Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bebek kaplumbağamın beslenmesi yem ve bakımı

Ömürlük için henüz erken ara geçişli hazır akvaryum alabilirsin. Cam kalınlığında geneli 6 mm'dir ama bulabilirsen 7 mm ve 100 litre üstü bir akvaryum alırsan 3 sene kadar rahat götürür. Bu hayvanın gelişimine bağlı tabi. Dediğim ölçü minimum 80*35*45h ölçüsü veya birkaç cm üstü gibi bir akvaryum uygun olur.

Petshopları gez. Stok eritme yada ekonomik durumdan dolayı indirimli bulman mümkün. Yalnız bazıları dandik ekipmanlarla kakalamaya çalışır sakın ekipmanlı alma bunlar göz boyamadır, işe yaramaz. Boş akvaryum al.

Ekipmanı da ömürlüğe göre alırsan ek harcama yapmazsın.

Cvp: Bebek kaplumbağamın beslenmesi yem ve bakımı

Merhaba Cem bey. Dediğiniz gibi kapluşun kabuğunu tuz ile fırçalamadım beyazlıklar gitti tamamen. Akvaryumu da  temizledim biraz daha iyi oldu teşekkür ederim. Devit damla alayım mı ?

Devit almana gerek yok. Kabuk temizlenmiş.

cem' Alıntı:
Ömürlük için henüz erken ara geçişli hazır akvaryum alabilirsin. Cam kalınlığında geneli 6 mm'dir ama bulabilirsen 7 mm ve 100 litre üstü bir akvaryum alırsan 3 sene kadar rahat götürür. Bu hayvanın gelişimine bağlı tabi. Dediğim ölçü minimum 80*35*45h ölçüsü veya birkaç cm üstü gibi bir akvaryum uygun olur.

Petshopları gez. Stok eritme yada ekonomik durumdan dolayı indirimli bulman mümkün. Yalnız bazıları dandik ekipmanlarla kakalamaya çalışır sakın ekipmanlı alma bunlar göz boyamadır, işe yaramaz. Boş akvaryum al.

Ekipmanı da ömürlüğe göre alırsan ek harcama yapmazsın.
Cem bey merhaba. Kaplumbağam kendi kendine bu şekilde döndü ısınmak için bilerek mi döndü acaba? Sakıncalı olur diye düzelttim ben hemen. Sizce neden böyle yapmış olabilir?
https://imgyukle.com/i/Ii98Tc

Ayağa dikildiğinde veya alt bağanın boyun altı hizasındaki ön kısmı yere taktığında ters dönebilir. Diğer hayvan çarpıp ittiğinde de olur.

Altbağasını ısıtmak için dönen hayvan görmedim. Bir daha lamba altında bu şekilde durduğunu görürsen bu keyif amaçlı bir durummuş gibi görülebiliriz.

Ters dönmüş vaziyette suda yada tehlike arz edecek bir durumda görürsen düzelt. Bunlar harici görürsen bırak kendi kendini düzeltsin. Bu da öğrenmesi gereken bir eylem. 10 dakika uğraşır beceremez ise düzeltirsin. Şu haliyle bile düzelemezse de ayağını taban malzemesine takıp kendini suya atar.

Lamba altına denk getirip öyle durmuş ki sanki plajda güneşleniyor sıpa.

Lamba mesafesini ayarladın mı? 32-33 olacak ısı değeri. Bunun için hayvanı ikame kibrit kutusu yada o ayarda birşey üzerine cam derece koyup tam yarım saat sonra bakıp uygun ısıya göre mesafeyi ayarlayacaksın.

Cvp: Bebek kaplumbağamın beslenmesi yem ve bakımı

Bu yaşam standartlarının sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Su gerçekten çok pis. Umarım kulak iltihabı ya da göz iltihabı olmazlar. Çünkü pis sularda bu çok olası birşey.

Kaplumbağa büyük ihtimalle kaçmaya çalışırken ters düşmüş. Benim kaplumbağam boynuyla kendisini düzeltiyor ama bu her kaplumbağada olan birşey değil bazıları geç öğreniyor. Eğer siz dışarda iken kaplumbağa böyle kalırsa ölme riski olabilir eğer kendisini düzeltemezse ya da bir şekilde suya atamazsa.

Bu hiç de uygun bir yaşam alanı değil söylediğim gibi. Hızlı bir şekilde ara geçişli veya ömürlük bir akvaryum kurmalısınız. 2 kaplumbağanız var ve en az 80 litrelik bir ara geçişli akvaryum alabilirsiniz. Daha sonrasında ise 250L ve üstü bir ömürlük akvaryum almalısınız. 2 kaplumbağanız olduğundan ne kadar büyük alabiliyorsanız ömürlüğü o kadar büyük alın.

Kaplumbağalar büyüdüğünden dolayı bu haznesi delikli olan iç filtre hiçbir işe yaramayacak ve daha sonrasında üzücü hastalanma sonuçları olacaktır. Spot lambalar çok fazla ısı verir. Kuru alanı derece ile kontrol ettiniz mi? 40 dereceden fazla bir ısı vermekte bence şu an. Ama doğrusu 32 derece kuru alan, su 28 derece. Bu su seviyesinde ısıtıcı nasıl olabilir bilemiyorum.

Herhangi bir ara geçişli ya da ömürlük bir akvaryum alma planınız varmı bilmiyorum ama eğer yoksa almalısınız kışa tam olarak girmeden.

Geri