Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

bizimkilerin hastalıkları

panpon

Altın 2 Üye
Bu konuda bizimkilerin hastalıklarını,sağlığını,obezlik durumunu sormak istiyorum.İşte bizimkiler;
mailto:/img134/2930/dsc06438w.jpg
Karadut(kabuk boyu:3,5):
mailto:/img84/4025/dsc06420.jpg
mailto:/img16/9276/dsc06418y.jpg
mailto:/img200/1305/dsc06417k.jpg
mailto:/img194/1557/dsc06431i.jpg
Bici(kabuk boyu:4,5):
mailto:/img12/1065/dsc06422no.jpg
mailto:/img84/4825/dsc06425.jpg
mailto:/img16/2109/dsc06426r.jpg
dsc06428y.jpg

Ayrıca fark ettiyseniz Bicide alt kabuk pembeleşmesi var akciğer enfeksiyonu belirtileri taşımıyor soğuk algınlığı olduğunu düşünüyorum ne yapıcağım konusunda bir fikrim yok ??
burada daha net alt kabuk pembeleşmesi:
mailto:/img202/1585/dsc06424.jpg

Bence obez değiller. Maşallah gayet güzel görünüyolar.
Sadece bişey hatırlatmak istiyorum. Malum havalar soğudu.
Bizim kaloriferleri daha yakmadılar. Zaten çok minikler kapluşların.
Sudan çıkınca hem sıcak bi ortamdan daha soğuk bi yere çıkıyorlar hem de ıslak oldukları için daha fazla üşüyebilirler.
Dikkat ediyosundur mutlaka ama ben de bi söyleyim dedim :)

bilgileriniz için sağolun evet dikkat ediyorum bir havlu yardmıyla kurutmaya çalışmıyorum ama malesef ıslak kalıyorlar zaten sadece fotoğraf çekerken çıkartıyorum tekrar teşekkürler

Bence de gayet iyi görünüyor durumları, herhangi bir sorunları yok gibi.

teşekkürler ayrıca ilk fotoğrafta görüleceği üzere pembe-sarı küçük taşlar var bici'nin bugün 1 tanesini yem sanıp yuttuğunu gördüm ama sağlığı yerinde hemen taşları çıkardım,şuan paludaryumun içinde fotoğrafda gördüğünüz gibi taşlar kaldı uygun mudur??birde sizce Bici'ye birşey olur mu??

Yutamayacağı büyüklükte taşlar kaldıysa sorun olmaz artık. Muhtemelen geri çıkarmıştır ağzına aldığı taşı, umarım bir sorun olmaz. Risk almamak için o kadar ufak taşlar kullanmamak gerek.

İyi haberlerde var tabiki Bici'nin kabuğundaki beyazlıkları atıyor olduğunu gördüm.Galiba katman katman atıyor.Çünkü suda minik minik beyaz incecik 1-2 parça gördüm.Sanırım deri döküntüsü :D çok mutluyum :D

birde acil bir sorunum var Karadutta.kuru alada uyurken farkettim kabuğundaki ara kısımlar beyazlıyor bu hangi hastalıktır? çözümü nedir? lütfen söyleyin
uygun olursa bugün fotoğrafları koyucağım

O kadar da pembe değil altı.. yani hani anormal pembelikten bahsediyorum yaaa..

Beyazlık sadece kabuk katmanı aralarındaysa ve kabuk kuruyken görülüyorsa mantar değildir, muhtemelen ya kabuk değişimi ya da mineral birikmesi olabilir. Bir, iki haftada bir kabuğu hafifçe fırçalamanız iyi olur suyun temizliğine de dikkat edin bu arada. Hazır su, dinlenmiş su kullanın ya da çeşme suyu kullanıyorsanız mutlaka su düzenleyici alın. Kabuk değişimi olduğunu düşünüyosanız da herhangi bir dış müdahalede bulunmayın, fırçalamanıza da gerek yok bu süreçte, canı yanabilir çünkü. Alttan yeni kabuk geldikçce üstteki kabuk kendi kendiliğinden düşecektir.

Kabuk değişimi sanmıyorum evet kabuk katmanınlarının aralarında çok belli oluyor.Teşekkürler
resimlerini yarın koymayı düşünüyorum

Resimleri koyamadım kusura bakmayın resimleri çektim fakat fotoğraf makinasının kablosunu bulamadım özür dilerim.Birşey sormak istiyorum Bici'nin kabuğundaki beyazlıklar kuru alana çıkınca daha çok beliriyor(daha çok beyazlıyor)bu bir sorun mudur ??? :(

O kireçten olabilir... Benim Cahide Bübü'de de vardı o... Kabuk seğişiminden de olabilir... Mantar olduğunda su içinde de belli olur, kokar ve yumuşak, pamuksudur...

Kabuk değişimi ya da mineral birikmesi çok büyük ihtimalle. Endişelencek bir durum yok yukarda da belirttiğim gibi. Mantar değil anlattıklarınıza bakılırsa. Forumdaki ilgili konularda bulunan fotoğraflara bir bakın isteseniz yardımı olabilir. Ama bence endişelencek bir şey yok.

Teşşekkür ederim kokmuyor.Cihan abi,Bici'nin kabuk değişimi olduğundan artık kesinim kuru alandada beyazlığı çok belli oluyor ama Karadut'un birleşme kısımlarındaki beyazlıkları kireçten zannetmiyorum kuru alanda çok belli oluyor bir foruma göz atıyım
cahide' Alıntı:
O kireçten olabilir... Benim Cahide Bübü'de de vardı o... Kabuk seğişiminden de olabilir... Mantar olduğunda su içinde de belli olur, kokar ve yumuşak, pamuksudur...

Birde kokmuyor,yumuşak değil fakat pamuksu gibi duruyor ama ben eminim bence kabuk değiştiriyor bu resimde daha net
mailto:/img12/1065/dsc06422no.jpg

Foruma bir göz attım birde başka bir forumada baktım bir üye kaplumbağasının resmini koymuş arada beyazlıklar oluşmuş aynı Karadut gibi ve Zekeriya BENGİER Abi ''Kabukların arasındaki beyazlıklar mineral birikmesi, çok sık su değiştiriyorsanız su içindeki kalsiyum kabuk aralarında birikiyor. Onun dışında ben mantara benzer bir şey göremedim.''demiş sanırım benimkide mireral birikmesi ne yapmalıyım ??
Buradan da Zekeriya Abiye(oldscout adlı üyeye) teşekkürlerimi iletiyorum
Ayrıca katkılarını esirgemeyen Cihan abiyede buradan çok ama çok teşşekür ediyorum

aragorn' Alıntı:
Beyazlık sadece kabuk katmanı aralarındaysa ve kabuk kuruyken görülüyorsa mantar değildir, muhtemelen ya kabuk değişimi ya da mineral birikmesi olabilir. Bir, iki haftada bir kabuğu hafifçe fırçalamanız iyi olur suyun temizliğine de dikkat edin bu arada. Hazır su, dinlenmiş su kullanın ya da çeşme suyu kullanıyorsanız mutlaka su düzenleyici alın. Kabuk değişimi olduğunu düşünüyosanız da herhangi bir dış müdahalede bulunmayın, fırçalamanıza da gerek yok bu süreçte, canı yanabilir çünkü. Alttan yeni kabuk geldikçce üstteki kabuk kendi kendiliğinden düşecektir.

Yukardaki mesajımda aynı durumdan bahsetmiştim zaten :) Gözünüzden kaçmış sanırım. Fotoğrafta sadece sırta yakın yerde ve kabuğun en alt tarafında hafif bir beyazlık çarpıyor göze, tarifinize göre de kabuk değişimi, zaten yumuşak, pamuksu değilse ve kokmuyorsa, endişe etmeyin. Ama mantar konusunda emin değilseniz suyunu değiştirip 3 gün contra-ıcyhto kullanın derim. Kabuk aralarındakiler içinse yukarda saydıklarım geçerli.

Geri