Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağanız Yemini Yemiyor mu?

Tarçın~

Altın 2 Üye
Kaplumbağanızın yemini yememesinin çeşitli sebepleri olabilir.Bunlar: Hastalık , kısa bir süre sonra kış uykusuna yatacak olması , suyun soğuk olması , yuvasına daha alışmaması veya sizden çekinmesi olabilir.

Kaplumbağanın kış uykusuna yatması için su sıcaklığının 15 C derecenin altına düşmesi gerekir. Yani paludaryum suyunun soğuk olması gerekir.Eğer kış uykusuna yatacaksa; hareketleri yavaşlar , yemini yemez ve çeşitli şeylere tepki vermez.Kış uykusunu engellemek için paludaryumuna ısıtıcı koymak yeterli olacaktır.(İdeal paludaryum sıcaklığı 26-29 C derecedir.) Sıcaklık onu mutlu ve sağlıklı kılacaktır.

Kaplumbağanın hasta olmasıda iştah kaybına yol açar.Yemini yemek istemezler hatta normalde yemi atıldığı anda yemine koşsa bile hastalandığında hiçbir tepki vermezler.Hastalık; dengesiz beslenme , soğuk su ,pis su , cereyanda kalma , zehirli bir yiyeceğin yenmesi veya herhangi bir yerden kapılmış mikroptan dolayı olabilir.

Kaplumbağalar çekingen ve biraz da yeni ortamlara uzun sürede alışan , uyum sağlayan canlılardır. Bu yüzden kaplumbağanızı aldığınız gün , hatta ertesi gün bile attığınız yemleri yemeyebilir.Yemleri yemesi için hem size hemde yeni evine alışması gerekebilir.Bu alışma süresi bir kaç gün olabilir.

bebek kaplumbağaların ev ortamında kış uykusuna yatmaları sakıncalıdır. yattıkları takdirde uyanamayabilirler.

aynı şey başıma gelmişti fanustayken yemiyordu akvaryuma geçince elimde yemi tutunca bile zıplayıp elimden kapıyor 2 si

Saol benimkide yemiyor 2 gundur yem verdim ve karides verdim yemiyor neden?

Edit alcatraz:Lütfen kısaltma kullanmayınız.

Benim kaplumbağa Elimi bile ısırıyor Bu doğrumu?

Edit alcatraz:Lütfen Türkçe sözcükler kullanalım.

Doğru mu derken?Yani bir sakıncası var mı diye mi soruyorsunuz.Eğer öyleyse , bir sakıncası var.Hatta büyük bir sakınca...Büyüdüğü zaman elinizi ısırırsa çok canınızı acıtır.Kaplan gibi oluyorlar büyüdüklerinde.:)

arkadaşlar incimi alalı bugun tam 4. gün hala yem yemiyor acından ölecek korkarım...
ya ben alışılamayacak kadar kötüyüm hayvan haklı ya da hasta olmak üzere :(

ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim önce ...hayır yok.. daha yeni de zaten..
ama hazırlanıp biraz sonra çıkabilirsem evden ısıtıcısı ve filtresi olacak :)
akvaryumunu hazırladım ama daha onları almadım bugun alıcam inşallah..
iyi kötü öğrendiğim kadarıyla hala yeni cuma günü aldım çünkü.. suyu soğuk diye de yememezlik yaparmış ılıştırıyorum suyunu.. ama kısmetse bugun onada son..
yeni yuvasına taşınacak incim :)

uvb lamba kısmı için masa lambası koymayı düşünüyorum...uygun olursa tabi..
ama şu an için o da yok tabiki :(

anladım.. o zaman en kısa sürede bi uvb lambasıda edinmem gerekecek sanırım..
ben onu kutudayken güneşe çıkarıyodum..güneşe de ihtiyacı var sanırım..mutlu oluyordu çünkü.. o zaman hiç masa lambasına falan bulaşmadan uvb lambası almalıyım.. neye de benzer hiç bilmediğim birşey :)
bu arada ben yemek sorununu çözdüm.. kesinlikle suyun soğukluğuymuş nedeni..ısıtıcı alınca dolayısıyla o da çözülmüş oldu şimdi çok güzel yemeğini yiyor :)

inci de bende çok teşekkür ederiz tekrar ilginize :)
şükür o yemek yedi bende mutlu oldumm :)
uvb lambayı evet netten bakmak daha akıllıca..burdan ısıtıcıyı bile zor aldım..
nerdeyse satın almak için yalvaracaktım adama.. tutturmuş ihtiyaç yok diye gereksizmiş..
kalkıp bana uvb lamba ver demek öyle bir zihniyete absürd olur :)
bende burdan öğrendim nasıl besleneceğini..
kıyamam adamın elinde 30dan fazla kaplumbağa vardı o kapların içinde...
bak bizimkiler nasıl yaşıyor dedi..
acıdım allah yardımcıları olsun :(
bir bakayım hem neye benziyor uvb lamba uygun bulursam da alayım hemen :p

NicoLé - PCD , illaki yanlış bir şey yapıyorsunuzdur.Çünkü kaplumbağalar durup dururken yemekten kesilmezler.

abuzittinde yemiyor tum mazeleleri tam yerine alışmış olması lazım önceden yiyordu sonradan kesildi veterinere falanmı götürsem ne yapayım

Geri