Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

ısıtma ve gündüz ışığı için ampul ecolite 52 W

Cvp: ısıtma ve gündüz ışığı için ampul ecolite 52 W

Bende ki hala bozulmadi 3 aydir falan kullaniyorum ama 1 sene gidecegini sanmam

Aldigim r63 1 ayda cortladi.Ama benden mi kaynaklandi acaba? Gece uyuyamayinca,sabah zamanlayici devreye girmesin diye,lambanin kendi kapama dugmesini kapadim.Sabah uyanip actigim gibi aydinlanip saniyesinde patladi.

akşam kapadığında darbe aldıysa, su damlası geldiyse, tel yıprandıysa veya bir miktar çatlama olduysa akım geldiğinde patlamış olabilir. bunun gibi bir sürü şey var.

Damla ve darbe almadigina eminim.Bakalim sonraki ne kadar gidecek.Buraya yazinca tarihi unutmamis oluyorum =)

Ampulü salladığında tel sesi gelmiyorsa duy temassızlığı da olabilir.

Ne diyorduk o orta kisma.3 tane birbirine yapisik ince tel gibi kisimda,birisi ortadan ikiye ayrilmis.

berrakerkin' Alıntı:
Ne diyorduk o orta kisma.3 tane birbirine yapisik ince tel gibi kisimda,birisi ortadan ikiye ayrilmis.

Malzeme "Flaman" olarak adlandırılıyor ve ısındıkça hassasiyet oranı doğru orantılı bir şekilde artıyor.

bu siteye ilk girdiğim zamanlarda akvaryumumu oluşturdum hepsini hallettim fakat tek eksiğim ampuller konusu ben bu konu başlığı altındaki yorumları okudum ama kafam allak bullak oldu hiç bir şey anlamadım doğrusu bu konulara çok yabancıyım. benim 1 tane kaplumbağam var 3 buçuk santim bebek daha. akvaryumumda eksik olan sadece ampuller ama ben neyin daha iyi olduğunu hangisini alırsam daha iyi olur bilemedim çünkü birisi a diyor birisi b diyor biri c diyor. ben Konya'da yaşıyorum akvaryumculara girdiğimde uv, uva, uvb (hala ayrımını anlamış değilim) ampul sorduğumda bana uzun olanlarından çıkarıp veriyorlar bunlar değil dediğim zaman bunlardan başka yok bulamazsın hiç bir yerde satılmaz sadece bunlar var bunlar kullanılır tarzında şeyler söylediler. benim öğrenmek istediğim şey akvaryuma kaç tane lamba koymam gerekiyor ? bana bunlar için uygun fiyatlı tek bir ürün önerir misiniz? birde illaki bu lambalardan mı kullanmak gerekiyor evde kullandığımız ampullerin düşük watt'lıkları olmuyormu ? ( bu üçünün cevabını istiyorum :) :D ) yardımcı olursanız beni büyük bir sıkıntı ve vicdan azabından kurtarmış olursunuz çünkü her geçen gün Kaçak için hastalık ve ölüme 1 adım daha yaklaşmak demektir. :(

pid=\' Alıntı:
RazZzbu siteye ilk girdiğim zamanlarda akvaryumumu oluşturdum hepsini hallettim fakat tek eksiğim ampuller konusu ben bu konu başlığı altındaki yorumları okudum ama kafam allak bullak oldu hiç bir şey anlamadım doğrusu bu konulara çok yabancıyım. benim 1 tane kaplumbağam var 3 buçuk santim bebek daha. akvaryumumda eksik olan sadece ampuller ama ben neyin daha iyi olduğunu hangisini alırsam daha iyi olur bilemedim çünkü birisi a diyor birisi b diyor biri c diyor. ben Konya'da yaşıyorum akvaryumculara girdiğimde uv, uva, uvb (hala ayrımını anlamış değilim) ampul sorduğumda bana uzun olanlarından çıkarıp veriyorlar bunlar değil dediğim zaman bunlardan başka yok bulamazsın hiç bir yerde satılmaz sadece bunlar var bunlar kullanılır tarzında şeyler söylediler.  benim öğrenmek istediğim şey akvaryuma kaç tane lamba koymam gerekiyor ? bana bunlar için uygun fiyatlı tek bir ürün önerir misiniz? birde illaki bu lambalardan mı kullanmak gerekiyor evde kullandığımız ampullerin düşük watt'lıkları olmuyormu ? ( bu üçünün cevabını istiyorum :) :D ) yardımcı olursanız beni büyük bir sıkıntı ve vicdan azabından kurtarmış olursunuz çünkü her geçen gün Kaçak için hastalık ve ölüme 1 adım daha yaklaşmak demektir. :(

Kaplumbağalar için kuru alanda ultraviyole ışık,gün ışığı ve sıcaklık gereklidir.
UV-A canlıya akvitasyon kazandırır.UV-B kemik ve kabuk gelişimini desteklemesine olanak sağlayan mineralleri kendi kendine sentezlemesine yardımcı olur.UV-C sterilizasyon amaçlı kullanılır.UV lambalar hem UV-A hem de UV-B salınımı yapar.Piyasada Exo Terra ve JBL markalarının ürünleri mevcut.Alınacak UV Ampul yazın 11:00-16:00 kışın 11:00-15:00 arası kullanılabilir.
Flamanlı ampuller hem ısı hem de ışık yayar.Bu ampuller gücüne göre belirli bir mesafeden konumlandırılarak su sıcaklığından 4-6°C daha fazla bir sıcaklık elde edilir.Bazı firmaların flamanlı olan spot ampulleri UV-A salınımı da yapmaktadır.Örnek
En hesaplı kombinasyon,herhangi bir elektrikçiden alınacak soft akkor ampul(buzlu cam)  ve uv ampul kullanımı.

çok teşekkür ederim :) en kısa zamanda temin etmeye çalışacağım tabi en kısa zaman bursu aldığım zaman :) :D

foruma hoşgeldin raziye. akvaryumcular sana uva ampulü göstermiş olabilirler. halojen, spot neodym ve buzdolabı ampulü gibi silindirik çeşitleri var. uva ampuller metabolizma hızlandırıcı özelliği yanında ısı da verir. yalnız dayanıksız ve çabuk patlarlar. kullanım ömrü uzun değildir.

uvb veya uva+uvb ampuller sarfiyatsız model ampullere benzer. uvb ise D3 sentezini hayvanın kendisinin yapmasını sağlar. bizim plajda güneşlenmemiz gibi. D3 vücuttaki kalsiyuma bağlanıp vücuttan atılmasını engeller. bunu ikame olarak eczaneden devit damla alınıp 3 ayı geçmemek üzere kullanılabilir. haftada bir stick yeme bir damla olacak şekilde verilir ama hayvan 5 cm kabuk boyuna gelene kadar vermiyoruz. çünkü hayvan bu yaşta büyürken kabuğunun esnek olması gerekir. sertleşirse iç organlar kabuğa göre fazla gelişip sıkışabilir. bunu bebeklerdeki beynin baskısını azaltmak için olan bıngıldak gibi düşün. kafa üstündeki boşluk.

bu uva+uvb kompakt her akvaryumcuda bulunmaz biraz pahalı gelebilir. ama ömrünü baz alırsak bir senelik süre zarfında alacağın birkaç uva ampulden daha ucuza gelir.

şimdilik ısıtma ampulü yeterli ileri aşamada uva+uvb olanı alırsın. ısıtma ampulleri ilk resimdeki gibi armut biçimli olanlardır. sarfiyatsızlar ısı vermez. lambanın kaldıracağı max güç ne ise o ayarda ampul alacaksın. 40 veya 60 Watt.

uvc her canlı için zararlı gamma ışını verir onu kapalı tüp içinde arıtma cihazlarında ve genellikle kuyu suyu kullanılan yerlerde kullanırlar. içinden geçen canlıları yani mikro organizmaları öldürür.

uva+uvb kompakt ampuller güneşi yapay olarak simüle eder. ve düşük oranda radyasyon yayar. onun için ampule direk bakmayacaksın ve çalışırken bir miktar uzak duracaksın. deri temasın olmasın. çocuk olan ortamlarda çalıştığında bulunduğu yerden uzak durulmalıdır. çanak çevresi hava delikleri kapanmayacak şekilde lamba alüminyum folyo ile sarılıp kuru alana odaklanmasında fayda vardır. ampul uzun olduğu için lambanın çanağından dışarı sarkar. folyoyu uzun tutarak yandan göz temasını engellemiş olursun. bunda uvb 100 veya 5.0 olanı bizim hayvanlara uygun olanıdır. 200 veya 10.0 olanlar çöl hayvanları içindir. 2.0 olanlar ise tropical kertenkele türevi ince derili hayvanlar içindir bizimkilere düşük kalırlar.

Abi petshoplar ancak dalgıç floresan göstermiştir bende ilk aranırken gezdim hep floresan gösterdiler ve anladım ki petshop açmak çok kolay ????

<"herhangi bir elektrikçiden alınacak soft akkor ampul(buzlu cam) ve uv ampul " > ben şimdi bu bahsedilenleri alsam yazı çıkarır mıyım ?
haklısınız petshop sahiplerinin hiç bir şeyden anladıkları yok tek dertleri para.

bu arada hoşbuldum :) gerçekten çok güzel bir forum tebrik ediyorum iyiki böyle bir forum açmışsınız.

RazZz' Alıntı:
<"herhangi bir elektrikçiden alınacak soft akkor ampul(buzlu cam)  ve uv ampul " > ben şimdi bu bahsedilenleri alsam yazı çıkarır mıyım ?
haklısınız petshop sahiplerinin hiç bir şeyden anladıkları yok tek dertleri para.

bu arada hoşbuldum :) gerçekten çok güzel bir forum tebrik ediyorum iyiki  böyle bir forum açmışsınız.

UV Ampul yalnızca petshoplarda bulunabilir.Her petshopda da bulunmayan bir üründür. Örnek
Soft Akkor Ampul ise hemen hemen her yerde bulunabilir.Örneğin konu başlığında bulunan Ecolite.

tekzende de wiselite idi sanırım ismi ısıtmada kullanılan bir diğer ampul. kısaca eskiden kullandığımız armut tip ampuller ısı veriyor.

yardımlarınız için teşekkürler :)

cem' Alıntı:
arkadaşlar geçen gün uva ampul iptal oldu. iki ayda cortladı. bende ucuz yollu ampul arayışına girdim. bu lambayı alan arkadaşlar vardır muhakkak ama almayanlar için iyi bir alternatif. ecolite marka halosoft, uv filtreli, ısı değeri 2900 K (jbl uva lambam 2850 K idi.) anında ısı ve ışık vermeye başlıyor. 2000 saat ömür ve 10000 defa düğme ile aç kapa yapılıyormuş. fiyatı 4.75 tl.

açıklaması: yeni nesil halojen akkor ampul, normal akkorlara göre %23 tasarruf sağlıyor. 52 wattlık ampul 68 wattlık klasik ampulün verdiği ısı ve ışığı göz yormadan veriyor, rahat ortam oluşturuyor. su ile temas olan yerde kullanmayın diyor ama bu sanırım üstüne su damlama olayı yüzündendir diye düşünüyorum. zaten belli bir mesafede olacak. cıva içermez. ve şöyle bir güzellik yapmışlar. eğer beğenmezseniz satın aldıktan sonra 15 gün içinde kutusu ve kasa fişiyle iade edebilirsiniz deniyor.

*

Merhaba,
Uva nın alternatifi olarak uygun demişsiniz peki sadece bunla Uvb olmadanda idare edebilir miyiz ?

Daha önce ki yazınızı şimdi okudum kusura bakmayın araştırmadan yazmak alışkanlık olmuş.. İyi forumlar

daha önce forumdan yurtdışından sipariş veren oldu mu? deneyimleri nedir?

ebaydan alan arkadaşlar var. yalnız ürünler amerikada akım 110 volta ayarlı. onun için 220 V'ye çeviren adaptörde alınmalı. adaptör türkiyede satılıyor.

2018'den beri bu ampul kalkmis.Piyasadakiler, eldeki stoklarmis.

Ayni sekilde, benzer markalarda da.

Yerine ne gibi cozumler dusunduk (ben depoluyorum suan)

Yani alternatif isitma seklimiz nasil olabilir?

Aslinda bu konunun bagli oldugu kisim Aydinlatma ve Kurualani Isitma gibi degistirilebilir.

Geri