Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

İki Kafadar

Konu başlığındakinden farklıysa sorununuz ayrı konu açmanız daha iyi olur. Başlıkla alakalı sorularınızı kendi konunuzda sorabilirsiniz tabi ki.

arkadaşlar maşallah diyelim lütfen bugün stick yem yemedi bende aç kalmasın diye sera raffy I verdim :(
galiba bu aralar ısıtıcıyı takmadığım için:( ısıtıcısı bozuldu arkadaşlar bende yenisini almayı düşünüyorum arkadaşlar gece az kalsın yemeğini azından çıkartıyordu üşütmüş garibim akşam çok soğuk oluyor suyu Bicim benim inşallah çok çabuk iyileşir
mailto:/img43/8314/masallahyazisi.jpg

bu kusma meselesi o yüzden midir acaba suyun soğuk olup üşütmesinden mi kaynaklanıyor acaba ??
:( yarın hemen ısıtıcıyı alıcam ama kısa bir yolculağa çıkıcaz sonuçda bayram geldi onlarıda götürmeyi düşünüyorum babaannemin evinde kalıcaz orada takarım ıstıcısını gördüğüme göre çok acil bir durum
:( birde birşey sormak istiyorum ısıtıcıyı takarken su seviyesini yükseltiyorum su seviyesini yükseltince kayanın boyunu geçiyor acaba başka bir kayamı alsam akvaryum uygun olsa asma kat yapıcam ama bilmem ki :( lütfen yardım edin özellikle Cihan abinin yardımlarını bekliyorum

Isıtıcı olmazsa olmazlardandır, özellikle bu günlerde gece ben bile üşüyorum evde ki kaplumbağaların suyu ısıtıcı olmadan çok rahat bir şekilde düşer 20-21 derecelere kadar. Gece zaten lambaları da açık olmadığı için soludukları hava da serin olur. Su normal sıcaklığında olsa bu havanın serin etkisini tolere edebilir ancak su da serin olunca üşütme kaçınılmaz olur. Kusma durumu hızlı yem yeme halinde ya da bozuk, son tüketim tarihi geçmiş yemlerin kullanılması halinde de meydana gelebilir. Ancak iştahında bariz bir azalma varsa ve sudan ziyade kuru alanda vakit geçirmeyi tercih ediyorsa, hareketleri azalmışsa, alt kabukta hafif pembeleşme varsa üşütme ve enfeksiyon durumundan söz edilebilir.

Seyahat konusuna gelince uygun şartlarda götürüp, götürdüğünüz yerde akvaryumu kurma imkanınız varsa yanınızda götürün ancak akvaryumu götüremezseniz kaplumbağalarınızı da yanınıza almayın derim. Isıtıcıyı mutlaka temin edin ve suyu yükseltin az su hem çabuk kirlenir hem de kısıtlı yaşam alanı sunar kaplumbağalarınıza. Kuru alanınızı suyun seviyesine göre yeniden yapmanız gerekcek gibi duruyor. Resim çantalarından uygun boyutta kesip yapabilirsiniz en basit ve pratik yol olarak. Kuru alan da mutlaka olmalı yani.

Teşekkür ederim düşünceniz için, elimizden geldiğince ben oluyum diğer arkadaşlar olsun hepimiz yardımcı olmaya çalışıyoruz.

kusmadı sadece çıkartırken gördüm ama çıkartmadı birde önemli değil aktif oluyorsunuz hep birde faydalı bilgi veriyorsunuz :D pembeleşme,halsizliği yok sadece bu aralar stick yem yemiyor bende sera raffy I veriyorum hemen atınca akvaryumuna koşarak hızlı birşekilde yutuyor onun için mecburen sera raffy P alıcam ah Bici ah ağız tadınıda biliyorsun :D iki kafadarda çok hızlı yutuyor yemlerini :D eğer akvaryumumu uygun görüyorsanız asma katı seve seve yaparım :D

Teşekkür ederim güzel düşünceleriniz için.

Asma katı deneyin bence mutlaka. Taş gibi su içinde yer kaplamadığı için daha geniş yüzme alanı sağlamış olursunuz kaplumbağalarınıza. Karidese fazla alışmadan temel yem alsanız iyi olur yoksa ilerde biraz zor olcaktır karidesten başka yem yemesi. Şimdilik iyi gibi görünüyor ancak bence ısıtıcıyı yine de temin edin kısa sürede.

teşekkürler hemen yarın alıcam saten daha fazla hastalanmasını istemiyorum eğer onlar beni bırakıp giderse bunun benim suçum diye düşünüp ömür boyu acı içinde olucam ve onlarla azda olsa değerli anılarımız var :( annem büyüyünce veririz desede ne kadar para verseler vermem onları :( :'(
birde asma kat konularına detaylı bir inceleme yapıcam becerirsemde sizinle paylaşmayı düşünüyorum
Allah yardımcım olsun diyorum başka bir yorumum yok bu konuda :D

Kolay gelsin :) Forumdaki örnekleri incelemeniz size bayağ yardımcı olacaktır o konuda.

25 wat'lık ıstıcı aldım uygun mudur flitremide yeniledim şimdi asma katta birde Bici'nin obez olduğunu öğrendim napıcamı bilmiyorum gerçekten :( :( en azından Karadut sağlıklı :)

:D

Biraz düşük wattı ama işinizi görür yine de. Yeterince geniş bir akvaryumunuz olursa kaplumbağanıza yeterli hareket imkanı sunmuş olursunuz ve obez olmasını da engeller bu.

Akvaryumdaki su miktarınız azsa yeterli gelir ancak suyunuz çoksa (40-50 litre gibi) yetersiz kalabilir. Yine suyu ısıtır elbette ancak 100watt lık bir ısıtıcıya göre daha uzun sürede ısıtır. Akvaryumunuz ufaksa yeterli gelir zaten 25watt lık bir ısıtıcı.

Yeterli gelir çok rahat. Ancak imkanınız varsa akvaryumu mutlaka büyütün derim.

düşünüyorum kendim almayı düşünüyorum fakt fiyatlarla ilgili bir bilgim yok şuanda 173 liram var kendim biriktiriyorum ne de olsa kendi sorumluluğumdalar :)

Ben işte 80 40 50 boyutlarındakini 150 tl ye aldım. 100 28 50 vardı onun fiyatı da 100 tl idi. Camcı 80 40 50 yi 70 tl ye yaparım dedi. ama kapak yapmıyolarmış.

Bici'nin beslenmesine dikkat ediyorum ama aç kalacağından korkuyorum :( acaba aç kalma durumu olur mu ?? Bu aralar Karadut'ada yüklendim obez konusunda ama o zayıf daha :D birde benimkinin zorda olsa bir kontrol ettim kafasını içeri sokunca obez resmi kadar olmuyor azda olsa giriyor kafası kollarındada sorun yok girebiliyor kabuğundan :D

Geri