Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ölüm kaplarindan akvaryuma

Siliskum cok oldugu icin ayni anda yikayamiyorum 10 kiloya yakın yikadim akvaryuma döktüm ustunde az su var bekleyebilir degil mi ?

Su emiş daha inmiyor mu aşağı onun bir boru aparatı daha olmalı içine geçme çok yukarıda duruyor.

Su çıkıştaki hortum tarafı vantuzu dirseğe kadar çek. O dirseği tutsun. İki tane ön boru için yeterli.

Su, su çıkış borusunun altında olacak su yukarıdan akacak. Bu şekilde hayvan kaçamaz.

Acelen yok yaparsın. Ama işin bitince biraz şebeke suyu koyup kumu karıştırıp o suyu komple al. Kumun alt kısımları kokabilir.

Su emis Daha uzuyor ben içeri cektim . Vantuzu koyarken rahat takayim diye.

Tamam 8 kere geciyorum 2 3 kg kumu daha da cok toz olmaz herhalde.

8 kere değil toz gidecek kadar yıkayacaksın. Bazısı 2-3 yıkamada gider bazısı 10 yıkamada.

Su o emiş uzantısı bağlantı noktası üzerinde olacak aksi halde hava çeker filtre su çekmez. Ona dikkat et.

Cok hafif toz kalmisti bir 3 kg yikadigimda o da bir sey olmaz herhalde diger 20 kg i daha iyi dikkatle yikarim.

Ne kadar temizlesen de akvaryumda yine bir miktar toz bulanıklığı olacaktır. Bu aşamada dış filtreyi su berraklaşana kadar çalıştırmayacaksın sadece iç filtre çalışacak. Bulanıklık çok olursa ilk yarım saatte, bundan 1 saat sonra, gece yatmadan bir kez daha temizleyeceksin. Sonra ertesi gün bir kez daha. İç filtreyi poşet içine alıp çıkar pislik boşalmasın. Su doldurduktan sonra bulanıklığın resmini at duruma bakalım. Ona göre temizlik sayısını belirleyelim.

tamam zaten bu kum yıkama işi uzun süreceğe benziyor. devit uygulamasını yaptım ama çok uzun tutamamadım kaçmaya çalıştı elimle hafif sabit tuttum biraz öyle bekledik. 10 dk felan fazlası olmadı . umarım etki etmiştir. sera crystalleri kumun aşırı tozu bitene kadar kullanmayı düşünmüyorum .aksi halde kuma bulancaklar kullanım ömrü kısalcak. filtrenin kendi süngerini kullanıcam temizliği daha kolay olur.

Kendi süngerini kullanacaksın, süngerin içine girip dolacak toz.

Crystalin ömrü kısalmaz ama temizlemesi zor olur.

Cem bey 30 kg kumu yikadim 5cm su var üstünde kuru alani tam halletmeden dezenfekte islemine gecmeyecegim. Çünkü kuru alani halledince malzemesini yikayip ölçüm felan da yapicam. Kum bu sekilde bekleyebilir degil mi?

Eğer kuru alani yikamadan ölçersem o durumda kalirsam kumla temas edeceği yere temiz bir poset koyarim bu paketli çöp torbası gibi olanlardan temiz yeni paketten cikan poseti kullanirim onun üstünde ölçer hemen çıkartırim. Boyle bir sey yapabilir miyim?

Cem bey söyle bir ihtimal var bu pvcnin üstüne koyacagim kuru alanin tabanını akvaryumun icinde pvcye silikonlama gibi bir ihtimalim olabilir .daha net degil ama sormak istedim. Kuşaklar yüzünden akvaryuma koymakta zorlanirsam hazir yapılmış halini diye tüm malzemeleri yikayip silikonla kuru alan tabanini akvaryumun icinde sabitlersem bir sey olur mu 1 gün beklerim kokusu gitsin diye? Bu sadace bir ihtimal.

Cem bey filtremin hava hortumunun tipasini kaybettim bulamıyorum. Hayvan debiden etkilenip uyuyamadigi için hava hortumunun ucuna bant doladim.Banttaki birsey hava hortumundaki hava araciligiyle suya karışır mi ? Baska bir sey bulamadim tikaycaak. Mevcut baska bir filtremin hava hortumu tipasi da uygun gelmedi.

Son düzenleme:
Siz ups cihazı kullandiniz mi? Alirsam sadece dış filtre icin almayi düşünüyorum ilerde . Ups yi nasil kullandiniz? Sizi ne kadar götürdü.

Cem bey filtremin hava hortumunun tipasini kaybettim bulamıyorum. Hayvan debiden etkilenip uyuyamadigi için hava hortumunun ucuna bant doladim.Banttaki birsey hava hortumundaki hava araciligiyle suya karışır mi ? Baska bir sey bulamadim tikaycaak. Mevcut baska bir filtremin hava hortumu tipasi da uygun gelmedi.
Sanırım sacma birsoru sordum. Bu soruyu silebilirsiniz. Boyle ufak seylere bile panik oluyorum iste. Sonuçta su ile temas etmiyor ki cift tarafli bant. Borunu ucu ile temas ediyor.

Son düzenleme:
Kumu son yoktada biraz su döküp karıştır ve suyu al koku yapmasın yukarıda anlatmıştım.

Kuru alan için dediğini anlamadım yıka ve koy. Ayaklı olmayacak mı? Akvaryum içine koyarken iki kuşak arası ortadan koyacaksın.

Yapıştırma yaparsan yüksekliği iyi ölçeceksin bir de altını temizlemesi zor olur.

Kuru alan bölümünde el yapımı kuru alan resimleri vardı.

Bunun için hava musluğu satılıyor pahalı birşey değil. Petshoplarda vardır. Ses sorun değil hayvan uyur. Banta gerek yok.

Makelsan 800VA aldım ben, tüm sistemdeki ekipmana yeter. Buna çoklu priz takıp herşeyi çoklu prize takacaksın. Aküsü 2 sene gibi bitiyor aküsünü değiştiriyorsun. Akü eskidikçe elektrik kesintisinde çalışma süresi azalır. Şu an 120 tl civarı sanırım. Aküyü yenileyince kullanmaya devam.

Son düzenleme:
Kumu son yoktada biraz su döküp karıştır ve suyu al koku yapmasın yukarıda anlatmıştım.

Kuru alan için dediğini anlamadım yıka ve koy. Ayaklı olmayacak mı? Akvaryum içine koyacaksan iki kuşak arası ortadan koyacaksın.

Yapıştırma yaparsan yüksekliği iyi ölçeceksin bir de altını temizlemesi zor olur.

Kuru alan bölümünde el yapımı kuru alan resimleri vardı.

Bunun için hava musluğu satılıyor pahalı birşey değil. Petshoplarda vardır. Ses sorun değil hayvan uyur. Banta gerek yok.

Makelsan 800VA aldım ben, tüm sistemdeki ekipmana yeter. Buna çoklu priz takıp herşeyi çoklu prize takacaksın. Aküsü 2 sene gibi bitiyor aküsünü değiştiriyorsun. Akü eskidikçe elektrik kesintisinde çalışma süresi azalır. Şu an 120 tl civarı sanırım. Aküyü yenileyince kullanmaya devam.
Tipa takmayınca hava kabarcigi ile birlikte Sirkülasyon fazla oluyor akvaryumun bir kisminda ve orada uyumaya alıştı. O yuzden ucunu bantladim simdilik ama arada bir hava kabarcığı veriyor minik minik

Uzaktan bakildiginda küçük kirmizi bir nokta yakinlastirdim resmi. Bir uygulama yapmama gerek var mi ? Kendi kendine kapanır mi ? Hayvani rahatsiz etmek istemiyorum. Zaten elime aldigimda sabitde durmuyor. Devit yaparken bile. Çok önem tasimiyorsa boyle bıraksam gecer mi kendiliğinden.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210513-133515_Gallery.jpg
    Screenshot_20210513-133515_Gallery.jpg
    500.1 KB · Görüntüleme: 7
  • Screenshot_20210513-133506_Gallery.jpg
    Screenshot_20210513-133506_Gallery.jpg
    574.5 KB · Görüntüleme: 7
  • Screenshot_20210513-133540_Gallery.jpg
    Screenshot_20210513-133540_Gallery.jpg
    524.9 KB · Görüntüleme: 7
Hafif kızarmalar olağandır. Yüzeysel kızarıklık, birşey yapmaya gerek yok. 10-15 güne izi kalmaz.

Suda iken rengi bu kadar net görünmüyor. Daha cok kahverengi nokta gibi ama kanama olsa suya salardi bir sekilde. Yuzeyde de kanama olsa belli ederdi .

Geri