Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bebek kaplumbağamın beslenmesi yem ve bakımı

O spotlar olduğundan fazla ısı verir ve mavi renk. Üstelik bu spotlar en çabuk patlayan ampuller. Ufak su damlası sıçrarsa gider.

İkinci ampul ise buji ampul dediğimiz E14 duya sahip. Normal kullandıklarımız E27'dir. E14 ufaktır uymaz.

Her ampul bir şekilde patlıyor. Aynı ampulün 2 günde patlayanı da var 6 ay gideni de. O şansa kalmış.

Emrenin dediği ecolite halosoftu bulabilirsen 52 W olandan eve depola. Osramda da emsalini görmüştüm. Yada bulabilirsen eski tip ampullerde 60 W.

Cvp: Bebek kaplumbağamın beslenmesi yem ve bakımı

emre_selvitopu' Alıntı:
<p>İlk attığınız linkteki ampul mavi renkli ve mavi olduğundan hayvan çıkmak istemez. 2. linkteki ise E14 duylu ve bunlara uygun duy seti bulmak zor. İsterseniz size benim kullandığım ampulü tavsiye edebilirim. Şuana kadar patladığı olmadı yaklaşık 3 haftadır kullanıyorum.

https://www.gittigidiyor.com/evcil-hayvan/halojen-eco-soft-ampul-52w-75w-820-lumen_pdp_434086114
Tamamdır o zaman çok teşekkür ederim bunu alayım ben. Sarı mı ışığı bunun peki

Merhaba size video gönderemiyorum şuan. Benim kapluş  bugün yem yemiyor sadece bi köşede durup derin nefes alıp veriyor neden olabilir :ff: ses çıkarmıyor ama zorlanıyor gibi nefes almada. Vücudu şişip iniyor anlamadım

Denizz' Alıntı:
Merhaba size video gönderemiyorum şuan. Benim kapluş  bugün yem yemiyor sadece bi köşede durup derin nefes alıp veriyor neden olabilir :ff: ses çıkarmıyor ama zorlanıyor gibi nefes almada. Vücudu şişip iniyor anlamadım. Bir de suda ağzını açıyor baloncuk çıkarıyor 

Hayvan akciğer enfeksiyonu geçiriyor olabilir ama videosunu görmem lazım. Boşu boşuna antibiyotik vermeyelim.

2 gün sabah akşam birer damla vitamin ver. Stick yeme damlatıp verebilirsin.

Cvp: RE: Bebek kaplumbağamın beslenmesi yem ve bakımı

cem' Alıntı:
Hayvan akciğer enfeksiyonu geçiriyor olabilir ama videosunu görmem lazım. Boşu boşuna antibiyotik vermeyelim.

Dün hiçbir şey yoktu bu sabah oldu. Video formatı uzun geliyor yükleyemiyorum. Gentamıydı vitaminin adı?

Denizz' Alıntı:
cem' Alıntı:

Dün hiçbir şey yoktu bu sabah oldu. Video formatı uzun geliyor yükleyemiyorum. Gentamıydı vitaminin adı? Nefes alırken ağzını açıp kapatıyor 

Sürekli mi yapıyor? Genta antibiyotik vitamin değil. Vitamini petshoptan alacaksın.

cem' Alıntı:
Sürekli mi yapıyor? Genta antibiyotik vitamin değil. Vitamini petshoptan alacaksın.
Şuan durdu mesela yapmıyor normale döndü anlam veremedim. Arada sırada oluyor bu şekilde

O halini gördüğünde çok kısa bir görüntü al.

Boğazına birşey de takılmış olabilir.

Hayvanın üşüyeceği bir durum olmadığı sürece enfeksiyon olmaz.

Merhabalar benim tosbik bu aralar gündüzleri kuru alandan pek inmek istemiyor. Balerin duruşuyla öylece saatlerce duruyor kollarını bacaklarını yaymıs bir şekilde. Bunun bi zararı var mı acaba. Hatta geçen gün tam 2 saat durdu gidip kendim indirdim çok kurumustu :neydi:

Yetişkinler vücutlarını kontrol etmeyi bilirler. Deri ve kabukları kalındır. Isı rahatsız ettiğinde başlarını kabuk içine çeker veya yer değiştirip diğer bölgelerini ısıtır yada suya inerler.

Küçüklerde bu yeti daha gelişmemiştir. Derileri henüz incedir. Isı altında fazla durduklarında beyinleri daha çabuk etkilenir. Su kaybeder ve mayışırlar. Hareket edemez ve öyle kalırlar. Sonucu ölüme kadar gidebilir.

2 saati geçirmemen iyi olmuş daha fazla durmasın arada su içip kendini toparlamalı, sıvı kaybını telafi etmeli. 8 cm kabuk boyu itibariyle vücutlarını kullanabilmeyi öğrenirler. O zaman istediğini yapabilir.

Balerin duruşu suyun içinde bir yere tutunarak askıda kalması değil mi ? vücudu suyun içinde kafası yada sadece burnunun suyun dışında olduğu bir duruş.

Bizim kaplumbağa daha biz evi girince kendilerini suya atıyorlar :) Bunların bir orta noktası yok bende kuru alanda dursunlar diye evimde hareket edemiyorum :)

Balerin duruşu kuru alanda ayakları gerdirip havada tutma hareketi. Aynı baletin balerini elleri üstünde tutarken balerinin gergin durması gibi.

Kuru alanda durmada öyle bir sıkıntımız var bulunduğu odaya giremiyorsun. Ben kapıyı kapalı tutup açarken yavaş açıp küçük ayna ile bakıp öyle giriyordum. Biz onları besliyoruz ama aslında onların hizmetçisi gibiyiz. İstediğinde git. Başka zaman rahatsız etme hesabı. Düzen bu şekilde.

Merhaba kapluşun kabuğu böyle benek benek beyaz oldu. Kireç midir bu :ff: :ff:

https://imgyukle.com/i/CIURzc

Benek hakkında bir fikrim yok ama suyunuz çok pis ve yosunlu. Suyu temiz tutmazsanız her türlü mantar ve kulak iltihabı oluşabilir.

Hayvanın kabuğunu ıslak diş fırçasına tuz döküp ovala yüzeyde ise çıkar. Mantara benziyor. Hayvanın üstüde pislik bağlamış o da gitsin. Bu hayvan ısıtma lambası altında durmuyor mu?

Emrenin dediği gibi akvaryum yosun bağlamış. Akvaryuma komple genel temizlik yap. Pencerelerin üzerinden akvaryuma ait olmak üzere bulaşık süngerinin yeşil kısmı ile iyice temizle.

Ekipmanlar ile o çimi de temizleyip sıcak su dök onların üstüne. Bunları bulaşık deterjanı ile yıkayabilirsin. Sonra iyi durula ama.

Hayvanı fırçaladıktan sonra elinde varsa kabuğuna devit sür. Yoksa o şekilde bir resmini çekip at. Bir daha bakayım.

Bu süreçte hayvanda ayrı bir kapta dursun.

emre_selvitopu' Alıntı:
Benek hakkında bir fikrim yok ama suyunuz çok pis ve yosunlu. Suyu temiz tutmazsanız her türlü mantar ve kulak iltihabı oluşabilir.
Akvaryumum küçük olduğu için filtrem de yok sık sık temizlemeye çalışıyorum ama baş edemiyorum çok fazla kirleniyor

cem' Alıntı:
Hayvanın kabuğunu ıslak diş fırçasına tuz döküp ovala yüzeyde ise çıkar. Mantara benziyor. Hayvanın üstüde pislik bağlamış o da gitsin. Bu hayvan ısıtma lambası altında durmuyor mu?

Emrenin dediği gibi akvaryum yosun bağlamış. Akvaryuma komple genel temizlik yap. Pencerelerin üzerinden akvaryuma ait olmak üzere bulaşık süngerinin yeşil kısmı ile iyice temizle.

Ekipmanlar ile o çimi de temizleyip sıcak su dök onların üstüne. Bunları bulaşık deterjanı ile yıkayabilirsin. Sonra iyi durula ama.

Hayvanı fırçaladıktan sonra elinde varsa kabuğuna devit sür. Yoksa o şekilde bir resmini çekip at. Bir daha bakayım.

Bu süreçte hayvanda ayrı bir kapta dursun.
Filtrem olmadığı için çok zor oluyor sıcak su dökünce slikonlar eriyip cam düşüyor falan baya şuan sıkıntılı bi durum. Yenileyene kadar idare etmem lazım ama cem bey iki günde bir suyunu değiştiriyorum  o yosunlar neden oluyor? Tuzla temizleyip atacagım size tekrar resim.

Bu tür paludaryumlarda eheim mini flat kullanabilirsin. Düşük su seviyesinde çalışan bir filtre. Fiyatı pahalı olabilir ama temiz bir paludaryum istiyorsan ya filtre almalısın ya da her gün su değişimi yapmalısın. Paludaryumun cam kenarında durduğu için daha fazla yosun tutar.

O akvaryumu en kısa zamanda yenileyip gerekli ekipmanları almalısın artık. O akvaryum hayvan için kabuğuna baktığımızda artık zulüm gibi olmuş, yeterli gelmiyor. Sağlıklı gelişimi için bol yüzüp hareket edeceği geniş ortam gerekiyor. Isıtma lambası kabuğunu kuruttuğu için üzerinde yosun ve mantar gibi biolojik oluşumlar oluşacak zemin bulamaz. Yani lamba sadece ısınması için kullanılmaz.

Akvaryuma sıcak su dökmeyeceksin, ekipmanları sıcak su yıkayacaksın. Sıcak su ekipman üzerindeki mantarı bertaraf etmek için. Akvaryumu hiç yoksa haftada bir komple temizle. Ufak yosun parçası kalsa yosun yine artar. Ellerini yıkamayı unutma sana bulaşmasın.

Doğrudan güneş alan akvaryum yosun tutar. Hareketsiz su yosun tutar. Yosun sudaki oksijeni tüketir. Su oranı az olması sebebiyle hayvan idrarını yaptıkça amonyak seviyesi artar. Amonyak oksijene bağlanarak uçar. Yosun oksijeni tükettiğinde sudaki amonyak seviyesi daha hızlı artar. Hayvan amonyak zehirlenmesine maruz kalır.

cem' Alıntı:
O akvaryumu en kısa zamanda yenileyip gerekli ekipmanları almalısın artık. O akvaryum hayvan için kabuğuna baktığımızda artık zulüm gibi olmuş, yeterli gelmiyor. Sağlıklı gelişimi için bol yüzüp hareket edeceği geniş ortam gerekiyor. Isıtma lambası kabuğunu kuruttuğu için üzerinde yosun ve mantar gibi biolojik oluşumlar oluşacak zemin bulamaz. Yani lamba sadece ısınması için kullanılmaz.

Akvaryuma sıcak su dökmeyeceksin, ekipmanları sıcak su yıkayacaksın. Sıcak su ekipman üzerindeki mantarı bertaraf etmek için. Akvaryumu hiç yoksa haftada bir komple temizle. Ufak yosun parçası kalsa yosun yine artar. Ellerini yıkamayı unutma sana bulaşmasın.

Doğrudan güneş alan akvaryum yosun tutar. Hareketsiz su yosun tutar. Yosun sudaki oksijeni tüketir. Su oranı az olması sebebiyle hayvan idrarını yaptıkça amonyak seviyesi artar. Amonyak oksijene bağlanarak uçar. Yosun oksijeni tükettiğinde sudaki amonyak seviyesi daha hızlı artar. Hayvan amonyak zehirlenmesine maruz kalır.
Peki ben bu akvaryumu hazır bi şekilde bulamazmıyım. Letgoda araştırıyorum ama bulamadım. Özel mi yaptırayım? Hazır bulabilsem benim için daha iyi olurdu

Ben kanki petden almıştım. Kargoyla kapınıza kadar sapasağlam tahta kutu içinde geliyor. 100x40x30 6mm ömürlük olmasada 1-2 yıl yetebilir sanırım. Ama ömürlük istiyorsanız mas akvaryumda kaplumbağa akvaryumu seçeneklerinde çok fazla akvaryum var.

Geri