Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kırmızı yanaklı genç kaplumbağam 7 aydır kış uykusunda yardım edin.

btryons

Bronz 5 Üye
Öncelikle merhabalar yaklaşık 1.5 sene önce 2 tane su kaplumbağası satın aldım Limon ve Karpuz.
Limon her zaman hareketli daha saldırgan kardeşinden çok daha canlıydı 1 yılın ardından sonunda sorumsuz bir kaplumbağa sahibi olduğumu anladım ve güzelliklere büyük bir akvaryum aldım yeni yuvayı aldıktan bir ay kadar sonra sonbahar yaklaştı ve havalar soğudu akvaryum almayı öğrenmiş olsamda o zamanlar ısıtıcı veya lamba bulunmamaktaydı karpuzum kış uykusuna ilk o zaman başladı ve yediği yem ayda 0,5 e kadar düştü (eskiden ne kadar yediğini hatırlayamıyorum artık :( ) hem gerekli olduğunu öğrendiğimden hemde su kaplumbağalarının kış uykusuna bu yaşta yatmaması gerektiğini öğrendiğimden su ısıtıcısı satın aldım aldığım vakit karpuz zaten kış uykusundaydı ısıtıcı geldiği gün Limon zaten yemini yiyordu fakat geldiğinde direk canlandı diyebilirim günde sınırsız mama yiyebilecekmiş gibi ;)
Fakat Karpuz kış uykusundan kalkmadı biraz vakit lazım olur dedim 2 ay oldu hala aynı durumda su kaplumbağalarının sadece 2 ay yattığını yeni öğreniyorum ve korkmaya başladım kuru alanlarının üstü kapalı su ısıtıcısının ısısı yukarıyıda etkiliyor fakat olması gereken 31-32 derece değil.

Karpuz ısı lambası olmadığından mı hala yatar durumda? Kendisine ayda bir zorla mama yedirebiliyorum o da küçücük ağızıyla bir ısırık kadar kendisi yaşına görede aşırı küçük kardeşi Limon ısıtıcı geldiğinden beri bayağı büyüdü hastalık olabilirmi diye korkmaya başladım fakat Sakarya’da her veterineri aradım sürüngenlerle ilgilenen bulamadım.

Isı lambası almadan karpuzu kaybediceğim diye korkuyorum artık ciddi ciddi fotosentez yapmıyorsa daha ne kadar dayanır bilmiyorum suları 28 derecede çalışıyor havalar şuan soğuk ama 2 gün önce güneş çıkmıştı odam sabahtan akşama kadar güneş alır ve bildiğimiz içerisi yaz gibiydi karpuz kendi kendine gözlerini açtı ETRAFA BAKTI EVET BAKTI o gün umut ışığı gördüm. (yedikleri mamalarda D vitamini bulunmakta)

Sizce nedeni nedir ısı lambası sizce çözüm olur mu? Yoksa İstanbul’da veterinere mi götürmeliyim (çok zor olsada) farklı bilgiler gerekiyorsa yazarım Teşekkürler.

Kabuk boyları kaç cm?

Isıtıcı lamba var mı onu anlamadım. Bu elzem malzeme. Mutlaka alınmalı.

Hayvan nefes alırken başını ileri atıyor mu?

Hırıltı var mı?

Gözlerinde enfeksiyon var mı? Şişlik beyazlık?

Yarın resimlerini çekip atabilirsen bakarım. Alt ve üst bağasının ön arka ve yan kısımlarından.

Bir tanede akvaryumun genel resmi.

Kabuk boyları kaç cm?

Isıtıcı lamba var mı onu anlamadım. Bu elzem malzeme. Mutlaka alınmalı.

Hayvan nefes alırken başını ileri atıyor mu?

Hırıltı var mı?

Gözlerinde enfeksiyon var mı? Şişlik beyazlık?

Yarın resimlerini çekip atabilirsen bakarım. Alt ve üst bağasının ön arka ve yan kısımlarından.

Bir tanede akvaryumun genel resmi
Boyları olması gerekenden çok daha küçük Karpuz aylardır bir şey yemiyor i sabah ölçeceğim.

Isıtıcı lambanın önemini bilmiyordum bugün silis kum, UV 5.0 lamba ve su filtresi ile beraber sipariş ettim yani yoktu.

Nefes alırken başını ileri atmıyor fakat sabah tekrar kontrol edeceğim.

Hırıltı olduğunu sanmıyorum ama yarın fotoğrafları atarken kontrol edeceğim.

Karpuzun gözleri hep normalden büyüktü fakat şişik derecede mi bilmiyorum yarın atacağım.

Alt ve üst bağasının derken ne demeye çalıştığınızı anlayamadım?

İlginiz için çok teşekkürler aslında hepsini şimdi sağlamak isterdim fakat Limonu ve kanaryamı uykularından etmek istemiyorum.

Alt ve üst bağasının derken ne demeye çalıştığınızı anlayamadım?

Alt bağ kaplumbağanın altındaki kabuk, üst bağ kaplumbağanın üstündeki kabuk.

Uv lamba kaplumbağaların kuru alana çıktıkları saate göre 2-4 saat yanmalı. Isıtma lambası gece-gündüz döngüsü için 12 saat boyunca yanmalı.

Yarın bakalım verilere. Bu arada genta göz damlası al eczaneden. Normal vitamin damlası var mı? D vitamini değil.

Yarın bakalım verilere. Bu arada genta göz damlası al eczaneden. Normal vitamin damlası var mı? D vitamini değil.
Herhangi bir damla kullanmıyoruz fakat gerekli ise en yakın zamanda temin ederim mamalarının fotoğraf aşağıda
8D03AA1B-FD56-4758-A410-BB545183EE91.jpeg

Yuvalarının fotoğrafları:
AD5C1E54-1467-4F88-B552-C8BE09E9AF9F.jpeg

CF3AE975-3C61-43C6-8733-D6F9BB7B2F7E.jpeg

Isıtıcı yan olmamalı fakat düz şekilde yuvalarından daha büyük

Karpuzun fotoğrafları:
116F4D56-B7EF-4F0D-A0C8-1D67E3031520.jpeg

CADE5CE3-8908-4F48-B74C-D15724178556.jpeg
62049B5F-F605-470D-82FE-4820187B9142.jpeg

83FA49AC-72AD-4E51-987B-65B1F498ADAB.jpeg

Not: Altındaki lekeler pembemsi renkde değil daha çok beyaz.

Galiba gözlerinde sorun var elime aldığımda veya mama yedirmek için önüne mama getirdiğimde yemiyor ve gözünü kaşıyormuş gibi elini sürtüyor. Yürümekte sıkıntısı yok sadece yemek yemediğinden yavaş yürüyor / hareket ediyor suyuna hiç girmiyor.

Genta damladan ağzına 10 saniye arayla 3 damla damlat. Gözlerine de aynı şekilde üçer tane. Normalde duruyormuş zaten ama suya 10 dakika temas etmesin.

O yem makbul bir yem değil, sera raffy P ve herhangi bir markanın gammarusunu al. Skt. 2022-2023 tarihli olsun. Netten daha hesaplı bulursun. Ahm'yi diğer hayvana arada bir verip bitirirsin.

Vitamin damlada sera reptilin en iyisi ama fiyatı yüksek onun için deep fix reptivit yada emsal marka bir vitamin alabilirsin. Almadan önce linkini at bakayım yanlış birşey olmasın.

Bu vitamin damlayı da gentadan uzak, mümkünse öğle civarı her gün 1 damla ver. Diğer hayvana da haftada 2 kez 1 damla verirsin.

Lambayı sakın geciktirme hayvanın canlanması için bu gerekli. Hayvan çok ufak kalmış. Bu kış uykusu ile alakalı değil. Kaplumbağalar hasta olduklarında tüm enerjiyi hastalığa yönlendirir boy uzaması durur.

Bu konuda ampul çeşitlerini yazdım.

Lamba olarak deveboynu lamba akrobat diye de geçer yada mandallı lamba alacaksın.

Bu ısıtma lambası gündüz 12 saat yanacak. Bu hayvan gecede kuru alanda olduğu için renkli 40 W armut ampul yakacaksın. Her ikisi dönüşümlü yanacak. Zamanlayıcı da alırsan aç kapa derdi olmaz.

Bu hayvan 7 ay boyunca hiç mi gıda almadı. Özellikle yaz ayları? Enteresan olan göbek bağı izi bile hala duruyor.

Genta damladan ağzına 10 saniye arayla 3 damla damlat. Gözlerine de aynı şekilde üçer tane. Normalde duruyormuş zaten ama suya 10 dakika temas etmesin.

O yem makbul bir yem değil, sera raffy P ve herhangi bir markanın gammarusunu al. Skt. 2022-2023 tarihli olsun. Netten daha hesaplı bulursun. Ahm'yi diğer hayvana arada bir verip bitirirsin.

Vitamin damlada sera reptilin en iyisi ama fiyatı yüksek onun için deep fix reptivit yada emsal marka bir vitamin alabilirsin. Almadan önce linkini at bakayım yanlış birşey olmasın.

Bu vitamin damlayı da gentadan uzak, mümkünse öğle civarı her gün 1 damla ver. Diğer hayvana da haftada 2 kez 1 damla verirsin.

Lambayı sakın geciktirme hayvanın canlanması için bu gerekli. Hayvan çok ufak kalmış. Bu kış uykusu ile alakalı değil. Kaplumbağalar hasta olduklarında tüm enerjiyi hastalığa yönlendirir boy uzaması durur.

Lamba olarak deveboynu lamba akrobat diye de geçer yada mandallı lamba alacaksın.

Bu ısıtma lambası gündüz 12 saat yanacak. Bu hayvan gecede kuru alanda olduğu için renkli 40 W armut ampul yakacaksın. Her ikisi dönüşümlü yanacak. Zamanlayıcı da alırsan aç kapa derdi olmaz.

Bu hayvan 7 ay boyunca hiç mi gıda almadı. Özellikle yaz ayları? Enteresan olan göbek bağı izi bile hala duruyor.
“Bu vitamin damlayı da gentadan uzak, mümkünse öğle civarı her gün 1 damla ver” genta derken ne demek istediniz? Bilmiyorum kusura bakmayın

Onun dışında gerekli göz damlasını en yakın zamanda alacağım yemleride bugün sipariş ederim vitamin ile birlikte

Hayvan yani artık zamanını tutamadığım süredir bu durumda kış uykusu olduğunu düşünme sebebim sonbaharın başlarında bu durum başlamasıydı (yani artık öyle hatırlıyorum) fakat yaklaşık 2 ay yattıklarını öğrenince bişeylerin yanlış olduğunu sonunda fark ettim.
Çok uzun süredir mama yemiyor çok derken yani yediği zamanı hatırlamıyorum derece belki birkaç ay önce çubuk mamalardan bir ısırık yedirebilmişimdir şuan mama göstersem bile reddediyor lamba olarak dün akşam 75w philips marka stop lamba şipariş ettim 40w lık akşam lambasıda alırım yakın sürede.

Şuanki önceliğim göz damalsı mı olmalı?

Gammarus için marka
önemli mi? AHM kaliteli değil galiba faklı marka aldırdığınıza göre fakat fiyatı ve miktarı olarak AHM şuan en iyiside.

Birde vitaminler ve repitilinin arasında 6-7x fiyat farkı var nedenini biliyor musunuz? Yinede kapluş iyileşene kadar pahalı olanı tercih edeceğim.

Gammarus için marka
önemli mi? AHM kaliteli değil galiba faklı marka aldırdığınıza göre fakat fiyatı ve miktarı olarak AHM şuan en iyiside.

Birde vitaminler ve repitilinin arasında 6-7x fiyat farkı var nedenini biliyor musunuz? Yinede kapluş iyileşene kadar pahalı olanı tercih edeceğim.

İlk iki link yanlış olmuş

Her ikisini aynı anda verirsen gentanın etkisi azalır. Birbirlerinden enaz 2-3 saat uzak ara ile ver.

Gentayı hem ağzına hemde gözlerine damlatıyoruz. Geniş spektrumlu antibiyotiktir.

Isıtma lambası ve genta damla öncelikli eczaneden alacaksın pahalı birşey değil. Başka marka olmaz.

Evde uygun şartları sağlama imkanını sağlayamadığımız için kış uykusuna yatırmıyoruz. Bu kadar süredir aç olmasına rağmen ciddi bir zayıflık yok.

Lamba 75 watt ampulü kaldırabilecek gibi ise sorun olmaz. Mesafe şu şekilde ayarlanacak. Hayvanı ikame ampul altına kibrit kutusu yada o ayar birşey koy üzerine cam derece yatır. Süre tut tam yarım saat sonra bak 32 derece olduğu nokta uygun mesafedir. Başlangıçta 20 cm yükseklikte konumlandırıp öyle ölç. Duruma göre yükseltir yada indirirsin.

Suda 28 derece olacak.

Hayvana yağsız kıyma parçası vermeyi dene. Kaynayan suya yiyebileceği büyüklükte parçayı atıp 1 dakika sonra al. Soğutup ver.

Hayvan suya iniyor mu? Arada indirmek gerekiyor su içmesi lazım. Tükürük bezleri olmadığı için yemleri suda yerler.

Raffy P geldiğinde bej olan stick yemi çay kaşığında eriyik hale getir ve hayvanı yatay vaziyette tutarak ağzına dökmeye çalış ne kadar girse kar. Çok fazla da verme hayvan uzun süredir sindirim ve boşaltım sistemini kullanmamış hazımsızlık problemleri olmasın.

Haşlanmış yumurta akı parçası da dene.

Gammarus her markada aynıdır. Bazılarında iri bazılarında ufaktır. Sera raffy I da küçük balıkta var. Jbl de pul yemde koymuşlar. Bu suyu kirletmekten başka bir işe yamadığı için jbl alma. Kalite markalar pahalı, içerik aynı onun için aşırı para vermeye gerek yok. Sera, jbl, tetra, prodac ve tropical kaliteli yemlerdir

Yemi 250'lik üstü kutu yem alma bitiremezsin, kokusu gider ve bayatlar. 1000'lik çok olur.

Reptilin biraz daha doğal içerikli kullanıyor ve alman malı diğerleri çinden geliyor yapay vitamin kullanıyorlar. Fiyat farkı o. Her ikisi de iş görüyor. Bunlarda abartmışlar ne ara 190 olmuşta 60 küsüre inmiş.

6EE44680-EACB-443C-B449-741D8B24B8DF.jpeg

İlaç olarak bunu verdi doğru ilaç mı?
mamaları ve vitamin damlasınıda şimdi sipariş edeceğim ilacı yarın sabah vermeye başlarım doğru olan ise. Isıtıcı lamba muhtemelen yarın gelir daha gece lambası alamadım onuda muhtemelen bugün sipariş ederim. UV lambasının gelmesine daha en çok bir ay en az 14 gün var inşallah çok önemli değildir çünkü türkiyede sadece 300-400tl lik lambalar bulunuyor...

Birde ilacı gündelik olarak dediğiniz gibi kullanacağım yoksa bir kerelik mi? İlginiz ve zamanınız için çok teşekkürler.

Ekli dosyayı görüntüle 3073
İlaç olarak bunu verdi doğru ilaç mı?
mamaları ve vitamin damlasınıda şimdi sipariş edeceğim ilacı yarın sabah vermeye başlarım doğru olan ise. Isıtıcı lamba muhtemelen yarın gelir daha gece lambası alamadım onuda muhtemelen bugün sipariş ederim. UV lambasının gelmesine daha en çok bir ay en az 14 gün var inşallah çok önemli değildir çünkü türkiyede sadece 300-400tl lik lambalar bulunuyor...

Birde ilacı gündelik olarak dediğiniz gibi kullanacağım yoksa bir kerelik mi? İlginiz ve zamanınız için çok teşekkürler.
Birde ilacı vermek için hayvanın ağızını nasıl açıcağım? Tecrübeniz varsa yazarsanız sevinirim.

Evet bu ilaç. Ampulleri kırmızı reçeteyle veriliyor artık. Bu sebeple bunu kullanıyoruz. Gentamisin oranı düşük olduğu için doz yüksek gelmez. Hayvan düzelip iştahı yerine gelene kadar devam ediyoruz.

Yazmayı unutmuşum. Uygulamayı düzelteyim.

Gentayı sabah akşam ağız ve gözlere üçer damla uyguluyoruz. Vitamin günde bir kez, bir damla olacak.

Ağzını açmada zorlanırsan ağız çevresine ruj sürer gibi sür bir kısmı girecektir. Ağzını açarsa direk 3 damlayı damlat. Açmazsa bu ruj gibi sürme şeklinde 10 saniye ara ile 5 damla sürersin. Vitamini de ağzını açarsa 1 damla açmazsa ruj sürer gibi 10 saniye ara ile 2 damla sürersin.

Küçüklerde ağız açtırma işi zordur yetişkinlerde kızdırınca tepki olarak ısırırlar o sayede damlatılır. Yavrularda ağız çizgisine sürterek biraz zorlamak gerekiyor ama açmazsa da açmazlar. Önce gözlerine damlat sonra ağız uygulamasını yap ucu haliyle değecektir. Uygulama sonrası boşa bir damla damlatıp ucunu yıkayıp temiz bir peçete ile silersin yada peçeteyi ıslatıp silersin.

Ara ara bilgi verirsin. Ona göre dozu artırma yada azaltma durumumuz olabilir.

Yemler geldiğinde hergün bir kez önüne bir gammarus bir tane de bej renkli raffy P koyarsın. Hayvan uzanır gibi yaparsa, uzandığı yemi ile hayvanı suya koyup yemi hemen önüne at. Bir iki dakika bekle,. Yerse yine verirsin.

Yalnız suda iken dikkat et hayvan halsizdir. Ters dönüp boğulmasın. Yemezse alır kuru alana koyarsın.

Uvb'nin acelesi yok önemli olan ısıtıcı lamba metabolizmasını canlandırmamız lazım.

Uvb'yi 7 cm kabuk boyu itibariyle kullanmaya başlayabilirsin. Bu dönemler kabuğun esnek yapıda olması iyidir.

Evet bu ilaç. Ampulleri kırmızı reçeteyle veriliyor artık. Bu sebeple bunu kullanıyoruz. Gentamisin oranı düşük olduğu için doz yüksek gelmez. Hayvan düzelip iştahı yerine gelene kadar devam ediyoruz.

Yazmayı unutmuşum. Uygulamayı düzelteyim.

Gentayı sabah akşam ağız ve gözlere üçer damla uyguluyoruz. Vitamin günde bir kez, bir damla olacak.

Ağzını açmada zorlanırsan ağız çevresine ruj sürer gibi sür bir kısmı girecektir. Ağzını açarsa direk 3 damlayı damlat. Açmazsa bu ruj gibi sürme şeklinde 10 saniye ara ile 5 damla sürersin. Vitamini de ağzını açarsa 1 damla açmazsa ruj sürer gibi 10 saniye ara ile 2 damla sürersin.

Küçüklerde ağız açtırma işi zordur yetişkinlerde kızdırınca tepki olarak ısırırlar o sayede damlatılır. Yavrularda ağız çizgisine sürterek biraz zorlamak gerekiyor ama açmazsa da açmazlar. Önce gözlerine damlat sonra ağız uygulamasını yap ucu haliyle değecektir. Uygulama sonrası boşa bir damla damlatıp ucunu yıkayıp temiz bir peçete ile silersin yada peçeteyi ıslatıp silersin.

Ara ara bilgi verirsin. Ona göre dozu artırma yada azaltma durumumuz olabilir.

Yemler geldiğinde hergün bir kez önüne bir gammarus bir tane de bej renkli raffy P koyarsın. Hayvan uzanır gibi yaparsa, uzandığı yemi ile hayvanı suya koyup yemi hemen önüne at. Bir iki dakika bekle,. Yerse yine verirsin.

Yalnız suda iken dikkat et hayvan halsizdir. Ters dönüp boğulmasın. Yemezse alır kuru alana koyarsın.

Uvb'nin acelesi yok önemli olan ısıtıcı lamba metabolizmasını canlandırmamız lazım.

Uvb'yi 7 cm kabuk boyu itibariyle kullanmaya başlayabilirsin. Bu dönemler kabuğun esnek yapıda olması iyidir.
Vitamin, mama ve ısı lambası geldi fakat ısı ölçecek aletim olmadığından daha kuramıyorum lambayı. Karpuz’un gözleri bu sabah biraz daha iyi gibiydi bana öyle geldi en azından şuana kadar 3 kere kullandım ilacı fakat hala halsiz ve hareket ederse gözlerine elini sürtüyor birde vitamini ağıza damlatarak mı kullanıcaz? Reptivit aldım arkasında içme suyuna vb yazıyordu o yüzden sorma gereği hissettim.

İlacı ağzına da damlatacaksın. Yada ruj sürer gibi süreceksin. Göze ilk uygulamada pislik mikrop vb olursa biraz yakar bu kaşındırdığı için ayağını gözüne atar.

Vitaminde ağzına olacak. Suya damlatma işe yaramaz, ziyan olur gider. Hayvan yeterince almadığı gibi algi, yosunu da coşturur.

Vitamin kırgınlığını alıp iştahını açar.

Evde kullanılan cam derecede olur. İnsanlar için kullanılan cam çubuk derece de. Komşularda olabilir. Birinden isteyebilirsin.

Bu derecede kaplumbağalara dayanan sera ve jbl'nin cam ince uzun çubuk derecesi var, 0-50 göstergeli içi sarı. Birbirlerine benziyorlar. Bir bunu kırdıklarını duymadım görmedim.

Akvaryum için bundan al.

Geri