Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Çam Sakızı Çoban Akvaryumu :) :)

İyi aksamlar arkadaşlar..
ben bugün bahsettiğim 1000F sobo Su filtresini aldımda şimdi akvaryumu yıkadım temizledim.çalıştırdım filtreyi çok ses yapıyor motoru..neyapıcam ben uğraşmaktan çok yoruldum artık !

Filtrenin birleşim yerlerinin iyice sabitlendiğinden emin olun.İç filtreler maalesef çok ses çıkarıyor.

batubozo' Alıntı:
İyi aksamlar arkadaşlar..
ben bugün bahsettiğim 1000F sobo Su filtresini aldımda şimdi akvaryumu yıkadım temizledim.çalıştırdım filtreyi çok ses yapıyor motoru..neyapıcam ben uğraşmaktan çok yoruldum artık !

sessiz çalışanlarında mevcut hatta çıt bile çıkarmayanları var onları tercih ediceksiniz malesef başka yapıcak birşey yok. Yanlız filtrenizin vantuzları hariç herhangi biryeri camla temas ediyorsa veya herhangi bir cisme deyiyorsa oda sesi çok arttırır. Hiçbirşeyle temas etmediği halde ses fazlaysa dediğim gibi çıt bile çıkarmayan filtreler var.

meraba arkadaslar yine birkaç sorum olacak..benim bitane kaplumbağa bayaa bi büyüdü,ve artık insanı huzursuzlaştırmaya başladı.yane akvaryumun dibindeki taşları sürekli ayaklarıyla deşeliyor,ses çıkartıyor,sürekli birşeylerin altına girmek istiyor ve akvaryum camına burnunu dayayıp sürekli çırpınıyor ileri gitmek için :S :S

diğer kücük kaplumbağa ise zaten alalı 1bucuk 2 ay oldu,sürekli uyuyo buda,gözünde bir problemmi var diye düşündüm ama uyandırdıgımda 2 gözüde açılıyor,ama neden böyle,yane uyudugundan dolayı yemek de yemiyor.bunun sonu nedir ??

Kaplumbağalar çoğu zaman akvaryumdan cıkmak ister ve camada doğru çırpınırlar bu normal birşey ama yıllar geçtikçe bunun azalması gerek tabi yani alıştıkça.. Korktuğunda da yapabilir bunu..

Küçük kapluşa gelincede baktığınız yerde ısıtıcı varmı? bu çok önemli gerçekten suyun en az 26 derece en fazlada 30 derece olması gerek... Hatta 28 derecede sabit kalırsa daha iyi olur.. Uyumaya gelince su eğer soğuksa ondan olabilir, kış uykusuna yatacaktır ki küçük oldğu için yatmaması gerek. Ve en önemli sebepte daha ortamına, size alışamamış olmasıdır...

Isıtıcı var,bazen su çok aşırı ısınınca kapatıyorum,kapalı unutuyorum bu sefer geldiğimde su soğuk oluyor,tekrar açıyorum,şimdi ısıtıcının derecesini 26 ya getrdm..

Isıtıcı yaz kış devamlı açık kalmalı.
Yoksa kullanmanızın hiç bir anlamı yok.

tamam , birde bugün midye kırığı kum aldım,şuanki taşlar çok ses çıkartıyor diye,yarın akvaryum temizliği yapıp kumu eklicem taşların yerine..

bu huysuzla pek sağlıklı mutlu olamıcam ben galiba,ya çok sinir sürekli suda çırpınıyor,bide büyük oldugu için cok ses çıkarıyor,buda inanılmaz sinir bozucu,walla bigün alıp sokağa fırlatmamak için kendimi zor tutuyorum.derdinide anlamıyorum,fazlasıyla karides,yem verdim,suyu sıcak,filtresi çalışıyor,daha derdi nedir bunun KAFAYI YİCEM.DELİ OLDUMM LÜTFEN ACİL YARDIMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM . VE SÜREKLİ KURU ALAN ÜZERİNDEKİ HALIKAYDIRMAZI TIRNAĞIYLA SUYA ÇEKIYOR,BENDE HERSEFİRNDE TEKRAR ONU SUDAN ALIP KURU ALANIN ÜZERİNE YERLEŞTİRMEK ZORUNDA KALIYORUM,NAPICAM LÜTFEN YARDIM EDİN... :( :( :(

:( :( :( :( :( :(

Siz eğer bu şekilde düşünüyorsanız o kaplumbağa için hiç bir şey yapmıyorsunuz demek.
Onlara da yazık doğada kocaman alanları varken biz onları esaret altında evlerimizde tutuyoruz.Onlar biraz huysuzluk yapınca bizim bu tip şikayetlerde bulunmaya hakkımız yok.
Eğer siz bir kaplumbağaya evinizi açıyorsanız herşeyine katlanmak zorundasınız.
Yardım imdat desenizde buna bir çare yok.Kaplumbağalar ses çıkarabilir.Belki akvaryumu küçük geliyor, belki kuru alanda dolaşmak istiyor belki de aç.
Bunu sizin bilmeniz lazım.
Hem kaplumbağanızı evde esaret altında tutarak hemde şikayet etmeye hakkınız yok!

ya bırakın allah aşkına daha bana dua etmeleri lazım,bu hayvanları aldığım yerde bunlar çok ama çok küçük bir cam akvaryumun içinde su seviyesi çok düşük,suları buz gibi daracık yerde onlarca kaplumbağa,suyu aşırı kirli,ne bir arıtma ne bir ısıtıcı,içinde kaplumbağanında öldüğü akvaryumdan alıp büyük geniş,suyu sıcak,temiz ( daha bugün akvaryumu tertemiz yıkadım,yeni midye kırığı kumu koydum).ve karnıda tok.çok fazla yem verdim,üstünede karides verdim..acaba canı mı sıkılıyor anlamadım.. :(

Ve benim kaplumbagalara Saygım özelliklede Sevgim sonsuz.zaten sewmesem en baştan alıp . okadar masraf edip beslemezdim.ama napalm bazen bardağı taşırıyorlar.buna çözüm bulmak için burdayım zaten..

Bence yanlış düşünüyorsunuz...
Bizlerin şikayet etmeye hakkı yok.
Çok fazla yem vermek iyi bir durum değil.Kaplumbağalar mutlu olduğu zamanda bu tip hareketler yapabilir.

insallah mutluluktandır..kaplumbaga psikolojisini iyi anlamak gerekli !!

Gece Yatarken Filtre Ve Isıtıcıyı açık bırakıyorum dimi ? siz nasıl yapıyosunuz ? ısıtıcı tamamda bazen filtreyi kapatsammı diye düşünüyorum,rahat etmeleri için ?

Küçük Kapluşumu Bugün sabah suda cansız,ağzı açık buldum :( :( iyileştiremeden öldü :( :( yazık oldu..

büyüğüne de birşey olmasın diye şimdiden tedbir almak istiyorum,büyüğünde ki sorun altında yani karnında küçük yaralar var 3-4 yerde.ve bazı yerlerde pembeleşme var..ama yemek yememe,suya girmeme,gözü kapalılık filan yok .. çok canlı :) ama dediğim gibi karnında bu tip sorunlar var ne yapabilirim ?

Karnını vurabileceği ya da yaralayabileceği ucu sivri kayalar veya taşlar var mı akvaryumda?
Suyunuzu çok temiz tutun.Mikrop kapmasın bu yaralar.
Başınız sağolsun.

ucu sivri kaya yokta,üstü kapalı olmayan cam parçası var yane kuru alanın yanı,orayada nasıl bi çözüm bulurum bilmiyorum.bakıcam..

peki pembeleşmeye ne diyosunuz ?

Geri