Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Bebek kaplumbağamın beslenmesi yem ve bakımı

Kademeli inen veya çıkan ısı artışlarına hayvanlar kendini adapte eder. Ama 20 derece çok düşük hayvanın metabolizmayı yavaşlatma noktası 22 derecedir. Bundan aşağı doğru inen ısı doğal ortamlarında kış uykusuna doğru gider. Hayvan yavru tüm enerji hareket ve büyümeye harcandığı için yağ fazla depolayamaz. Sonuç olarak üşür. Bir de bu ısı değişimi sürekli olursa hayvan iyice yıpranır.

Akvaryum büyütme işi zorunlu hal aldı. Isıtıcı ile su ısısını sabitlemek gerekiyor. Enfeksiyona dönerse iş hayvanın şu sistemde kurtarması zor.

Kuru alana derece yatır yarım saat sonra bakıp 32 derece olduğu yere göre ayarla. Olmuyorsa normal ampulü takarsın.

Cvp: Bebek kaplumbağamın beslenmesi yem ve bakımı

Merhaba, yüzümüzü bi nebze de olsa gülümseten, içimizi ısıtan bebeğimin uyuyuşunu sizinle de paylaşmak istedim.
Böyle güzel uyunur mu peki? :133: Sanırım böyle çok rahat.

https://imgyukle.com/i/QxcJEY
https://imgyukle.com/i/QxcXIH

Kaplumbağaların göz kapağı hafif şeffaftır. Kapalı olsa da dışarıdaki hareketi görürler. Bu şekilde tabana inip uyuma hem başını tehlikeye karşı korumaya alma hem de ışığın rahatsız etmemesi ve rahat uyuması için aldığı pozisyon.

Bu şekilden hayvanın obez olup olmadığı da saptanır. Obez hayvanlar kafayı içeri sokamaz boyun derisi yağdan kalınlaşır, gözlerin arkasına kadar kafa dışarıda kalır.

Bu arada kafa içeride olsa da 1. Resimde hayvan sizi takip ediyor. Yani görmüş.

Hayvan geç mi yatıyor gündüzleri bu şekilde sadece uykusuz ise uyur.

Cvp: RE: Bebek kaplumbağamın beslenmesi yem ve bakımı

cem' Alıntı:
Kaplumbağaların göz kapağı hafif şeffaftır. Kapalı olsa da dışarıdaki hareketi görürler. Bu şekilde tabana inip uyuma hem başını tehlikeye karşı korumaya alma hem de ışığın rahatsız etmemesi ve rahat uyuması için aldığı pozisyon.

Bu şekilden hayvanın obez olup olmadığı da saptanır. Obez hayvanlar kafayı içeri sokamaz boyun derisi yağdan kalınlaşır, gözler dışarıda kalır.

Bu arada kafa içeride olsa da 1. Resimde hayvan sizi takip ediyor. Yani görmüş.

Hayvan geç mi yatıyor gündüzleri bu şekilde sadece uykusuz ise uyur.
Benimle birlikte uyuyor diyebilirim çok da erken uyumuyor yani kıpır kıpır sürekli yem vereceğimi sanıyor. Sanırım fazla veriyorum öğünleri çünkü çok çabuk büyüdü gibi geliyor bana.
Bu şekilde uyuması normal demi gece de böyle uyuyor kafayı sokup  :133:

Işık açık olduğu sürece uyumaz. Aynı odada iseniz en geç 21:00'de üstüne gergin biçimde bir örtü örtebilirsin. Odanın lambasını kapattığında örtüyü alırsın. Bu hayvanlar tan yeri ağarmasıyla uyandıkları için uykuyu iyi almalılar. Aksi halde hırçın ve asabi olurlar.

Şu evde kalma dalgası bitince hemen büyük akvaryum ile birlikte silis kumda almalısın. Hayvan uyandığında yem zamanına kadar eşelenip vakit geçirir. Şu an oyalanacağı birşey de yok. Hayvanda tek, bunalıma girmesin.

Farklı uyuma şekilleri vardır buda onlardan biri. Tabanda veya su ortasında kafası vücut dışında uyurken burun uçlarında hava kabarcığı tutarlar bu burunlarına su girmesini önlerken suda oluşabilecek titreşimleri de algılamalarını sağlar. Arka ayaklarından birini uzatırlar bu bir nevi çapa görevi görür. Sabit durmalarını sağlar. Ve ön ayaklarından birini bazen uzatıp başlarını korumaya alırlar.

cem' Alıntı:
Işık açık olduğu sürece uyumaz. Aynı odada iseniz en geç 21:00'de üstüne gergin biçimde bir örtü örtebilirsin. Odanın lambasını kapattığında örtüyü alırsın. Bu hayvanlar tan yeri ağarmasıyla uyandıkları için uykuyu iyi almalılar. Aksi halde hırçın ve asabi olurlar.

Şu evde kalma dalgası bitince hemen büyük akvaryum ile birlikte silis kumda almalısın. Hayvan uyandığında yem zamanına kadar eşelenip vakit geçirir. Şu an oyalanacağı birşey de yok. Hayvanda tek, bunalıma girmesin.

Farklı uyuma şekilleri vardır buda onlardan biri. Tabanda veya su ortasında kafası vücut dışında uyurken burun uçlarında hava kabarcığı tutarlar bu burunlarına su girmesini önlerken suda oluşabilecek titreşimleri de algılamalarını sağlar. Arka ayaklarından birini uzatırlar bu bir nevi çapa görevi görür. Sabit durmalarını sağlar. Ve ön ayaklarından birini bazen uzatıp başlarını korumaya alırlar.
Cem bey bu arada yemimiz bitti hiç kalmadı. Alana kadar ne versem sizce yarın çıkarım almaya

Netten alırsan daha ucuz alırsın ama önce firmayı ara kapalı olabilir. Elinde o yem olmayabilir. Faaliyetteyse yarın 16:00 evvel sipariş verirsen 1-2 gün içinde gelir. Hafta sonuna kalmaz.

Haşlanmış yumurta akı verebilirsin. Kıymayı 1-2 dakika haşlayıp soğutup verebilirsin.

Dondurulmuş karides alıp 10 dakika kaynatıp verebilirsin. Kalanı erimeden buzluğa at bozulmasın.

Cem bey tekrar merhaba. Su seviyesi çok azdı onu bugün hallettim yükselttim içine tutunduğu çubuğu da koydum. Fakat benim ki kafasını çıkarmaya  çalışıyor sürekli ayakta duruyor bu şekilde  :D  1 saat oldu yükselteli, cama yapışık bi halde kafası dışarda duruyor. 

https://imgyukle.com/i/QBuHSq
https://imgyukle.com/i/QBuYfP
https://imgyukle.com/i/QBuNF0

Denizz' Alıntı:
Cem bey tekrar merhaba. Su seviyesi çok azdı onu bugün hallettim yükselttim içine tutunduğu çubuğu da koydum. Fakat benim ki kafasını çıkarmaya  çalışıyor sürekli ayakta duruyor bu şekilde  :D  1 saat oldu yükselteli, cama yapışık bi halde kafası dışarda duruyor. 
Bir de rampa olan yeri slikonla yapıstırmaya calıstım ama düşüyor su değdiği için. Nasıl sabitleyebilirim acaba? Altnda cam yok onun sadece çim

https://imgyukle.com/i/QBuHSq
https://imgyukle.com/i/QBuYfP
https://imgyukle.com/i/QBuNF0

Derin su psikolojisi olabilir. Bir süre sonra alışır. Arka ayakların yer ile teması kesilince boğulma hissiyatı olur. Alışınca su yüzeyinde durması öğrenip tabanda gezinmeye başlar. Aynı dereceyi konumlandırdığın şekilde ön cama bir çubuk, oklava boru vs. vantuzla tutunsun.

Silikonun tutması için yüzeyin kuru olması gerekir. Sertleşip kokusunun gitmesi içinde en az 1 gün kuru yerde bekleyecek. Su teması olan bölgeler için zararsız olan akvaryum silikonu kullanıyoruz.

Rampa altına ağzı geniş altı dar cam su bardağını ters çevirip koyabilirsin. Bardak sağa sola kayarsa kenarlarına tabandan vantuz tuttur. Yada bu tarz birşey olabilir.

Arkası oyuk vantuzlardan iki tane alıp bir sopaya tutturup rampa altından kısa camlara karşılıklı sabitleyebilirsin. Bu şekilde rampayı havaya kaldırabilirsin. Yavaş yavaş akvaryumu yenilemek gerekiyor.

cem' Alıntı:
Derin su psikolojisi olabilir. Bir süre sonra alışır. Arka ayakların yer ile teması kesilince boğulma hissiyatı olur. Alışınca su yüzeyinde durması öğrenip tabanda gezinmeye başlar. Aynı dereceyi konumlandırdığın şekilde ön cama bir çubuk, oklava boru vs. vantuzla tutunsun.

Silikonun tutması için yüzeyin kuru olması gerekir. Sertleşip kokusunun gitmesi içinde en az 1 gün kuru yerde bekleyecek. Su teması olan bölgeler için zararsız olan akvaryum silikonu kullanıyoruz.

Rampa altına ağzı geniş altı dar cam su bardağını ters çevirip koyabilirsin. Bardak sağa sola kayarsa kenarlarına tabandan vantuz tuttur. Yada bu tarz birşey olabilir.

Arkası oyuk vantuzlardan iki tane alıp bir sopaya tutturup rampa altından kısa camlara karşılıklı sabitleyebilirsin. Bu şekilde rampayı havaya kaldırabilirsin. Yavaş yavaş akvaryumu yenilemek gerekiyor.
Yani su seviyesi bu şekilde mi dursun? Hala ayaklar havada cama yapısık duruyor çünkü hep kafa dışarıda.
Rahatsız olmustur diye düşündüm. Evet yeni akvaryum almam gerektiğinin farkındayım ama su durumlar bi geçince ilk işim olacak.

Dursun bu şekilde, alışır bu gerekli sadece yüzeye yakın paralel bir tutamak yap kafi.

O şekilde durarak su yüzeyinde birşeye tutunmadan durmayı da öğreniyor. Mesala yavru kaplumbağaları derin suya bıraktığında boğulacağı hissiyle çırpınır durur aşağı yukarı iner çıkar, oysa kendini sabit bıraksa su yüzeyinde kalacaktır. Bir iki güne kalmaz belki yarında olabilir bu vatandaşta suyun içinde dolanıp eski haline dönecek. O vakit suyu rampa başına kadar yükseltirsin. Kuru alan altında 1-2 cm boşluk kalsın. Hem hayvan altında durursa nefes alsın hemde alt tabanı suda kaldığı için alg bağlamasın.

cem' Alıntı:
Dursun bu şekilde, alışır bu gerekli sadece yüzeye yakın paralel bir tutamak yap kafi.

O şekilde durarak su yüzeyinde birşeye tutunmadan durmayı da öğreniyor. Mesala yavru kaplumbağaları derin suya bıraktığında boğulacağı hissiyle çırpınır durur aşağı yukarı iner çıkar, oysa kendini sabit bıraksa su yüzeyinde kalacaktır. Bir iki güne kalmaz belki yarında olabilir bu vatandaşta suyun içinde dolanıp eski haline dönecek. O vakit suyu rampa başına kadar yükseltirsin. Kuru alan altında 1-2 cm boşluk kalsın. Hem hayvan altında durursa nefes alsın hemde alt tabanı suda kaldığı için alg bağlamasın.
Tamamdır Cem bey çok teşekkürler. Peki tutamak için evde dal parçaları var olur mu boyutunu ayarlarım. Tam olarak ne tarafa yapayım sizce

Hayvana dalaşacak sivri kenarları olmasın. Ön camın su yüzeyi hizasına konumlandır. Dışarıyı da seyretsin. Çok kalında olması ayakları ufak daha, tutup kavrayamaz.

Merhaba benim kapluş yine ses çıkarıyor arada. Alacağım vitaminin ismi genta mıydı? Bir de ağızdan veriyorduk demi

Ses ne aralıkta hayvan iletişim de kuruyor olabilir. Keyfende çıkarıyor olabilir.

Enfeksiyonda ses çıkarma birkaç dakikada bir ve sürekli olur. Ve ileri safhada her nefes verişte yapmaya başlar.

Hayvanın üşümesi ile ilgili tertibatları almıştın. İştahsızlık, halsizlik, hareketsizlik, kuru alanda fazla kalma var mı?

cem' Alıntı:
Ses ne aralıkta hayvan iletişim de kuruyor olabilir. Keyfende çıkarıyor olabilir.

Enfeksiyonda ses çıkarma birkaç dakikada bir ve sürekli olur. Ve ileri safhada her nefes verişte yapmaya başlar.

Hayvanın üşümesi ile ilgili tertibatları almıştın. İştahsızlık, halsizlik, hareketsizlik, kuru alanda fazla kalma var mı?
Çok nadir ses çkardı dün o şekilde. Şuanlık henüz duymadım. Oda değişikliği oldu acaba alışamadı mı diye düşünüyorum. İştahsızlık ya da halsizlik gibi bir şikayetimiz yok iştahı yerinde maşallah yine de dedim vitamin takviyesi mi alsam.
Kuru alan da kalmıyor.
Bi de bu arada en son aldığım ampul yine patladı :breh: son bi kaç haftadır bu düşük enerili ampullerden kullanıyorum tabi o da pek sıcaklık vermiyor arada sırada çıkıyor kuru alana fazla durmuyor o yüzden

Denizz' Alıntı:
cem' Alıntı:

Çok nadir ses çkardı dün o şekilde. Şuanlık henüz duymadım. Oda değişikliği oldu acaba alışamadı mı diye düşünüyorum. İştahsızlık ya da halsizlik gibi bir şikayetimiz yok iştahı yerinde maşallah yine de dedim vitamin takviyesi mi alsam.
Kuru alan da kalmıyor.
Bi de bu arada en son aldığım ampul yine patladı :breh: son bi kaç haftadır bu düşük enerili ampullerden kullanıyorum tabi o da pek sıcaklık vermiyor arada sırada çıkıyor kuru alana fazla durmuyor o yüzden
Şöyle bir şey de varsanki  ben odada olunca sadece çıkıyor kuru alana, Sanırım ben oradayken kendini güvende hissediyor bunu farkettim son zamanlarda. Tanıyor beni ya hayret ediyorum ^^

O enfeksiyonla alakalı olmayabilir. İştah kaybı ve halsizlik olmadığı sürece birşey yapmaya gerek yok ama ampul yokken çıkması üşümesine neden olur birkaç yedekli elde bulundur. Hep zamansız patlıyorlar. Ya 60 W yada 52W ampul al.

Hayvanın mineral yemi var ise vitamin damlaya gerek yok. Mineral yem ihtiyacını karşılar.

<p>Cem bey merhaba. Ben yine ampul alacağım ama sizce bu nasıl? Diğer aldığım yerden tekrar almak istemiyorum patlayacak diye
https://www.gittigidiyor.com/ev-bahce/isitici-lamba-60-watt-mavi_pdp_516347023

https://www.koctas.com.tr/diall-ampul-p45-3-adet-46-60-watt/p/2000025880

<p>İlk attığınız linkteki ampul mavi renkli ve mavi olduğundan hayvan çıkmak istemez. 2. linkteki ise E14 duylu ve bunlara uygun duy seti bulmak zor. İsterseniz size benim kullandığım ampulü tavsiye edebilirim. Şuana kadar patladığı olmadı yaklaşık 3 haftadır kullanıyorum.

https://www.gittigidiyor.com/evcil-hayvan/halojen-eco-soft-ampul-52w-75w-820-lumen_pdp_434086114

Geri