Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa için ısıtıcı ve UVB seçimi- Acil

bunu sipariş ettim az önce.. 30 cm yükseklik...akvaryum kenarına takılır değil mi?
bir de bir şey soracağım , evde altında oyuncak araba olan çocuğun seramik duylu lambasını halojen ampulle değiştirerek akvaryum kenarına koydum, yarım saat sonra dışındaki sac çanak el değmeyecek kadar sıcak oluyor. Bu normal mi? bir sıkıntı olur mu acaba?

Evet takılır. Eğer sıkı tutmazsa mandal kısmına karton gibi bir şey sıkıştırırsınız.

Çanak kısmının ısınması normal sonuçta yüksek wattlı ampuller kullanıyoruz. Ben çanak kısmı geniş olan lamba kullandığımdan el yakacak kadar sıcaklığa gelmiyor ama çanak kısmı dar olanlarda bu oluyor. Mesela ben mandallı lamba kullanırken oluyordu.

Kestirmek istediğiniz mermer hakkında @cem bey bilgi verecektir.

Son düzenleme:
Resimdeki lambalar max 40 wattır. Aksamı yenilemişlerse bilemem tabi.

Mermer farketmez ama her yüzeyi traşlı olmalı. Kalınlık değişiklik gösterir. Mezartaşı yapanlardan granitte bakabilirsiniz.

Yükseklik ısıtının üst plastiğinin altındaki çizgiyi geçsin ona göre hesaplayın. Yani kuru alan tabanı ısıtıcının plastik kısmı hizasında olacak. O ebatta alın.

Son düzenleme:
Soru1) 4 paket 750gr vitasand silis kum yolda
Bunun hepsi çok fazla değil mi 40x25cm yüzey için? @cem bey.

Soru2) @cem bey son yazdığınız cümleyi anlamadım ?
“Yükseklik ısıtının üst plastiğinin altındaki çizgiyi geçsin ona göre hesaplayın. Yani kuru alan tabanı ısıtıcının plastik kısmı hizasında olacak. O ebatta alın”
Soru3) Afyon mermeri burada yok Muğla mermeri var dediler, hangisi salınım yapmaz Muğla mermeri mi Granit mi ?

Soru1) 4 paket 750gr vitasand silis kum yolda
Bunun hepsi çok fazla değil mi 40x25cm yüzey için? @cem bey.

Soru2) @cem bey son yazdığınız cümleyi anlamadım ?
“Yükseklik ısıtının üst plastiğinin altındaki çizgiyi geçsin ona göre hesaplayın. Yani kuru alan tabanı ısıtıcının plastik kısmı hizasında olacak. O ebatta alın”
Soru3) Afyon mermeri burada yok Muğla mermeri var dediler, hangisi salınım yapmaz Muğla mermeri mi Granit mi ?
Merhabalar,

Ben 5 paket almıştım. 4 paketini kullandım. Gayet yeterli ve ayarında bence. Çok sevdiler, eşelenip duruyorlar. Yerlerini değiştiriyorlar. Hatta geceleri kum üzerinde uyumaya başladılar.

Yüzey ölçülerim 27x40 olduğu için göstermek istedim.

Cem bey yine açıklar yanlışım varsa da düzeltir ama ben anladığım kadarını söyleyeyim. Kuru alana su gelmemesi gerekiyor. Isıtıcı ve iç filtre de su altında bulunması gerekiyor. Isıtıcıda bir çizgi var suyun en az oraya kadar olması gerektiğini gösteren. Biz onun Bi tık üstüne yani ısıtıcının üst plastik kısmına kadar su koyuyoruz. Kuru alanı da bunları dikkate alarak yükseklikte yapmanızı söylemiş.

Ben bu hataya düştüm ve iç filtremi ölçmeden kuru alanı yaptırdım. Filtrem biraz dışarıda kaldı. Ama şanslıyım ki filtre 2 hazneden oluşuyor ve birini çıkartınca tamamı su içinde bulunuyor.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210109-131349.jpg
    Screenshot_20210109-131349.jpg
    496.5 KB · Görüntüleme: 37
Son düzenleme:
Evet aynen o şekilde dedim. Su ısıtıcının üst plastiğine kadar yükselsin. Alan tabanı da o hizada yükselsin. Aynı resimdeki gibi.

Kumda hesaplama şu şekilde
en*boy*kum yüksekliği/1000= gereken kum kilosu. Minimum düzeyde 3 cm yükseklik olmalı. Hayvanlar eşelendiğinde tabanda kum bırakmıyorlar. Akvaryum büyüdükçe kum yüksekliği de artıyor. Mesela 100*50 ölçüsünde bir akvaryumda 7-8 cm kum yüksekliği gerekiyor. Bu da 40 kg üstü kum demek. Hayvanlar büyüdükçe daha büyük oranda kumu savuruyor.

Mermer traşlanıp yıkandı mı salınım yapmaz. Granitte aynı şekilde suya ve soğuğa dayanımlı olduğu için mezarlarda tercih sebebi yalnız. Pürüzsüz granit bulması zor doğal taş olduğu için genelde peynir gibi delik delik oluyor. Temiz pürüzsüz bulursanız o da olur. Deliklerin içinde kir biriktiğinde bakteri kolonisi oluşuyor. Delikleri kapamak için kullandıkları macun salınım yapabilir.

Mermerde damarsız bulabilirseniz daha iyi olur. Ki muğla mermeri afyona göre sağlam ve az damarlıdır. Afyon mermerinin görselliği vardır ama zorlamaya gelmez kırılır.

Mermercide kesilmiş parçalar vardır uygun ölçüde iki parça alın gerekirse üst üste koyarsınız. Yanlarını da traşlasınlar.

Soru1) Benim akvaryum ısıtıcısının kutusuna baktım, resimdeki gibi ısıtıcım ve kutusunda "TOTALY SUBMERSIBLE" yazıyor, yani ben bunu yatay olarak suyun içine koyup su seviyesini azaltsam kuru alanı yükseltmeme gerek kalmayacak gibi...ne dersiniz? su an plastik kısma kadar su dolu resimdeki gibi kuru alanın rampa kısmının büyük bölümü suyun içinde kalıyor ve düz alan ıslanmasın diye diye ben rampayı baya dikleştirdim, geri normale çevirebilriim su seviyesi azalırsa ısıtıcıyı yan çevirirsem azaltabilirim seviyeyi ve kuru alan suyun içinde kalmaz.
ancak iç filtre motorunun hava gelen ağzı suyun içinde kalacak ancak bir 5 cm dışarda olacak üst kısmı... olur mu? YATAY KOMPLE İÇİNE daldırayıp mı ısıtıcıyı su seviyesini de düşürüp?

Soru2)1. soruya olumsuz ve yanlış düşünüyorsam granit alacağım ancak sağlı sollu boşluklar var kuru alanda ve ben eminim kuru alanda kalmayacak uzun sure... beni uzaktan görüp hemen başını suyun içine sokan ve derine inen bir kaplumbağam var, kuru alanda iken beni görse zaten direk atlayacak. ne yapmam lazım? bu boşluklar sağlı sollu olmasın. resimdeki gibi kuru alan 7cm zaten, 25 cm - 7 cm = 18cm toplamda sağlı sollu boşluk var... kaçmasın diye üstüne mukavva karton koyacağım @cem beyin dediği gibi.

Ekli dosyalar

• IMG_2934.jpg
    IMG_2934.jpg
    513.1 KB · Görüntüleme: 20
  • IMG_2935.jpg
    IMG_2935.jpg
    480.6 KB · Görüntüleme: 20
  • IMG_2936.jpg
    IMG_2936.jpg
    411.6 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
Tamamen batıyormuş o halde tabana doğru yatay yatırıp kullanılabilir. Yalnız iç filtre komple su içinde olsun. Su seviyesi ona göre olsun.

Kuru alanı köşeye yanaştırın bir taraf boşluk kalsın. Hayvanda paniklerse o taraftan da suya atlar.

Isıtıcılarımızın aynı olduğunu fark ettim. Bende de aynısı yazıyor. Ancak koydukları resimde yatay olana (X) koymuşlar. Bu yüzden cesaret edemedim.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210109-182112.jpg
    Screenshot_20210109-182112.jpg
    847.9 KB · Görüntüleme: 12
  • Screenshot_20210109-182114.jpg
    Screenshot_20210109-182114.jpg
    923.1 KB · Görüntüleme: 12
Smart alt düzeyde bir marka. Tam batma olayı var ama dikey konumlandırmalı tam batma. İsterseniz yatay olarak deneme yapın. Yalnız arada ısıtıcıya bakıp içinde nemlenme var mı bakın. Su zerresi görürseniz kaçak vardır. Telde korlaşma görürseniz içine oksijen girmiştir. Isıtıcı soğumadan sakın sudan çıkarmayın camı çatlar. Tüpü standard camdır.

Isıtıcılardan cam kalitesi şöyledir. Standard cam>kristal cam>quartz cam

Bir de komple çelik olan var.

Son düzenleme:
Eheim jager ısıtıcıların camları kuvars camdan. Bu cam oldukça kalitelidir. Ben eheim 400w ısıtıcı almak istediğimde Cem abi bana jbl protemp s300 al daha iyi demişti o yüzden onu almamıştım. Jbl protemp kuvars camdan ve dış yüzeyinde koruyucu var. Bu sayede kaplumbağanın bu ısıtıcıyı kırması imkansız oluyor. Size bunu tavsiye edebilirdim ama jbl protemp s 100w fiyatına baktığımda eheim jagerden 2 kat pahalı olduğunu gördüm.

Kısacası eheim jager iyi bir ısıtıcıdır yan ve dik konumlandırılabiliyor. Size orijinal sitesinin linkini atıyorum orada bu ısıtıcı hakkında bolca bilgi verilmiş.

The rod for a comfortable climate | EHEIM GmbH & Co. KG. Leading aquarium manufacturer.

Evet jbl protemp bayağı iyi görünüyor fakat arasında bir ısıtıcı parası fark var neredeyse teşekkür ediyorum bilgilendirme için küçük akvaryumumda smart marka vardı benimde düşük watt olduğu için aldım suyu ısıtmıyor gibi geliyordu bana yeterli sıcaklığı alıyordum ama hissiyat o şekildeydi :)

Eheim jager, sera ve jbl protemp ısıtıcıda 3 krallardır. Bunlar en kaliteli ısıtıcılar.

Sera boy olarak bu ikisinden kısa yalnız hatırladım kadarıyla tam batmıyor.

Emre eheimın kendi sitesinden tam batabildiğine dair bir yazı gördün mü? Ben bulamadım. Bu sitelere güven olmaz. Yeni versiyonları çıktıysa bilemem ama eskileri dik konumlandırmalı batmıyordu.

Sadece geçmiş zaman 600 wattlık bir ısıtıcısı vardı o tam batıyordu. Az bir miktar getirdiler hemen bitti. Sonra kendi sitesinde de görmedim. Üretimi durmuş olmalı.

Jbl, eheima emsal yalnız plastik koruması olduğu ve kaplumbağalara karşı dayanıklı olduğu için öne çıkıyor.

Bu ısıtıcıları pahalı olduğu için ara geçişli akvaryumlar için uygun bulmuyorum. Çünkü balık akvaryumlarının tersine biz sürekli akvaryum yeniliyoruz.

Bu ara geçişli akvaryumlara alt sınıf ısıtıcı olur. Roxin çelik ısıtıcı, atman BT gibi. Atman, eheim gibi sırf cam koruma plastiği yok. AT modeli batmaz. BT modeli tam batar. Bu tip biraz daha ucuz ısıtıcılar alabilirsiniz.

Yada 100 litre üstü akvaryum alıp jbl, eheim markalarından birini ömürlük akvaryuma uygun olarak alıp ısıtıcıya tekrar masraf yapmazsınız.

Doğru neticeyi derece verir. Isıtıcılar bazen kalibrasyon hatalı çıkabiliyor. Dereceye göre ısıtıcıyı ayarlarız.

100 litre bir akvaryuma geçirdim şimdi evlenene kadar tahminen 1 sene orada bakacağım eheim jager 100w sipariş etmiş bulundum açıkcası daha sonrası için 400w düşünüyorum ilerleyen zamanlarda değerlendireceğim onu 350 litre üstü bir akvaryuma geçeceğim zaman 7 cm kabuk boyu var sanırım kırmazlar ısıtıcıyı alışkınlar ısıtıcı ile yaşamaya :)

Ben de eski versiyon olduğunu gördüm fotoğraftan. Yenilerinin üst kısmı mavi ve kırmızıyken eskileri mavi ve gri. Ve yabancı bir siteden tekrardan bir araştırma yapmıştım. Bu alış-veriş sitesi ama ürünün açıklamasında emin bir şekilde tam batabilir yazmışlar.

Aldığınızda tam batabilirliğini kontrol edin. Emin olalım. Doğru ise bu ısıtıcıyı da öneri listesine koyalım.

Evet Emre o linktede tam batabilir yazmışlar. Demekki yeni model çıkmış.

Soru1) 40 gün sonra scottish fold cinsi ev kedisi alacağım. 2 aylıkken eve girecek. Akvaryumdaki Su kaplumbağasına bir zararı olur mu? ne gibi ciddi önlemler almak lazım ? yardımcı olur musunuz? @cem
Soru2) su an elimde 4 paket vitasand kum oldu, akşam tabana sermeyi düşünüyorum. yani toplam 3kilo kumum var.
Hepsi bir seferde leğene serip el yakmayan ılık suda karıştırıp dökeceğiz, sonra üzerine bir daha su koyup karıştırıp mıncıklayarak toz gidene kadar tekrarlıyoruz.
daha sonra kumu suyunu süzerek o halde ıslakken içinde su dolu akvaryuma mı boşaltıyoruz yoksa susuz akvaryuma mı_
küçük bir su kabında yavaş yavaş döksem olmaz mı?

"
@cem

Kumu temiz ve kimyasaldan arındırılmış bir leğende 3 kg civarı partilerde kum koyarak yıkayın az olunca daha iyi yıkanıyor. El yakmayan sıcaklıkta su koyup karıştırıp mıncıklayarak tozu çıkarıp suyu dökün. Bu toz gidene kadar ne kadar gerekiyorsa o kadar doldur boşalt yapın. Sonra suyu süzüp akvaryuma yavaşça dökün. Ne kadar temizlesekte bir miktar toz olur. Çok olursa bulanıklık iç filtreyi ilk yarım saatte bir kez, 1 saat sonra bir kez daha sonra ertesi sabah bir kez daha. Tozun bir kısmı tabana oturur. Genel temizlik yaptığınız zamanda kumu karıştırır tozu havalandırır suyu öyle alırsınız. Böyle böyle kalan toz da bitmiş olur."

Son düzenleme:
Akvaryuma ulaşmaması ve akvaryum suyunu içmemesi kaydıyla sorun yok. Kaplumbağalar ve kedi büyüdüğünde aynı odada tek bırakmayın. Kedi akvaryuma teti atarsa kaplumbağalar ısırıp ciddi yara verebilir.

Hep karıştırıp hemde mıncıklayarak tozu açığa çıkarıp doldur boşalt yapıyoruz taki toz gözle görülür şekilde kayboluncaya kadar. Son birkez kaynar sıcaklıkta değil ama sıcak olan su döküp kepçe kaşık birşeyle karıştırıp her yerine yayın bu sterildir ama yine de sıcak su biolojik birşey varsa öldürsün.

Filtre temizliği de yıkama sayısı akvaryumdaki bulanıklığa bağlı az orandaki kumlar fazla bulanıklık yapmaz.

Suyu boşaltıp kumu akvaryuma yavaşça boşaltın elinizle avuçlayıpta bırakabilirsiniz başka bir kapla, kepçeyle de. Son kalanlar için leğeni bir miktar su döküp toplayın akvaryuma yan yatırın dökülsün. Kalan olursa maşrapa ile su döküp onlarıda boşaltın. Akvaryumdaki su haliyle artacak ona göre suyu alırsınız.

Aldığınızda tam batabilirliğini kontrol edin. Emin olalım. Doğru ise bu ısıtıcıyı da öneri listesine koyalım.

Evet Emre o linktede tam batabilir yazmışlar. Demekki yeni model çıkmış.
Ürün bugün ulaştı elime üzerinde Fully submersible yazısı mevcut sanırım tamamen yan yatırıp yerleştirebiliyorum suyun içerisine üzerindeki bilgileri ekliyorum fotoğraf olarak uygunsa öneri listesine ekleyebilirsiniz cem bey.

Ürünü açtığımda minimum su çizgisi ibaresi mevcut kafam karıştı.

Ekli dosyalar

• * Image 2021-01-12 at 14.40.17 (1).jpeg
    * Image 2021-01-12 at 14.40.17 (1).jpeg
    204.6 KB · Görüntüleme: 11
  • * Image 2021-01-12 at 14.40.17.jpeg
    * Image 2021-01-12 at 14.40.17.jpeg
    195.8 KB · Görüntüleme: 11
  • * Image 2021-01-12 at 14.50.33.jpeg
    * Image 2021-01-12 at 14.50.33.jpeg
    108 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
Geri