Silis ağır kumdur altına kir vermez. Sadece hayvanlar eşelenirken gömer. Onun harici yüzeyde kalır. Daha iri çakıl ve kumların ara boşluklarına dolar. Bunlara çözüm yok. Güçlü debiye sahip filtre dahi bu aralara giren kirleri temizlemez ama silis kum üzerindekileri döndürerek alır.

Kaplumbağalar eşelenirken bir miktar gömse de diğer taraftan tabanda gezinirken ve tabana yakın yüzerken havaya kaldırırlar. Bu da filtrenin çekmesini kolaylaştırır.

Büyük taş, kaya vb. sirkülasyonu engeller. Bu tip set olabilecek dekor türevi ürünlerde civarında kiri toplar. Onun için mümkün olduğunca boş alan olması iyidir.

Dış filtrenin geniş oranda su salımı ve çekimi iç filtreye göre daha fazla temizleme yapmasını sağlar. Daha fazla suyu daha iyi filtre ederek çıkarır.

Kirin ana elemanları dışkı ve yemdir. Çok verirsen dışkı çok olur. Yemin hepsini birden verirsen hayvan hepsini yiyene kadar bir kısmı suya dağılır. Onun için yedikçe vermen daha iyi olur. Yemediği yem kalırsa suda onları yarım saat sonra al. Yüzeydekileri maşrapayı hafif eğerek alırsın. Diptekileri ise kepçe yada dip sifonu ile.

Hocam aç günlerde verdiğim yeşillik hariç ne versem o an yiyorlar.

Şimdi dış filtre alırsam bu akvaryum için gereksiz olur hayvanlar sağa sola savrulur demiştiniz.Yapılacak en mantıklı şey yeni akvaryuma geçene kadar böyle idare edip.Ömürlük akvaryum alınca bunu dış filtre ile destekleyip silis kum almak değil mi ?

Çok teşekkür ederim abi.Şimdi mobilya var akvaryumu kaldırmak için bana son olarak şu lazım 100*50*60 almak istiyorum ömürlük iki kaplumbağa için bunu sıfırdan yaptıracağım.Yapan kişiye en az 10 mm cam olmalı diyeceğim ve kaplumbağa için kuru alan yeri yapacak ama bunu tam nereden itibaren yapmalı veya bu akvaryum kaç litre su almalı kuru alan eklendiğinde ve kum tabikide ?

Mobilya akvaryumu kaldırabilecek nitelikte olmalı. Nereden bakarsan 400 kiloya yakın bir yük olacak.

Benim akvaryum örneğime bak. Bu ikisinde herşeyi yazdım.

Bu da kuru alanım. Konu altındaki son resim son hali. Bu şekilde yaptır yalnız rampa açısı biraz daha aşağı olsun. Ama 45
Dereceye de düşürme. Benim eğimi az verdiğim için akvaryumun yarısını geçti.

Ankarada yaşamıyorsun değil mi ?

Mobilya hazır abi.Senin akvaryumuda görmüştüm çok güzeldi ama detayları yazıyor mu bakamamıştım 2 kaplumbağa için uygun mudur seninkisi ?

İlk attığın değilde sondaki kuru alan çok güzel olmuş onu kendiniz mi yaptınız veya yaptırdınız akvaryumu yaparken mi vardı ? Benim şuanki akvaryum sıfırdan yapılma ve yaparken kuru alan yaptılar rampalı çok güzel.

Şöyle ama işte litresi az oldu bu seferde.Malesef İstanbul şehrindeyim.

Birde bir tanesi son birkaç gündür kuru alana gelip yandan tırmanmaya çalışıyor düşüyor sürekli pes etmiyor bir süre onun çözümü yoktur değil mi ? Çünkü sonradan oldu bu kaçmaya girişim olayı boyu uzayınca sanırım artık orayı tırmanabileceğine inanıyor zorlasa ileride tırmanabilirde belki.

Şu nasıl sizce litresini yazmamışlar ama siz bakıp tahmin edebiliyor musunuz ? 180 olanınada bakabiliriz fiyatına göre gidip konuşacağız bugün olmadı.İki tane kaplumbağa var bu arada ikiside ömür boyu burada rahat ederler mi ?

Geri