Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Alsam mı ? Almasam mı ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

keremaciroglu

Bronz 4 Üye
Arkadaşlar ben kaplumbağa almaya karar vermiştim.Sitede birçok söylenti var aslında haklısınızda doğal ortamları gibisi yok tabi ama sizin bu söylediğiniz şeyler alınmaması olsun kaplarda beslenmemesi olsun ticaretin artık olmaması olsun hepsi hayal helede Türkiyede.Ben daha öncede akvaryumda balık beslemiştim motor,ısıtıcı vs.herşey vardı.evet haklısınız pis bir iş ne kadar özen göstersenizde pislenebilir.ve pislenince veya işlerde bir terslik varsa bütün hayatnızı etkiler okula gidersiniz,işe gidersiniz ama kafanız hep orada olur neden acaba ??? diye.Ben alacagım kaplumbağaya büyük bir akvaryum,ısıtıcı,filtre başta olmak üzere herşeyi zaten alacagım.Ben evde bir evcil hayvan olsun diye değil.Onunla arkadaş olmak için sevgi göstereceğim için almak istiyorum.Muhabbet kuşumda olmuştu ve cok eğitilmişti.Yani insan-hayvan arasındaki sevgi bagı cok farklıdır aslında.çok sadıklardır hayvanlar.Her neyse ben onun sorumluluğunu alıyorum büyüyünce 30 cm olacagınıda biliyorum.o büyüdükçe herşeyinide değiştireceğim tabi filtre olsun akvaryum olsun.Şimdi hala çelişkideyim ben çok istiyorum almayı ama sitedeki bazı yazılar beni çelişkiye düşürdü.:(

RE: Alsam mı ? Almasam mı ?

Iyi bir araştırma yaptıktan sonra ve herşeyini önceden eksiksiz alıp hazırlayip ve veterinere götürme imkanınız varsa hasta olduğunda neden olmasın. Bence çokta güzel bakarsınız.

sitede bu konu hakkında oldukça yazı mevcut siz de okumuşsunuz zaten. eğer kendinize güveniyorsanız tüm bu zorluklarını çekerim seve seve vakit ayırırım her zaman ilerde asla bırakmam elimden gelen her imkanı sağlarım diyorsanız hatta bir zaman gelince onu kaybetmeyi bile göze alırsanız kaplumbağa alabilirsiniz. bu ticaretin bitmesi şu an zor görünüyor zaten herkes benim almamamla bu ticaret nasılsa bitmeyecek derse haliyle bitmeyecektir :) tekrar düşünün derim ama eminseniz kendinizden alabilirsiniz. tabi son karar sizin. anladığım kadarıyla önceden de balıklarınız ve kuşunuz olduğu için isteklisiniz bayağ kaplumbağa almak için de ama maalesef kötü bir ticaret haline geldi artık bu iş..

Aslına bakarsanız balık bakmak daha zor ve biraz da durgun diyelim çünkü balıklar genelde aynı şeyleri yapıyorlar ama kaplumbağa beslemek daha kolay ve daha eylenceli özellikle size alışınca

balıklar da alışıyor aslında.ama hiç elimi görünce koşmamıştı ama onlar da tatlı bence farketmiyor

alınan her kaplumbağa ile bu kanlı ticarete bir katkı da bizler sağlamış olıyoruz...

aragorn' Alıntı:
alınan her kaplumbağa ile bu kanlı ticarete bir katkı da bizler sağlamış olıyoruz...
Yani o çok istedigimiz ve belkide hayatimiz boyunca bakmaya hazir oldugumuz dostumuzu almayalimmi diyorsunuz. Peki birkaç kisi almadi diye bu ticaret son bulurmu..?? Bence bulmaz çünkü görüp hoslarina gidip ama ön arastirma yapmadan alip plastik kaplarda besleyenler yine olacaktir, bunu hiç kimse engelleyemez. Siz petshopculara ne kadar anlatirsaniz anlatin onlar satis kaybindan korkup yine o minicik kaplarda kaplumbaga beslemenin dogru oldugunu anlatacaklar. Bunu bilmeyen insan aaa çok kolaymis yha alirim hayatim boyunca o kapta beslerim büyümez diye düsünür. Taki bu siteyle tanisana kadar.

MissSevda' Alıntı:
aragorn' Alıntı:
Yani o çok istedigimiz ve belkide hayatimiz boyunca bakmaya hazir oldugumuz dostumuzu almayalimmi diyorsunuz. Peki birkaç kisi almadi diye bu ticaret son bulurmu..?? Bence bulmaz çünkü görüp hoslarina gidip ama ön arastirma yapmadan alip plastik kaplarda besleyenler yine olacaktir, bunu hiç kimse engelleyemez. Siz petshopculara ne kadar anlatirsaniz anlatin onlar satis kaybindan korkup yine o minicik kaplarda kaplumbaga beslemenin dogru oldugunu anlatacaklar. Bunu bilmeyen insan aaa çok kolaymis yha alirim hayatim boyunca o kapta beslerim büyümez diye düsünür. Taki bu siteyle tanisana kadar.

hani bir deniz yıldızı hikayesi vardı ya herkes bilir.. onu paylaşmak istedim bu yazınız üzerine..

Yazı yazmak için okyanus sahillerine giden bir yazar, sabaha karşı kumsalda dans eder gibi hareketler yapan birini görür.

Biraz yaklaşınca , bu kişinin sahile vuran denizyıldızlarını, okyanusa atan genç bir adam olduğunu fark eder. Genç adama yaklaşır:

- Neden denizyıldızlarını okyanusa atıyorsun?

Genç adam yanıtlar;

- Birazdan güneş yükselip, sular çekilecek.

Onları suya atmazsam ölecekler. Yazar sorar;

- Kilometrelerce sahil , binlerce denizyıldızı var.

Ne fark eder ki?

Genç adam eğilir, yerden bir denizyıldızı daha alır, okyanusa fırlatır.

- Onun için fark etti ama...

bir kaç kişinin almamasıyla ne değişir demek bence çok yüzeysel bir düşünce.. herkes ben almasam ne değişir diye düşündüğünden zaten bu ticaret son bulmuyor.. yoksa bu ticaretin farkına varan biri gidip bunu bir arkadaşına anlatsa o da gidip başka tanıdıklarına anlatsa bu böyle zincirleme devam ederek sonunda çok büyük kitlelere ulaşacak hatta petshopların bile bilinçlenmesin sağlayacak.. arz talep diye bir denge vardır hep ticarette ne kadar talep olursa bir ürüne arz da o derece artacaktır yani insanlar benim almamamla bu ticaret bitmez diyip kaplumbağa aldıkça, yani talep artırdıkça daha fazla sayıda kaplumbağa üretilecek kötü şartlarda, kutularda binlerce kilometre yol katederek günlerce aç susuz havasız yabancı ülkelere gönderilecek, oralardaki üreticiler tarafından zor koşullarda bakılacak, bilinçsiz petshopların elinde can çekişirken insanlara pek çok yalan dolanla satılıp plastik kaplarındaki 1-2 aylık kısa hayatlarıyla baş başa kalacaklar.. yollarda, üretimhanelerde, petshoplarda, insanların evlerinde ölen yüzbinlercesini de hesaba katın..

www.noturtle.org adresine bakarsanız bu ticaretin ne denli büyük olduğunu rakamlardan anlarsınız..

yapılabilecek tek şey bu talebi azaltmamız.. ne yasalar ne kurallar ne de başka bişey bu durumu değiştirebilir.. özellikle Türkiye gibi bir yerde yaşıyorsanız..

kaplumbağalara olan bu talep sürdükçe bu manzaralar her gün daha da fazla oranda tekrarlanacak.. fotoğraflar sanıyorum ki tüm bu yazdıklarımdan çok daha fazlasını anlatıyor.. buyrun karar sizin kaplumbağa mı almak istiyorsunuz yoksa kaplumbağaları gerçekten seviyor ve milyonlarcasının para uğruna ölmesinin önüne geçmek mi istiyorsunuz?....

mailto:/img21/4643/redearkolisi.gif

mailto:/img21/5258/normalpict0059.jpg

mailto:/img21/3669/kptic3.jpg

mailto:/img21/8453/kptic1.jpg

mailto:/img21/693/kaptic2.jpg

çok minik bunlar çok tatlı.bu arada haklısın ama evde olup mutlu olanlar da var doğasındayken erken ölebilenler de var yani kafam karıştı şimdi

Ne sekilde geldiklerini biliyorum ben. Türkiyede üretici varmi bilmiyorum ama herseyini hazir edipte kaplumbaga almak isteyenler ne olacak?

beliz' Alıntı:
çok minik bunlar çok tatlı.bu arada haklısın ama evde olup mutlu olanlar da var doğasındayken erken ölebilenler de var yani kafam karıştı şimdi

sizin bahsettiğiniz doğal denge.. doğada her hayvan için geçerli bir durum bu da.. evlerde olup mutlu olan kaplumbağalar bu fotoğraflarda gördüklerinizden şanslı olup hayatta kalabilenler.. bu ticarete kurban giden yüz binlerce kaplumbağa var doğasındaysa kaçı erken ölüyordur sizce? insanların para için binlerce kaplumbağayı göz göre göre öldürmesine sesimiz çıkmazken doğada doğal nedenlerden ölen kaplumbağları bahane etmek ne kadar mantıklı ki sizce.. konu gayet net aslında fotoğraflar herşeyi anlatıyor..

bahane değil almalı mı almamalı mı anlayamadım yani

MissSevda' Alıntı:
Ne sekilde geldiklerini biliyorum ben. Türkiyede üretici varmi bilmiyorum ama herseyini hazir edipte kaplumbaga almak isteyenler ne olacak?

herşeylerini hazır edip almak istemeniz bu fotoğraftaki karelerin önüne geçebiliyor mu? hayır... yüzbinlercesinin ölmesinin önüne geçebiliyor mu? hayır.. bu koşullarda can çekişerek kilometrelerce yol seyehat etmelerine engel olabiliyor mu? hayır... ama sadece kaplumbağa almamak ve tanıdıklarımızı bilinçlendirmek tüm bunları engelleyebilir..
beliz' Alıntı:
bahane değil almalı mı almamalı mı anlayamadım yani

şahsi düşüncem alınmaması ve alınmaması konusunda herkesin de bilinçlendirilmesi gerektiği...talep oldukça daha çok kaplumbağa hayatını kaybedecek..

Bu ticaretin önüne öyle sanildigi gibi kolay geçilmez. Burada her türün üreticisi var ama yine petshopcularda kaplumbagalar dolu. Her hafta yeni kaplumbaga getirtiyor petshopcular üreticisi oldugu halde. Ben bu yüzden dedim önüne geçilmez ama azaltilmasi için birsey yapilabilir mesela olgun kaplumbaga alip onlarla üretime baslamak. Ayrica ileride benimde kaplumbagalarim o yolculuktan geçecekler ama hepsi birtek kutuda olacak ve altlarinda sicak su bidonu olacak üsümesinler diye. Bu yolculuk 3 saat sürecek oda uçaklar kabul ederlerse yoksa yine 3 gün sürecek.

MissSevda' Alıntı:
Bu ticaretin önüne öyle sanildigi gibi kolay geçilmez. Burada her türün üreticisi var ama yine petshopcularda kaplumbagalar dolu. Her hafta yeni kaplumbaga getirtiyor petshopcular üreticisi oldugu halde. Ben bu yüzden dedim önüne geçilmez ama azaltilmasi için birsey yapilabilir mesela olgun kaplumbaga alip onlarla üretime baslamak. Ayrica ileride benimde kaplumbagalarim o yolculuktan geçecekler ama hepsi birtek kutuda olacak ve altlarinda sicak su bidonu olacak üsümesinler diye. Bu yolculuk 3 saat sürecek oda uçaklar kabul ederlerse yoksa yine 3 gün sürecek.

lütfen komik olmayın sizinkiler istisna bir durum hangi üretici kaplumbağaların her birini plastik kapta, altlarında sıcak su bidonuyla uçakla yollar başka ülkelere? kolideki yüzlerce kaplumbağayı gördünüz durum bu maalesef.. evet bu ticaretin önüne geçmek yani insanları bilinçlendirmek hiç de kolay değil ama imkansız da değil. yapılabilecek ufak tefek şeylerle, sitelerle(www.noturtle.org gibi), bu ticareti gösteren fotoğraflarla, slaytlarla ve yapılabilecek daha pek çok şeyle insanlar bilinçlendirilebilir.. ve bu ticaretin de önüne kaplumbağalara olan talep azaltılarak geçilebilir.. yeter ki insanlar bu konuda duyarlı olsun ve ben almasam mı bu ticaret sona erecek demesin..

aragorn' Alıntı:
MissSevda' Alıntı:

lütfen komik olmayın sizinkiler istisna bir durum hangi üretici kaplumbağaların her birini plastik kapta, altlarında sıcak su bidonuyla uçakla yollar başka ülkelere? kolideki yüzlerce kaplumbağayı gördünüz durum bu maalesef.. evet bu ticaretin önüne geçmek yani insanları bilinçlendirmek hiç de kolay değil ama imkansız da değil. yapılabilecek ufak tefek şeylerle, sitelerle(www.noturtle.org gibi), bu ticareti gösteren fotoğraflarla, slaytlarla ve yapılabilecek daha pek çok şeyle insanlar bilinçlendirilebilir.. ve bu ticaretin de önüne kaplumbağalara olan talep azaltılarak geçilebilir.. yeter ki insanlar bu konuda duyarlı olsun ve ben almasam mı bu ticaret sona erecek demesin..
Anlamadiniz herhalde. Ileride Türkiyede yasama ihtimalim oldugu için hayvanlarimi da yanimda götürmek istiyorum. Bunu erkek arkadasimda istiyor kaplumbagami ne kadar çok sevdigimi bildigi için baskasina vermemi istemiyor, Ben kaplumbagami veterinere götürünce bile petsiselere sicak su doldurup minik bir akvaryuma koyum havlu serip ardindan Leylayi koyup üzerini kapatip öyle götürüyorum. Kaplumbagami sizce nasil götürmeliyim Türkiyeye..??. Israrla alinmasin diyorsunuz peki üretiminedemi karsisiniz. Türkiyede insanlar üretip bilinçlendirip satmasina da mi karsisiniz. Bence bu sekilde kaplumbaga alinabilir. Çünkü hangi ortamda ve sartlarda üretildigini görebilme imkaniniz oldugu için.

MissSevda' Alıntı:
aragorn' Alıntı:
MissSevda' Alıntı:

Anlamadiniz herhalde. Ileride Türkiyede yasama ihtimalim oldugu için hayvanlarimi da yanimda götürmek istiyorum. Bunu erkek arkadasimda istiyor kaplumbagami ne kadar çok sevdigimi bildigi için baskasina vermemi istemiyor, Ben kaplumbagami veterinere götürünce bile petsiselere sicak su doldurup minik bir akvaryuma koyum havlu serip ardindan Leylayi koyup üzerini kapatip öyle götürüyorum. Kaplumbagami sizce nasil götürmeliyim Türkiyeye..??. Israrla alinmasin diyorsunuz peki üretiminedemi karsisiniz. Türkiyede insanlar üretip bilinçlendirip satmasina da mi karsisiniz. Bence bu sekilde kaplumbaga alinabilir. Çünkü hangi ortamda ve sartlarda üretildigini görebilme imkaniniz oldugu için.

bence siz beni anlamadınız tekrar yazayım aynı satırları

lütfen komik olmayın sizinkiler istisna bir durum hangi üretici kaplumbağaların her birini plastik kapta, altlarında sıcak su bidonuyla uçakla yollar başka ülkelere? kolideki yüzlerce kaplumbağayı gördünüz durum bu maalesef..

bunun anlamı sizin durumunuz istisna bir durum siz o şekilde taşıyorsunuz ama milyonlarca kaplumbağa kolilerde geliyor, üreticiler sizin yaptığınız gibi yollamıyor kaplumbağaları anlamında yazdım bu cümleyi. sanırım şimdi anlaşıldı ne demek istediğim. siz kaplumbağa aldıkça bu da daha da artarak devam edecek. sizin yaptığınız şeye ben bir şey demedim zaten olması gereken o ama üreticilerin nasıl yaptığı ortada fotoğrafa bakarsanız..

üreticiler tüm bu yolları ucuz olduğu için yapıyor bilinçlenince onlar süper şartlarda mı üretim yapacak sanıyorsunuz? Profesyonel olarak bu işi gerektiği gibi yapan tek tük kişiler olabilir tabi ama %99 gibi büyük bir oranda durum böyle üreticilerde. üreticileri bilinçlendirmek de çözüm değil bana göre çünkü adamlar bilinçsiz olduklarından ziyade para kazanmak için bu yolları tercih ediyor. Bu kaplumbağa ticaretinin çok büyük bir yüzdesi çinlilerin elinde. çinin de dünya ticaret piyasasındaki mantığını zaten biliyorsunuz sanırım.

aragorn' Alıntı:
MissSevda' Alıntı:
aragorn' Alıntı:
MissSevda' Alıntı:

bence siz beni anlamadınız tekrar yazayım aynı satırları

lütfen komik olmayın sizinkiler istisna bir durum hangi üretici kaplumbağaların her birini plastik kapta, altlarında sıcak su bidonuyla uçakla yollar başka ülkelere? kolideki yüzlerce kaplumbağayı gördünüz durum bu maalesef..

bunun anlamı sizin durumunuz istisna bir durum siz o şekilde taşıyorsunuz ama milyonlarca kaplumbağa kolilerde geliyor, üreticiler sizin yaptığınız gibi yollamıyor kaplumbağaları anlamında yazdım bu cümleyi. sanırım şimdi anlaşıldı ne demek istediğim. siz kaplumbağa aldıkça bu da daha da artarak devam edecek. sizin yaptığınız şeye ben bir şey demedim zaten olması gereken o ama üreticilerin nasıl yaptığı ortada fotoğrafa bakarsanız..

üreticiler tüm bu yolları ucuz olduğu için yapıyor bilinçlenince onlar süper şartlarda mı üretim yapacak sanıyorsunuz? Profesyonel olarak bu işi gerektiği gibi yapan tek tük kişiler olabilir tabi ama %99 gibi büyük bir oranda durum böyle üreticilerde. üreticileri bilinçlendirmek de çözüm değil bana göre çünkü adamlar bilinçsiz olduklarından ziyade para kazanmak için bu yolları tercih ediyor. Bu kaplumbağa ticaretinin çok büyük bir yüzdesi çinlilerin elinde. çinin de dünya ticaret piyasasındaki mantığını zaten biliyorsunuz sanırım.

Valla hangi üreticileri kast ediyorsunuz bilmiyorum ama buradaki üreticiler almanyaya bile yollamiyorlar. Hayvanlarini kendileri götürüp akvaryuma birakiyor. Kesinlikle dediginiz gibi yurt disina yollamiyorlar, kaldiki bilgisiz insanlara satacaklar. Onlar bu isi bir is olarak degil bir hobby olarak görüyorlar. O yüzden sordum hangi üreticilerden bahsettiginiz..?? Benim dedigim sey ise Türkiyede üretmeye baslayin madem ticarete karsiyiz iste bir çözüm yolu, tekrar diyorum tamamen ortadan kalkmaz ama satislari azaltabilir.

satış zaten azaltılmaya başlanırsa sonu da gelecektir. önemli olan o azaltmayı başarabilmek. bu da insanların bilinçlenmesi ile mümkün. siz yukarda da dediğim %1lik üreticilerden bahsediyorsunuz, dediğiniz gibi onlar HOBİ amaçlı bu işi yapıyor bense bu ticaretin dünyadaki en büyük pay sahibi olan uzakdoğu ve Çin piyasasından ve bu ticareti PARA için yapan insanlardan bahsediyorum. yukarda da belirttim bunu zaten sanırım görmediniz. tabi ki bir anda sona ermeyecektir ama bu satışların önüne bir nebze de olsa geçilirse sonu da elbet gelecektir.

aragorn' Alıntı:
satış zaten azaltılmaya başlanırsa sonu da gelecektir. önemli olan o azaltmayı başarabilmek. bu da insanların bilinçlenmesi ile mümkün. siz yukarda da dediğim %1lik üreticilerden bahsediyorsunuz, dediğiniz gibi onlar HOBİ amaçlı bu işi yapıyor bense bu ticaretin dünyadaki en büyük pay sahibi olan uzakdoğu ve Çin piyasasından ve bu ticareti PARA için yapan insanlardan bahsediyorum. yukarda da belirttim bunu zaten sanırım görmediniz. tabi ki bir anda sona ermeyecektir ama bu satışların önüne bir nebze de olsa geçilirse sonu da elbet gelecektir.

Bunu parayla yapan özel üretimhaneler var. Bunu evde kaplumbaga üretenler yapmiyor. Yapamazlarda zaten çünkü 10 yumurtanin 10undanda kaplumbaga çikmiyor. Ayrica fazla yumurtalar buz dolabina konuluyor yumurtadaki yavrular gelismelerine ara versinler diye, yoksa kisin ortasinda okadar yumurta bulmak zor. Kis günü tekrar o yumurtalari çikarip onlari kullaniyorlar. Bunlari herangi bir üreticinin yaptigina asla inanmiyorum mümkünde degil zaten. Veya 20 tane disi kaplumbagasi olacak.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri