Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ölüm kaplarindan akvaryuma

Yeşillik işini haftada bir yada iki gün yap daha fazla verme bıkar.

Kuru alan rampa ile birlikte akvaryumun yarısı kadar olmalı. Akvaryum üstü %60'a kadar uzayabilir.

12 cm mesafede kullanılmaz. Hayvan kendini suya attığında 30-40 cm yol alıyor. 12 cm mesafe cama çekiçle vur kır gibi olur.

Akvaryum taşınırken boş olacak. İçinde kum olurca alt cam kırılır. Götürdüğünde sadece su tutarsın. Hepsine yerleştirirsin.

Hayvan kapalı kutuda ayakkabı kutusu yada mukavva farketmez, bez yada havlu arasında üstü kurutulup konarak taşınacak.

Dış filtre işini sen bilirsin.

Teşekkür ederim peki bu ürün hakkinda ne düşünüyorsunuz ?

mailto:/venys-kaplumbaga-adasi-29-cm-u-22587

Bir cok yerde de baktim yabancı youtuberlarin yaptığı kuru alanda pvc borular t ve l borulara tipki legolar gibi tam oturuyor. Ama buralarda baktigimda birleştirmek için kaynatilmaliymis. Ve bir cok yapi markette felan makine yok.Sizin bir fikriniz varmi tipki o videolardaki gibi birlesen boruları nerede bulabilirim yada ne diye geçiyor.

Son çare Direk kusak arasi mesafe 32 cm olarak kaynatip yapacagim eggcrate denen parcayi da 20 cm halinde 2 parca kesip akvaryum icinde öyle monte edecegim.

Birde akvaryum alt cami daha önce çatlamış veya çizilmişte olabilir sanirim tamir edilmis. Yeni cam takılmış tekrardan .Sonra kullanmaya devam etmişler. Sizma felan yok zaten altina strafor şilte gibi bir sey koyuldu tabani düz akvaryumun su terazisi ile de ölçmüştük dolap ve akvaryumun konumunu. Bu akvaryumu cok uzun süreli kullanmayacagim zaten

Birde ben mevcut kuru alanimi hizli yapıştırıcı ile yapmıştım cok az kullanildi. bu mobilya icin kullanilanlardan ama direk akvaryuma koymamistik. Biray sonra koyduk malzeme toplama vs sure uzamıştı. Bu sürede Kuru alan baya bekledi hem kokusu gitti hemde cok iyi dezenfekte ettim defalarca yikadim fircaladim bu bir aylik sürede akvaryuma koymadan . ve bu yapıştırma yerlerini kazımıştım suyla temas eden yapistirici yoktu .

Son düzenleme:
Üçgen turtle pier olur ama yetişkin olduğunda buna sığmaz.

Pvc boru hırdavatçılarda satılır ama 3 metre boyundadır. Dirsek ve T'lerde satılır. Su tesisatçısına tarif edersin yapar ama fiyatını sor çok para istemesin.

Silikon bağlantıları yumuşaksa ve su kaçağı yoksa sorun olmaz. Kırılan çatlayan cam sökülür yenisi takılır.

Suya salınım yapmıyorsa yada suda çözülmeyen yapıştırıcı ise kullanabilirsin.

Hayir pvc boruları buldum ama dedigim sekilde tam oturan seyler yoktu . Hep kaynak gerekli. Aynen öyle yapacağım. Turtle pier beni 15 cm kabuk boyuna akadar götürür galiba açıklamalarda oyle yaziyordu.

Medium olan götürebilir. Ama arka köşe üstüne her iki cama sert vantuz tak hayvan çıkarken öne kaykılıp devrilmesin.

Cem bey hayvan agzini kocaman esnettiginde su altinda iken bu cene ile yanak birleşim yerinde siyah çizgi gördüm biraz arastirdum ama sanirim agzini kocaman esnettiginde oradaki deri gibi bir sey mis ama bir sey sorucaktim akvaryumda keskin bir cisim yok agzini yara yapabilecek .bu kol derisinde bir cizik vardi hatirlarsaniz gercektende hemen gecti 1hafta 10 gün icinde . Ama agzinda bir yara olursa farketmem çokzor agzinda bir yara oldu diyelim o da hemen gecer mi? Yem yemesinde sıkıntı yok zaten bazi yemleri tek parça atiyor bazilarini parcalayarak yiyor.

Büyük akvaryumu evde baska bir odaya koyacagim icinde cok az su var ve 30 kg kum . Ev tasimada tabiki kumu alip posetlere koyacagim ama bu büyük akvaryumdaki kumu icinden almadan oda değişikliği yapabilirim degilmi? Tasimada kolaylik acisindan Direk akvaryum dolabini yerde iteklereyerek tasisam bir baski felan olmaz degil mi camlara ?

Ağız yaralarında yerken yemi ağzında geveler. Genelde aft olur, yutkunmada zorlanır. Derecesine göre tedavi gerektirebilir.

Bir yere taşırken ağarlık yapar. Yerde bir şeye takılırsa sorun mobilya kaldırılmaz. Mobilya sağlam değilse dağılabilir. Yalnız içinde su olmayacak su dalgalandıkça cama baskı uygular.

Ağız yaralarında yerken yemi ağzında geveler. Genelde aft olur, yutkunmada zorlanır. Derecesine göre tedavi gerektirebilir.

Bir yere taşırken ağarlık yapar. Yerde bir şeye takılırsa sorun mobilya kaldırılmaz. Mobilya sağlam değilse dağılabilir. Yalnız içinde su olmayacak su dalgalandıkça cama baskı uygular.
5cm su var neyse olmadi akvaryumu ve dolabi ayri ayri tasirim. Tesekkur ederim

Sen o akvaryumu taşıyamazsın iki yetişkin lazım o işe. Akvaryumu kaldırırsan kumu mutlaka alacaksın taban camı taşırken çatlar. Akvaryum boş olacak o zaman.

Sen o akvaryumu taşıyamazsın iki yetişkin lazım o işe. Akvaryumu kaldırırsan kumu mutlaka alacaksın taban camı taşırken çatlar. Akvaryum boş olacak o zaman.
Ben tasimayacaktim zaten tamam ben akvaryumun icindeki kumu bir legene bosaltirim öyle tasiriz teşekkürler.

Peki hayvanin kaldigi akvaryumu tasirken demi kumu alayim sonucta 4 5 kg kum var icinde oda değişikliğinde bir şeyolmaz herhalde icinde kum olmasi ? agir degil.

Altından destekli taşırsan birşey olmaz herhalde.

Turtle pier i nasil dezenfekte edeyim direk suda yikasam olur mu?

Dis filtreyi sonra kullanicam o yuzden kumu yikarken akvaryumda (1 guj boyunca akvaryumda yikanicak) sonradan metilen ekleyecegim icin pieri yikayip icinde koysam metilen ile birlikte oda biraz dezenfekte olmaz mi?

Pieri yeni aldıysa bulaşık deterjanı ile yıkayıp kurut koku gidene kadar bekletip suya koy.

Kabuk yumuşamasi denilen olay nedir acıklarmısınız? Tam net duzgun resimler ve bilgilendirici yazilar bulamadim. Burada ise bir cok resim silinmiş.

Hayvanin kabugunun kenarlarında hafif seffaf plaka görünümü var bir milimden az birsey o mu ? Kabuk kenarlari sari renkte o kısımda işte hafif seffaflik görülüyor.o bolgeden bahsediyorum. Plaka için devit uygulamasi yapıyorum. Yeni plaka geliyor büyüyor diye umuyordum ama emin olamadim. Sormak istedim.

Daha önceki yorumlarda bir resim atmistim hayvanin kabugu ile ilgili plakalardaki desen icin acilan plaka icindeki matlik demistiniz. Devit yaptıktan bir gun sonra oyle oldu plakalar acildi biraz fircaladim ama fırçaya da gelmedi parçalar. Ne bileyim kabukta yumusama olsaydi firca islemi bir zarar verirdi galiba öylemi emin de olamiyorum. Plakalar açılmayabasladigi icin kabugun kenarinsaki sari desenlerin o kısmındabelli belirsiz seffaflik vardi? Onu merak ettim. Sonra suda cok minik plaka parçası buldum aldim seffati alt kabuktan geldi herhalde ama bu bahsettigim bir cizgi gibi olan seffaliktan alt kabuk kenarında da var 1 milimden az birsey buyumeye bagli diye dusundum aslında?

Daha önceki yorumlarda bir resim atmistim hayvanin kabugu ile ilgili plakalardaki desen icin acilan plaka icindeki matlik demistiniz. Devit yaptıktan bir gun sonra oyle oldu plakalar acildi biraz fircaladim ama fırçaya da gelmedi parçalar. Ne bileyim kabukta yumusama olsaydi firca islemi bir zarar verirdi galiba öylemi emin de olamiyorum. Plakalar açılmayabasladigi icin kabugun kenarinsaki sari desenlerin o kısmındabelli belirsiz seffaflik vardi? Onu merak ettim. Sonra suda cok minik plaka parçası buldum aldim seffati alt kabuktan geldi herhalde ama bu bahsettigim bir cizgi gibi olan seffaliktan alt kabuk kenarında da var 1 milimden az birsey buyumeye bagli diye dusundum aslında?
Alt ve üstteki plaklarin kenarındaki hafif şeffaflık bundan bahsediyorum.

Ekli dosyalar

• 20210608_073113.jpg
    20210608_073113.jpg
    809.3 KB · Görüntüleme: 14
Kabuk yumuşaması, vücuttaki kalsiyum azaldığında kalsiyumun kabuk ve iskeletten alınması yoluyla kemik yapının yumuşamasıdır. D vitamini kalsiyuma bağlanarak idrar yoluyla atılmasını önler.

Kabuk incelir. Gözler yaşlı insanlar gibi içeri çöker ve göz çukurları belirgin hale gelir. Hayvan halsizleşir yürüme ve yüzmesi azap verici hal alır.

Kenarlar sarıdır uçlarda hafif şeffaflaşma görülür. Hayvanda sorun yok. Altbağa plakaları üstbağa plakalarına göre daha incedir.

Gozlerinde biraz cukurluk var sanki ? Geçenki gibi. Resimleri akvaryumda iken cektim.

Deviti kestim yemle vermeyi.
Marulda 10 gün kadar vermemiştim. Normalde haftada 2 3 gun felan veriyordum. bir kac gun gecikti. Dün verdim marul ama.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210608-121225_Gallery.jpg
    Screenshot_20210608-121225_Gallery.jpg
    545.3 KB · Görüntüleme: 11
  • Screenshot_20210608-120614_Gallery.jpg
    Screenshot_20210608-120614_Gallery.jpg
    594.8 KB · Görüntüleme: 11
Geri