Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ölüm kaplarindan akvaryuma

Kuru alana çıktıktan 2 dk sonra agzini acti yani esnetti bu kadar kisa kaldiktan sonra esnemesi normal mi ? Lambayi 7 de aciyorum bir kac saate 2 3 derece artiyor demiştiniz sicak hissettiği icin mi acti?
Ama öyle ses çıkartmadı.

Sabah tesafufen gordum su icinde de agzini esnetti.

Bazem kuru alana normal yürüyüp cikmak yerine akvaryum camindan destek alarak cikiyor. Istedigi gibi cikmasi normal mi?

Ayagini isiyor ya arada o isirdigi ön ayakta igne ucu kadar bir pembelik gördüm sanki ama emin olamadim. Pembelik gibi degilde emin degilim ama acilma yara kanama felan yok. Biraz daha baktim yoktu sanki cok dikkat ettigim icin mi bana öyle geliyor. Silis kum var surse keşke kolunu kasiniyorsa.

Birde arada hizli yuzer gibi oluyor. Cok nadir.

Şelâle aparatlarinin borularinin iki ucu da acik tipali degil. Sistem nasil bilmiyorum ama borudan gelen su deliklerden asagi akacak ama diger ucundaki boşluktan hizli bir sekilde akar mi ?

Yem veya kum yerken bu yanağındaki kirmizi desenler inip kalkıyor.

Yosunu sünger yada sarı mutfak bezi ile bastırıp akvaryum dışına çıkarıp al. Bezle alınmayacak kısımları ovalarsın dış filtre çeker.

Süngeri iyice temizle su sıcaklığı önemli değil.

Metileni ölçüsünü aşmayacak şekilde damlatmakta sorun yoktur. Yalnız dış filtreyi kurunca kullanmayacaksın.

Delik her türlü şey olur tül örtü vs. Uydurabilirsen şişe kapağıda olur. Birkaç tane bezelye tanesi büyüklüğünde delik açar takarsın. Maksat boru hayvanın ayağını yada başını çekmesin.

Yosunu sünger yada sarı mutfak bezi ile bastırıp akvaryum dışına çıkarıp al. Bezle alınmayacak kısımları ovalarsın dış filtre çeker.

Süngeri iyice temizle su sıcaklığı önemli değil.

Metileni ölçüsünü aşmayacak şekilde damlatmakta sorun yoktur. Yalnız dış filtreyi kurunca kullanmayacaksın.

Delik her türlü şey olur tül örtü vs. Uydurabilirsen şişe kapağıda olur. Birkaç tane bezelye tanesi büyüklüğünde delik açar takarsın. Maksat boru hayvanın ayağını yada başını çekmesin.
Ödüm kopuyor cem bey olurda örtü file bir seyi kaplumbaga disleyip söker boğulur diye :( gazlı bez yada file 2 katdolasam delikli gerci suyu ceker herhalde.

Elektrik gece gider 1 2 saat sonra gelir ve anlamazsam dis filtre calismaya devam ederse kaldigi yerden sorun olur mu ki ?

4 sepet var bunlarin dizilimini alttan üste dogru soylermisiniz? Birde filtre malzemesini dizince dis filtrenin kovasina su ekleniyor mu? Yoksa kendisi direk akvaryum suyunu mu çekip başlatıyor.

Metilen kullanmam ama akvaryumu ilk kurdugumda kumu temizlerken metilen damlatmami söylemiştiniz.

Bazen kuru alanda ön kollarini kabugunun icine çekiyor atlatinca suya kolunu tamamen uzatmasi 1 2 saniye sürüyor sanirim sıcaktan gerildigi icin mi anlamadım. Kabugunun icine kadar cekiyor sicaktan bunalinca kafasini ve kollarini da

Bazen suyun icinde de kollanirini cekip oturuyor nadiren yine acarken 1 2 saniye gec açıyor belki kabuk yapısından alt kabukta eğiklik varya ondan sanirim bogulmaz değilmi kolunu bazen 1 2 saniye gec actigi için .simdi su yüksek degil ondan bilmiyorum.

Hayvanın üstüne düşme bu kadar, esneme yada hava kabarcığı sorun değil, sürekli yaptığı şeyler. Hayvan iştahsızlık yada uzun süreli gün aşırı halsizlik göstermedikçe hastalığa dair bir belirti yoktur. Hayvanın her gördüğün davranışını yazma. Daha ben cevap verirken peşine 10 tane soru sıralıyorsun. Bunlara cevap verirken diğer arkadaşlara da geç cevap vermek durumunda kalıyorum. Onlarda bekliyor. Böyle her olanı yazma bazı şeyleri kendin bakıp çözersin. Bazen öyle şeyler soruyorsun ki düşünsem aklıma bile gelmeyecek sorular oluyor. Hayvanı kendi haline bırak belli bir boya gelmiş zaten kendini korumayı bilir. O kadar titizlik gösterecek kadar ufak değil. Aynı hayvana herkes bakıyor.

Ufak kızarıklıklar önemli değil kendi kendine iyileşir. Açık yara deri yüzülmesi olursa baticon sürer kuru yerde 10-15 dakika bekletirsin.

Boru deliklerine çarpan su orada da hava kabarcığı yapar ve su ön kısımdan akar. Şelale delikleri yukarı bakacak şekilde çevireceksin.

Kırmızı yerdeki çene bağlantı noktası hizası.

Kumu kovada koyup metilen dök. Dış filtreye metilen değmeyecek.

Elektrik kesilirse bakteriler ölür. Carbonun tutamadığı bakteri olursa suya gider. Mayalanma olacak kadar beklerse bu suyu kirletir hayvanı zehirleyebilir.

Su girişi nasıl aşağıdan yukarı mı yukarıdan aşağı mı? Çıkardığında seramik hangi taraftaydı?

Hayvan ısıdan maksimum yararlanmak için başını ve bacaklarını açar. Bunalırsa kabuğun içine çeker yada yer değiştirir.

Hayvan istediği gibi oturur, nasıl rahat ediyorsa o boydaki bir hayvan bir iki saat nefes almadan su içinde durabilir.

Evet haklisiniz sadece emin olmak istemiştim. Dogru söylüyorsunuz kusura bakmayın.

Şuan sırasını malesef hatirlamiyorum ama kovanim dibinde bir kac seramik parçası vardi. Büyük ihtimalle en altta seramik olmasi lazim.

Su girişi derken anlamadim .

30 kg kum var o yuzden soruyorum 2 3 kg halinde yikamam gerek. Kumu 2 3 yikayip bir yarim saat metilende bekletsem.normalde 1 gün bekletiliyor ama kum cok oyle uzun bekletirsem akvaryumu kurma suresi cok uzar

Kum vitasand marka ise metilene gerek yok. Başka marka ve yıkayıp akvaryuma koyduysan metilen yerine birkaç çorba kaşığı tuz döküp karıştır ve 1 gün bekletip suyu alıp temiz su ekleyip çekerek tuzu ayrıştır.

Seramik altta ise alttan yukarı çıkıyordur. En alt seramik bir üst sünger olacak. Bir üst elyaf üstü zeolit, en üst elyaf carbon elyaf kullan. İlerde malzeme çeşidine girince seramik üstüne süngeri alacaksın şimdiden bak sığıyor mu yoksa biraz daha ince sünger keser koyarsın. Normalde seramik üstüne sünger koyarız.

Yinede aldığın kişiye sor. Su alttan yukarı mı yukarıdan aşağı mı çıkıyor. Tersi ise dizilimi ters olarak yapacaksın.

Metilen ile bekletirken ic filtre çalışsın demistiniz. Kum Tuzlu iken de ic filtreyi çalıştirayimmi?

Evet cem bey simdi hatırladım filtreyi açtığımda en üste sünger vardı en altta seramik ama sorarım.

Elektrik kesintisi var şuan sabah denerim sığıyor mu diye ama ben seramikleri daha kaynatmadim üstüne sünger koymak sıkıntı olur mu?

İç filtre çalışsın ki sirkülasyon yapsın arada kumuda karıştır her yerine nüfuz etsin.

Dizilim benim dediğim gibi olacak sadece yönünü öğren.

Sünger seramikten kurtulan dışkıyı tutmak için gereklidir. Üst sepetlere çıkmaz.

Sünger biraz tasiyor ve üst sepet tam oturmuyor. Dis filtreye uygun Süngeri nerden bulabilrim. Herhangi bir sünger de olabilir mi ?

Zeolitin altina elyaf olucak değil mi?

Siz elektrik gittiginde ne kadar sure bekliyorsunuz temizlik için. Elektrik gittiğini nasil anlıyorsunuz. Suyu hemen pisletiyor mu 1 saat sonra gelen elektrik kesintisi . Gerci filtreyi yeni kurucam 1 saat kesintide risk yaratir mi bilmiyorum.

Mesela dün uyuyordum elektrik 30 dk sonrageldi. Uyurken nasil farkedebilirim uzun kesintiyi bunu anlamak icin bir cihaz bir sey var mı?

Deviti kabuga 1 kere felan yaptım sonraki hafta boyunca baya yogun kabuk atmıştı. Şimdi haftada 1 agizdan devit veriyorum kabuga devit uygulamak asiri kaçabilir diye yapmadım. Sadece fircalamakla yetindim.

Ekli dosyalar

• 20210510_082823.jpg
    20210510_082823.jpg
    3.3 MB · Görüntüleme: 13
  • 20210510_082139.jpg
    20210510_082139.jpg
    3.3 MB · Görüntüleme: 13
Sen seramikte al biraz o seramik yetersiz gelecek. Yukarıdan baktığında boşluk olmamalı. Bir yerden ince bir sünger bulur koyarsın. Kalın sünger bir üst sepette dursun. Çok dandik bir filtreymiş.

Elyaf altı elyaf olsun. Süngerden kurtulan dışkıyı bu tutacak.

Elektrik sürekli kesiliyorsa UPS (güç kaynağı) kullanacaksın. Bu tüm ekipmanları elektrik dalgalanmalarından korur. Aküsü 15 dakika kadar çalıştırmaya devam eder ve elektrik gelene kadar sürekli öter durur.

Elektrik kesilince filtrenin fişini çek geldiği gibi ilk suyu kovaya boşalt. Sonra yerine tak.

Böyle Allahın günü elektrik kesiliyorsa bu yapılacak iş değil. Su doldur su boşalt.

Ağıza bu ay sonuna kadar haftada bir 1 damlat. Kabuğa da plaka katmanı 4-5 taneye düşene kadar haftada bir 2 damla uygula.

elimdeki seramikle biraz idare edemezmiyim ?biraz daha seramik acil bir ihtiyac mı ? karbonla berarber alırım diye düşündüm.

Şimdi çalıştır olayı öğren sonraki temizlikte alır halledersin. Seramikleri boşluk kalmayacak şekilde içine diz sepetin. Zaten akvaryuma bakacaksın kirlenme süresi, yosunlanma, alg bağlama, ne varsa tesbit edeceksin ona göre ek malzemeler alınacak.

dip çekimi yaptığımda suyu boşaltmak için bir kova var evde büyük ama tozlu daha önce kullanıldı mı bilmiyorum . onu bulaşık süngeri ile iyice yıkayıp kullanabilir miyim?

dış filtre varken ne kadar dip çekimi yapılıyor?

ilk kurulumda dinlenmemiş su olucak ama su akvaryumda 1 gün bekliycek gibi .

şuan temizliğe başlıyorum ondan soruyorum. teşekkür ederim.

Şimdi çalıştır olayı öğren sonraki temizlikte alır halledersin. Seramikleri boşluk kalmayacak şekilde içine diz sepetin. Zaten akvaryuma bakacaksın kirlenme süresi, yosunlanma, alg bağlama, ne varsa tesbit edeceksin ona göre ek malzemeler alınacak.
almışken toplu alayım demiştim zaten .seramikte ne kadar alayım ? eurostar bir paket yeterlimi? burda var ama başka marka paketi 50 tl her filtre malzemesinin.

Cem bey hortumla suyu akvaryuma koydum30 cm e kadar koydum hani sizma var mi diye kontrol için ama cesme cok açılmış biraz birden 5 10 dk da cok su koydum akvaryum zarar görür mu camlari ileride bir sey olur mu ? 10 dk 120 litreye yakin su koydum çünkü

Temizleyim dedim biraz ama su çokhareket olunca bosalttim 10 cm e kadar felan öyle temizleyecegim icini?

Birde yanlisla sungerde biraz köpük kalmis o geçti suya onu da hemen aldim bir seyolur mu?

Alt parkede hafif bir çöküklük oldu çok az belli belirsiz ileride sorun olur mu?

Son düzenleme:
Geri