Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağamın kabuğundaki lekeler

Zeynephs

Bronz 5 Üye
Merhaba
Kaplumbağamın kabuğunda ne olduğunu anlayamadığım lekeler çıkmaya başladı gün geçtikçe de artıyor, tırnağımla kazımaya çalıştığımda çıkmıyor ve ara kısımlardaki beyazlıklar biraz yumuşak sebebi ne olabilir acaba.
Kaplumbağamı bu ayın 12 sinde aldım, yer sıkıntımdan ötürü 30 l'lik  bir akvaryumu var, kuru alanı mevcut ama nedense hiç çıkmıyor, çok hareketli, yem yeme konusunda sıkıntı yaşatmıyor, ısıtıcısı ve motoru da mevcut şuanlık uv lambam ve vitaminim yok.
Çok fazla güneş ışığı alamıyor o yüzden bir 10 gün içerisinde lamba temin edicem mutlaka. Onun haricinde büyük bir petshoptan almama rağmen fazla bilgi alamadım bakımı konusunda, internetten araştırdım ama tam olarak ne yapmam gerektiğini bilemiyorum o yüzden yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• 20181231_203014.jpg
    20181231_203014.jpg
    343.5 KB · Görüntüleme: 116
  • 20181231_203022.jpg
    20181231_203022.jpg
    791.8 KB · Görüntüleme: 109
  • 20181231_203031.jpg
    20181231_203031.jpg
    744.9 KB · Görüntüleme: 100
  • 20181231_203042.jpg
    20181231_203042.jpg
    867 KB · Görüntüleme: 118
  • 20181231_203057.jpg
    20181231_203057.jpg
    593.5 KB · Görüntüleme: 93
Yarım saat yazı yazdım yanlışlıkla sildim hepsini. Bu verdiğim linkleri incelersin. Yarın tekrar yazarım. Bu lamba ve ampul için gerekli olan link öne çıkan konuları incele. Isıtma lambası elzem malzemedir. En kısa sürede almalısın. Uv lambaya şu an gerek yok 7-8 cm kabuk boyu sonrası lazım olacak. Bu dönem kabuğun esnek olması lazım. Bu darbeleri absorbe etmesini ve büyürken iç organların basınç altında kalmasını önler.

mailto:/forum/forum-aydinlatma

Bu da res için bakım kılavuzu, burada detaylı anlatım mevcut. Takıldığın yerleri sorarsın.
mailto:/forum/konu-slider-turu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu.html

Yarın hayvana ait diş fırçasını ıslatıp üzerine az biraz sofra tuzu döküp kabuğunu yavaşça fırçala. Göz ve derisine temas etmesin sonrasında akvaryumdaki su ile yada emsal sıcaklıktaki su ile durular akvaryuma koyarsın. Aynı şekilde akvaryum suyunu da emsal sıcaklıktaki su ile değişiriz.

Akvaryumun yada hayvanın kimyasal ile teması oldu mu? Temizlik malzemesi vb.

Yem olarak neler kullanıyorsun?

Yarın fırçaladıktan sonra üstbağanın bir resmini daha atarsan iyi olur. Ona göre netleştirelim. Kabuk genel anlamda güzel yapıya sahip. Hayvanda güzel ve sağlıklı duruyor.

Cvp: RE: kaplumbağamın kabuğundaki lekeler

cem' Alıntı:
Yarım saat yazı yazdım yanlışlıkla sildim hepsini. Bu verdiğim linkleri incelersin. Yarın tekrar yazarım. Bu lamba ve ampul için gerekli olan link öne çıkan konuları incele. Isıtma lambası elzem malzemedir. En kısa sürede almalısın. Uv lambaya şu an gerek yok 7-8 cm kabuk boyu sonrası lazım olacak. Bu dönem kabuğun esnek olması lazım. Bu darbeleri absorbe etmesini ve büyürken iç organların basınç altında kalmasını önler.

mailto:/forum/forum-aydinlatma

Bu da res için bakım kılavuzu, burada detaylı anlatım mevcut. Takıldığın yerleri sorarsın.
mailto:/forum/konu-slider-turu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu.html

Yarın hayvana ait diş fırçasını ıslatıp üzerine az biraz sofra tuzu döküp kabuğunu yavaşça fırçala. Göz ve derisine temas etmesin sonrasında akvaryumdaki su ile yada emsal sıcaklıktaki su ile durular akvaryuma koyarsın. Aynı şekilde akvaryum suyunu da emsal sıcaklıktaki su ile değişiriz.

Akvaryumun yada hayvanın kimyasal ile teması oldu mu? Temizlik malzemesi vb.

Yem olarak neler kullanıyorsun?

Yarın fırçaladıktan sonra üstbağanın bir resmini daha atarsan iyi olur. Ona göre netleştirelim. Kabuk genel anlamda güzel yapıya sahip. Hayvanda güzel ve sağlıklı duruyor.
Cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim, linkleri şimdi incelicem, ısıtma lambasını en geç 2 gün içinde temin edicem. Kimyasal hiçbir ürünle teması olmadı çok fazla elime alıp dışarı ile temasta da bulundurmuyorum. 

Yem olarak sera markasının kuru yemini ve prodac markasının kurutulmuş karidesini kullanıyorum ama karides yemekten hiç hoşlanmıyor hatta yememeyi tercih ediyor diyebilirim. O yüzden şuan için kuru yem yiyor sadece. Verebileceğim başka bir şey varsa onu da alırım.

Yarın fırçaladıktan sonra size dönüş yaparım, içim rahatladı biraz hasta olduğunu düşünmüştüm. Birde aldığımda bana 5-6 aylık vitamine vs. ihtiyaç duymaz dediler o yüzden almadım ama ekstra veterinere de sordum o almam gerektiğini söyledi alıyım mı?

Bir can'ın sorumluluğunu üstlendiğim için maddiyatı sorun etmeden neye ihtiyacı varsa alıyorum açıkçası o yüzden almam gereken ek ürünler varsa söyler misiniz lütfen

Elindeki yem sera raffy P ise içindeki kırmızılar mineral yemdir. Bu yem çeşitli mineral, vitamin, kalsiyum içerir. Bu varken damlaya ihtiyaç yoktur. Ayrıca diğer stick yemlerde de eser miktarda mevcuttur. Bu kırmızı stickleri ayırıp haftada birgün iki öğünde yada haftanın uzak günlerinin tek öğününde verirsin. Bu gerekli ihtiyacını karşılar. İlerde doğrudan sera mineral yem alırsın. Yada sera carnivor alırsın. Bu mineral ve raffy P'deki protein yem ile iç içe simit şeklindedir. Bu yemi ileride alırsın. Şu an yiyemeyeceği kadar sert gelir.

Karides mi gammarus mu? İri ise hayvan yemede zorlanır. Gammarus ufaktır. Max 1 cm boyda olur.

Su 28; kuru alan 32 derece sıcaklıkta olacak. Hayvan ısıtma lambası olmadan çıkmaz. Bir ikinci sebep ise hareketi yoğun yerde olmasıdır. Kuru alan tehdit açısından zayıf oldukları yerdir, su ise güvenli alandır. Eğer hareket olursa lambada olsa çıkmaz. Bu sebeple fazla hareket olmayan bir odada durması iyi olur. Oda kapısı önündeki hareket dahi suya kaçma nedenidir. Ben o dönemler rahatsız olmasınlar diye oda kapısını kapalı tutardım. Çalışma odamı onlar sahiplendi. Kapı aralığından ayna tutup bakarak sudaysalar girerdim. Tabi kapının sesini yada aynayı gördüklerinde de kaçarlardı.

Büyüdükçe öz güvenleri artıyor. Zarar gelmediğini gördüğünde odaya girsen bile inmiyorlar. Bunda iki faktör önemli olabildiğince yavaş hareket edeceksin. İkincisi hiçbir şekilde göz teması kurmayacaksın. Çünkü seni takip edecektir. Onu gördüğünü anlarsa suya kaçacaktır.

cem' Alıntı:
Elindeki yem sera raffy P ise içindeki kırmızılar mineral yemdir. Bu yem çeşitli mineral, vitamin, kalsiyum içerir. Bu varken damlaya ihtiyaç yoktur. Ayrıca diğer stick yemlerde de eser miktarda mevcuttur. Bu kırmızı stickleri ayırıp haftada birgün iki öğünde yada haftanın uzak günlerinin tek öğününde verirsin. Bu gerekli ihtiyacını karşılar. İlerde doğrudan sera mineral yem alırsın. Yada sera carnivor alırsın. Bu mineral ve raffy P'deki protein yem ile iç içe simit şeklindedir. Bu yemi ileride alırsın. Şu an yiyemeyeceği kadar sert gelir.

Karides mi gammarus mu? İri ise hayvan yemede zorlanır. Gammarus ufaktır. Max 1 cm boyda olur.

Su 28; kuru alan 32 derece sıcaklıkta olacak. Hayvan ısıtma lambası olmadan çıkmaz. Bir ikinci sebep ise hareketi yoğun yerde olmasıdır. Kuru alan tehdit açısından zayıf oldukları yerdir, su ise güvenli alandır. Eğer hareket olursa lambada olsa çıkmaz. Bu sebeple fazla hareket olmayan bir odada durması iyi olur. Oda kapısı önündeki hareket dahi suya kaçma nedenidir. Ben o dönemler rahatsız olmasınlar diye oda kapısını kapalı tutardım. Çalışma odamı onlar sahiplendi. Kapı aralığından ayna tutup bakarak sudaysalar girerdim. Tabi kapının sesini yada aynayı gördüklerinde de kaçarlardı.

Büyüdükçe öz güvenleri artıyor. Zarar gelmediğini gördüğünde odaya girsen bile inmiyorlar. Bunda iki faktör önemli olabildiğince yavaş hareket edeceksin. İkincisi hiçbir şekilde göz teması kurmayacaksın. Çünkü seni takip edecektir. Onu gördüğünü anlarsa suya kaçacaktır.

Evet elimdeki yem dediğiniz yem, dediğiniz gibi ayırıp o şekilde beslerim sabah 3 akşam 3 yem şeklinde beslememi söylediler bana doğru mu acaba yoksa çok mu fazla veriyorum.

Sanırım bende ki gammarus çünkü ufacıklar ama yine de yemiyor bir kere ısırıyor sonra yanından uzaklaşıyor aynı şekilde kırmızı olan yemden de pek hoşlanmıyor önemini bilmediğimden bende özellikle vermiyordum hoşlanmadığını düşündüğüm için.

Su ısım 28 derece ama ısıtma lambam olmadığı için kuru alanım biraz daha soğuktu onu da yarın satın alıp 32 derecelik ortamı onun için oluşturacağım. Kendi odamda bakıyorum fazla hareketli değil ama yine de hareket oluyor odada onu yalnız bırakabileceğim bir ortamım yok maalesef.

Beni gördüğünde korkup kaçmıyor ama yanına gelenin ben olduğumu farketmezse hızlıca akvaryumun en köşesine gidip saklanıyor, ben olduğumu görünce çıkıp cama yaklaşıyor beni sevdiğini düşünüp seviniyorum umarım yem geliyor sanıp gelmiyordur. Göz teması konusunda bir bilgim yoktu onu da uygulamaya başlayacağım.

Bugün bulabildiğim en yumuşak fırçayı alıp sizin dediğiniz şekilde yıkadım ve duruladım anında fotoğrafladım, genel anlamda kabuğunda bir yumuşaklık bir anormallik yok gibi geldi ama kuyruğuna yakın olan kısım diğer alanlara göre daha elastik bir yapıya sahip umarım bir sıkıntı yoktur.

Yapmam gereken başka bir şey var mı ?
İlgilendiğiniz için teşekkür ederim...

Ekli dosyalar

• 20190101_201942.jpg
    20190101_201942.jpg
    829.7 KB · Görüntüleme: 49
  • 20190101_201950.jpg
    20190101_201950.jpg
    649.1 KB · Görüntüleme: 39
  • 20190101_201958.jpg
    20190101_201958.jpg
    662.3 KB · Görüntüleme: 28
  • 20190101_202008.jpg
    20190101_202008.jpg
    688.9 KB · Görüntüleme: 40
  • 20190101_202017.jpg
    20190101_202017.jpg
    679.8 KB · Görüntüleme: 46
8 cm kabuk boyuna kadar sabah ve akşam toplamı kafa hacmi kadar yem verilir tam denk getiremez isen bir fazla verirsin. Hayvan çok hareketli ve büyüme aşamasında olduğu için bunu tolere eder.

Yalnız bu hayvanlar 7 cm kabuk boyu sonrası yağ bağlamaya başlar. Bu boya kadar titiz bakmak gerekiyor. Hayvan üşütmemeli ve cereyanda kalmamalı. Aksi halde akciğer enfeksiyonuna yakalanır. Erken evre saptanırsa tedavisi uzun ama mümkün olabilir. İleri safhada sonuç ölümdür. Yetişkinler tedavi edilir.

Yem bayat yada kokuyor mu? Gammarusu hayvanlar sever. Mineral yemden birkaç tane gammarus kutusuna at kokusunu alsın. Bu yeme ihtimalini artırır. O gün bir tane mineral yemi önüne atıp uzaklaş. Yerse devam edersin. Yem en fazla yarım saat suda durmalı. Akabinde bakteriler üremeye başlar.

En geç 21:00 de yatırırız ama daha erken uyutabilirsin. Ne kadar uyursa o kadar dingin olur. Bunun için plaj havlusu tarzı birşeyi üzerine örterek karanlık sağlayabilirsin. Ama ufak bir hava deliği olsun ve tepe kısmı gergin olsun örtü içine düşmesin. Sabah tan yeri ağarmasıyla uyanırlar.

Bu hayvanlar soğukkanlı canlılar. Bunlarda tepki göremezsin. Sadece içgüdüleri ile hareket ederler. Yaklaşmaları tamamen yem verilme amaçlı. O hissiyat yetişkin olduklarında dahi sürer ama yetişkinler verilmeyeceğini kısa sürede anlayıp kendi hallerine döner ufaklar yorulana kadar camı aşındırır. Bu ajitasyona gelip yem verme sakın. Alıştı mı bırakmaz. Bir de inatları meşhur. Özellikle yem konusunda bir yemi istemiyor ise yediremezsin çaresi ise onun üstünde inatlaşmak. O yemi yiyene kadar yem vermeyiz. Bu süreç 15 güne kadar sürebilir. Tabi bu yağ bağlayacak boyda hayvanlar için geçerli; yavrular bütün gıdayı enerji olarak yaktıkları için yağ depolayamazlar. Onlar ne yer ise ondan devam edilir. Arada sadece bulunduğu gün yem denemesi yapılır. Sabah ve akşam öğününde yemez ise ertesi gün sabah son bir deneme yapılır. Yemez ise yediği yem ile devam edilir. Bu denemeler haftada bir uygundur. Çok aç bırakmaya gerek yok.

Bu hayvan evvelinde kimyasal bir şeye maruz kalmış altbağada gözenekler mevcut, ama kötü birşey yok. Kabuk kendini toparlar. Büyüdükçe eski plakaları atar alttan yenileri gelir. Yeni plakalarla birlikte canlı kabuk yapısı oluşur. Üsteki benek gibi olanların bir kısmı pütürlük bir kısmı hava kabarcığı, bunlar eski plaka atılınca gider. Üst sırt kısmındaki açık renk düz çizgi yapı normaldir her hayvanda vardır.

Sadece ilk resimde sağ altta ikinci adacık üstünde bir beyaz nokta var ona bir bakabilir misin, kazınıyor mu?

cem' Alıntı:
8 cm kabuk boyuna kadar sabah ve akşam toplamı kafa hacmi kadar yem verilir tam denk getiremez isen bir fazla verirsin. Hayvan çok hareketli ve büyüme aşamasında olduğu için bunu tolere eder.

Yalnız bu hayvanlar 7 cm kabuk boyu sonrası yağ bağlamaya başlar. Bu boya kadar titiz bakmak gerekiyor. Hayvan üşütmemeli ve cereyanda kalmamalı. Aksi halde akciğer enfeksiyonuna yakalanır. Erken evre saptanırsa tedavisi uzun ama mümkün olabilir. İleri safhada sonuç ölümdür. Yetişkinler tedavi edilir.

Yem bayat yada kokuyor mu? Gammarusu hayvanlar sever. Mineral yemden birkaç tane gammarus kutusuna at kokusunu alsın. Bu yeme ihtimalini artırır. O gün bir tane mineral yemi önüne atıp uzaklaş. Yerse devam edersin. Yem en fazla yarım saat suda durmalı. Akabinde bakteriler üremeye başlar.

En geç 21:00 de yatırırız ama daha erken uyutabilirsin. Ne kadar uyursa o kadar dingin olur. Bunun için plaj havlusu tarzı birşeyi üzerine örterek karanlık sağlayabilirsin. Ama ufak bir hava deliği olsun ve tepe kısmı gergin olsun örtü içine düşmesin. Sabah tan yeri ağarmasıyla uyanırlar.

Bu hayvanlar soğukkanlı canlılar. Bunlarda tepki göremezsin. Sadece içgüdüleri ile hareket ederler. Yaklaşmaları tamamen yem verilme amaçlı. O hissiyat yetişkin olduklarında dahi sürer ama yetişkinler verilmeyeceğini kısa sürede anlayıp kendi hallerine döner ufaklar yorulana kadar camı aşındırır. Bu ajitasyona gelip yem verme sakın. Alıştı mı bırakmaz. Bir de inatları meşhur. Özellikle yem konusunda bir yemi istemiyor ise yediremezsin çaresi ise onun üstünde inatlaşmak. O yemi yiyene kadar yem vermeyiz. Bu süreç 15 güne kadar sürebilir. Tabi bu yağ bağlayacak boyda hayvanlar için geçerli; yavrular bütün gıdayı enerji olarak yaktıkları için yağ depolayamazlar. Onlar ne yer ise ondan devam edilir. Arada sadece bulunduğu gün yem denemesi yapılır. Sabah ve akşam öğününde yemez ise ertesi gün sabah son bir deneme yapılır. Yemez ise yediği yem ile devam edilir. Bu denemeler haftada bir uygundur. Çok aç bırakmaya gerek yok.
Yalan söyleyemicem kafa hacmi olayını çok anlamadım tahmini ne kadara denk gelir acaba?

Isıtıcısı sürekli fişte suyu hiç soğumuyor ve cereyanda kalmayacağı bir yere yerleştirdim. Herhangi bir bitkinliği falan yok gayet canlı kıpır kıpır sürekli bir şeyi yoktur sanırım.

Yemden tuhaf bir koku almadım, bugün kırmızı yemlerden vermeyi denedim başta yemek istemedi baya bekledi ama ben başından ayrıldığımda yemiş geldiğimde akvaryumda yem yoktu çünkü.

Uyutma konusunda hiçbir bilgim yoktu, şuana kadar benimle beraber uyanık kalıyordu bundan sonra saatinde uyuturum.

Ajitasyona kanmıyorum ama sanki doymuyormuş gibi geliyor çünkü yem yese de istemeye, ağzını açmaya falan devam ediyor hele de unutup yem kutusunu akvaryumun yanına koyarsam yorulana kadar yem kutusunun orada çırpınıp duruyor, yem kutusunu nereden tanıyor derseniz benim suçum sanırım aldığım günden beri yem vereceğim zaman yem kutusunu hayvana gösterip durdum yemek vakti diye, biliyor yani hayvan orada yemek olduğunu.

Aldığım petshop ta böyle bir şeyle karşılaşmış olabilir çünkü hayvanları temizlik deposunda barındırıyorlardı bana da oradan alıp getirdiler. İşin beni tedirgin eden kısmı üst kabukta ki lekeler ben aldığımda yoktu gün geçtikçe çıkmaya başladılar ve hem artıyorlar hemde mevcutta olanlar büyüyor sanki, tekrar kontrol ettim sorduğunuz dahil hiçbir leke kazımayla çıkmıyor. Fırça ve tuzla fırçalamaya devam edeyim mi?

Ve normal mi bilmiyorum ama akvaryumun suyunu 3'e 1 oranına göre değişip motorunu temizlesem de, su 1 2 gün içinde yaklaştığınızda rahatsızlık verecek şekilde yosun mu desem deniz mi desem tuhaf bir şey kokuyor, söylediklerine göre çok sık değişmemem ve akvaryuma koyacağım suyu da önceden dinlendirmem gerekiyormuş harfiyen yaptım ama kokuyor bayağı ve yeşilleniyor su. Yanlış yaptığım bir şey mi var.

Sizi de çok rahatsız ediyorum kusura bakmayın, internette her sitede farklı bir şey yazıyor, benim çevremde ki veterineler de kaplumbağalar hakkında pek bilgi sahibi değiller.

Egzotik hayvanlar ayrı bir ders alanı her hekim bu konuda bilgi sahibi değildir. Bu konuda bilgi sahibi hekimler bu linkteki konunun sonunda mevcut.
mailto:/forum/konu-kaplumbaga-hastaliklari-hakkinda-bilgiler-tamamina-yakini-kapsar.html

Petshoptakilerin ise hiçbir bilgisi olmadığı gibi yanlış bilgi verio gereksiz ürünleri kakalarlar.

Akvaryum doğrudan güneşi görmemeli. Bu alg ve yosunu coşturur. Halihazırda yosun var ise akvaryumu komple temizlemelisin. İğne başı kadar yosun kalsa yine üreyip çoğalır. İçindeki ekipmanları da yıka. Isıtıcının soğumasını beklemeden sakın çıkarma sıcakken hava teması camı patlatır. Akvaryum camlarını akvaryuma ait bulaşık süngeri ile köşelerine varana kadar sil. Yine kimyasal değmemiş maşrapa ve kovası da olsun.

Hayvan sürekli idrar yapar bu iç filtre tarafından süzülmez. İçeriği amonyaktır. Bu uçucudur. Koku yapar. Fazla birikirse amonyak patlaması olur, su sararır. Bunu yoketmek için dış filtre ve sump sistemde elimine edici filtre malzemeleri kullanılır. İç filtrede ise hava kabarcığı çıkaran modelleri tercih ediyoruz. Amonyak uçarken oksijene bağlanır ve sudaki oksijeni azaltır. Hava kabarcığı ile suya oksijen vererek hem amonyağın uçmasını hızlandırır hemde suyun kalitesini bir süre daha yükseltmiş olur.

Suda 1. Derecede kullandığımız arıtma suyu bu yoksa pH'ı 7.0'a yakın içme suyu, şebeke suyu kullanılacaksa toz girmeyecek biçimde ağzı aralıklı damacanada bekletilerek klorun uçması sağlanır. Ayrıca su düzenleyici de kullanılabilir. Şebeke suyundaki ağır metalleri ayrıştırır. Bunu akvaryum yerine damacanaya damlatırsan iyi olur. Diğer sular için düzenleyiciye gerek yoktur.

Birde mavi metilen al. Bu sudaki bakteri gibi biolojik faktörleri elimine eder. Deep fix dezopur, contra-ichthyo yada bio-ichthyo dan biri olur. Haftada iki defa birer damla yeter. Su değişimi sonrası da bir damla damlatırsın.

Petshopta ne yazıkki iyi koşullarda bakılmıyorlar. Hatta hemen büyümesinler diye hayvanları aç bırakıyorlar. Oysa amerikada 10 cm kabuk boyu altı hayvan satışı yasaktır. Bizde ise büyüyünce bakanlar atıyor.

Hayvanı ortam sıcak olduğunda birkez daha tuz ile fırçalayıp bırak. Bunu komple akvaryumu temizledikten sonra yap. Önce hayvanı akvaryumdaki su ile bir kaba alıp sonra akvaryumu temizle. Yeni su ekleyip ısıtıcıyı çalıştır. Su 27 derece gibi olunca akvaryuma hayvanı temizleyip alırsın.

Bu hayvanlar kış uykusuna yatan hayvanlar grubundan oldukları için yağ depolama eğilimi ile açlık eşikleri yüksektir. Beyinleri doyduklarını geç algılar. Velakin biz o ortamı sağlayamadığımız için kış uykusuna yatırmıyoruz.

Yemesi güzel olmuş bu şekilde devam et. Gammarusu da aynı şekilde dene. Özellikle sabahları akşama nazaran yeme ihtimalleri daha kuvvetlidir. Gammarus içeriğinde kitin maddesi vardır bu özellikle kıkırdak dokunun gelişimine faydalıdır.

Yemleri bir araya getir. Göz kararı kafa ölçüsü al. Gerekirse yanyana koy. Eksik olmasın fazla olsun.

Alıntı yapmana gerek yok doğrudan yorum yapabilirsin. Sayfa gereksiz uzamasın.

Cvp: kaplumbağamın kabuğundaki lekeler

Merhaba bugün kaplumbağam için ihtiyacı olanları tamamlicam iç filtrem var ama yazdıklarınızı okuduktan sonra dış filtre almanın daha sağlıklı olacağını düşündüm.

İçme suyuda kullanabilirim, su düzenleyici de hangisini yapayım ?

Isıtıcı lambasınıda bugün alacağım gönderdiğiniz linki okudum ama ne alacağımı bilemedim, almam gerekeni söyleyebilir misiniz?

Dediğiniz gibi 21 de uyutmaya başladım, gün içinde daha enerjik oluyor.

Alınması gereken her şeyi bugün almayı planlıyorum da başka bir şey gerekiyor mu acaba birde akvaryum içine oynayabileceği bir şey almalı mıyım çok hareketli sürekli tırmanıyo, suya atlıyo hiç rahat durmuyo enerjisini atacağı bir şey.

Küçük akvaryum için dış filtre gereksiz masraf olur. Onu ömürlük akvaryumda tavsiye ediyorum. Küçük dış filtreler ilerde çöp oluyor.

İçme suyu ile şebekeyi harmanlayabilirsin. Fazla masraf olmaz su incelir. Bu şekil düzenleyiciden de hesaplıya gelir. Ya da arıtma alırsın ters osmosis sistem hem hayvanda kullanırsın hemde sen kullanırsın.

Düzenleyicide, kullanırsan, jbl biotopol W olanıydı galiba kaplumbağalar için. Ama bu piyasada yok. Normal balıklar için olan biotopol da olur. Fakat fiyatı uçmuştur. Herhangi bir markada olur.

Hayvanın vakit geçireceği şey silis kumdur. Eşelenir oyalanır. Resler kum yer bu hazımsızlık ve bağırsaklarındaki olası paraziti atmasına yardımcı olur. Tercihen vitasand marka al bu güzel. Başka marka alırsan silis 0.5-1 mm kalınlığında olsun. Sarı silis olacak. 3-4 cm yükselti yeterli. Aldığında sterilizasyonu anlatırım.

Daha erken bile yatırabilirsin. İlla 21:00 olmasına gerek yok o üst sınır.

Lambada horoz elektrik kıskaçlı H67 model güzel lambadır.

Ampul tekzende wiselite halogen energysaver ve bauhausta ecolite halosoft ampul uygun yada elektrikçilerde eski model armut ampul alırsın. Soft olacak bulamazsan şeffaf alırsın.

Mavi metilen olarak bana sera markasının aquatanı nı verdiler kullanayım mı yoksa iade mi ediyim sizin yazdıklarınız yoktu petshopta.
Isıtıcı lamba olarakta exo terra nın 75w lık lambasını gösterdiler ama forumda 40w veya 60w diye okuduğumdan almadım sizin şimdi yazdığınızı alıcam.
Ömürlük akvaryumumu bu yaz almayı planlıyorum dış filtreyi o zaman alırım.

horoz elektrik sizin dediğiniz ürünün artık ülkemizde olmadığını söyledi. Muadili olan alabileceğim bir ürün var mı acaba?

Biraz önce dediğiniz gibi akvaryumu detaylıca yıkadım, kaplumbağamı da fırçaladım kabuğun son hali fotoğraftakiler gibi, alt kabuğu gittikçe kötüleşiyor sanki bir bakabilir misiniz?

Bir de bu aralar sürekli kafasını suyun üstüne çıkartıp nefes alırken baloncuk mu çıkartıyor desem bilmedim sesler geliyor. Temizlik için dışarı aldığımda ise nefes alırken burnunda baloncuk oluşuyor ağzını açınca su akıyor bir şey mi oldu acaba?

Ekli dosyalar

• 20190104_191147.jpg
    20190104_191147.jpg
    596 KB · Görüntüleme: 26
  • 20190104_190528.jpg
    20190104_190528.jpg
    611.6 KB · Görüntüleme: 28
Aquatan su düzenleyicidir. Metilen mavisi değil. Durabilir. Şebeke suyu kullandığında akvaryuma koymadan evvel damacanada 12 ila 24 saat bekletip sonra akvaryuma dökersin.

Metileni nette bulabilirsin.

Exo terra hem yüksek wattlı hemde pahalıdır. Lambalar max 40 yada 60 W satılır ampullerde buna uyumlu olmalı. Lambayı kıskaçlı yada mandallı lamba diye arattır. 60 W kaldıranı tercih sebebi.

O dediğim kimyasal durumlu bir pürüz var ama ciddi birşey değil. Bunlar düzelir. Önemli olan kabuk yapısındaki deformasyon ki bu hayvanda öyle birşey yok gayet güzel. Göbek bağı yakın zamanda kapanmış hayvan ufak o beyazlıklar normal.

Bir daha sudan çıkarma. Bu kadar yeterli. Hayvan üşütmüş olabilir. Burunda kabarcık iki yolla olur. Birincisi burnuna su girmesin diye ve özellikle uyurken baloncuk tutar; ikincisi bronşit kaynaklıdır onda da baloncuk mukus (sümük) sıvısından olur. Burnu akar. Bu akıntı izi yok ise değildir. Hayvan suda 28 derecedeki ısıda durduğunda kendine gelir. İştahsızlık ve bitkinlik görülmediği sürece kendi kendine iyileşir. Olursa haber verirsin tedaviye başlarız. Gerekmedikçe bundan sonra hayvanı sudan çıkarma.

Bu baloncuğu birde oyun amaçlı çıkarıp yemeye çalışırlar. Burun temizliğinde ise ağızdan su alıp burundan fışkırtırlar.

Bu temizlik işleri sonrası ellerini bol sabunla yıkamayı unutma. Salmonella taşıyorlar. Bu her hayvanda var ama bunlar suda yaşadığı için bulaşma ihtimali biraz daha fazla. 7-70 yaş aralığı için tehlikeli bir durum değil. Belirtileri gribe benzer bir ateş ve ishal.

Biraz önce dediğiniz gibi akvaryumu detaylıca yıkadım, kaplumbağamı da fırçaladım kabuğun son hali fotoğraftakiler gibi, alt kabuğu gittikçe kötüleşiyor sanki bir bakabilir misiniz?

Bir de bu aralar sürekli kafasını suyun üstüne çıkartıp nefes alırken baloncuk mu çıkartıyor desem bilmedim sesler geliyor. Temizlik için dışarı aldığımda ise nefes alırken burnunda baloncuk oluşuyor ağzını açınca su akıyor bir şey mi oldu acaba?

Yukarıda yazdım. O plaka kalıntıları dökülür alttan temizi gelir. Hayvanın üşüyeceği birşey yapma, akvaryumdan çıkarma kendine gelsin. 2-3 gün sonra hasta olup olmadığı belli olur. İştahsızlık ve halsizlik yok ise toparlamaya başlar. Ağzından akan su akvaryum suyu.

Salı akşamı durumunu bildirirsin. Dediğin sesler nasıl bir ses cikleme mi, hırıltı mı, gagayı vurma kaynaklı tak tak mı?

kusura bakmayın ben sayfayı geri yüklemeye çalışırken yorumu tekrardan göndermiş bulundum nasıl becerdim bilmiyorum.

Dediklerinizi uyguluyorum, gelen ses ise baloncuk patlaması sesi gibi, iştahsızlığı yok ama biraz hareketsiz suyun dibinde, motorun üstünde bazen de sudayken başının uç kısmını suyun dışına çıkartıp dakikalarca öylece duruyor. Bir de geceleri üşüyor sanırım çünkü birkaç gündür ısıtıcının üstünde uyuyor ne yapabilirim ?

Küçük hayvanların ciğerleri henüz gelişmediği için nefes tutma kapasiteleri azdır. Bu sebeple su içindeyken burunları dışarıda dururlar. Su içinde bekleme süreleri azdır.

Hayvan kuru alana çıkmıyor ise ısıyı 29 derece yapabilirsin. Ama suyu derece ile kontrol et. Doğru değeri derece verir. Dereceyi ısıtıcıdan uzak ön köşeye ve tabandan 7-8 cm yukarı konumlandır. Yani suyun yarısından aşağı doğru olsun. Filtre yeterli sirkülasyon yapmadığı taktirde soğuk su tabana çöker.

Hayvan su içinde durduğu sürece üşümez. Dış ortam ne kadar soğuk olursa akvaryumdaki ısı kaybı o kadar çok olur. Akvaryumun kapağı var ise kapa bu buharlaşmaya bağlı akvaryum içi havayı yumuşatır, yalnız hava girecek şekilde bir boşluk olsun. İçerde yoğun nem oluşması akciğer solunumu yaptığı için hayvanı rahatsız eder.

Geri