Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam Ağzını Açıp Kapatıyor

Cvp: Kaplumbağam Ağzını Açıp Kapatıyor

Ben ağzını iyi bir kontrol ediyim foto yakalarsamda çekerim.

Moderatörüm ağzını açmıyor inşallah durumu iyiye gidiyordur. Yemlerinide yedi. keşke forumunuza üye erkenden olsaydımya . Niyemi kaplumbağalar için ısıtıcı olduğunu bilmiyordum. Forumunuza üye olmadan 1 hafta önce küçük akvaryum almıştım :(. Bana suyunu sıcak tut yeter dedi bende ilk başta kaloriferde tutuyordum.Ama şimdi yaz geldi kalorifer yanmıyor.Burasıda Trabzon bazı günler malesef yağmurlu oluyor. Galiba en kısa zamanda büyük ve ısıtıcısı olan akaryum almam lazım :) .

Ekipmanlar tam olmalı. Malesef hassaslar ve ısı bunlar için çok önemli. Yem yeme düzelmezse tekrar bir veteriner gerekir. Nesi olduğu tam anlatılıp neyi ne için önerdiği konuşulmalı.

Moderatörüm yemeklerini düzenli yiyorlar. Dün sadece küçük küçük parçalar alıyorlardı. Ben ağzını niye açıyordu onu anlayamadım. Ama oda düzeldi sanki açmıyor daha.

Ağız açma ve yemi ufak parça yeme durumunu bir süre daha gözlemlemekte fayda var. Umarım düzelir. Ekipmanlarıda ihmal etmemeli. Tekrar tekrar söylemem öneminden ötürü.
Geçmiş olsun.

Saolun adminim yarın pet shopa gitmeyi düşünüyorum.

beyazlık akvaryumda beyaz bir taş veya madde yoksa emrenin dediği gibi afttır. buda mikrobik bir durum olarak meydana gelir ve yazdığın gibi yeme problemi olur. bu zamanla geçer. bunun için suyun temiz olması önemlidir. et türevleri özellikle çiğ ise veya işlenmiş et grubu buna sebep olur. yeşillik iyi yıkanmamışsa sebep olur. sonuç olarak kaliteli yemler ve iyi yıkanmış yeşillik harici bir şey verilmemelidir. geçmiş olsun.

Kesin ve net bir cevap veremiycem ama benimde kapi ağzını açıp kapatıyor ses çıkarıyordu neyse geçer dedim sonra yan yüzmeye başladı,yemek yemiyordu,hep uyku halindeydi,kuru alanda fazla vakit geçirmeler.Anladım ki akciğer enfeksiyonu olmuş.Tedaviye başladık.Senin kaplumbağan için net birşey demiyorum ama ne olur ne olmaz iyi bir veteriner'e git.
2 kaplumbağanada baktır.

mailto:/sphotos-d.ak/hphotos-ak-prn1/q71/s320x320/945933_616334955044473_38397890_n.jpg

Moderaötürm alt tarafının kenarlarında renk değişimleri var bunlar akciğer enfeksiyonunun belirtisimi. Bide benimki yine hareketli sürekli uyku halindede değil.

siyahların altındaki gölgeler pigment etkisi gelişmeye bağlı olarak oluşur onlar normal. ağızdaki yaralar sadece yem yerken sıkıntı yaratır. genel bünyeye zararı olmaz. yüzebilir.

Moderatörüm ağzındaki beyaz cisimi yanlış görmüş olabilirim. Neyse moderatörüm cevabınız rahatlattı. :) Bide o kaplumbağam ağzını su kirliliğinden açmış olabilir mi ?

ağız açıp kapama ya ciğer sorunu sebebiyle nefes alma durumunda yada ağız problemi varsa olur. ama bir defaya mahsus yaparsa gerilme, esneme veya yutkunma amaçlıdır. kirliliği şu şekilde düşün hayvan o suyu içiyor. kirlilik ağızda enfeksiyona da sebep olabilir.

Cem abi şuğan son iki üç gündür ağzını açmıyor. Ama bir kaç gün boyunca açtı.

vitamine devam günde bir damla ve su ısıtıcı meselesini ve kuru alanı ısıtma işini ihmal etme. yem yemeyi sürdürüyor mu ? yemeyi bıraktı ise iş sanırım akciğere dönmeye başlıyor.

Moderatörüm veterinerin verdiği ilaç 3 günlüktü kutuda yazıyordu. Bende diğer vitamine geçtim. Dün yemek yediğini görmedim ama bugün yedi.

Vitamini üç gün daha vermek iyi olur. Yem yemeye devam ederse biraz fazla verilebilir. Örneğin 1,5 kafa hacmi gibi. En azından besin kaybını toparlar.

Geri