Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağa için ısıtıcı ve UVB seçimi- Acil

Ben de eski versiyon olduğunu gördüm fotoğraftan. Yenilerinin üst kısmı mavi ve kırmızıyken eskileri mavi ve gri. Ve yabancı bir siteden tekrardan bir araştırma yapmıştım. Bu alış-veriş sitesi ama ürünün açıklamasında emin bir şekilde tam batabilir yazmışlar.

Bu attığım link zaten eski modelin ısıtıcısı. Yani eski jagerlerde su içerisine konumlandırılabiliyor. Size gelen yeni modeli. Min water level kısmı en az su doldurabileceğiniz çizgidir. Max water level yazsaydı en fazla doldurabileceğiniz çizgi olurdu. Yani sizdeki tam batabiliyor.

Anladım çizgiyi görünce kafam karıştı biranda doğru söylüyorsunuz :)

Evet nihayet tam batabilen ısıtıcı yapmayı akıl edebilmişler.

Olurda dik konumlandırmalı kullanılırsa su seviyesi o dalgalı çizgiye kadar olacak.

O çizgi batabilen ısıtıcılarda da vardır

kaplumbağanın ağzını çok olmasa da nefes alır gibi sürekli açıp kapaması normal mi?

Kaplumbağalar ağızlarını hastalık harici esnerken ve/veya çene kaslarını esnetmek için açar.

Sudayken bazen ağzına birşey yapışmışsa yada boğazına, onu çıkarmak yada yutmak için ağzını bazen yavaş bazende hızlıca açıp kapar.

Kuru alanda sıcaktan çene ve dolayısıyla kaslar kuruduğundan kasları açmak için çenesini esnetir. Sıcaklanırsa aynı timsahlar gibi ağzı açık vaziyette dururlar.

Akciğer enfeksiyonu durumunda akciğerler iltihap dolduğu için nefes almada zorlanır. O vakit başını ileri atarak yutkunur tarzda zorlanarak ağzını açıp nefes alır. Bu hastalığın son safhasıdır. Dakikada birden, her nefes alışa doğru gider.

Son düzenleme:
benimki normal balıklar gibi açıp kapatıyor bilemedim tam, videosunu çekip gönderirim. ağzını açıp kapatıyor yani çok az ama açması hiç yok denecek kadar sanki nefes alıyor gibi oradan...

Bir de akvaryumun içinde beni görünce çok hareketli, karşısında ayna var ona bakarak çırpınyor 4 ayağıyla, aynada kendini görüyor diye mi yapıyor bilmiyorum, bazen beni görmese de yapıyor bu hızlı hareketleri bazen ise durgun durumdayken ben yaklaştığımda benzer hızlı hareketleri yapıyor aynada kendini görerek... bunun bir anlamı var mı? @cem

benimki normal balıklar gibi açıp kapatıyor bilemedim tam, videosunu çekip gönderirim. ağzını açıp kapatıyor yani çok az ama açması hiç yok denecek kadar sanki nefes alıyor gibi oradan...

Bir de akvaryumun içinde beni görünce çok hareketli, karşısında ayna var ona bakarak çırpınyor 4 ayağıyla, aynada kendini görüyor diye mi yapıyor bilmiyorum, bazen beni görmese de yapıyor bu hızlı hareketleri bazen ise durgun durumdayken ben yaklaştığımda benzer hızlı hareketleri yapıyor aynada kendini görerek... bunun bir anlamı var mı? @cem
İştahı çok iyi bu arada....

Su içinde yapıyorsa akciğer enfeksiyonu değil.

Aynadakini başka hayvan sanıyor, onun yanına gitmek istiyor olabilir. Ufak hayvanlar ürkek olduğu için birden fazla hayvan güven ortamı sağlar.

Biz yaklaştığımızda ise yem verecek hissiyatıyla çırpınırlar.

Pencerede güneş ışığı gördüklerinde de o tarafa doğru gitme eğilimi olur.

@cem halojen soft ampül bulamıyorum İskenderun'da. mecburen netten alacağım. haycan 1 haftadır ısıtıcısız. nereden online alabilirim.

Emre gelince atsın o biliyordu nerede satıldığını.

Benim kullandığım bu. Şu an sadece Hepsiburada sitesinde var. Ben 10'lu paketini 70 liraya almıştım şimdi tanesi 25tl.

Isıtma ampul

Eğer bulunduğunuz bölgede soft camlı bir ampul aramaya devam edecekseniz internetten halojen 50-60w bir ampul alabilirsiniz.

Ben bundan da kullanıyorum. Açıkçası hiç memnun kalmadım bazıları 1 hafta dayanıyor bazıları 1-2 ay ama 10'lu paketi olduğundan 1 seneyi çıkartabilir. Bunu da N11 adlı siteden buldum.

Horoz 60w Isıtma lambası

• Beğen
Tepkiler: cem
akvaryum ısıtıcısının alt reZistansına yakın bir yerde camı kırıldı
Japon yapıştırıcısı ile yapıştırdım birebir tamamen birleşti
ama zamanla erir mi ya da bu kimyasal tosbiği rahatsız eder mi ? Isıtıcıyı koymadım ger içine

fişe taktım lamba yanıyor
Yenisi mi şart artık ? @cem @emre_selvitopu

Japon yapıştırıcı suya dayanımlı değil. Kabuk şeklinde açılıp düşüyor. O silikonluk iş dışından japonu kapayacak kadar silikonlanmalı. Yalnız içine hava aldıysa olmaz. Teller korlaşır, içindeki hava genleşir ve yine çatlar.

Bu riske girmeye değmez yeni bir tane alın. Bulabilirseniz roxin çelik ısıtıcı.

Şu an sadece ribao marka çelik ısıtıcı var.

Jbl protemp önerecektim ancak şu an fiyatı çok pahalı.

Ben tetra ht kullanmıştım camı dayanıklı ve tam batabiliyor. Ben su değişimi yaparken ısıtıcının fişini çekmeyi hep unutuyordum ancak su seviyesi düştüğü an çalışmayı bıraktığından hiçbir sorun yaşamadım. Fiyatı ribao ile aynı.

ama benim akvaryum yuksekliği 25cm eni ise 40 cm. Bu ebatları düşündüğümüzde kaç watt yeterli olur ve boyu 20cm olmalı 5 cm pay var, 20 cm 'e kadar su dolu. hangisini alayım netten?
@cem
@emre_selvitopu

Emrenin dediği tetra olur. Tam batabiliyordu sanırım emre onaylasın. Tam batıyorsa yatay olarak dibe konumlandırılabilir. 100 watt uygun olur. İleriye dönük bir sonraki büyük akvaryumda da kullanırsınız. 100 litrelik suyu ısıtır. Ayarı dereceye bakarak ayarlarsınız. Su normalden az olduğu için 27 derecede 28 dereceyi yakalayabilirsiniz.

Geri