Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bebek kaplumbağamın beslenmesi yem ve bakımı

Cvp: Bebek kaplumbağamın beslenmesi yem ve bakımı

emre_selvitopu' Alıntı:
:133: Su kaplumbağalarının bir problemleri olmadığı sürece veya kuru alanda uyuma isteği olmadığı sürece kuru alanda uyumaz.  Kafası dışarıda ve gövdesi içeride olmak üzere suda uyurlar. Eğer öyle bir problem olur ise başta mavi olmak üzere sizinde aldığınız kırmızı lamba geceleri açık kalabilir.

Evet hep suda uyuyor bazen kafası dışarda bazen de tamamen içerde. Bir de bugün gözlemleyeyim ışık açık kalsın çıkacak mı diye  :133:

Herhangi bir sebeple çıkmıyorsa yakma. Hayvanda gereksiz yere alışkanlık yapmasın. Hayvanın suda kalması gerek üşüme gerekse tehdit algısı açısından daha güvenlidir. Kendilerini güvenli bölge olan suda daha rahat hissederler. Gövde de su içinde durduğu için dış ortamın soğuğundan etkilenmez.

Bu ampulü bir kenarda sakla. Hastalığa bağlı bir halsizlik durumunda hayvan kuru alana çıkarsa geceleri kullanırsın. Gündüz için soft ampul alıp tak. Günde 12 saat yanacak.

Ampulün markası ve aldığın yeri yazarsan ihtiyacı olan arkadaşlar da alır.

İnfrared değil, değil mi normal ampul?

Akvaryumun su seviyesi de düşük. Derece ile suyu kontrol et. Kalorifer üstüne koymuşsun su haddinden sıcak olursa (28 derece sabit olacak) bu sefer dış ortam ile ısı farkı çok olacak ve hayvan sudan çıkmayacak;çıksa da dış ortamın soğuğuna maruz kalıp üşütecektir.

Su çok sıcak olursa akvaryumu bir sehpaya koyup kaloriferin yanına konumlandır. Bu akvaryuma ısıtıcı sığmaz. Diğer taraftan hayvanın kabuğunu da kurutması lazım yoksa kabuk yosun ve alg bağlar.

https://www.gittigidiyor.com/ev-bahce/isitici-lamba-kirmizi-42-watt_pdp_495450389

Ampulu burdan bi arkadaşın tavsiyesiyle aldım. 
Cem bey su seviyesini yükselttiğim zaman ısıtıcım olmadığı için su soğuyor, o yüzden çok yükseltemiyorum. Peteğin üzerinde sabit 28 derecede sürekli ve neredeyse her gün güneşe koyuyorum diğer odaya birkaç saat. Peki bu ışığı yakmamalımıyım suan? 3 4 saattir yanıyor ve kuru alan da sıcak ama daha hiç çıkmadı

Denizz' Alıntı:
https://www.gittigidiyor.com/ev-bahce/isitici-lamba-kirmizi-42-watt_pdp_495450389

Ampulu burdan bi arkadaşın tavsiyesiyle aldım. 
Cem bey su seviyesini yükselttiğim zaman ısıtıcım olmadığı için su soğuyor, o yüzden çok yükseltemiyorum. Peteğin üzerinde sabit 28 derecede sürekli ve neredeyse her gün güneşe koyuyorum diğer odaya birkaç saat. Peki bu ışığı yakmamalımıyım suan? 3 4 saattir yanıyor ve kuru alan da sıcak ama daha hiç çıkmadı
Bu arada içinde derecesi var ordan kontrol ediyorum. 
Peteğin üzerinden almadığım sürece sabit 28 derecede. Kuru alana çok çıkmadığı için bu ısıtıcı ampulu düşünmüştüm. Sadece bi güneşe çıkardığım zaman hemen kuru alana çıkıyor. Güneş gittiği zaman peteğin üzerine aldığımda hep suyun içinde. 
Sağlığıyla ilgili de şuana kadar bi sıkıntı çıkmadı gözlemlediğim kadarıyla, çok hareketli ve iştahlı maşallah :133:

Geceleri ısıtıcı ampul çalışmaz (bazı durumlar dışında). Günde 12 saat ısıtıcı ampul yakılmalı ve en geç saat 21 de kapatılmalıdır. Geceleri ise loş mavi bir ışık yakılabilir gözlerini bir yerlere vurmaması için. Bir an önce su ısıtıcısı temin edip suyu rampanın sonuna kadar yükseltmelisiniz.

Su sabit 28 derecede duruyorsa yerinden oynatma güneşin cam arkasından hayvanın görsel algısından başka bir esprisi yok. Uvb geçmez. Onun için doğrudan güneşi altında durmasa bile odaya güneşin ışığının geldiğini görsün.

Normal bir ısıtıcı ampul alıp tak. Bu gün ışığına emsal renk olduğu için güneşten gelen ışığı görür ve lambadan gelen ışık ve ısıyı güneşten geldiğini sanarak çıkar.

Hayvanda tek olmanın tedirginliği var, daha küçük ve özgüveni yerinde değil, onun için bu süreç biraz uzayabilir.

Lambayı hafif rampaya çevir, hayvan ısısını algılasın. Bir süre kendi haline bırak yakın durma ve o odaya gireceğin zaman ani hareketlerden kaçın. Bulundukları ortam hareketli olduğunda kuru alana çıkmazlar. Hayvan kendini rahat hissetmeli.

Bu ampul bir kenarda dursun illaki lazım olacağı bir zaman olur. Soft ampul alana kadar dursun en azından akvaryum yüzey alanı sıcak olur. Ama çokta bekleme.

Wiselite, ecolite, osram ampullerde bu ampul şeklinde 42-52 W ortasında flamen tel yerine halojen göbek var. Bu kırmızı ampul gibi. Yapı marketlerde bulunur. Yeriyle kaldırmadıysalar tabi. Lamba üstünde max 60 W yazıyorsa 52W olanını al. 40W yazıyorsa 42 W ampul. Diall bu ampulü yaptığına göre soft olanı da vardır. Koçtaşlarda diall marka ürünler satılıyor belki bu ampulde vardır.

Birde eski tip flamen telli armut ampuller var. Bunlar yerli üretim 40-60 W bunları elektrik malzemesi ampul satan dükkanlarda bulursun. Yapı marketlerde tasarruflu olmayan ampul satışları durdu.

Cvp: RE: Bebek kaplumbağamın beslenmesi yem ve bakımı

cem' Alıntı:
Su sabit 28 derecede duruyorsa yerinden oynatma güneşin cam arkasından hayvanın görsel algısından başka bir esprisi yok. Uvb geçmez. Onun için doğrudan güneşi altında durmasa bile odaya güneşin ışığının geldiğini görsün.

Normal bir ısıtıcı ampul alıp tak. Bu gün ışığına emsal renk olduğu için güneşten gelen ışığı görür ve lambadan gelen ışık ve ısıyı güneşten geldiğini sanarak çıkar.

Hayvanda tek olmanın tedirginliği var, daha küçük ve özgüveni yerinde değil, onun için bu süreç biraz uzayabilir.

Lambayı hafif rampaya çevir, hayvan ısısını algılasın. Bir süre kendi haline bırak yakın durma ve o odaya gireceğin zaman ani hareketlerden kaçın. Bulundukları ortam hareketli olduğunda kuru alana çıkmazlar. Hayvan kendini rahat hissetmeli.

Bu ampul bir kenarda dursun illaki lazım olacağı bir zaman olur. Soft ampul alana kadar dursun en azından akvaryum yüzey alanı sıcak olur. Ama çokta bekleme.

Wiselite, ecolite, osram ampullerde bu ampul şeklinde 42-52 W ortasında flamen tel yerine halojen göbek var. Bu kırmızı ampul gibi. Yapı marketlerde bulunur. Yeriyle kaldırmadıysalar tabi. Lamba üstünde max 60 W yazıyorsa 52W olanını al. 40W yazıyorsa 42 W ampul. Diall bu ampulü yaptığına göre soft olanı da vardır. Koçtaşlarda diall marka ürünler satılıyor belki bu ampulde vardır.

Birde eski tip flamen telli armut ampuller var. Bunlar yerli üretim 40-60 W bunları elektrik malzemesi ampul satan dükkanlarda bulursun. Yapı marketlerde tasarruflu olmayan ampul satışları durdu.

Cem bey dediğiniz gündüz ampülünü bulamıyorum. Herhangi bir siteden temin edebileceğim bir yer varsa atar mısınız direk ordan alayım? 
Bi de aldığım ısıtıcı ampülü dediğiniz gibi rampaya doğru konumlandırdım, rampanın yarısına kadar çıkıyor ve iniyor bunu sürekli tekrarladı tamamen çıkmıyor.
Verdiğiniz bilgiler içinde ayrıca teşekkür ederim ?

Şu siteyi buldum ama nasıldır bilmem. Baktığım diğer sitelerde stokta kalmamış. Fiyatı da uygun. 10 tane al elinde bulunsun.
https://www.elektromarketim.com/global-k2-kbl061-52w-2700k-e27-a55-halojen-kapsullu-normal-ampul?gclid=Cj0KCQiA4NTxBRDxARIsAHyp6gDXjC-C5AYIFqXIri0flq2XMHJdbIPVCNgfV-pNyXz1L4-UxNXYEuQaAqJhEALw_wcB

Rampaya doğrulttuğumuzda hayvan ısıyı algılar ve çıkma isteği doğar. Ayrıca suya da yakın olacağı için tehdit durumunda kaçması kolay olduğundan daha rahat hareket eder.

cem' Alıntı:
Şu siteyi buldum ama nasıldır bilmem. Baktığım diğer sitelerde stokta kalmamış. Fiyatı da uygun. 10 tane al elinde bulunsun.
https://www.elektromarketim.com/global-k2-kbl061-52w-2700k-e27-a55-halojen-kapsullu-normal-ampul?gclid=Cj0KCQiA4NTxBRDxARIsAHyp6gDXjC-C5AYIFqXIri0flq2XMHJdbIPVCNgfV-pNyXz1L4-UxNXYEuQaAqJhEALw_wcB

Rampaya doğrulttuğumuzda hayvan ısıyı algılar ve çıkma isteği doğar. Ayrıca suya da yakın olacağı için tehdit durumunda kaçması kolay olduğundan daha rahat hareket eder.

Cem bey peki bu ampul uvb-a içeriyormu işe yarar mı?

Bu ampul uvb içermez. Uvb lambalar kabuk gelişimi için kullanılır ve 6-8 kabuk boyunda alınması tavsiye edilir. Isıtıcı ampuller Uva içerir buda canlıda hareketlilik sağlar.

emre_selvitopu' Alıntı:
Bu ampul uvb içermez. Uvb lambalar kabuk gelişimi için kullanılır ve 6-8 kabuk boyunda alınması tavsiye edilir. Isıtıcı ampuller Uva içerir buda canlıda hareketlilik sağlar.

Cem beyin tavsiye ettiği ampul Uva ışını içermez fakat o da aynı işlevi görür.

Isıtma ampullerinde uv özelliği yoktur. Isı uva gibi içine derinlemesine işlemese de balerin duruşu şeklinde bacaklarını gerip aldığı ısıyı kılcal damarlarla vücuda taşıyarak metabolizmayı canlı tutar. Kabuğunu kuruttuğu için üzerinde yosun, mantar vs. oluşmaz. Eski plakalar kuruma yoluyla gerilip açılır.

cem' Alıntı:
Isıtma ampullerinde uv özelliği yoktur. Isı uva gibi içine derinlemesine işlemese de balerin duruşu şeklinde bacaklarını gerip aldığı ısıyı kılcal damarlarla vücuda taşıyarak metabolizmayı canlı tutar. Kabuğunu kuruttuğu için üzerinde yosun, mantar vs. oluşmaz. Eski plakalar kuruma yoluyla gerilip açılır.

Akşam sabaha kadar ısıtma lambasını yaktım. Geç de olsa kuru alana çıktı ve gece boyunca orda durdu saat başı gözlemledim. Sabaha karsı ben indirdim çok kurumustu bişey oldu sandım.
Cem bey sizin gönderdiğinizi gündüz ampulu sandım ben yani uv olanlardan.

Gündüz 12 saat kullanıyoruz benim linkini verdiğim ampulü.

Sürekli durması da sakıncalı ufak hayvanların derisi incedir. Hayvan su kaybına uğrar ve olduğu yerde mayışıp kalır. Oysa yetişkinler ya yer değişir ya baş ve ayakları kabuk içine çeker ya da suya inerler.

cem' Alıntı:
Gündüz 12 saat kullanıyoruz benim linkini verdiğim ampulü.

Sürekli durması da sakıncalı ufak hayvanların derisi incedir. Hayvan su kaybına uğrar ve olduğu yerde mayışıp kalır. Oysa yetişkinler ya yer değişir ya baş ve ayakları kabuk içine çeker ya da suya inerler.

Cem bey merhaba. Kaplumbağam yaklaşık bir saattir ısı lambasının altında bu şekilde, ama gece kapatıyorum. Suan rahatı yerinde sanırım kafasını kabuğuna çekip uykuya geçiyor bazen o yüzden kapatamadım. 
Bir de bu vitamini aldım geçen gün, iyi midir? Suya damlattım bazen de yemine damlatıyorum.

Ekli dosyalar

• AEB2236C-81B4-4383-94B9-A6A52C080BB2.jpeg
    AEB2236C-81B4-4383-94B9-A6A52C080BB2.jpeg
    385.3 KB · Görüntüleme: 31
  • 3E4A7A28-84CE-4884-A2B2-753D0D8E62BE.jpeg
    3E4A7A28-84CE-4884-A2B2-753D0D8E62BE.jpeg
    195.8 KB · Görüntüleme: 18
Balerin duruşuna geçmiş sıpa, keyfinin en yerinde olduğu haldir bu duruş. Hayvan hala orada duruyorsa suya indir, orada üşür.

Bu markayı duymadım ama diğer markalarla emsaldir. Jbl ve sera markalarınki hariç bunlarda biraz daha doğala özdeş içerik var.

Suya damlatma yosunu algi coşturup su kalitesini bozar.

Mineral yemin vardı diye hatırlıyorum o halde haftada bir, bir yeme bir damla yeterli.

cem' Alıntı:
Balerin duruşuna geçmiş sıpa, keyfinin en yerinde olduğu haldir bu duruş. Hayvan hala orada duruyorsa suya indir, orada üşür.

Bu markayı duymadım ama diğer markalarla emsaldir. Jbl ve sera markalarınki hariç bunlarda biraz daha doğala özdeş içerik var.

Suya damlatma yosunu algi coşturup su kalitesini bozar.

Mineral yemin vardı diye hatırlıyorum o halde haftada bir, bir yeme bir damla yeterli.

Kendisi indi biraz önce suya. Yem olarak bende şuan bu var, ilk aldığım zamanlar da yemiyordu ama şuan yiyor karidesle birlikte. 
Ama sera raffy alacağım söylemiştiniz önceden gerekenleri. Şuan bununla idare ediyoruz   :133:
Bir de bu aralar çok kaşıyor kendini, dereceden yardım alıyor. Mango kökü mü demiştiniz o kaşınması için işe yarıyordu demi?

Ekli dosyalar

• E1443221-3361-46BC-8860-8E68D65C81BB.jpeg
    E1443221-3361-46BC-8860-8E68D65C81BB.jpeg
    253.8 KB · Görüntüleme: 21
Hayvanın derisi ısıdan kuruduğu için gerilir, bu kaşıntıya sebep olur. Büyüdükçe alttan yeni deri gelir ve üsttekini atar.

Kök için daha ufak boyu 7-8 cm gibi alırız.

cem' Alıntı:
Hayvanın derisi ısıdan kuruduğu için gerilir, bu kaşıntıya sebep olur. Büyüdükçe alttan yeni deri gelir ve üsttekini atar.

Kök için daha ufak boyu 7-8 cm gibi alırız.

Cem bey merhaba.
Benim kapluş bu aralar kuru alana çıkıyor ama balerin duruşuna geçmeyip kaçmaya, tırmanmaya çalışıyor cama. Acaba nedendir?
Bir de resimlerini çekip yükledim, görünüş olarak sağlığı yerinde mi bir problem var mı diye ufak bir fikrinizi alabilirim  ^^
https://imgyukle.com/i/nIJrAH
https://imgyukle.com/i/nIJJOo
https://imgyukle.com/i/nIJQ2U
https://imgyukle.com/i/nIJnRj
https://imgyukle.com/i/nIJCIA

Kaplumbağalar için bu içgüdüsel davranıştır. Güneşi yada gün ışığını gördüğünde ister suda ister kuru alanda olsun, pencereye doğru gitme eğilimine girer. Sudayken camı geçip gidecek gibi bıkmadan yüzer; kuru alandayken çıkıp gitmek için ayağa dikilir.

Bunun harici alan darlığı ve keşfetme arzusu da diğer sebepler.

Bunu her boyda arada bir yaparlar. Yalnız dişiler yumurtlama zamanı buna ek olarak yumurtlayacak alan bulmak için sürekli camı aşındırır.

Hayvanın kaçmaması için cam üstüne çıkamayacağı biçimde kuru alanda yükselti, suda ise boşluk bırakılır. Kuru alanda kenarlara taş, bitki, dekor vs. gibi yükselti koyulmaz hayvan buna basıp çıkabilir. Yeri geldiğinde ikinci bir hayvana da basıp çıkabilir.

Kuru alan yükseltisi hayvan dik durduğunda ayakları cam üstüne yetişmeyecek şekilde olmalı. Ayakları ile cam üstüne tutunduklarında barfiks çeker gibi kendini yükseltip çene altını cam üstüne yaslayıp kendini kaldırıp dışarı atar. Yetişkinler lamba çanağından da destek alır.

Hayvan kaçarsa kaçtığı yeri unutmaz bunu sürekli yapar. Onun için o noktada tertibat alıp kaçması engellenir.

Hayvan sağlıklı gözler güzel, kulaklar gözükmüyor ama boyun derisi üstünden şişlik gözükmüyor.

Kabuk şekli güzel, kabuk üstünde oluşum yok. Alt bağada gölgelenmeler başlamış. Üst bağada çizgiler genişlemiş hayvan büyüyor. Sağlıklı hayvan büyür, hasta hayvanın boy uzaması durur.

Geri