Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Göz Kapanmasının Sebepleri

Tarçın~

Altın 2 Üye
Neden kaplumbağaların gözleri kapanır?

-kirli ve/veya mikroplu su
-kimyasal atıklar veya ilaçlar
-sudaki fazla klor
-vitamin eksikliği
-bir hastalık belirtisi (örneğin akciğer enfeksiyonu)
-gereğinden fazla alınan UV B ışınları

Neler yapmalı?

-Suyun doğru bir şekilde temizlendiğine emin olun.
-Biyolojik filtrasyonun doğru bir şekilde işlediğine emin olun.
-Klor miktarını test ediciden alıp kloru kontrol edin.Eğer gereğinden fazla klor varsa Sera'nın Aquatan'ını kullanabilirsiniz.
-Yeterli dozda kaplumbağanızın vitamin alıp almadığını kontrol edin , gerekiyorsa bir veterinere danışın.Gerekiyorsa vitamin takviyesi yapın.
-Tahmin yürüttüğünüz hastalığın başka belirtileri olup olmadığına bakın , ya da bir veterinerin tavsiyesini alın.Eğer kaplumbağanız hastaysa kısa zamanda tedaviye başlayın.
-Güneşlenmek 1 günde 1-3 saat arası yeter.Ama UV B lambanızın verdiği UV B'ye göre bu vakit değişebilir.Bu vakti lambanızın verdiği ışına göre ayarlayın.

Sanırım kabuk sertleştiricinin suya salınımı nedeniylede göz enfeksiyon kapıp kapanabiliyordu.

eğer göz kapanması akciğer enfeksiyonu belirtisiyse olur evet.. ayrıca gözlerde enfeksiyon meydana geldiğinde genelde suya fazla girmeyecektir bu yüzden yem atsanız bile yemez bazen yemleri bile göremeyebilir suda olsa bile.. yem yememeye de neden olabilir yani.

sudan kafası çıkmıyor,gözünün birini hiç açmıyor diğerini de çok üstüne gidersem birkaç saniye açıyor ve yem yemiyor:(

başka hastalık belirtisi de var mı? sürekli kuru alanda durma, alt kabukta pembelik gibi? yoksa sorun sadece gözlerde ve yem yememede mi?

pembelik yok.önceden hep uyuyordu ama ben tıkırdayınca gözünü açıp geliyor yem istiyordu şimdi hiçbiri yok.bu arada bu hastalık bulaşır mı ayırmalı mıyım iki taneler de.

sorun sudaysa diğerinde de görülebilir.. imkanınız varsa bir veterinere gösterin derim.. yoksa eczaneden terramycin merhem, tobrex ya da gentagut gibi damlalardan alıp kullanabilirsiniz.. 1 hafta süresnce sabah ve akşam gözlerine damlatın hasta olanın ve 15-20dakika bekleyin suya koymadan. forumda daha ayrıntılı bilgi de olacaktı.. o şekilde düzelecektir büyük ihtimalle.. bir de filtrasyona ve kullandığınız suya dikkat etmeniz gerek.. sudan kaynaklı da olabilir enfeksiyon.. geçmiş olsun.

neden bilmiyorum ama şimdi yemek yedi ve gözünü açtı?

önemli bir rahatsızlığı yok sanıyorum muhtemelen suyun temizliği ile alakalı geçici bir sorun olabilir o zaman.. filtrasyona ve kullandığınız suyunda içme suyu ya da dinlenmiş su olmasına dikkat ederseniz bir daha sorun olmayacaktır diye düşünüyorum.. durumunun düzelmesine sevindim :)

Valla benim kaplumbagamda hiç böyle birseyler olmadi, ne göz kapanmasini bilirim ne hastaligi. Yeni ortamina alisma durumu bile olmadi. Sürüngen veterinerin sitesinde okumustum. Bu göz sismesinin en büyük sebebi ise kurutulmus karidesmis içerisinde yeterli vitamin olmadigi için. Genis genis bilgiler vardi sitede, bende onun o göz sisme nedenini türkçeye çevirdim diger foruma konu açtim yine yaranamadim :D Zaten JBL yeminin üzerisini okuyunca içinde vitamin kalsiyum olmadigini gösteriyor. Halen neden veriliyor onada sasiyorum.

tam düzelmedi arada ölü gibi oluyor arada uyanıp yemek yeyip mahzun mahzun bakınıyor...ondan da olabilir karidesi sık veriyordum hatta dün yeni paket aldım..ama biri buna rağmen çok sağlıklı

ve karidesi şeffaf poşetle veriyorlar üstünde hiçbirşey yok

açık karides almanızı tavsiye etmem.. onları ben de biliyorum özellikle kızılaydaki petshoplarda çok oluyor onlardan.. karidesi sera raffy-I ya da tetra gammarus olarak almanızı öneririm. özellikle yavruysa kaplumbağanız kaliteli karides kullanmanız daha yararlı olacaktır.

aragorn' Alıntı:
açık karides almanızı tavsiye etmem.. onları ben de biliyorum özellikle kızılaydaki petshoplarda çok oluyor onlardan.. karidesi sera raffy-I ya da tetra gammarus olarak almanızı öneririm. özellikle yavruysa kaplumbağanız kaliteli karides kullanmanız daha yararlı olacaktır.
Valla onlarin hiç birini vermiyorum kaplumbagama. Hep taze dondurulmus veya canli veririm. Söyle 1 ay deneseniz sunu Pazartesi günü kedi mamasi, Çarsamba marketten karides, Cuma günü kan kurdu (taze dondurulmus) Kaplumbaganiz ne hasta olur nede gözleri siser.

hım.kızılayı bilmem ben bahçelievlerdeyim.salı perşembe istediğimi mi vereyim?

aragorn' Alıntı:

Öncelikle karides ile gammarus farklı şeyler.Çoğu zaman aynıdır diye bilinirler:). Fakat besin değerleri ortalama aynıdır. Açık karides alırken dolgun ve büyük olanları seçilmelidir. Ama Sera Raffy I varken gerek yok diye düşünüyorum. İyi bir gammarus yemdir Raffy I ve tek başına yeter.

MissSevda' Alıntı:
Valla onlarin hiç birini vermiyorum kaplumbagama. Hep taze dondurulmus veya canli veririm. Söyle 1 ay deneseniz sunu Pazartesi günü kedi mamasi, Çarsamba marketten karides, Cuma günü kan kurdu (taze dondurulmus) Kaplumbaganiz ne hasta olur nede gözleri siser.
Sevda Hanım bütün yazılarınızda hep vurguluyorsunuz eminim çok efektif olacağına besleme yönteminizin, yalnız siz de çok iyi biliyorsunuz ki sadece yemleme ile ilgili değildir gözdeki şişme vs. Ve çok büyük konuşuyorsunuz hasta olmazlar kesin diyerek. "İnşallah" dersek daha makbule geçer. Ben de sizin kapluşunuza inşallah hiçbir şey olmaz diyerek sözlerimi bitirmek istiyorum.

Saygılar ...

gammaruslar farklıdır tabi yemin büyük çoğunluğunu yine karides larvaları oluşturur ayrıca küçük midyeler, karınca yumurtaları da bulunur gammarusun içinde. açık karidesleri çok tavsiye etmem açıkcası ne kullanma tarihi ne markası bellidir.

ankarada bahçeli-emek taraflarında çoğu akvaryumcuda bulunuyor seranın yemleri hatta 1-2 tane de bayisi bile var emekte seranın. sera raffy-ı ya da tetra gammarus vermeniz daha iyi olur bence açık karides yerine..

Dj_ReX' Alıntı:
aragorn' Alıntı:

Öncelikle karides ile gammarus farklı şeyler.Çoğu zaman aynıdır diye bilinirler:). Fakat besin değerleri ortalama aynıdır. Açık karides alırken dolgun ve büyük olanları seçilmelidir. Ama Sera Raffy I varken gerek yok diye düşünüyorum. İyi bir gammarus yemdir Raffy I ve tek başına yeter.

MissSevda' Alıntı:
Sevda Hanım bütün yazılarınızda hep vurguluyorsunuz eminim çok efektif olacağına besleme yönteminizin, yalnız siz de çok iyi biliyorsunuz ki sadece yemleme ile ilgili değildir gözdeki şişme vs. Ve çok büyük konuşuyorsunuz hasta olmazlar kesin diyerek. "İnşallah" dersek daha makbule geçer. Ben de sizin kapluşunuza inşallah hiçbir şey olmaz diyerek sözlerimi bitirmek istiyorum.

Saygılar ...

Suyun temiz olmasi zaten sart o yüzden birsey demedim. Çogu zaman okudugumda zaten hersey tam oluyor (su temizligi falan) ama yinede göz sismesi oluyor. Eger kuvvetli bir dis filtre alipta akvaryumun üstünü 99% kapatirsak ve vitaminsiz yemlerden uzak durursak hiç birsey olmaz. Belki baska hastaliklar olabilir (iç parazit, kabuk kirilmasi, mantar vs) ama akciger enfeksiyonu, göz sismesi ve kulak iltihabina yakalanma riski imkansiz denecek kadar azalir.

Geri