Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ölüm kaplarindan akvaryuma

Sepetin dar kısmı 20 cm'den küçükse olmaz. Tek parça elyaf olması her zaman iyidir. Seramik sepetine süngeri sığdırabilirsen diğer sepetlere elyaf koyacaksın.

Carbon stick şeklinde olduğu için torbaya gerek yok. Torbada ti-sert marka iyidir. Yinede müjde markanın diz altı ucuz dandik çorabından da yapabiliyoruz. Malzemenin büyüklüğüne göre bir yada iki çorabı birden kullanıyoruz.

O da tane şeklindeymiş. Ama temizleme anlamında torba içindeyken daha iyi temizleniyor.

Elyafta çok az bir kir lekesi varsa yıkanır çıkmayacak gibi olan kısmı yolunup atılır o miktar kadar parça eklenir. Ama kirli ve sararmış halde ise komple atılır. Yıkamayla uğraşılmaz.

Sepetin dar kısmı 20 cm'den küçükse olmaz. Tek parça elyaf olması her zaman iyidir. Seramik sepetine süngeri sığdırabilirsen diğer sepetlere elyaf koyacaksın.

Carbon stick şeklinde olduğu için torbaya gerek yok. Torbada ti-sert marka iyidir. Yinede müjde markanın diz altı ucuz dandik çorabından da yapabiliyoruz. Malzemenin büyüklüğüne göre bir yada iki çorabı birden kullanıyoruz.

O da tane şeklindeymiş. Ama temizleme anlamında torba içindeyken daha iyi temizleniyor.

Elyafta çok az bir kir lekesi varsa yıkanır çıkmayacak gibi olan kısmı yolunup atılır o miktar kadar parça eklenir. Ama kirli ve sararmış halde ise komple atılır. Yıkamayla uğraşılmaz.
sepetler 17 cm e 22-23 cm. sepetlerin kenarı hafif oval.100 gr şeklinde elyaflar var ama ölçüleri yazmıyor çoğunda. sordum ama yanıt gelmedi bu 50 60 gr olan paketlerin ölçüsü 20x200 cm

100gr elyaf size 6 aydan daha fazla yeter. Bunu siz sepete göre kesip koyuyorsunuz. Ben jbl ve sera marka elyafları kullandım ikisi de kaliteli elyaf.

Ben 250gr jbl symec elyafı 1 senedir kullanıyorum ve daha yarısına bile gelmedi. İç filtremde ve dış filtremde kullanıyorum.

100gr elyaf size 6 aydan daha fazla yeter. Bunu siz sepete göre kesip koyuyorsunuz. Ben jbl ve sera marka elyafları kullandım ikisi de kaliteli elyaf.

Ben 250gr jbl symec elyafı 1 senedir kullanıyorum ve daha yarısına bile gelmedi. İç filtremde ve dış filtremde kullanıyorum.
teşekkür ederim dediğiniz markalardan alırım .

Cevremde bunlardan vardi bundan aldım eve gidince deniycem umarim oturur borulara. Ekstradan bu 25w ısıtıcının vantuzu da takarim.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210508-163750_Chrome.jpg
    Screenshot_20210508-163750_Chrome.jpg
    198.3 KB · Görüntüleme: 4
Klipsler malesef bol geldi. Gecen aldığımdan alicam umarım bulurum.

Kalın lastikli vantuzlar daha iyi. Lastik olanlar daha sıkı tutuyor. Silikon vantuzlar ise uzun ömürlü ama lastik vantuzlar kadar sağlam tutmuyor. Bir de geçme al. Yüzük tipler kullanışlı olmuyor.

Yine gecen sefer aldiklarimdan alacagim. Biz akvaryum dolabinin altına tekerlek de koyacağız saglamindan. Dolap rahat 350 kg kaldırıyor . Tekerlekleri zaten dolab ve akvaryumun ağırlığını kaldiracak saglamliktan temin ettik.Temizlik ve yer degisikligi konusunda yardımcı olmasi için. Mas akvaryumda da gördüm orda da tekerlekli akvaryum dolaplari vardi.

Son düzenleme:
Bir şey sormak istiyorum sahiplerini gormedigi zaman unuttuğunu yazmissiniz foruma. Hafizalari güçlü degil galiba anladigim kadarıyla. Önceden hani küçük kaplarda felan baktigimdan bahsetmiştim hatta akvaryumu olmadigi icin kabuk sekli bozuktu.Eski bakildigi ortami felan hatirlar mi ? Yeni ortamda bocalar mi? biliyorum garip bir soru oldu ama .Evde cok uzun kalmadim hep sehir disindaydim zaten evde uzun kalma sansina erisince algilarim acildi daha cok araştırıp akvaryumu felan temin ettim.

Simdi akvaryumda yasiyor ve haftaya bu temizlik işlerinden sonra büyük akvaryuma geçicez. Bu temizlik isleri süreci uzatti hemen koyarız diyordum.

Zeoliti de ilk suda yikadiktan sonra koyacagim degilmi filtreye?

Tekerlerin kapasitesini biliyorsunuz değil mi dolaptan kurtulursa yeriyle devrilir gider. Dolabın ana iskeleti sağlam mı? Hazır dolaplar suntadır kaldırmaz.

Dolap üstüne laminant şiltesi koyarsanız hem boşluğu alır akvaryumu kasmaz, hemde çizilmez. Dolapta eğrilik varsa terazi ile ölçüp düzlüğüne bakmanız iyi olur bir yöne kasmasın. Akvaryumun içi doluyken hareket ettirilmez haberin olsun sallantı akvaryumu patlatır ince zaten ayrılır gider. Hareket ettireceksen içinde su olmayacak unutma.

Hayvan her ortamda bir şekilde yaşar ama daha iyi ortama giren hayvan mutlu olur. Ben 40 gün kadar görmedim hayvanlar beni unuttu sil baştan yeniden başladım.

Filtreye her koyduğun malzemeyi yıkayacaksın.

Tekerlerin kapasitesini biliyorsunuz değil mi dolaptan kurtulursa yeriyle devrilir gider. Dolabın ana iskeleti sağlam mı? Hazır dolaplar suntadır kaldırmaz.

Dolap üstüne laminant şiltesi koyarsanız hem boşluğu alır akvaryumu kasmaz, hemde çizilmez. Dolapta eğrilik varsa terazi ile ölçüp düzlüğüne bakmanız iyi olur bir yöne kasmasın. Akvaryumun içi doluyken hareket ettirilmez haberin olsun sallantı akvaryumu patlatır ince zaten ayrılır gider. Hareket ettireceksen içinde su olmayacak unutma.

Hayvan her ortamda bir şekilde yaşar ama daha iyi ortama giren hayvan mutlu olur. Ben 40 gün kadar görmedim hayvanlar beni unuttu sil baştan yeniden başladım.

Filtreye her koyduğun malzemeyi yıkayacaksın.
Tekerlegin riski büyük anlasilan o halde tekerlek monte edilmez sağlam ayak koyariz. Aynen camlar ince haklısınız tekerlek bir sekilde kayar giderse kötü olur. Dolap saglam olur merak etmeyin ona göre yapıyoruz zaten malzemesini felan.

Dolap malzemesi sunta ama 18 mm ortasinda da bolme olucak. Altlarda metal demir saglam ayaklar konucak 6 tane ve köşeleri de desteklenecek. Dolabi yeterli saglamlikta yapicaz. Dolap 350 kilo taşır hatta 500 o saglamlikta olacak. Laminat siltesi de koyarız.tekerlekten vazgeçtim .bir müdehale sonucu tekerlek kilidi kalkar bir sey olur. Ev Temizligi zamani akvaryum zarar görür.

Tropical dried fish su kaplumbağası yemini bulamıyorum. Stokta yok yazıyor her sitede mesaj attım ama dönüş alamadım. Bu yemler kizilayda felan satiliyor mu?

Tropical reptil carnivorda cırcır böceği var o yüzden alamiyorum o böceğe karşı fobim var. Direk alip atsam belki isimi gorurdu ama alip ayaklarini kirmak incelemek benim için cok zor.

Diger yemler de 1000 mm ve bayatlar dediniz bayatlama riski olmasa temin ederdim belki.

Ben 2019'da Jbl Energil 1000ml almıştım ve 2023 SKT'li kutu göndermişlerdi. Bayatlama ihtimali olsa da 3.5-4 yıl kullanabildiğimden sorun etmedim. Kaplumbağam 10cm kabuk boyundayken almıştım ve şu an 23cm kabuk boyunda. Hâlâ o aldığım energil yemi yiyor.

Alırken son kullanma tarihini önemsemek gerekiyor. Ben Jbl gammarus 1000ml'de almıştım ama o 2021 son kullanma tarihli gelmişti.

Yalnız bu yemleri verirken yemi alıp direkt kapağı kapamak gerekiyor hava aldığında daha hızlı bayatlıyorlar. Yaz zamanı da sıcakta bozuldukları için serin bir yere ya da buzdolabına koyuyoruz.

Ben 2019'da Jbl Energil 1000ml almıştım ve 2023 SKT'li kutu göndermişlerdi. Bayatlama ihtimali olsa da 3.5-4 yıl kullanabildiğimden sorun etmedim. Kaplumbağam 10cm kabuk boyundayken almıştım ve şu an 23cm kabuk boyunda. Hâlâ o aldığım energil yemi yiyor.

Alırken son kullanma tarihini önemsemek gerekiyor. Ben Jbl gammarus 1000ml'de almıştım ama o 2021 son kullanma tarihli gelmişti.

Yalnız bu yemleri verirken yemi alıp direkt kapağı kapamak gerekiyor hava aldığında daha hızlı bayatlıyorlar. Yaz zamanı da sıcakta bozuldukları için serin bir yere ya da buzdolabına koyuyoruz.
Benim mevcut tum yemlerim akvaryumun yaninda ve dolapta muhafaza etmiyorum. Juen pet te felan 2023 tarihli yem varmidir ki ?

Kargo bölümündeki kutucuğa "yedek alıyorum ileri tarihli yem olmasını rica ediyorum lütfen" yaz.

Bu yem biraz daha pahalı olduğu icin teminim gecikecek.

Tetra reptomin yariladim almisken ondan da bir tane alacağım. Diger yemlerden daha var.

Akvaryumun güneş görmesi yosun bağlar yazmissiniz dahaönce foruma. Ben akvaryumu salona koyacagim .evde koyacagim baska alan yok. Salonun kosesine koyacagim. Pencerenin yanina . Onune degil. Akvaryuma yakin kısmın perdesini kapali tutacagim. Direk ışık almayacak.

Juende herşeye bak. Sitenin balık bölümüne de lazım olanları alıp kargo limitini aşarsan bedava gelir.

Doğrudan güneş görmeyecek. Isıtma lambası bile zaman zaman yosun yapar.

Zaten akvaryum kismini guneslik perde ile kapali tutacagim. Yosun olursa napayim yani sungerle silsem filtre ceker mi ?

Ic filtre sungerini soguk suda yikamis bulundum sorun olur mu ?

Metileni hayvan akvaryumda iken damlatttim bir sey olur mu ?

Bu arada fileyi nerden bulabilirim saglam olanlarini dis filtreye takmak icin. Mesela gazli bezlerinde fileli yapisi var onlar olur mu yani o tür yapıdaki bezlerden bahsediyorum.

Geri