Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın durumu kritik

Emre o yandaki tırtıklar ızgara deliği değilse sadece suyu alt ızgaradan alıyorsa eheim 2010 uyar.

Yandaki tırnaklardanda su çekiyor. Ama zaten eheim pick up 2010 21cm boyunda. Arkadaşın akvaryumu 30h ve mukavva ile suyu 20cme yükseltebilir 1cm de zaten gri su çıkış kısmıdır.

Akvaryumu revize edemezsem ilerleyen zamanlarda büyüğünü, en azından daha yükseğini yaptırmaya karar verdim. Şu an 2010'u alıyorum o zaman. Bu arada trendyolda da vitasand silis kum buldum bulmuşken oradan da 5 kilo vitasand aldım geldiginde ilk onu kullanmayı düşünüyorum. Çok teşekkür ederim.

Karton kutudan kuru alan çevresini kapayacak ebatta bir parça kesip L şeklinde her iki yüzünü cam dışından dolanıp paket bandı ile cama yapıştırıyoruz. Böylece kuru alan çevresini yükseltiyoruz. Mesela 20 cm yükselteceksen 30 cm boyda kes. Cam üstüne 20 cm, akvaryum camına 10 cm indir ve oradan bantla. Şu büyük gri bantlardan da olur. Onun mavi, kırmızı, beyaz renkleri de var.

Böylece kaçış boşluğunu yükselttiğimiz için kuru alanı ve dolayısıyla suyu da yükseltme imkanımız olur.

Yalnız su yükseltmede limit akvaryum camının üst noktasından yavrular için su 6-7 cm aşağıda olacak kadardır. Bu max değer. Yetişkinlerde 8-10 cm kadar bırakıyoruz. Yoksa cam üstüne tutunup kendilerini çekerek kaçıyorlar.

Son düzenleme:
Bugün kaplumbagamın bağırsakları için veterinere gittim sabah, reddini sağlayıp dikiş atacağım ama tehlikesi var dedi, ne yapmalıyım sizce? Bu şekilde de kalamaz yani mikrop kapar zarar verir diye çok korkuyorum. Bir düşünün dedi veteriner

Reddini dediği nedir parça kesip öyle mi dikecek. Yada geçici süre anüsü birşeyle komple kapayıp dikilenin iyileşmesini mi bekleyecek, o süreçte hayvan dışkı yapamayacak onu anlamadım.

Hazal sen anüsün yandan ve alttan birer resmini çek. Ben semihaya özelden bir mesaj atayım geldiğinde baksın o başından geçtiği için daha tecrübeli.

Veterinerlik fakültesine de bir sor istersen. Birkaç kişiden görüş al. Hayvan ufak belli bir boya gelene kadar beklesek sorun olur mu dersin.

Reddini dediği nedir parça kesip öyle mi dikecek. Yada geçici süre anüsü birşeyle komple kapayıp dikilenin iyileşmesini mi bekleyecek, o süreçte hayvan dışkı yapamayacak onu anlamadım.

Hazal sen anüsün yandan ve alttan birer resmini çek. Ben semihaya özelden bir mesaj atayım geldiğinde baksın o başından geçtiği için daha tecrübeli.

Veterinerlik fakültesine de bir sor istersen. Birkaç kişiden görüş al. Hayvan ufak belli bir boya gelene kadar beklesek sorun olur mu dersin.
Reddinden kastı bağırsaklarını içeri sokmak sanırım, çünkü ilk konuştuğumda pamukla içeri iterek reddini sağlayacaksınız demişti. Kaplumbaga konusunda böyle bir tecrübesi olup olmadığını sordum kendi kaplumbağası da böyle bir problem yaşamış ve sütur atmış ona da. Bana söylediği bu. Bugün bir de kaplumbağamin bağırsağının kabuklaşıp kuruyan dış kısmı döküldü, ama bağırsağından bir parca değil, dış kabuk şeklinde olarak. Hacmi daha küçük görünüyor. Veteriner dökülmeler olur normal dedi ama tabi şu an kızarıklıklar var dışında. O yüzden silverdin sürdüm rahatladı şu an. Kabuk döküldükten sonraki resmini ekliyorum. Bu arada kaplumbağamın kabuk boyu 13-14 cm. Dikiş atılması için yeterli bir büyüklükte mi sizce?

Ekli dosyalar

• 20201228_133141.jpg
    20201228_133141.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 23
  • 20201228_133205.jpg
    20201228_133205.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 21
Hayvan büyükmüş ben 6-7 cm kadar sanıyordum. Ameliyat olacak boyda. Durum gerçekten kötü hal almış. Cerrahi müdahale şart. Birde bulunduğun şehirde Veterinerlik fakültesi varsa veteriner hekimliğe sor istersen. Ona göre hareket et. Sandığımdan kötü çıkmış dışarı.

Akvaryum tabanında birşey varsa boşalt. Değip tahriş etmesin.

Hayvan büyükmüş ben 6-7 cm kadar sanıyordum. Ameliyat olacak boyda. Durum gerçekten kötü hal almış. Cerrahi müdahale şart. Birde bulunduğun şehirde Veterinerlik fakültesi varsa veteriner hekimliğe sor istersen. Ona göre hareket et. Sandığımdan kötü çıkmış dışarı.

Akvaryum tabanında birşey varsa boşalt. Değip tahriş etmesin.
Evet maalesef durumu kötü,pandemi dönemi annemlerin yanına getirdim benim seyehat etmem gereken durumlar oldu yokluğumda olmuş ben geldiğimde de söylemeye çekinmişler geldikten 3 gün sonra farkettim ben de maalesef. İlk başta biraz daha büyüktü rivanol çözelti hazırlayarak kabızlığını gidermeye çalıştım biraz iyi geldi ama rivanol antibiyotik olduğu için kullanmayı 5 günle sınırlandırdım. Veterinerle sürekli iletişimde kalmaya çalıştım ama bugün de programım dolu bekleyemezseniz sizi şuraya yönlendirebilirim diyor ama nedense kaçamak cevap veriyor gibime geldi. Sürekli tehlikesi oldugunu belirttiği için ben öyle anladım en azından. O yüzden bugün sabah bir başka veterinerle görüştüm yarın muayeneye gideceğiz. Rahatsızlığını görür görmez daha rahat ilgilenebilmek adına ayrı bir kaba aldım altında hiçbir şey yok. Veteriner oyaladığı için çok gerginim tecrübesi olduğunu söylediği için ısrarla bekledim bunu belirttim kendisine ama risk her yerde var dedi sabah sabah. Neyse umarım toparlarız durumu

Bu ameliyat riskli. Kılcal damar ve sinir uçlarının yoğun olduğu bölge ve pis yer olması sebebiyle mikrop kapma riski var. Hekim ölme riskinden çekiniyor bence, bu ihtimal var.

Büyük hayvan olsa kolay yapılır. Bu sarkma olayı ineklerde görülen durum. Hekim elini sokup içerden dikebiliyor. Onunla kaplumbağayı karşılaştırdığında çalışma sahası ufak. Bildiğim kadarıyla kaplumbağada dışarıdan kesi atarak anüsü genişletiyorlar.

Hangi şehirdesin?

Bu ameliyat riskli. Kılcal damar ve sinir uçlarının yoğun olduğu bölge ve pis yer olması sebebiyle mikrop kapma riski var. Hekim ölme riskinden çekiniyor bence, bu ihtimal var.

Büyük hayvan olsa kolay yapılır. Bu sarkma olayı ineklerde görülen durum. Hekim elini sokup içerden dikebiliyor. Onunla kaplumbağayı karşılaştırdığında çalışma sahası ufak. Bildiğim kadarıyla kaplumbağada dışarıdan kesi atarak anüsü genişletiyorlar.

Hangi şehirdesin?
Normalde Ankara'da yaşıyorum ama şu an Elazığ'dayım. Ankara'da olsaydım güvenebileceğim birkaç veteriner vardı ama buranın yabancısıyım ve hiçbir veterineri bilmiyorum. Burada hayvan hastanesi varmış aslında ama aradığımda çok ilgisizlerdi ve internetteki yorumları hep kötüydü istemedim o yüzden ama bugün konuştuğum veteriner güvenebileceğimi söyledi. Iyi ki gitmişim baş hekimle görüştüm bizzat ilgilendi dikiş atmadan halletti tuvaletini çok rahat yapıyor ve hala bağırsakları geri çıkmadı. Geri çıktıkça getir eğer problem olursa deliği küçültmek için sütur atarız ama şu an gerek yok dedi. Ne kadar rahatladığımı size anlatamam... Artık sadece filtreyle kumunu bekliyorum, yani veterinerin çekinmesini anlarım ama kendisi problem çözülmezse getirin ben başka bir işlem uygularım dedi ben de onu bekledim sürekli ve sonra aşı zamanı çok yoğunum en erken 10 gün sonraya randevu verebilirim diyince sinirlendim ama neyse ki kaplumbagamın bağırsaklarının durumu kötüleşmeden halledebildik nasıl sevindiğimi anlatmam imkansız, işi gücü bırakıp tüm gün onu kontrol etmekle ve ilgilenmekle geçiyordu zamanım. Çok teşekkür ederim her şey için, çok yardımcı oldunuz ne kadar teşekkür etsem az. Umarım bir daha hastalanmaz.

İşin hallolmasına sevindim. Hayvanda kurtardı. Elazığ gibi bir yerde egzotik hayvan konusunda bilgi sahibi birini bulman başlı başına şans. Bir daha gittiğinde hekimin kartvizitini yada isim adres tel nosunu alıp burada yaz hastalık bölümündeki hekimlere kaydedeyim. O şehir yada civar illerdekiler gider.

Tabii ki, Ankara'ya dönmeden mutlaka 1-2 kez daha giderim muhtemelen o zaman ismini öğrenirim dün telaştan hiç dikkat edememiştim ama hayvan hastanesindeki küçük hayvanlar için olan klinikte doktor. Kesinlikle gözüm kapalı güvenebileceğim bir yer. Çok teşekkür ederim tekrardan herkese mutlu yıllar diliyorum????

• Beğen
Tepkiler: cem
Merhaba.. umarim bagirsak sorunu tekrarlamamiştiŕ. Benim dere kaplumbagaminki de sarkmisti..Içeri yerleştirilse de geri çikti..Ankarada veterinerlige götürdüm diktiler bi kac gün sonra dikişleri ucundan çekin dediler yaptim bi sefer tekrar ayni hale geldi..Sert doku oldugu icin cerrahi pek fayda etmedi sanirim..Benim hayvanda ishal vardi; sürekli kasmaktan dişari çikmiş dedi muayene eden veteriner..Ilac kullanmistik diyeti düzenleyip sonra geçmşti..Umarim tekrarlamaz sizinki de

Geri