Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bebek Kaplumbağaların Bakımı

Cvp: Bebek Kaplumbağaların Bakımı

bebeişlerinizin fotoğraflarını gördüm edi ile büdü demi müthiş şirinler

Şimdi çok büyüdüler. 11-12 cm boya geldiler.
İlk halleri:
mailto:/forum/Konu-benim-ufaklilar-ve-evleri.html
Daha sonra:
mailto:/forum/Konu-ufakliklar-evlerine-iyice-alisti.html
Bundan sonra:
mailto:/forum/Konu-kabuga-devit-3-uygulamasi-resimli.html
Büyümeye devam:
mailto:/forum/Konu-gece-kafalarini-kuma-sokuyorlar-sebebi.html
mailto:/forum/Konu-kaplumbagalarimin-kuru-alan-keyifleri.html
Bu yılın başı:
mailto:/forum/Konu-alt-kabuk-desenlerinde-yeni-farkettigim-sekiller-ozellikle-ok-isareti.html
mailto:/forum/Konu-boy-olcumleri-01-2013-eski-ve-yeni-resimlerle-anlatim.html
Şu anki halleri:
mailto:/forum/Konu-boy-olcumleri-06-2013.html

Sadece Edi ve Büdü de değil, toplam 8 hayvan oldular.

Teşekkürler bu arada.
Gözünüz gibi bakıp kendinizden eksiltip onlara ekstralar yaptınız mı huzurlu oluyorlar ve buda bizlere huzur veriyor. Şimdiye kadar 1,5 senede eve 8 hayvan girdi ve ciddi bir hastalık ve kayıp hiç olmadı. Nazar değmez inşallah.

inşallah bebişlerinizle ki maaşallah bebişlikten çıkmışlar uzun yıllar mtlu mesut yaşarsınız mutlu sssoooooonnnn
THE END

emre abi bir kaç sorum olacak bir rampayı ve tabureyi elimle yapmanın bir yolu var mı kumları sahilden mi aldın sahilden alsak ne olur taşları dışardan mı topladın dışarıdan toplasak ne olur bitkiler canlımı nerden aldın benim evde bir lamba var çok ısıtıyo tasarruflu ampullerden dönüyo gibi olanlardan anlamışsındır onu güneşlenmeleri için kullanıyım mı cevabın evetse hangi saatlerde ne kadar açıyım ve lamba patlamaz değil mi

cevaplarsan sevinirim

Teşekkürler Zeynep :)
Evde kuru alan yapmanın en kolay yolu cd kabından yapmak. Bir arkadaşta resim çantasından yapmıştı. Ama bu şekilde cam yapılırsa akvaryum imalatçısı yada camcı yapabilir.
Kumu hazır alabilirsin. Fiyatları uygun. Sahilde uygun kumu yakınlarda bulman kolayda alabilirsin. Tabi temizliğine güvendiğin yerden al. Taşlarıda inşaatlardan falan toplayıp koyabilirsin. Hem kum hem taşlar kaynatılmalı ve tuzlu suda steril edilmeli. Ben kumları pet shoptan vitasand markası aldım. Taşlarıda taş dünyasından aldım.
Ampul olarak yavaş yavaş yanan değil, açıldımı hemen yanan soft 40-60 w ampul kullanmalısın. UVB ampul kullanmadığına göre uva içerikli bir soft ampul daha iyi olur. Bu lamba gündüz 10-12 saat sabit yanmalı. Hayvan istediği saatte istediği kadar çıkmalı. Ben 07:00-19:00 arası zamanlayıcıya bağladım. Sabah yanıp akşam sönüyor.

evet anında yanıyor o zaman sanırsam kullanabilirim bide tuzlu suyla nasıl steril ediliyor son bir sorum var soft olup olmadığı w si falan nasıl anlayacağım o işleri aklıma bir fikir geldi acaba cd kabından yapsam üstüne yapıştırıcıyla deniz kabukları yapıştırsam olur mu yoksa suya koyunca yapıştırıcıda değişiklik olur mu bide bitkilerin çok güzel nerden aldın acaba

Camı buzlu ise, akkor teli gözükmüyorsa yani çok fazla göz almıyorsa soft ampuldür. Ampulün üzerinde kaç w olduğu yazar. Ama derece ile kontrol edip kuru alan ısısını ölçmen en sağlıklısı Zeynep. Oda sıcaklığı, mevsim vs dahi etkiler. Mesafeyi ölçtüğün değere göre ayarlarsın. Örneğin 15 cm den 35 derece oldu ise 20 cm mesafeye çekersin. Yada 15 cm den 28 derece olursa ampulü daha güçlüsü ile değiştirirsin gibi. Daha yakınlaştırmak hayvanın temasına mahal verebilir.
Soft ampul:
mailto:/img24/7030/i7ka.jpg

Halojen ampul:
mailto:/img138/9554/wo4f.jpg

Tuz ve sıcak su akvaryuma ilk koyulan ekipman ve dekorlarda varsa bakteri ve yumurta gibi olumsuzlukları yok eder. İşlem bitince tuz kalmaması için sıcak su ile durulanmalıdır.

Kuru alanı yaparken üzerine yapıştıracağın ürünleri akvaryum silikonu ile yapıştırmalısın. Deniz kabuğu bence uygun değil. Hafif olsun dersen halı kaydırmaz kullanıyorlar. Ufak çakıllar cam kuru alanlarda uygun ama cd kabı taşımaz.

Bitkiler litolity marka. Daha önce Juen pet getiriyordu ama kalmadı. Ben pet shoplardan da aldım. İstanbul da isen yer öneririm.

trabzondayım maalesef sence süslü olarak ne taşıyabilir aaa buldum pul yapıştırıyım bence şirin olur bu akvaryum silikonunu nerden alabilirim yaklaşık ne kadardır

Pul olmaz. Kullanışlı bir şey olmalı. Rampaya rahat tutunarak çıkabilmeliler. Pulun bu anlamda faydası olmaz.

pul katiyen olmaz sökmeye çalışır ve yutabilir veya ağız kenarlarını kesebilirler. silicona gelirsek sistanın akvaryum siliconu 7-10 tl arası bir fiyata yerine göre satılır. trabzonda yapı market varsa orada bulman mümkün veya netten alacaksın.

ikinizde haklısınız peki bu rampa acaba tam olarak ne işe yarıyor

Kuru alan suyun biraz üzerindeya, bu rampada yürüyerek oraya çıkıyorlar. Rampa olmasa tutunup çıkmaya çalışamayacak ve arka ayaklardan destek alamayacak.
Senin şu anki sistem tam olarak nasıl? Elinde neler var? Yem konusuna dalınca bunları atlamayalım. Praça parça sordun kum vs ama genel bir değerlendirme yapalım dersen buraya eldekileri bir yaz derim.

rampa kuru alana çıkmak için kullandığı eğimli yol. üst tabandan düz çizgi çektiğinde aradaki açı 30-45 derece arası bir eğim olursa rahat çıkmasını sağlar.

Geri