Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hayri kustu

Cvp: Hayri kustu

Zaten abi yem saatinde falan arayıp söylicem.Yoksa hayvanlar ben gelene kadar aç kalır :'( 30 derece yaparım o iş halledilir.

Burcu ısıtıcının ışığı nasıl rahatsız edecekki. Isıstıcının ışık olan tarafını akvaryum camına çevir, rahatsız olmaz. su ısısı aman 30 dereceyi geçmesin. Isıtıcı ayarını buna göre yap.

Lamban hiç yok galiba. Bu çok büyük problem. Evde ders için falan kullandığın masa lamban yok mu? İdareten kullansan. Bu lamba çok önemli, hayvan üşüyecek. Bunuda hemen temin edip gündüz 12 saat açık tut. Gece kuru alanda uyuyorsa onun içinde başka ampul (night glo) ve lamba gerekir. UVB lambada gerekiyor biliyorsun. Ama en öncelikli olan ısıtma lambası. Diğerleride sağlığı için önemli tabi ama ısıtma lambasının geciktiği her gün hayvan için dönülemez bir noktaya geliyor.

Bu kusma olayı sanırım ısıtma lambası olmayışından. Bu lamba metabolizmasını dengelemesi için gereklidir. Bu sayede sindirim sistemi ve iştah uygun devam eder. Soğukkanlı hayvanlar olduklarından güneşlenmede alınan ısı önemlidir. Belkide hayvan bu sebeple yediğini çıkartıyor.

O zaman hem hastalığın büyük ihtimallede kusmanın sebebini öğrendik. Ancak kusmayı gene de veteriner ile paylaş.

Bende konu açmak yerine buradan bir şey sorayım. Isıtıcı lamba çok önemli diyorsunuz doğru bencede önemli de benim kaplumbağa aldığımdan beri 3 haftadır çıkmıyor kuru alana. Beni görünce kaçar diye odaya yavaş giriyorum yine de çıktığına rastlamıyorum. Bu durumda herhangi bir problem çıkabilir mi? İştahında ve hareketliliğinde şuan hiçbir sorun yok.

Matt' Alıntı:
Bende konu açmak yerine buradan bir şey sorayım. Isıtıcı lamba çok önemli diyorsunuz doğru bencede önemli de benim kaplumbağa aldığımdan beri 3 haftadır çıkmıyor kuru alana. Beni görünce kaçar diye odaya yavaş giriyorum yine de çıktığına rastlamıyorum. Bu durumda herhangi bir problem çıkabilir mi? İştahında ve hareketliliğinde şuan hiçbir sorun yok.

Isıtıcı lamba görevini tam yapabiliyor mu ? Yani 32-33 derece civarı ısıtıyormu, ölçme imkanın oldu mu ?

İlk zamanlar benimkilerde de hiç den gelememiştim kurualanda, sanırım keşfetmekte zorlanmışlardı veya başka sebepler. Ama bu 2-3 gün sürmüştü. 3 hafta baya uzun bir zaman. Acaba hep senin gözlemleyemediğin zamana mı denk geliyor diyecem de, 3 hafta boyunca en azından bir kaç kere denk gelirdi.

Kuru alan ısıtıcı lambanın konumu nasıl bilmiyorum ama daha önceden de Bir arkadaşta bu durum olduğunu ve kuru alan ısıtıcı lambayı rampaya doğru yönlendirdiğinde kaplumbağaların bu durumu farkettiklerini ve kuru alana çıktıkları konuşulmuştu.

bumble bee' Alıntı:
Matt' Alıntı:

Isıtıcı lamba görevini tam yapabiliyor mu ? Yani 32-33 derece civarı ısıtıyormu, ölçme imkanın oldu mu ?

İlk zamanlar benimkilerde de hiç den gelememiştim kurualanda, sanırım keşfetmekte zorlanmışlardı veya başka sebepler. Ama bu 2-3 gün sürmüştü. 3 hafta baya uzun bir zaman. Acaba hep senin gözlemleyemediğin zamana mı denk geliyor diyecem de, 3 hafta boyunca en azından bir kaç kere denk gelirdi.

Kuru alan ısıtıcı lambanın konumu nasıl bilmiyorum ama daha önceden de Bir arkadaşta bu durum olduğunu ve kuru alan ısıtıcı lambayı rampaya doğru yönlendirdiğinde kaplumbağaların bu durumu farkettiklerini ve kuru alana çıktıkları konuşulmuştu.
Lamba 40 watt ve tam tepeden veriyorum kuru alana. Önceden taşla kuru alanı sağlıyordum sonra akvaryumdan yer kazanmak için kendim rampalı bir kuru alan yaptım her ikisinde de çıkmadı.

Hayvan en azından üşümediği için şu an sorun yok. Kesinlikle ihtiyacı olduğunda kullanacaktır. Rahatsız etmemeye devam etmeli. İki yöntem ile alışması sağlanabilir. Biri lambayı rampaya yakın tutup ısıyı algılamasını sağlamak. İkincisi rampa ve kuru alan girişine sabahki yemleri dizip oradan almasını sağlamak. Bunlar orayı keşfetmesini sağlar. Tabi bölge ısısının uygunluğu da ölçülmeli.

Emre abinin söylediği uygulamalardan birinde mutlaka sorun hallolur.

Kesinlikle yanlış yönlendirmek istemem fakat , bu lamba işi gerçekten bu kadar mı önemli yoksa benim kaplumbağa mı çok cabbar :) ? Tam 7 senedir ne ısıtıcı ne lamba kullanmadan gayet iyi bir şekilde yaşıyor

UV yada ısıtma lambası olmadan iguana da yaşar. Ama kertenkelelerle ilgilenenlere sorduğunuzda hayati ekipman olduğunu söylerler. Aynı konu bir çok hayvan için geçerli. Ölüm fanusunda da senelerce yaşatanlar var. Eksik olunca hemen ölür demesekte yaşayan oranı çok az. Hayvanlar neler çekiyor düşünün. Ancak biz hayvanların sağlılı yaşamları için gereken ihtiyaçlarını elzem sınıfta tutuyoruz. Bizim forum olarak hayvanları riske atmak yada bu eksiklerle ne kadar nasıl idare eder gibi bir düşüncemiz yok. Bu sebeple tedavileride hiç bir zaman veterinersiz yapmayın diyoruz. Ancak bölgede yada yakın bölgelerde veteriner yoksa hayvanı kaybetmemek adına örnek tedavilerden faydalanabiliyoruz. Mantalite bu olunca haliyle ısıtıcı ve kuru alan ısıtma lambası kesinlikle gerekir diyoruz.

Kaplumbağanıza sağlıklı daha uzun ömürler dilerim.

Bu arada Emin daha önce aklında kalan Cem in Ankara daki yeni akvaryum ve tepedeki kuru alanın kurulumundaki lamba konusu idi. İlk başta arkadan takmıştı sanıyorum. Hayvanlar çıkmıyordu. Ona rampaya yaklaştır dedim. Konumunu girişe yerleştirdiğinde hayvanlar kullanmaya başladı. Bende tecrubeyle öğrenmiştim bunu. Hayvan arkası ısınsada girişe ve rampaya ısı gelmediğinde oranın sıcak olduğunu algılayamıyabiliyor. Aslında lambasız alana çıkanlara göre zeki olanlar kullanmayarak kendini koruyor.

Abi gece lambası (yunuslu) yarın fotoyu atarım var.Hayri de akciğer enfeksiyon var.Ne yapayım.Başlangıç. Zilli nin sorunu plaka çıkarsa sorun yok elimde bugün suyunu değiştirirken döktük 2 tane :D

suyu 30 derece yap sonra her gün bir derece indirip 28 derecede sabitle. özellikle ısıtıcı lambayı bir an önce hallet. ısıtıcı lambasız sıcak suda hastalığı ilerletir. veterinerden antibiyotik almalısın. hayvan yem yiyor muydu ?

AEK' Alıntı:
UV yada ısıtma lambası olmadan iguana da yaşar. Ama kertenkelelerle ilgilenenlere sorduğunuzda hayati ekipman olduğunu söylerler. Aynı konu bir çok hayvan için geçerli. Ölüm fanusunda da senelerce yaşatanlar var. Eksik olunca hemen ölür demesekte yaşayan oranı çok az. Hayvanlar neler çekiyor düşünün. Ancak biz hayvanların sağlılı yaşamları için gereken ihtiyaçlarını elzem sınıfta tutuyoruz. Bizim forum olarak hayvanları riske atmak yada bu eksiklerle ne kadar nasıl idare eder gibi bir düşüncemiz yok. Bu sebeple tedavileride hiç bir zaman veterinersiz yapmayın diyoruz. Ancak bölgede yada yakın bölgelerde veteriner yoksa hayvanı kaybetmemek adına örnek tedavilerden faydalanabiliyoruz. Mantalite bu olunca haliyle ısıtıcı ve kuru alan ısıtma lambası kesinlikle gerekir diyoruz.

Kaplumbağanıza sağlıklı daha uzun ömürler dilerim.

Bu arada Emin daha önce aklında kalan Cem in Ankara daki yeni akvaryum ve tepedeki kuru alanın kurulumundaki lamba konusu idi. İlk başta arkadan takmıştı sanıyorum. Hayvanlar çıkmıyordu. Ona rampaya yaklaştır dedim. Konumunu girişe yerleştirdiğinde hayvanlar kullanmaya başladı. Bende tecrubeyle öğrenmiştim bunu. Hayvan arkası ısınsada girişe ve rampaya ısı gelmediğinde oranın sıcak olduğunu algılayamıyabiliyor. Aslında lambasız alana çıkanlara göre zeki olanlar kullanmayarak kendini koruyor.

Bende büyük ihtimal o başlık altında geçen yorumlardan hatırlıyorum bu yöntemi abi.

Abi hangi antibiyotik ile tedavi edilir.Bide dün akşam sularini temizlerken Hayri nin verdiğim hic bir yemi yemedegini yemege calistiginda kustugunu fark ettim.

Burcu veterinerin görmesi ve önereceği yöntem ile tedavi uygulaması gerekir.

Tamam abi dün götüremedim.Bugün kesin götürücem.Bir de hangi uvb lambasını alayım.:ff: :rolleyes:

Maalesef çok seçeneğimiz yok uvb konusunda Burcu. Juen petteki jbl markalı tek seçeneğimiz.

mailto:/urun_detay.aspx?urn=13213&ad=jbl-solar-reptil-jungle-uv-310-kompakt-lamba-23-w&kat=158

Teşekkürler jbl alıyorum.Abi mango kökü alıcam ama akvaryumda koyacak yer yok.:hih: :D

Akvaryum ölçün neydi ? hiç olmadı küçük boyutta birşey alabilirsin.

Zilli Hayri' Alıntı:
Abi gece lambası (yunuslu) yarın fotoyu atarım var.Hayri de akciğer enfeksiyon var.Ne yapayım.Başlangıç. Zilli nin sorunu plaka çıkarsa sorun yok elimde bugün suyunu değiştirirken döktük 2 tane :D

Bu lambaların gücü çok az, ısı vermez. Rahatsız etmekten başka işe yaramaz Burcu. 40-60 w arası göz almayan lacivert bir ampul bulman gerekiyor. Aksi halde iyice üşütecek.

Zilli Hayri' Alıntı:
Teşekkürler jbl alıyorum.Abi mango kökü alıcam ama akvaryumda koyacak yer yok.:hih: :D

Akvaryumda ne var Burcu, neden yer yok?
Senin kuru alan nasıldı?
Bu arada filtren var mı?
Bir konuda her şeyi bir anda yada önemsırasına göre halletmen. UVB çok önemli ama ısıtma lambası daha önemli. Bu arada o uvb ampulü takacağın mandallı lamban var mı?

Geri