Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuk şekli nasıl olmalı?

beril_

Yeni Üye
Merhabalar, yaklaşık 8 senedir bizimle yaşayan bir kaplumbağa dostum var. Bu hayvanlar hakkında pek bilgi sahibi olmadığımı fark ettim ve foruma üye oldum. Kaplumbağa hakkında genel bilgileri öğrendim ancak bir sorum cevapsız kaldı. Acaba sağlıklı bir kırmızı yanaklı su kaplumbağasının kabuk biçmi nasıl olmalı? Umarım doğru yere konuyu açmışımdır. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Edit: Benim kaplumbağamın kabuğunun bir yerden sonra düzleştiğini fark ettim. Acaba bu durum normal midir? Renkler gayet hoş, beyazlık yok kabukta. Yumuşak değil.

Son düzenleme:
Merhabalar, yaklaşık 8 senedir bizimle yaşayan bir kaplumbağa dostum var. Bu hayvanlar hakkında pek bilgi sahibi olmadığımı fark ettim ve foruma üye oldum. Kaplumbağa hakkında genel bilgileri öğrendim ancak bir sorum cevapsız kaldı. Acaba sağlıklı bir kırmızı yanaklı su kaplumbağasının kabuk biçmi nasıl olmalı? Umarım doğru yere konuyu açmışımdır. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Edit: Benim kaplumbağamın kabuğunun bir yerden sonra düzleştiğini fark ettim. Acaba bu durum normal midir? Renkler gayet hoş, beyazlık yok kabukta. Yumuşak değil.
Merhaba yeterli güneş görüyor ve iyi besleniyorsa ve tabiki iyi yüzebildi bir alanı varsa kabugu sağlıklıdır. En onemli seylerden biri güneş görmesi veya güneşi stimüle eden ışık alması bizde oldugu gbi kemik gelişimi için yararlı. Yeni başlıyorsanız eksiklerinizi kontrol edin sitede cok bilgi var muhtemelen arkadaslar paylasır sabitlenmiş gönderileri

Merhaba yeterli güneş görüyor ve iyi besleniyorsa ve tabiki iyi yüzebildi bir alanı varsa kabugu sağlıklıdır. En onemli seylerden biri güneş görmesi veya güneşi stimüle eden ışık alması bizde oldugu gbi kemik gelişimi için yararlı. Yeni başlıyorsanız eksiklerinizi kontrol edin sitede cok bilgi var muhtemelen arkadaslar paylasır sabitlenmiş gönderileri
Merhabalar, güneş stimüle eden ışığı var, her gün belirli aralıklarla açıyoruz, güneşleniyor. Yüzebildiği alanı var ancak daha geniş akvaryuma geçeceğim seneye. Beslenme olarak kuru karides ve yemi dönüşümlü yiyor. İkisi için de iştahlı. Sadece kabuktaki düzlük aklımı karıştırdı. Yanıtınız için çok teşekkür ederim, sabitlenen gönderilere bir daha bakayım

Foruma hoşgeldiniz.

Hayvanın üstten, önden ve yandan mümkünse başı dışarıda iken birer resimlerini çekip atın.

Isıtma lambası var mı?

Kabuk boyu kaç cm?

Kullandığınız yemler ne marka?

Şimdi geç oldu uyandırmayın yarın atarsınız resimleri.

Hoş buldum, teşekkür ederim. Isıtma lambası var, kullandığım yemlerin ikisi de Sera marka. Kabuk boyu en son ölçtüğümde(iki hafta önce) 14.5 cm idi. Resimleri yarın eklerim, uyuyor bu saatlerde. Elimdeki tek net fotoğrafını profil yaptım ancak o fotonun çok bilgi içerdiğini düşünmüyorum. Erkek olduğunu düşünüyorum tırnak boyu ve kabuk altından.

Yemin cinsi nedir? Biri raffy P sanırım

Evet birisi raffy. Diğerinde ise "Temel Yem" yazıyor. Carnivor cinsi sanırım. Daha çok raffy olanı veriyorum, diğerinden pek emin olamadım.

Yemlerin resmini atın bakayım. Hepsinde raffy yazar.

Ona göre ek yem yazacağım.

Screenshot 2023-12-15 at 22.46.23.png

Tamam carnivor ile gammarus. Gammarus bitince bir daha almayın hayvan için küçük kalıyor yemede zorlanacağı gibi akvaryumu da pisletir.

Carnivorun ortasındaki mineral yemdir. Tropical biorept W yeme gerek yok.

Alacağınız yemler, dajana gammarus sticks, omega one adult turtle sticks, tetra reptomin.

Reptoya alternatif emsalde ama kalitesi bir tık düşük ahm turtle sticks yemi de var. Bunu da repto yerine alabilirsiniz.

Bu yemleri de alın program yapalım.

8 cm kabuk boyu üstü günde bir öğün veriyoruz.

Tabanda kum var mı? Resler için 0.5-1 mm aralığında silis kum kullanıyoruz. Tercihen vitasand pro78 marka sarı silis kum alın. Bu steril olarak geliyor. Sadece tozunu yıkayıp temizliyoruz. Hayvan bu kumu yiyerek hazımsızlığını giderir ve bağırsaklarındaki olası parazitleri atar. Eşelenip vakit geçirir. Altbağadaki eski plakaları ve bacaklarındaki eski derileri sürtünüp atar.

Yemler gelene kadar ek olarak haşlanmış yumurta akı da verin. Haftada 1-2 gün körpe marul yaprakları ve/veya marul verin. Yemezse yarım saat sonra alın. Bakteri üremeye başlar.

Uvb ampul var sanırım. Bunu en çok çıktığı saatte 1-2 saat açmanız yeterli. 20 dakika ışıma günlük ihtiyacını karşılar. Yalnız 5.0 (%5 uvb) oranlı mı? 3.0 ise yetersiz. 10.0 ise fazla gelir.

Isıtma ampulü alacaksınız. Bu günde 12 saat yanar. Hayvan istediği zaman çıkar iner. Bu ısıtma yanında kabuğu kurutup mantar ve yosun gibi oluşumları önler, eski plakaları kurutup gerdirerek açılıp atılmasını sağlar.

Bu konuda bilgi verdim.

Merhabalar, eski akvaryumu taşınırken kırıldığından dolayı yenisini yaptıracağız. Bu nedenle şu anda bir önceki kabına almak durumunda kaldık. Yaklaşık 5 haftadır orada ne yazık ki. Yeni akvaryum için bahsettiğiniz kumu nereden alabilirim? Amazon vs. mi yoksa daha güvenilir bir yer var mı bildiğiniz?

Yemleri sipariş edeceğim internetten gün içinde. Marul haftada 1 veriyoruz, çok seviyor. Yumurta hiç vermedik, onu veririz, ne kadar haşlanması uygun olur?

Fotoğrafları ekledim, fotoğrafların çekildiği kap onun devamlı kabı değil. (Taşlar bulunmuyor normalde yaşadığı alanda. Yıkarken aldım buraya.) Pek net çekemedim, hayvan bayağı güçlü. Çok hareket ediyor.

Yeni akvaryum yüksek olasılıkla mobilyalı olacak, mimar ile özel olarak konuşacağım, birikimim var hayvan için. O nedenle bu hayvana özel olacak ölçüler. Kuru alanın büyüklüğü ve akvaryum ortalama ne kadar olmalı? Alanın uzun süre yetmesi tercihimdir. Ortalama bir alanda en rahat yaşamı sunmak istiyorum ona.

Isıtıcı konusunda bir sorum olacak. Benim daha önceki ısıtıcım suyun içinde patladı. Ailem aynı odadaydı hemen müdahale ettiler, onlar olmasa hayvan çarpılacaktı, nitekim dumanlar çıkmış ısıtıcıdan. Marka olarak güvenebileceğim bir ısıtıcı var mıdır? Yoksa alternatif nedir bu kış için?

Çok teşekkür ederim. İyi günler dilerim.
Screenshot 2023-12-16 at 15.42.11.pngScreenshot 2023-12-16 at 15.42.27.pngScreenshot 2023-12-16 at 15.44.58.png

Kumu internetten bulabilirsiniz. Atakan Petshop ve Juenpet market alışveriş yaptığımız siteler arasında. Alışveriş siteleri üzerinden de alabilirsiniz.

Eğer ömürlük akvaryum yaptıracaksanız boyutları en az 100x50x50h veya 60h olsun. Cam kalınlığı 10mm olacak.

Kuru alan örneği için aşağıdaki konu da cem beyin akvaryumunun kuru alanı var.

Ömürlük akvaryum için ısıtıcı olarak jbl protemp 200 watt alabilirsiniz. Hem jbl protemp in plastik koruması olduğu için yetişkinler kabuğunu vurup kıramıyor.

Yeterli midir resim? Arkasını da atayım mı

Merhabalar, eski akvaryumu taşınırken kırıldığından dolayı yenisini yaptıracağız. Bu nedenle şu anda bir önceki kabına almak durumunda kaldık. Yaklaşık 5 haftadır orada ne yazık ki. Yeni akvaryum için bahsettiğiniz kumu nereden alabilirim? Amazon vs. mi yoksa daha güvenilir bir yer var mı bildiğiniz?

Yemleri sipariş edeceğim internetten gün içinde. Marul haftada 1 veriyoruz, çok seviyor. Yumurta hiç vermedik, onu veririz, ne kadar haşlanması uygun olur?

Fotoğrafları ekledim, fotoğrafların çekildiği kap onun devamlı kabı değil. (Taşlar bulunmuyor normalde yaşadığı alanda. Yıkarken aldım buraya.) Pek net çekemedim, hayvan bayağı güçlü. Çok hareket ediyor.

Yeni akvaryum yüksek olasılıkla mobilyalı olacak, mimar ile özel olarak konuşacağım, birikimim var hayvan için. O nedenle bu hayvana özel olacak ölçüler. Kuru alanın büyüklüğü ve akvaryum ortalama ne kadar olmalı? Alanın uzun süre yetmesi tercihimdir. Ortalama bir alanda en rahat yaşamı sunmak istiyorum ona.

Isıtıcı konusunda bir sorum olacak. Benim daha önceki ısıtıcım suyun içinde patladı. Ailem aynı odadaydı hemen müdahale ettiler, onlar olmasa hayvan çarpılacaktı, nitekim dumanlar çıkmış ısıtıcıdan. Marka olarak güvenebileceğim bir ısıtıcı var mıdır? Yoksa alternatif nedir bu kış için?

Çok teşekkür ederim. İyi günler dilerim.
Ekli dosyayı görüntüle 6798Ekli dosyayı görüntüle 6797Ekli dosyayı görüntüle 6799
Merhaba bahsettiğiniz kabuk şeklini anladım, üstten biraz basık gelişmiş, artık daha özenli bakacagınız için zamanla düzelir diye düşünüyorum. Cok tatlı allah güzel bi ömür versin kapluşunuza benim kızımda bu büyüklükte

Kumu internetten bulabilirsiniz. Atakan Petshop ve Juenpet market alışveriş yaptığımız siteler arasında. Alışveriş siteleri üzerinden de alabilirsiniz.

Eğer ömürlük akvaryum yaptıracaksanız boyutları en az 100x50x50h veya 60h olsun. Cam kalınlığı 10mm olacak.

Kuru alan örneği için aşağıdaki konu da cem beyin akvaryumunun kuru alanı var.

Ömürlük akvaryum için ısıtıcı olarak jbl protemp 200 watt alabilirsiniz. Hem jbl protemp in plastik koruması olduğu için yetişkinler kabuğunu vurup kıramıyor.
Hemen bu ölçülerle bir taslak çiziyorum o halde. Yine danışırım. Teşekkür ederim

Merhaba bahsettiğiniz kabuk şeklini anladım, üstten biraz basık gelişmiş, artık daha özenli bakacagınız için zamanla düzelir diye düşünüyorum. Cok tatlı allah güzel bi ömür versin kapluşunuza benim kızımda bu büyüklükte
Çok teşekkür ederim. Biçim düzelmese bile sağlığı yerinde olsun yeterli bana. Allah sizin kızınıza da sağlıklı uzun bir ömür versin, sessizler ancak evin neşesiler valla :)

Taslağı çizdiğinizde benimle de paylaşabilir misiniz? bende ömürlük akvaryum yaptıracağım da.

Taslağı çizdiğinizde benimle de paylaşabilir misiniz? bende ömürlük akvaryum yaptıracağım da.
Bir mimar değilim ben, ancak basit program bilgilerim var. Mimar ile konuşmadan önce öneri olsun diye aklımdakini modelleyeceğim. Tabii ki paylaşırım ancak taslaklarımı

Geri