Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Olivia ve Peter büyümeye devam ediyor :)

olivia-peter

Bordo Bereli
Uzun zamandır sizleri tanıştırmak istiyordum ama bir türlü vaktim olmuyordu sonunda zaman bulabildik.
Olivia ve Peter 5 Mayıs 2013 itibari ile benimle birlikteler. Olivia 3cm Peter 3.5 cm kabuk boyuna sahipti.
Birçok kişide olduğu gibi bana da tam donanımlı (!) ölüm fanusunda teslim edilerek "herhangi bir şey yapmanıza gerek yok yemlerini vermeniz yeter zaten pek büyümez bu hayvanlar" söylenmişti. Yaklaşık bir ay kadar ne yazık ki fanusta yaşadılar fakat doğal yaşam tarzlarına en yakın bakımı sunmak istediğiyle araştırmaya başladım ve öğrendiklerimle beraber şok oldum resmen işkence yapmışım hayvanlara. ilk işim ilk bulduğum yerden hemen bir ısıtıcı alıp geniş bir saklama kabına aldım. o ilk dakika içinde ki yüzme anında mutlulukları her şeye değerdi :) sonra akvaryum ve ekipmanları toplamaya başladım. yaşadığım yerde ekipmanlarda çok fazla zorlandım çünkü markalarıyla bulmak mümkün olmadı. Bende özellikleriyle kurmaya çalıştım ve artık ısıtıcı filtre kuru alan ısıtıcı lambaları olan bir akvaryuma sahipler.

Şimdiye kadar hiç sağlık sorunuyla karşılaşmadık çok şükür ve büyümemizde sanırım normal devam ediyor. Bütün bu gelişmelerde de Forumunuza başta Olivia ve Peter sonra da çok teşekkür ediyoruz. :D

Şimdi eski ve yeni resimlerle karşılaştırma yapalım.

Olivia Haziran 2013
mailto:/1d/q/rslcm.jpg
mailto:/1d/q/rslgd.jpg

Olivia Ağustos 2013
mailto:/1d/q/rspcj.jpg
mailto:/1d/q/rspf9.jpg

Peter Haziran 2013
mailto:/1d/q/rsph8.jpg
mailto:/1d/q/rspjl.jpg

Peter Ağustos 2013
mailto:/1d/q/rspks.jpg
mailto:/1d/q/rspm3.jpg

Tamamen aynı şartlara sahip olmalarına rağmen iki ayrı karakterler. Olivia bildiğiniz evin küçük yaramaz şımarık çocuğu, Peter ise bir o derece olgun sakin hatta o kadar ağırbaşlı ki Olivia onun üstünde güneşleniyor ve hiç sesini çıkarmıyor. :D

Şimdi iki sorunumuz var;
1. Uvb - Uva lambamız yok.
2. Cinsiyetleri belli olduğunda isimleri için pek memnun olmayabilirler :D:D :D

Cvp: Olivia ve Peter büyümeye devam ediyor :)

Öncelikle her ikisinede sağlıklı bir ömür dilerim. Bakım şartlarını iyileştirdiğiniz için tebrikler.

UVB ve UVA lamba tabiki gerekli. Hayvanlar için bir çok faydası var. UVB ışını d vitamini sentezine kemik ve kabuk sağlıkları için oldukça önemli. UVA ışınıda hareketlilikleri, davranışları, cinsel gelişim gibi konularda faydalıdır. Yani gerekli bir malzeme.

10 cm sonrası cinsiyetleri şekillenmeye başlar.

Kesinlikle çok haklısınız. Daha öncede konustugumuz gibi şimdilik devit3 kullaniyoruz ve güneşleniyorlar fakat kış öncesinde uv lambamizi temin edeceğiz. ;)

maşallah hayvanlar gayet güzel ve sağlıklılar boy uzamaları da güzel. yavaş yavaş mango kökünü alma zamanın gelmiş.

Çok teşekkürler sayenizde diyebilirim. Mango kökü ve lav kaya yine forum da inceledim fakat zamanlama olarak nasıl bir baglantı var?

peter isimli kaplumbağanın kabuğuna dikkatlice bakarsan üst plakaların yani eskilerin katman olarak izlerini görebilirsin. bunlar şu an kaynaklanmış gibi yapışık lambanın altında durarak kabuğunu kuruttuğunda zamanla bunlar gerilerek açılmaya başlayacak işte tam bu anda hayvanı kaşıntı basacak ve sırtını sürtecek bir şey arama çabasında olacak. bu yüzden yakın bir zamanda kaşınacak ürünün tedariki şart. alacağın ister taş ister mango olsun. alt kısmında içine girebileceği bir çukur olsun ki kendini kaldırıp oraya sürterek kaşısın.

Evet plakaların farkindaydim ama hic o sekilde zamanlama düşünmemistim, tabi siz artik sadece resme bakarak kaşıntının geleceği zamani bile tahmin edebiliyorsunuz :) Kesinlikle doğru yerdeyiz :)

Bizde bize düşeni yaparak acil ihtiyaç listesine alıp hemen temin ederiz.

neslihan bu süreçleri görerek ve takip ederek sende zamanla bu konuda fikir edineceksin. peterin resmi daha belirgin olduğu için onu örnek verdim ama üstteki sıpa bu konuda biraz daha önde. sen bir de kaşınmalarını seyret. altına girdiklerinde popo bir o yana bir bu yana dönüyor.:smile:

Maşallah Neslihan hanım,

Kabukları çok güzel ve sağlıklı görünüyor. Benim dikkatimi çeken Olivia nın 2 ay içerisinden kabuğunda ki esmerleşme diyelim. Güneş altında bolca kalıyor herhalde :D işin latifesi bir yana özellikle peter in son halinde kabuğu çok hoş gözüküyor. Sağlıklı ve mutlu uzun ömürler dilerim.

Aslında elimde yetki olsa, petshop açacaklar için 1 aylık bir kurs eğitimi şartı koyar diğer hayvanların yanında kaplumbağa bakımı konusunda da bilgiler edinilmesini sağlardım. Genelleme yapmamakla birlikte çoğu petshop satıcıları "satayım da nasıl satılırsa satılsın" düşüncesi içerisinde oldukları için sizin gibi çok kişi bu durumlara mağruz kalabiliyor. Ki aslında doğru bilgileri olsa ölüm fanusu yerine akvaryum önerirler ve alıcı için kısmen biraz daha masraf ettirirler ve kendileri kendi düşüncelerinde daha çok para kazanırlar ama napacan. En azından kısa zamanda dönüş yapabilmişsiniz ne mutlu size.

:) Tesekkur ederiz, Isallah tum kapluslar saglıklı uzun omur yasarlar.

Bu arada Cem beyin önerisi ile acil ihtiyaclar listesine eklediğim Lav taşınıda aldık, Temizlik amacli kaynattim ve birkac saattir bekletiyorum, yapmam gereken baska birsey varmi acaba tuzlu suda bekletmek falan gerekirmi?

kaynattıysan gerek yok tuza. taşın şekli uygun değil mi ?

Uygun gibiydi, hatta sivri kısımlarini torpuledim yalniz soyle birsorun oldu buyuk boy bulamadigim icin 3 kucuk tas aldim ust uste koyarak altina girebileceklerini dusunmustum ama olmadi sabit yerlestirme yapamadim ve ustlerine dusururler diye korktum malum cok meraklilar hatta taslari yerlestirp gozlemledim 5dk surmedi :) insaat ustalari gibi sekilden sekile girip kendi istedikleri gibi yaptilar taslari :D Suan zeminde duruyor taslar. galiba daha buyuk ve altina girebilecekleri tas aramaya devam etmeliyim :(

bence mango kökü bulmayı dene. hiç değilse altında kalıp sıkışma durumları olmaz. lav taşları akvaryumda dursun. amonyağı dönüştürücü bakteriler için zemin hazırlar. döngü için faydalıdır. en azından alt bağalarını sürtecekleri birşey de oldu.

Mango koku yok birsuredir ariyrum bugun tekrar sordum akvaryumculara yok, hatta biri "zaten kullanma suyu yumusatir salnm yapar kaplumbagalarada iyi olmaz" dedi tamam dedim cıktım cunku ayni kisi buyuk akvaryum alirsan buyur kucuk akvaryum alirsan kucuk kalir daha kolay bakarsin demisti :D internet uzerinden alcam artik

Cvp: RE: Olivia ve Peter büyümeye devam ediyor :)

olivia-peter' Alıntı:
Mango koku yok birsuredir ariyrum bugun tekrar sordum akvaryumculara yok, hatta biri "zaten kullanma suyu yumusatir salnm yapar kaplumbagalarada iyi olmaz" dedi tamam dedim cıktım cunku ayni kisi buyuk akvaryum alirsan buyur kucuk akvaryum alirsan kucuk kalir daha kolay bakarsin demisti :D internet uzerinden alcam artik

Doğalarındaki su zaten ph olarak düşük. Salınımı zaten renk verme olaraktır ki gene doğalarında olan bir durum. Kaplumbağalara iyi olmaz demek yerine elimde yok dese bu kadar cahilce davranmamış olurdu.
Akvaryum boyutuna göre hayvan küçük kalsın önerisi ile son noktayı koymuş. Arkadaşı hayvanlardan hatta mümkünse her türlü canlıdan uzak tutmalı.

Hay maşAllah nasılda kocaman olmuşlar.Rabbim uzun ömürler versin inşAllah,iyi günler.

Merhabalar ;

olivia-peter' Alıntı:
Bir ay geçtikten sonra dün tam akvaryum temizliği ve tabi ki aylık ölçümlerimizi yaptık.
Olivia: 6.5 cm Peter: 7 cm olmuş :) aslında kısa sürede biraz fazlamı büyümüşler diye düşünmedim değil ?

Ve bunlarda resimlerimiz ;
Peter boy
mailto:/1f/s/szc72.jpg
peter üst
mailto:/1f/s/szc8f.jpg
peter alt
mailto:/1f/s/szcb8.jpg
olivia boy
mailto:/1f/s/szcfu.jpg
olivia üst
mailto:/1f/s/szccm.jpg
olivia alt
mailto:/1f/s/szchk.jpg
olivia-peter boy
mailto:/1f/s/szcks.jpg

Cvp: RE: Olivia ve Peter büyümeye devam ediyor :)

olivia-peter' Alıntı:
Bu petshopçular her ne derse desin tam tersini yapmak gerek. Dediklerini yaparsak elimizde hayvan mayvan kalmayacak.

Normalde ayda 1 cm gibi bir büyüme fazla. Ama kaplumbağaların büyüme hızları ilk 1 senede fazla olduğu için normal karşılanabilir. Bazen diğer aylarda bu durumu amorti ederek daha az büyüyebilirler. Benimkilerde 2.5 ayda 3 cm gibi büyüme oranı gösterip beni baya şaşırtmışlardı. Yem verme durumunun kafa hacminden fazla olmadığı sürece sorun yok kısacası :)

Yalnız kabuk boylarını ölçerken benmi yanlış biliyorum diye düşündüm. Söylediğiniz 6.5 cm ye 7 cm olan kaplumbağalarınızda, metreyi yanlarına koyduğunuz zaman aşağıdaki resimden kırmızıya kadar olan boy ölçüsünümü alıyoruz yoksa siyah olan çizgiye kadar mı? Ben siyah olan diye biliyordum ve öyle hesaplıyordum. Benim ki gibi bakarsak Peter'in boyu 7.50 cm civarı. Varsa bizimde bir yanlışımız düzeltelim.

mailto:/img24/3593/q77s.jpg

Bu arada kabuk renkleri çok hoş maşallah diyelim.

Büyüme oranı konusunda bende daha önceki aylarda daha az büyüdüklerini düşünerek yorumlamıştım.
Ölçü bakımında haklısın aslında söylediğin gibi ölçüyorum bende ;) fakat dikkat edince metre biraz yukarda duruyor ve sürekli kaçmaya çalıştıkları için tek başıma hızlı bir şekilde çekmeye çalışırken doğru bir görüntü olmuyor her zaman :133:
Ayrıca aslında yazdığım boylar 0.5cm aşağı yukarı oluyor, genelde alt sınırı alıyorum hesaba, şeffaf atılmaya çalışılan kabuklar da etkiliyor. :smile:

Geri