Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hayri kustu

Zilli Hayri

SKF Delisi
Yemi sabah ölçülü bir şekilde verdim.Hayri kusmuş.Neden kusmuştur. :59:

Biz nasıl kusarız aynı öyle :59: :59: :59:

Cvp: Hayri kustu

boğazında kalması durumunda yutamazsa kusar. yem bozuksa veya mide rahatsızlığı varsa kusar. yeşillik yiyor ise marul veya kıvırcığın orta körpe yapraklarından ver.

İsitici ampulu vs. Geceleri kapatmiyor musunuz ?

Bu yorum yanlis oldu kusura bakmayi .

Cem abinin dediği gibi yem tazeliğine veya yutamama durumlarından olabilir. Yemi mi yeni aldığını belirttin burcu ? Eğer öyle ise kutusu olan bir yem mi ?

Sera Raffy I aldım.Alalı 2 gün oldu.:ashamed0006:

Belki bu seferlik yutamadı ve ondan dolayı kusmuştur Burcu. Sera raffy ı kutuda satıldığı için son kullanma tarihi geçmediyse sorun yok. Yalnız bu ek yemdir. Bunun yanında ana yem (sera raffy ı, terta reptomin, carnivor) türü ana yem mevcut mu ? tek yönlü protein beslenimi kabukta deformasyonlar meydana getirebilir.

raffy I'ya bağlı kusma olduysa gammarus/karidesin ağız kısmındaki sivri dikensi yapı boğazına battığı için olmuştur.

Tekrarlarsa yaz buraya Burcu. Aksi halde cem in tahmini bence doğrudur. Bir sorunda olmaz.

Bilmiyorum şimdi geldim tekrar aynısı olmuş.Zaten beni hatırlamadı şarkı söyleyince tanıdı.

Kutunun son kullanma tarihinede bakar mısın Burcu. Hayvan kaç cm kabuk boyunda? Acaba büyük gelip boğazında mı takılıyor? Her iki konuda değerlendirme yapalım.

04.2014 son kullanma tarihi.Zilli nin kabuk boyu 10 cm toplam 15 cm ve Hayri nin 7.50 cm toplam 11 cm.büyük değil ama balıklar büyük ya Emre abi bende ufalayıp veriyorum.Bir sorum var Hayri grip.Hapşuruyor.Bende gribim acaba benden mi bulaştı?:breh: :'( :D

O boyutta hayvanlar bu yemi rahat yerler. Ben royalden parmağımın yarısı kadar veriyorum, tek lokmada yutuyorlar. Yemde bayat olmadığına göre sorun demekki başka. Belki akvaryumda bir şey yuttu ve sindiremeyip diğer besinleride kabul etmiyor.

Hayvan hapşuruyorsa akciğer enfeksiyonu olmuş. Bu sendeki gripten değildir. Hayvanla bu sıralar hava değişiminden ötürü hassas. Oda ısılarını ayarlayamadığımız için soğuk havadan nefes almaları mümkün oluyor. Veterinere götürmen gerekiyor. Hem kusma durumunuda danışırsın.

Bu arada kuru alan ısısı kaç derece?

Valla abi ne kadar sıcak tutmaya çalışsam da soğuk oluyor.Artık hava soğuk bu yüzden 4-5 saati civarında evin içi soğuk oluyo.Zaten gece uyuyamadıkları için ısıtıcıyı çıkarıyorum(ışığından aydınlık olunca Zillim uyumuyo).Ama sabaha karşı(ezanda) kalkıp açıyorum.

Sanırım evet akciğer enfeksiyonu var.Kabuğunun altında pembeleşme var.Başlangıç hemen tavsiyeleri alıyım birazdan eve geçince veterinere götürücem:59: :59: :59::ermm::ermm:

Burcu bu akşam ısıtıcıyı akvaryumdan çıkarma olayı yanlış. Zaten havalar geceleri daha çok soğuk oluyor ve bu ısı değişimi yüzünden kaplumbağan enfeksiyona yakalanmış olabilir. Şimdilik ısıtıcı sayesinde su sıcaklığını 28 dereceden aşağıya indirtme. Gece - gündüz faretkmez her daim ortam bu ısıda olsun. Veterinere getirme durumunu elinden geldiğince hızlı yapmaya bak ki hayvan zaten küçük. Bünyesi daha hassas olduğu için daha kritik durumu. Kuru alan ısıtıcı lambanın 32-33 derece yaptığına emin olmalısın( evlerde bulunan derece yardımıyla ölçebilirsin).

Burcu nun bahsettiği ısıtıcı kuru alandaki lamba sanırım Emin. Su ısıtıcını kapatmıyorsun değil mi Burcu?

Isıtma lambasını gece kapat ama hayvan gece kuru alanda uyuyorsa üşür. Bu durum mevcutsa gece ısınıp ışıktan rahatsız olmaması için night glo oman ampullerden alman gerekiyor. Isı konusu hastalık olsada olmasada en öncelikli olandır.

Veterinere tüm durumları eksiksiz anlatıp tedaviyi nasıl uygulayacağını ne kadar süreceğini vs tümünü sor. Kusma olayını deraylıca sor. Gerekirse incelesin.

Emin abi ışığı Zilli yi rahatsız ediyo bu yüzden çıkardım ama sorun değil hiç çıkarmam daha önceden dediğim gibi lambam yok parayı ilaçlara yatırıcam.Lambayı Kurban Bayramında alıcam(harçlıklar).Pazartesi salı gelicem(perşembeden itibaren yokum).Kardeşim bakıcak bu yüzden eve geçince istikamet veteriner:D

Istıcıyı zaten 2 gündür hiç çıkarmadım Hayri cik için.Hangi lamba önemli hangisini ilk alayım :ff:

Yanlış anlaşılmanın önüne geçmek için, benim anladığım su ısıtıcını çıkardığındı Burcu. Eğer böyle ise su ısıtıcıyı hiç çıkarma, kuru alan ısıtıcı lamba için Emre abi yazmış zaten.

Evet abi.Su ısıtıcını çıkarıyordum ama şimdi hiç çıkartmıyorum.Zaten ısıtıcı 34 derece yapıyo suyu :t65y: ^^

34 de çok Burcu. 28-30 derece arasından başka bir değer olmasın. Şu durumda önemli bir konu bu ısı mevzusu. Sen yokken kardeşininde dikkat etmesini söylersin.

Geri