Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın durumu kritik

Akvaryumun bir resmini atar mısın, akvaryum içini tam gösterecek şekilde; olup olmaması gerekenleri göreyim.

Silis kumu 14-15 kg kadar al. Poşetler 750 gramlıktı sanıyorum 20 tane al. Bir iki torba yedek dursun. Juenden başka alacağın şeyler varsa bakıp ücretsiz kargo limitini aşarsan kargo bedava gelir.Ekli dosyayı görüntüle 2358
Akvaryumun filtresi bozulduğu için dün temizlemek için kaldırdım ama akvaryumunda kuru alanı ısıtıcısı vs her şeyi var, sadece filtresi bozuk ve kumu yok. Filtre olarak da önerdiğiniz bir marka varsa siparişime ekleyim onu da. Geçen trendyoldan sipariş verdim bozuk geldi geri gönderdim özellikle tavsiye edebileceğiniz filtre varsa çok iyi olur. Akvaryumun yüksekliği 30 cm, şekli de kare-dikdörtgen arası. Iki tane yemi var birinin markası tropical diğerinin tetra. Isıtıcısı 45 watt olması lazım

Silis kumla birlikte bu filtreyi de alayım mı yoksa başka filtre mi tavsiye edersiniz? Başka eklemem gereken bir şey var mı

Ekli dosyalar

• 20201223_183332.png
    20201223_183332.png
    89.2 KB · Görüntüleme: 13
Sitede silis kum kalmamış sanırım, yanlış yere bakmıyorsam sitenin adı juen pet.

Akvaryumunuz 28 derecede sabit kalabiliyormu 45w ısıtıcı ile? Kare akvaryumlarda ısıtma zor oluyor. Aynı şekilde filtrelemede.

Resmini attığınız filtreyi ben paludaryumumda kullanmıştım. Akvaryumlara uygun değil. Ben 1.5 sene önce 120tlye almıştım güzel artmış fiyatı.

Vitasand silis kum şu an sadece gittigidiyor ve n11 gibi sitelerde mevcut. 20kg olarak kovada satılıyor. Ama bu pro-78 modeli suya sertlik katıyor. Ben de bundan 60kg kullanıyorum ama su hacmim fazla olduğundan ve büyük bir köküm olduğundan almıştım. Cem bey size uygun olup olmadığını söyler.

PRO-78 Silis Kum 0,7 mm - 20 Kg. (Kova) Fiyatları ve Özellikleri (n11.com)

Eheim pick up 2012 kullanıyorum ben ve size pick up serisini önerebilirim. Sizin akvaryumunuza bu iç filtre sığmaz ama eheim pick up 2010 sığabilir. Bu 21cm uzunluğunda.

Akvaryumunuz 28 derecede sabit kalabiliyormu 45w ısıtıcı ile? Kare akvaryumlarda ısıtma zor oluyor. Aynı şekilde filtrelemede.

Resmini attığınız filtreyi ben paludaryumumda kullanmıştım. Akvaryumlara uygun değil. Ben 1.5 sene önce 120tlye almıştım güzel artmış fiyatı.

Vitasand silis kum şu an sadece gittigidiyor ve n11 gibi sitelerde mevcut. 20kg olarak kovada satılıyor. Ama bu pro-78 modeli suya sertlik katıyor. Ben de bundan 60kg kullanıyorum ama su hacmim fazla olduğundan ve büyük bir köküm olduğundan almıştım. Cem bey size uygun olup olmadığını söyler.

PRO-78 Silis Kum 0,7 mm - 20 Kg. (Kova) Fiyatları ve Özellikleri (n11.com)

Eheim pick up 2012 kullanıyorum ben ve size pick up serisini önerebilirim. Sizin akvaryumunuza bu iç filtre sığmaz ama eheim pick up 2010 sığabilir. Bu 21cm uzunluğunda.
Evet ısıtması zor oluyor ilk başta bilmediğimden almıştım sonra bi tane daha aldım iki çapraz köşeye yerleştirdim 25-26 derece civarlarında oluyor genelde, cem bey geri dönene kadar dediğiniz filtreyle kuma bir bakayım hemen, çok teşekkür ederim

Filtrede şu markayı al diyemem. Orta düzeyde sobolar fena değil. Alacağın iç filtre 600-650 lt/h debili, hava kabarcığı çıkaran ve varsa şelale aparat dediğimiz ucunda boru uzatması olan bir filtre bak. Almadan evvel linkini atarsın uygunluğuna bakarız. Bu düzeydeki filtre çöp olmaz ilerde ömürlük akvaryumda deri toplamada dış filtre yanında kullanıyoruz.

Isıtıcıda roxin çelik ısıtıcı 100 watt al. Fiyat farkı çok değilse 200 watt'ta olur. Bu tam batabildiği için tabana yatay konumlandırılabilir ve çalışırken hava ile temasta cam ısıtıcılar gibi kırılma problemi yok. Ömürlüğe yönelik tek kalemde alayım gitsin dersen jbl protemp 200 W alabilirsin. Bu da tam batabiliyor. Camı kalın quartz cam plastik dış koruması ve güvenlik sistemi var. Özel yapısıyla 250 litreye kadar suyu ısıtıyor.

O elindeki ısıtıcı yeterli değil. Suyu da yükseltmen lazım hayvan bol yüzmeli. Derinlik ise akciğer gelişimi için gerekli. Nefes tutabilme kapasitesini artırır.

O dediğin çakıllar aralarında kir barındırır bu da göz ve kulak enfeksiyonuna neden olan zararlı bakteri üremesine neden olur. Onun için onları çıkar. Bu hayvanlar bolca yüzüp kum eşelemeyi seviyor. Önlerinde engel olacak şeyleri sevmiyorlar. Kök hariç diğer şeyleri sağa sola ittiriyorsa bu onu istemediğindendir.

Filtrede şu markayı al diyemem. Orta düzeyde sobolar fena değil. Alacağın iç filtre 600-650 lt/h debili, hava kabarcığı çıkaran ve varsa şelale aparat dediğimiz ucunda boru uzatması olan bir filtre bak. Almadan evvel linkini atarsın uygunluğuna bakarız. Bu düzeydeki filtre çöp olmaz ilerde ömürlük akvaryumda deri toplamada dış filtre yanında kullanıyoruz.

Isıtıcıda roxin çelik ısıtıcı 100 watt al. Fiyat farkı çok değilse 200 watt'ta olur. Bu tam batabildiği için tabana yatay konumlandırılabilir ve çalışırken hava ile temasta cam ısıtıcılar gibi kırılma problemi yok. Ömürlüğe yönelik tek kalemde alayım gitsin dersen jbl protemp 200 W alabilirsin. Bu da tam batabiliyor. Camı kalın quartz cam plastik dış koruması ve güvenlik sistemi var. Özel yapısıyla 250 litreye kadar suyu ısıtıyor.

O elindeki ısıtıcı yeterli değil. Suyu da yükseltmen lazım hayvan bol yüzmeli. Derinlik ise akciğer gelişimi için gerekli. Nefes tutabilme kapasitesini artırır.

O dediğin çakıllar aralarında kir barındırır bu da göz ve kulak enfeksiyonuna neden olan zararlı bakteri üremesine neden olur. Onun için onları çıkar. Bu hayvanlar bolca yüzüp kum eşelemeyi seviyor. Önlerinde engel olacak şeyleri sevmiyorlar. Kök hariç diğer şeyleri sağa sola ittiriyorsa bu onu istemediğindendir.
Kusura bakmayın yoğunluktan giremedim bir türlü, dün silis kum siparişi verdim n11'den ama henüz filtre seçemedim hafta sonu detaylı bakıp sipariş vereyim dedim. Isıtıcıyı gelecek ay değiştiririm muhtemelen çünkü şu an idare ediyor önceliğim filtre, bir de suyu yükseltmeye korkuyorum ya kuru alana çıkamazsa boğulur diye yıllardır bu şekilde bırakıyorum o yüzden ama akvaryumunu temizleyip yenilediğimde bir deneyip gözlemlerim problem olmazsa artık yüksek kalır. Çakıl taşlarını 1-2 ayda bir temizliyorum ama kumdan sonra eklemem tekrar, kum aldım ama hijyenik olur mu bilmiyorum onu

Kumu hangi marka aldınız? Kum geldiğinde 2-3 kilo kumu bir leğene koyarak sıcak su içerisinde mıncıklaya mıncıklaya temizleyebilirsiniz. Ve taşırma yöntemi ile bulanık suyu dökerek tekrardan aynı işlemi yapabilirsiniz. Bu taşırma yöntemini en az 6 kere yapmakta fayda var. Ben acelem var diye 2-3 kere yaptım ve akvaryumum 5 aydır bulanık.

Çakıl taşlarını eklemezsiniz. Bunlar hem kaplumbağanın alt bağsını çizer hem yer hem de pislik barındırır.

Su kaplumbağaları balıklar gibi yüzücülerdir. Kendi habitatları zaten böyle. Onları alıpta 5cm suya koyamazsınız. Bildiğim kadarıyla 1.5m derine inebiliyorlar.

Cem Bey'in dediği gibi suyu yükselttiğinizde ısıtıcı yetersiz gelebilir. Jbl protempler 400tl fiyat bandına çıkmış. Çelik ısıtıcı almak daha mantıklı olur.

Su kaplumbağası boğulur endişesi sorunu petshopta başlıyor. Aslında onların bunu izah etmesi lazım ama onlarda bilgisiz. Hayvanın sağlıklı gelişimi için bol yüzeceği geniş alan, akciğerlerinin gelişimi içinde derin su lazım. Bu hayvanlar balık gibi yüzer tabanda gezinirler. Başlarda 1-2 gün derin su fobisi olacaktır. Hayvanları 2 parmak suda tutuyor petshoplar. Yüzeyde tutunacağı tünek rampa ucu bu imkanı sağlar. Zamanla ciğerleri yani nefes tutabilme kapasiteleri arttıkça su içinde gezinme süreleri artar. Gece tabanda uyur arada yüzeye çıkıp nefeslenir yine inerler. Yetişkin olanlar geceden sabaha kadar nefes almadan su içinde uyuyabilirler yine de hangi tarz uyuma ve yer hoşlarına giderse orada uyurlar.

Suyun güvenli alan olmasının sebebi de derin olmasıdır. Herhangi bir tehlike ve tehditte tabana inip kendini güvene alır. Doğal ortamlarında 1 metreninde altında sulara iniyorlar.

Kumu silis aldın değil mi başka kum olmaz.

400 lira mı oldu Emre, herkes tutturduğuna satıyor. 8-10 sene evvel bu fiyata kocaman ömürlük akvaryum yaptırıyorduk.

Kumu pro-78 0.7mm silis kum olarak aldım direkt kova olarak satılıyormuş sanırım. Berraklaşana kadar yıkarım o halde, bana da hep öyle söylendi su seviyesi çok yüksek olmamalı diye ama bunları hiç bilmiyordum tabi. Bundan sonra su seviyesini yükseltirim o halde. Sayenizde çok şey öğrendim iyi ki bu forumu keşfetmişim çok teşekkürler.

Kesinlikle haklısınız Hazal hanım bende bu forumu iyi ki keşfetmişim yönetim ekibine teşekkürler sayelerinde bir çok bilgiye kolayca ulaşabiliyoruz.

Kumu kimyasal değmemiş bir leğende ufak partiler halinde 2-3 kg gibi ölçülerde yıkarsan daha iyi temizlenir. El yakmayan sıcaklıktaki suda karıştırıp mıncık mıncık ederek tozu açığa çıkarıp döküyoruz. Bunu tozlar gidene kadar suyu doldur boşalt yaparak devam ediyoruz. Bazen 5 bazen 10 kez su değiştirme olabiliyor bu kumun tozuna bağlı.

Her ne kadar iyi temizlesekte yine bir miktar tozuma olur. Bunu akşamdan yaparsan sabah kadar bir kısmı tabana iner diğer kısmını iç filtre çeker. Tozuma yoğunsa filtreyi ilk yarım saatte, bundan 1 saat sonra ve ertesi gün bir kez daha temizliyoruz.

Kumu kimyasal değmemiş bir leğende ufak partiler halinde 2-3 kg gibi ölçülerde yıkarsan daha iyi temizlenir. El yakmayan sıcaklıktaki suda karıştırıp mıncık mıncık ederek tozu açığa çıkarıp döküyoruz. Bunu tozlar gidene kadar suyu doldur boşalt yaparak devam ediyoruz. Bazen 5 bazen 10 kez su değiştirme olabiliyor bu kumun tozuna bağlı.

Her ne kadar iyi temizlesekte yine bir miktar tozuma olur. Bunu akşamdan yaparsan sabah kadar bir kısmı tabana iner diğer kısmını iç filtre çeker. Tozuma yoğunsa filtreyi ilk yarım saatte, bundan 1 saat sonra ve ertesi gün bir kez daha temizliyoruz.
Tamamdır

Cem bey merhaba, bugün filtre siparişi vereceğim fakat çok kararsız kaldım. Sobo ve Eheim pick up lara baktım, şöyle bir problemim var; ben akvaryumu hazır almayıp kendim yaptırmıştım ama su seviyesini yükseltmediğim için akvaryumu çok yüksek tutmadım dün tam ölçüsünü aldım 27-28 cm yükseklikte. Daha önceki fltreyi petshoptan almistik küçük bi filtreydi. Şimdi alacagım filtrenin de 20 cmden büyük olmasını istemiyorum çünkü kuru alanına da yer bırakmam gerek, kuru alanını da yukarı taşıyorum tabi haliyle. Filtre konusuna dönecek olursam; mesela eheim pick up 2010 benim akvaryumum için uygun olur mu yükseklik olarak? 650 debili filtreler büyük sanki benim için. Yani akvaryum çok geniş ama yüksekliği uygun olur mu bilemiyorum internetten alacağım için. Sobo buldum aslında ama onun da fiyatı çok uygun olduğu için emin olamadım linkleri aşağı bırakıyorum.

Sobo boyut olarak çok ufak. Sürekli kirlenir sık temizlersin o açıdan uygun değil

Tetra sadece süngerli pipo filtre tarzı haznesi yok. Kiri suya bırakır. Bu bir nevi dalga motoru tarzında bu da yaramaz.

Jbl de yetersiz bunu da ilerde kullanamazsın ilerde çöp olur.

Eheim sadece dik konumlandırılabiliyor. Arkasında ızgara var mı bilmiyorum. Emre konuya girdiğinde söyler. Motoru altta olduğu için üst kısım bir miktar yukarı da durabilir.

Sobonun büyük boyuna bak birde o tip filtreleri yatay olarakta konumlandırabiliyorsun.

Sobo boyut olarak çok ufak. Sürekli kirlenir sık temizlersin o açıdan uygun değil

Tetra sadece süngerli pipo filtre tarzı haznesi yok. Kiri suya bırakır. Bu bir nevi dalga motoru tarzında bu da yaramaz.

Jbl de yetersiz bunu da ilerde kullanamazsın ilerde çöp olur.

Eheim sadece dik konumlandırılabiliyor. Arkasında ızgara var mı bilmiyorum. Emre konuya girdiğinde söyler. Motoru altta olduğu için üst kısım bir miktar yukarı da durabilir.

Sobonun büyük boyuna bak birde o tip filtreleri yatay olarakta konumlandırabiliyorsun.
Hiç filtreden anlamıyormuşum onu anladım. Sobonun büyük boyuna baktım şimdi https://ty.gl/bquiavh var, eğer yatay konumlandırabileceğim filtre varsa onu alayım direkt debisi yüksek olsun sürekli suyunu değiştirmekle uğraşmıyım, olmadı daha yüksek bir akvaryum yaptırırım mecbur

Dış filtre kullanmadığınız için daha sık su değişimi yapmanız gerekecek. Dış filtreniz olsaydı eğer haftada 1 su değişimi yapmanız gerekecekti. Su hacminiz az olduğu için haftada 2 su değişimi yapabilirsiniz. Pisliğe göre haftada 1e de düşürebilirsiniz.

Yatay konumlandırılan bir iç filtre yok. Sadece tabana konumlandırılan filtreler var onlarda teraryum filtresi olarak geçiyor yani akvaryumlarda işe yaramaz.

Akvaryum yüksekliğiniz 30cm miş. Bu filtre 30cm yani kullanamazsiniz. Eheim pick up 2010 21cm bunu kullanabilirsiniz. Ben sadece eheim iç filtrelerini kullandım diğer markaları bilmiyorum ve eheim pick up 2012 yi 1.5 senedir kullanıyorum.

Izgara olayını tam anlamadım arkasının resmini atıyorum. Şu an su değişimi yaptığım için detaylı fotoğrafını çekemedim.

20201227_154444.jpg

Ama sürekli iç filtrenin üzerine çıkarak iç filtreyi yamultabiliyor. Ya da sadece benim kaplumbağam böyle bilmiyorum.

20200922_143207.jpg20201222_135024.jpg

Son düzenleme:
Akvaryumunuzu değiştirmek istiyorsanız yardımcı olabiliriz boyutu hakkında. Ömürlük ölçü vermek gerekirse 100x50x50h 10mm kalınlılığında cam ve bütçeye görede bundan daha büyük bir akvaryum.

O filtre çok güçlü Hazal hayvanı uçurur. Bir hazne eksiltsen boyu tutar ama dediğim gibi çok güçlü 300 litre üstü akvaryumlara göre.

Geri