Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ölüm kaplarindan akvaryuma

100x40x50h zaten ileride kendimiz uygun bir zamanda yenileriz bende farkındayım akvaryum üstü kuru alan için bu ölçüler denk olmaz. küçük akvaryumda yasamasındansa en azından böye bir akvaryumda artık kabuk boyu el verdği kadar yaşasın.

geceleri yine baloncuk çıkartıyor bu ara bir kaç saatte bir kaç kez. yada burnunu felan mı temizliyor. uyurken ses çıkmıyor genelde

Boy uygun. Kuru alan için bendeki kuru alan gibi ama cam kalınlığı komple 6 mm olmalı.

Hayvanın birşeyi yok.

teşekkürler temin edebilirsek alırız o akvaryumu. ama cam kalılığı 8 mm olduğu için akvaryum üstü kuru alan uygun olur mu bilmiyorum uygun olursa ileride direk akvaryum üstü kuru alanı fazladan yapıp koyarız. uygun olmazsa zaten ileride daha iyi bir akvaryum yaparız.ama şimdilik kuru alanı akvaryum içi kullanırız.

Pleksi hafif ama pahalı.

Akvaryumu aldik ama 6 7 mm arasi bir yerde kabugunu hemen çarpıp kiracagini zannetmiyorum suanki mevcut akvaryumu 4 mm zaten. Kac cm kabuk boyu kirilma tehlikesi içerir. Zaten ileride değiştiririz sikinti olmaz ne kadar bizi götürürse o ölçüde kullanacağız. En azindan büyük akvaryumda gelisim göstericek artik. Bu akvaryumu ömürlük kullanmayiz zaten .gittiği yere kadar .

Bir tanidigimiz bize bir dis filtre verdi ama toz içinde onu nasil temizleriz. Üstü cok tozlu. Yani her tarafini suya tutmak zarar verir mi ürüne yoksa temizleme bezleriyle silmem yeterli mi ? filtrenin hortumları felanda tozlu onları nasıl dezenfekte edebilirim.Icinde malzeme var ama bir kac ay kullanilmis sadece çalışıyor olup olmadigini anlamak icin çalıştıricam. Yeni filtre malzemeleri alinca akvaryumda kullanırım o zamana kadar ic filtre kullanıcam.

Ürünün markasini atiyorum. 4 sepetli yazıyor daha acip temizlemedim. 4 sepetli filtre icin malzeme önerir misiniz.
Bu markayi uzun vadede kullanabiliriz değil mi ? Hiç yoktan iyidir diye düşünüyorum saatte 950 l temizliyor mus.

Ekli dosyalar

• 20210506_185917.jpg
    20210506_185917.jpg
    520.7 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:
Cam inceymiş buna akvaryum üstü kuru alan olmaz. Hayvan paniklerse istemsiz cama sert vurur özellikle akvaryum üstü kuru alandan indiğinde karşı cama sert girer ama bu kullanılmayacak.

Dış filtreyi söküp sepetleri de dahil komple sıvı bulaşık deterjanı ve akvaryuma ait bulaşık süngeri ile yıka, iyice durula. Gazete kağıdının üzerine ser kurusun ve kokusu gitsin. İki gün dursun.

Süngerleri el yakmayan suda yıka. Malzemeleri de aynı şekilde. Malzemelerin resmini çek işgören var mı bakayım.

Hortumların musluğa geçirip aç pislik çıksın. Sonra içine su doldurup iki taraftan parmağınla kapayıp salla ve suyu boşalt. Aslında jbl hortum fırçası alıp kullanırsan daha iyi temizlenir.

Bu eski nesil motor biraz sesli çalışır.

Cam inceymiş buna akvaryum üstü kuru alan olmaz. Hayvan paniklerse istemsiz cama sert vurur özellikle akvaryum üstü kuru alandan indiğinde karşı cama sert girer ama bu kullanılmayacak.

Dış filtreyi söküp sepetleri de dahil komple sıvı bulaşık deterjanı ve akvaryuma ait bulaşık süngeri ile yıka, iyice durula. Gazete kağıdının üzerine ser kurusun ve kokusu gitsin. İki gün dursun.

Süngerleri el yakmayan suda yıka. Malzemeleri de aynı şekilde. Malzemelerin resmini çek işgören var mı bakayım.

Hortumların musluğa geçirip aç pislik çıksın. Sonra içine su doldurup iki taraftan parmağınla kapayıp salla ve suyu boşalt. Aslında jbl hortum fırçası alıp kullanırsan daha iyi temizlenir.

Bu eski nesil motor biraz sesli çalışır.
Tesekkurler akvaryum ici kuru alan kullanicam zaten ama kirmaz degilmi ?

Dış filtrenin çalışıp çalışmadığını nasil anlarim. yikayip dezenfekte ettikten sonra resim atarım bu gece.

Hortumlari musluğa takip sonra filtrenin ici su doluyken fise mi takayim. Filtre içindeki suyu bosaltsin. Akvaryum üstünde felan çalıştırmam suan. Yada fişe takmadan hortumlari musluğa bağlayıp muslugu acsam icindeki pislik cikarmi? Kullanmayi bilmiyorum dış filtreyi o yuzden soruyorum.yanlis bir sey yapmak istemem.

Son düzenleme:
Kırma işi belli olmaz o darbenin sertlik derecesine bağlı.

Filtre kapağını ters çevir. Pervane haznesine bakacaksın. Fişi tak dönüyorsa çalışıyordur. 10 saniyeyi geçme sakın motoru yakarsın. Sesi duyunca fişi çek hemen.

Hortumları dediğim gibi yıka. Kurulumdan sonra ilk çalıştırmada bir miktar suyu kovaya boşaltıyoruz. Sonra akvaryuma bağlıyoruz.

Temizliğe baslamadan bir resim atayim dedim filtrenin icinde sadece 1 tane siyah sünger var onu dezenfekte ederim diger sepetlerde sünger yok. Diger sepetteki malzemenin etrafı yesil yosun gibi bir sey bağlamış. Elyafinda etrafi yesil olmuş o da kullanilamaz. Diger sepetteki torba da yeşilolmuş. Ve bir sepette siyah malzeme var sanirim bu malzemelerinhepsi çöp gordugunuz gibi yeşil yeşil seyler var etrafinda.

Bu şekilde

Ekli dosyalar

• 20210506_224917.jpg
    20210506_224917.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 12
O siyah büyük sünger harici tüm malzemeleri çöpe atiyorum degil mi?

Süngeri iyice yıka pislik varsa üstünde diş fırçasını hafifçe sürtüp çıkar. Fazla zorlama yırtarsın. Sonra süngeri kovaya koyup metilen mavisi dök birkaç damla bir gün beklet. Sıcak su koyma orta karar olsun.

Islak koyduğu için küf bağlamış.

Carbon stickleri yıka ve kurut.

Seramikte o iri olanları at küçükler gerçek seramik onları iyice fırçayıp yıka ve tencerede yarım saat kadar kaynat. Onlar ömürlük kullanılır.

Elyafı at. Torbadaki diğeri ne bilmiyorum ama zeolite benziyor onu da at.

Ucuzundan elyaf al. En az 250 gramlık. Bir de ucuz zeolite al.

Şimdilik bu malzemelerle kullan. Sonra ek malzeme bakarız.

Süngeri iyice yıka pislik varsa üstünde diş fırçasını hafifçe sürtüp çıkar. Fazla zorlama yırtarsın. Sonra süngeri kovaya koyup metilen mavisi dök birkaç damla bir gün beklet. Sıcak su koyma orta karar olsun.

Islak koyduğu için küf bağlamış.

Carbon stickleri yıka ve kurut.

Seramikte o iri olanları at küçükler gerçek seramik onları iyice fırçayıp yıka ve tencerede yarım saat kadar kaynat. Onlar ömürlük kullanılır.

Elyafı at. Torbadaki diğeri ne bilmiyorum ama zeolite benziyor onu da at.

Ucuzundan elyaf al. En az 250 gramlık. Bir de ucuz zeolite al.

Şimdilik bu malzemelerle kullan. Sonra ek malzeme bakarız.
Teşekkür ederim. Eurostar marka zeolite almıştım yeterli olur mu o 500mm?

Olur. Ama onu torbaya koyup sepete öyle koy.

Olur. Ama onu torbaya koyup sepete öyle koy.
Zeolite yikamam gerekiyor mu koymadan.
Seramik fircalamam henuz bitmedi geri kalanı sonra fircalasam sularını süzüp poşetlesem olur mu?
Kaplumbagin kabugunu fircaladigim firca ile fircaladim (2 kere kullanildi sadece)ama fircayi seramiye surmeden bir kac dakika kaynar suda iyice yikadim. Seramikleride bir kac kez yikayip öyle fircaladim. Kaplumbaga için baska firca alacağım.
Carbon stikleri 4 5 kez yikadim ilik suda ufak partiler halinde toz kapmayacak sekilde salonun bir kosesine sericem.

Burdaki petshopta elyaf var klasik bir pamuk paketi büyüklüğünde kac gram bilmiyorum . Ama elyafların etrafi sadece poşetle sarılı sekilde üstü acik ondan alsam elyafi nasil dezenfekt ederim. Internette 20x200 cm elyaflar var ama kac gram olduğu yazmıyor.

Elektrik kesintilerinde dış filtreyi nasil temizliyorsunuz? Tum malzemeri sudan geçirip filtreyi kapatiyormusunuz? Veya bu kesinti temizlikte hangi malzemeleri yeniliyorsunuz. Depolamam gereken malzemler hangileri? Gece elektrik gittiginde hayvan uyuyorsa iç filtre yi nasil çıkartıp temizleyebilirim o sabahi beklese olur mu çalışır vaziyette veya calismaz vaziyette?

Iç filtreyi sadece 1 dk kapatiyorum o da yemleme esnasinda.cunku filtre yemi cekiyor . Küçük akvaryum oldugu için çekim gucu daha fazla oluyor. Ama büyük akvaryumda yemleme esnasında kapatmama gerek kalmaz.

Filtrenin sungerini filtre kovasinda bekletsem olur mu icine metilen katip yani filtre kovasinda metilen degmesi bir sorun olur mu? Sunger temizlenince filtre kovasini su ile iyice durularim.

Geri