Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Hepsiburada %40 petshop indirim kaçırmayın !!

Sürekli durmayacak gereken zamanda sereceksin sadece.

Arkadaslar selam

Bu konudan gelmek istemiyorum ama tam son yorumlarin uzerine oldu.

Rampaya ayagini basip, elini akvaryum kusagina basip, ziplayarak hem plastik kilifi hem de kopugu yedi.

Birsey olur mu acaba =((

Sonradan elektrik bandiyla kapladim sert diye, bir de plastikten bir kapak vardi,onu koydum Ki agzina sert gelip, ziplarsa da biraksin diye

www.hizliresim.com/kvMnaJ

www.hizliresim.com/9LY2z8

Corum'dan gelenin marifeti

O hayvan ya 2 ya 4 yasinda Kisaca daha da buyuyecek Ozaman rahatlikla tirmanir diye dusunuyorum

Aslinda onu ceken bir etken olmadikca tirmanmiyor ama kafaya takti o plastik kisma bugun

Hayvanın dışkılama sürecine bakacaksın. Birkaç güne belli olur.

Hemen yiyor yaparyapmaz Yaparak cikartir mi demek istedin?Yirtilan plastigin 1/4kadarini su yuzunde buldum.Kopan kismin da ayni sekilde.

Kabiz falan olma anlaminda mi sordun yoksa, yani yan etkisini bilemeyiz gibilerinden.

Buarada arkadasim almis, yarin gidip bakacagim Strafor. Onu isiramaz,sert diyor

Bir de aklima su geldi. Ben nasilsa sicramayi cozemiyorum ya, straforu diklemesine kurualan girisine koysam, daha mantikli degil mi? Atlayamayacaklari icin, su sicrama riski yok.

Ama sinirlenecekler ve kaydirabilirler.Onu oraya nasil sabitleyebilirim acaba

Aslında hayvan yetişkin ufak parça kopardıysa rahat çıkarır. Dışkıya bulanmazsa su yüzünede çıkar.

Su tarafı üzerine yatır o zaman altta hava boşluğu kalır suya girince de strafora çarpar su ama rampaya yakın olmasın üzerine çıkarlar.

O dediğin renkli straforları bırak ısırmayı anasını ağlatırlar. Benimkiler 7-8 cm kabuk boyunda iken koparıyorlardı. Elinle koparabildiğin herşeyi ısırıp koparabilirler.

Dediğin şekilde koyacaksanda kuru alan camına bir tarafını yasla diğer tarafın cam hizasından cam kalınlığı kadar 3-5 cm boylama kesip o cama geçirip oturt sabit durur.

Maket bicagiyla kesiyormus,sertmis ama sen kullandiysan bilirsin tabi ki.Cok israr ettigi icin, ugrarim,bizim ust sokakta arkadas.

Corumlu'nun agzina tutarim =)Pasta dilimi gibi parca cikartir =) Sonuc belgelenir.

Dedigin su uzeri de mantikli ama uzerine atlarlar heralde Cunku rampadan indigi yerden itibaren kapatmam lazim, suyu onlemek icin. Bacaklarini rampadan yukari dogru gerip, yakaliyor kenarlari.Yine gerip abanabilir. Ama bu ve benim dedigim dikleme pozisyon hakkinda bir gelistirme aklina gelirse, paylasirsan sevinirim

Su sonradan yazdigini anlamadim tam

Kurualanin rampaya bakan yerinde, iki tarafta bir kac santimlik cam kismi var, rampaya bitisen. Onun arkasina yaslamaktan bahsettim

Biraz daha acik yazabilir misin

Bir de yerler dedin?Kaydiramazsa da isirabilir mi?

Cvp: Hepsiburada %40 petshop indirim kaçırmayın !!

Dediğin şekilde koyacaksanda kuru alan camına bir tarafını yasla diğer tarafın cam hizasından cam kalınlığı kadar 3-5 cm boylama kesip o cama geçirip oturt sabit durur.

Sunu mu demek istedin; yuksekligi kurualan cam yuksekligi kadar olsun ve rampaya inen enlemesine olan kisim kadar (kapatilcak kadar) boyu olsun ve 3 cm de kaligi olsun ki itemesinler.

Dedigini boyle cevirdim, umarim dogrudur

Cam hizasindan cam kalinligi demissin, bir de 3-5 cm demissin ayni zamanda?Burda bi anlatim hatasi olmus

Agzina uzattim,tek isirista kucuk bi parca kopartti Allah'tan geri tukurdu

Birseyle sarmak mumkun mu?

www.hizliresim.com/1dpWLA

Bu sekil dusundum ancak riskleri;

Alta kafalarini sokup kaldirabilirler mi ite ite(taslar pruzlu oldugu icin zemine yapismiyo
r)

Geriye dogru dusup lambalara deger mi

Bir de isirmamalari icin ne ile sarabilirim?

NickBurns siz hangi sehirdesiniz? Akrilik dediginiz, plexiglass ile ayni sey mi?Onu da bir arkadasim onerdi de

istanbuldayım ben, evet akrilik ve pleksi aynı şey

Ne kadarlik bir maliyeti var ve nerden bulabilirim acaba?Sisli'deyim.

2 ihtimal var;

Ya en az 80 cm falan yukseklikli ve 1 mt boylu bir tans yaptirip, kopul yerine onu dayayacagim(eger hafifse)

Yada kurualan girisine koyup hayvanlari asagida yada yukarida birakacagim

Yalniz yukarda olurlarsa, ittirseler de birsey olmaz ama asagidan ittirirlerse lambalara carpabilir geri atip

www.hizliresim.com/pP5LOq

Duzetlme; bir tane yaptirip, kopuk yerine

malzeme hafif aynı kalınlıkta ki camın yarısı ağırlıkta, tabela vs yapan yerlerde bulunuyor ama akvaryum.com da bir ilan üzerinden aldım (fiyat daha uyguna geliyor) size ne için lazım açıkcası anlamadım ben ::)ala su sıcratmamaları için mi istiyorsunuz?

Su sicratma sorununu tam cozememisken; dun, en iri olani, ziplayip kopugu yedi

Rampanın yanındaki cama yaslayacaksın kılıçlama yada dikleme diğer uçta akvaryumun karşı kısa camına kadar uzun olacak. Straforun düşmemesi için o kısa camın üstüne oturtacaksın. O kısa camın kalınlığı ne kadar ise o hizadan 3-5 cm oyuk açıp kısa camın üstüne oturtacaksın. Böylece suya kayıp düşmeyecek. Bir tarafı rampa yanındaki cama yaslanacak diğer ucu oradaki kısa cama oturup sıkışacak.

Ben de soyle dusundum,

Akvaryumu hatirlatayim once, sagda kurualan var, akvaryumun ortasina dogru bitiyor ve yanda kisa camlari var rampaya inen

O kisa camlarin oncesinden baslatip, sol tarafin sonuna dek 2 tane karsilikli koyup(kurualan yuksekligi kadar kesilcek), tepesine de akvaryum eni kadar yani ikisini kavusturcak kadar bir tane kestirip yapistirmak

Boylece kurualanin bi 8 cm ine falan denk geldigi icin(yanlamasina) o kisim onu tutacak.Tepesi de yukseklikle esit ve kapaninca, sicrayan sular geri dusecek. Akvaryum sol kenara dek kapanmis olcak.Kurualanin 4/5 i rahat acik olacak

Hangisi daha iyi dersin?Seninkinde tepe acik sanirim dogru anladiysam?

Bu planla, sicrama cozulur ama isirma sorunu icin de birseye sarmayi dusunuyorum

Yukardaki strafor da, kurualanin cam bitisinden de destek alacak bu arada, yanlardan zaten digerleriyle yapisik olcak

Yani yanlari ve tepesi olan bir kübü, kurulanin bitisine yasladigimi dusun

benimde sana önereceğim çözüm buydu aslında straforlu fotolar girince biraz karıştı iş, ayrıca yaptıracaksan tek parça pleksiyide bükerek o forma getirirler, ben yaparım dersen eterle yada silikonla parça parça inşa edersin. 
ısırma mevsuna gelirsek ısırıp koparabilcekleri bişi değil o yönden sıkıntısı yok, çok çok çizebilirler tırnaklarıyla oda zamanla kötü görünüm oluşturur onun içinde içe bakan kısımlara cam filmi çekilebilir veya çizik durumları çok arttığında çiziklerin giderebilme yöntemi var onları uygulayabilirsin

sabitleme işini şimdilik bantla yaptım kayıtların üstünde duruyor ( kuru alana yanlardan bantlı ) şu ara dıy dış filtre ile de uğraşmaya başlayınca ve ramazan olduğu için parça bakmayı erteledim yoksa aklımda bu ecza dolaplarında olan cam ray sistemlerinden alıp daha sağlam ve istediğim sökülecek bir hale getiricem sanada yerin varsa aynısını tavsiye ederim açıkcası

O şekilde de olabilir ama karanlık yapabilir ya da hayvanları kasvete sokabilir. Dene bak. Benim dediğim dışabakan kısma tek plaka.

mailto:/jnA4qg.jpg

Geri