Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağalarda obezite durumu

Ömürlük akvaryuma geçmek lazım. Yer darlığı da kaçma sebeplerinden biri. Hayvanın yeterli yüzecek alanı olmadığında arayışlara giriyor.
Şuan idare ediyor ama 80litre yuvaya geçeceğim. Birde sobo marka 5W iç filtre aldım yeni üretim çok sessiz ama kokuyordu iyice yıkadım yağı ve plastik kokusu gitti. Gammarus yerine karışık yem aldım içinde büyük küçük gammaruslar, su bocekleri ve yumuşak büyük yemler var JBL marka. Ama son 1 adet kalmıştı yemden birdaha bulabilir miyim bilmiyorum kaplumbağa cok sevdi

Tropical'in reptiles carnivore diye benzer bir yemi var içinde yumuşak yemler , büyük küçük un kurtları cırcır böceği vb şeyler var.
Jbl bulamazsanız alternatifidir.

Peki bugün aldığım filtrede plastik ve yağ kokusu vardi onun haricinde suya metal konusu sindi filtre yuzunden. Filtreyi iyice yikamistim bütün yağı gidene kadar. Bu metal kokusu zarar verir mi? Filtreyi normalde 1 gün boş suda çalıştıracaktim ama cok iyi yikadim beklemiş kadar oldu

Mili metal makbulü seramik mildir. Kırılmadığı sürece aşınmaz ömürlük gider. Metal zamanla oksitlenip eğiliyor. Yalpalamaya başlayınca da gürültü yapıyor. Silindiri aşındırıyor. zamanla koku gider. Hayvanlara bir zararı olmaz ama yağ su yüzeyinde açığa çıkarsa onu alın.

Metal kokusu bugün geçti su normale döndü. Yağ hiç yok ama asıl şaşırdığım filtre çok sessiz çalışıyor. Yağını cikartmama rağmen. Sungerini çöpe attim plastik ve yag kokuyordu elyaf kullaniyorum.

Pervane kısmı açıkta ise elyafı çekmemesi için ince bir sünger iyi olur.

Pervane kısmı açıkta ise elyafı çekmemesi için ince bir sünger iyi olur.
Evet yapacagim. Aslında elyaf dolansa bile pervane tamamen yerinden ciktigi için elyaf cikartilabilir. Acaba pervane takılı kalıp dönmezse motoru yakar mı?
Devre ve bobin tamamen kasa içinde ve pervane ile arasinda bir baglanti yok sadece manyetik alan ile çalışıyor ama eğer pervane takılıp donemez duruma gelirse motoru bozar mı. Ama bu durumda büyük ihtimalle motor daha fazla ısınır. Induksiyon ocağı gibi

Uzun süre o şekilde kalırsa yaz sıcağında yanabilir. Su devirdaim yaptıkça motoru soğutuyor. Mil de metal zorlama yaparsa eğilme ihtimali var.

Kaplumbağaya kalamar kemigi verdim su dışında verdim suya gidip yedi fakat hemen sonrasında coştu yerinde durmuyor. Hırıltılı nefes alma yok su içinde uyuyor. Yemek yiyor. Havalar ısındı o da etkili ama tam kalamarlı yemi yedikten sonra böyle oldu.

Cok agresifleşti isirmaya da başladı o günden sonra

Bence yumurtlama donemi geldi içgüdüsel olarak bir yer ariyor. Saklanacak bir yer yapsam iyi olacak

Sürekli kuru alanda iki ayak üstüne dikilme hareketleri gibi halleri var mı?

Daha önce boş yumurta atmış mıydı?

Ayağa dikilip kaçma girişimi sistem ufak değilse yumurtlama belirtisi.

Yumurtlama durumu ise başlangıcından 2 hafta ila 1 ay arası bir süreçte atacak demektir.

Ayağa dikilip kaçma girişimi sistem ufak değilse yumurtlama belirtisi.

Yumurtlama durumu ise başlangıcından 2 hafta ila 1 ay arası bir süreçte atacak demektir.
Kesin boş yumurta atar mı hocam bu sene olmadada onumuzdeki senelerde. Eger yumurtada şekil bozukluğu varsa ve hayvan cikarmakta zorlanırsa ne yapmak gerekiyor. Bu durumda iç kanama vs olmaz mı yumurta sıkışırsa

Öyle durumda net bilgi için röntgeninin çekilmesi lazım. Yeterince kalsiyum almalı. Uvb ampulde faydalı olur. Yumurta yumuşaksa ezilir ve birbirinin şeklini alır. Kanala giremez. Çöküntü yoksa hafif fasulye gibi eğimli olması sorun değil. Kırılma kaynaklı sıkışma olabilir.

Arka bacak boşluğu haddinden fazla şişik mi?

Kesin yumurta kaynaklı diyemeyiz. Hayvan başka sebeple de çıkmak istiyor olabilir. Sistem darlığı, pencereden güneşi görüp ona doğru gitme isteği gibi.

Kendi haline bırakın. Su 28 derece olsun. Üşümesin. Lamba yeterince ısı versin.

Öyle durumda net bilgi için röntgeninin çekilmesi lazım. Yeterince kalsiyum almalı. Uvb ampulde faydalı olur. Yumurta yumuşaksa ezilir ve birbirinin şeklini alır. Kanala giremez. Çöküntü yoksa hafif fasulye gibi eğimli olması sorun değil. Kırılma kaynaklı sıkışma olabilir.

Arka bacak boşluğu haddinden fazla şişik mi?

Kesin yumurta kaynaklı diyemeyiz. Hayvan başka sebeple de çıkmak istiyor olabilir. Sistem darlığı, pencereden güneşi görüp ona doğru gitme isteği gibi.

Kendi haline bırakın. Su 28 derece olsun. Üşümesin. Lamba yeterince ısı versin.
Ayda 1 kere kalamar kemigi veriyorum. Yuvası küçük kaçmak istiyor. Su ısısı kışın 24 yazın 26 ayarlı. ama suyu sicak şuan baya 26 derecede. Isıtma lambası 40W akkor mesafe yakın. Halojen ampulleri ısıtma için uygun görmüyorum bence akkor ve uvb led kullanılmalı Kaplumbağa için.

Su 28 olsun. Su sıcaklığı rahatlatıcı etki yapar.

Asla 26 derece altına düşmesin bu enerjisini korumak için metabolizmasını yavaşlatma noktası.

Kafası su dibinde, poposu yukarıda kendi etrafinda hızlıca dönüp duruyor. Sebebi ne olabilir. Kum kullanmıyorum. Su dibinde tortu yok.

Yem artığı kokusu aldığı için onu bulmaya çalışıyor olabilir yada yansımasını gördüğü için ona gitmek istiyor olabilir. Bu ikisinden birisi.

Geri