Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ölüm kaplarindan akvaryuma

Metreyi düz tutarak baştan kuyruğa kabuk boyunu ölçeceksin.

O da olur maksat tutunabilmesi. İpek bitki akvaryuma hoş bir hava verir. Gerçi zamanla onları da parçalıyorlar. :)
Evet öyleymiş hatta yiyen hayvanlar varmış. Zararli olmasa belki alirdim zaten boyu küçük degil parcalayıp yiyebilir. Bazen plakasini yiyor geçen baya vardi diskisinda plaka. Gördüğümü alıyorum ama görmediğimi yemiş oluyor. Simdi ipek bitkiyi de yerse birde ayni zamanlarda plaka da yerse bosaltim sistemi hasar görebilir o yüzden almayacagim.

Cevremdeki yapi marketlerde bu halojen ampülvar acil durumda kullanmak icin uygunmu? Tabiki şuan da mevcut kullandıgim ampül de sorun yok ve ondan alacagim yakin zamanda yedek olmasin için.

Plaka fircalamasi yaparken alt kabuğu fircalamadim onu da fircalayimmi cunku orda bir plaka birikmesi görmedim. Ve genelde üst kabuga fırçalama yapıyorum.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210501-143825_Gallery.jpg
    Screenshot_20210501-143825_Gallery.jpg
    407.6 KB · Görüntüleme: 10
  • Screenshot_20210501-143823_Gallery.jpg
    Screenshot_20210501-143823_Gallery.jpg
    370.7 KB · Görüntüleme: 11
Biliyorum böyle basit seyleri sorup durarak sizi rahatsiz ediyorum kusura bakmayın sadece emin olmak istiyorum. Marul verecegimde marulun dış yaprakları yumusak ama siz orta kısımlardan vermemin daha iyi olduğunu söylediniz. Ama marulun ic kısımlarına dogru o beyaz serit cizgileri sertlesmeye basliyor bir zarari olur mu orta kisimdaki beyaz yeri vermem tabi oraları sert.ben yaprak kisimlarindaki yerlerden de bahsediyorum. Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• 20210501_145554.jpg
    20210501_145554.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 5
  • 20210501_145544.jpg
    20210501_145544.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 5
bu şekilde olanlardan versem olur mu ?

Ekli dosyalar

• marul.jpg
    marul.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 3
bugün kuru alandan inerken hızlı ineyim derken ters döner gibi oldu kuru alanda salisesinde düzeldi kabuğu incinmez değil mi herhangi bir gariplik yoktu kabuğunda göremedim. akvaryumun yakınlarında sinek gibi bir şey vardı çok minik bir şey suya düştü sudan aldım sineği suyuna metilen damlatıp filtresini temizledim.

bu arada sizi rahatsız etmek istemem kuşak yapılan akvaryuma lambayı nasıl konumlandırabileceğimi yazacaktınız. teşekkür ederim. zaten ilk kurulumda hayvanı almadan akvaryuma size resim atarım eksik ve düzeltmem gereken şeyler varsa söylermisiniz.

O ampul olur. Hangi markette satılıyor fiyat nedir? İhtiyacı olan arkadaşları yönlendirelim.

Alt plakada açılma yoksa fırçalamaya gerek yok.

Hayvan için sıkıntı değil açık renk yapraklardan ver.

Hayvan bir metreden halıya düşse de kabuğuna birşey olmaz kabuk artık sertleşti. Boyun ve bacaklar kabuk altında kalırsa ezilir.

Sinek düştüyse al. Metilene yada filtre temizliğine gerek yok.

Çok gereksiz şeyleri dert ediyorsun bu kadar üstüne düşme.

4,5 5 tl ye satılıyor. ankara hüseyingazideki yapı marketlerin bir çoğunda var.isim olarak hatırlamıyorum ama akbaba giyim mağazası var 8, caddede onun yakınlarındaki hırdavat dükkanlarında hep var o halde ben bir kaç tane alayım. hatta 8, caddede hanlı bazaar diye bir mekan var orada da var bir sürü ( tam kapanma yüzünden şuan faaliyet göstermiyor bu mekan ). onun yanında yapı market var orada da olması lazım . çünkü ben ampul için gezdiğimde bu yapı market ve hırdavatcılarda vardı bu ampülden ama kaçtanesinde var bilmiyorum 10 mekan gezdiysem 5 inde vardı bunlardan bu tarafa gelirlerse dolaşmaları gerekebilir. ama tam adres olarak dediğim gibi hanlı bazaar diye bir dükkanda kesin var bunu hatırlıyorum. ben alıcaktım başta ama almadım buzlu soft gerekli diye hatta sanırım daha önce bu ampul forumda sorulmuş buzlu olmadığı için gözüne zarar verir denmiş o yüzden almamıştım.

çünkü mekananın önünden geçtim kapalıydı sanırım ama dışarı çıkarsam bakarım yeniden açık mı değilmi ? mekanın net adresi de bu Feridun Çelik, 1652. Cd. No:11, 06360 Altındağ/Ankara
belki kapanmada faaliyet gösterir emin değilim yinede bir aramak lazım gitmeden.

IMG_20210501_182615.jpg
IMG_20210501_182633.jpg
IMG_20210501_182724.jpg
IMG_20210501_182810.jpg
IMG_20210501_183155.jpg
IMG_20210501_183230.jpg
IMG_20210501_183237.jpg
IMG_20210501_183351.jpg

Dış filtre boruları için en üstteki resimler gibi boşluk bıraktım. Aynı şekilde kuru alanın köşe kısmını da içeri doğru kestirdim.

Lamba için iç kısım boşluğuğuna uygun şekilde strafor kesip koyarsan sabit duruyor.

Yada elimle gösterdiğim kısımda 8 cm kadar kuşağı ilk resimdeki gibi kesersen (solda dış filtre borusu için bıraktığım boşluk gibi) lamba mandalını o boşluğa oturtursun.

Üst kuşağı cam üstüne oturtacaksınız bu arada.

Son düzenleme:
Bazen kuru alanda boynunu uzatıyor normal mi yoksa ısınmak icin mi ?

Ön ayaklarin bitiminde hafif bir sislik var sanki daha dogrusu bacagini katliyken sis acikken oyle bir sislige benzer bir şey yok resimlerde biraz belli oluyor .bir hastalik belirtisi felan mi çünkü biraz baktim bulamadim derisinde kizariklik felanda yok.

Deviti verdim ilk yemine hemen yedi garipsemedi tadini. Ama suya attim elimden almadi ama sudayken hemen yedi.

Bu sekilde.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210502-140835_Gallery.jpg
    Screenshot_20210502-140835_Gallery.jpg
    685.1 KB · Görüntüleme: 8
  • Screenshot_20210502-140853_Gallery.jpg
    Screenshot_20210502-140853_Gallery.jpg
    497 KB · Görüntüleme: 8
  • Screenshot_20210502-140829_Gallery.jpg
    Screenshot_20210502-140829_Gallery.jpg
    709 KB · Görüntüleme: 7
  • Screenshot_20210502-140812_Gallery.jpg
    Screenshot_20210502-140812_Gallery.jpg
    415.3 KB · Görüntüleme: 6
Bugün yine balkonun kapisi acikken odanın kapisi acildi kapatıldı 5 saniye bir sey sürdü bu bir iki kere oldu toplamda belki 10 belki 20 saniye acik kaldi bundan fazla degil esinti aldimi emin degilim disarida rüzgarlı hava yoktu. Kac saniye esiti hasta eder ama cereyanda kalmadi. Kuru alanda iken oldugu icin endiseleniyorum.

Son düzenleme:
bugün marul verdim baya sevdi hatta normal yemlerinden daha istekliydi yemege ama gözü yemekten başka bir şeyi gözü görmediği için agzını kuru alana değdirir gibi oldu marulu yerken ama baktım bir incinme kanama kızarıklık vs yoktu çene yapıları güçlü mü ? marulu bitirdi ama belki minik bir parcayı filtre çektiyse bir şey olur mu ? suda nerdeyse bir parça dahi kalmadı . bugün filtrenin hava hortumunu ısırdı sonra bıraktı merakından mı yaptı ?

Isınmak için bütün deri yüzey alanlarını açıp genişletirler.

O kısım tırnak kökü açısı değişince farklı gözükür, birşey yok.

10-20 saniye açık kalmayla hasta olmaz evi havalandırırsan, klima açarsan olur. Yani sürekli esintiye maruz kalırsa. Hayvan yağ bağlamış ve üst seviyeye geçmiş, yavru bir kaplumbağa kadar etkilenmez.

Gagaları kıkırdaktır sert yüzeyde tahriş olur.

Filtreyi temizleme zamanı gelince temizlersin.

Hortum yosun veya gıda artığı bağlamışsa, kokusunu alıp yada meraktan ısırabilir.

Isınmak için bütün deri yüzey alanlarını açıp genişletirler.

O kısım tırnak kökü açısı değişince farklı gözükür, birşey yok.

10-20 saniye açık kalmayla hasta olmaz evi havalandırırsan, klima açarsan olur. Yani sürekli esintiye maruz kalırsa. Hayvan yağ bağlamış ve üst seviyeye geçmiş, yavru bir kaplumbağa kadar etkilenmez.

Gagaları kıkırdaktır sert yüzeyde tahriş olur.

Filtreyi temizleme zamanı gelince temizlersin.

Hortum yosun veya gıda artığı bağlamışsa, kokusunu alıp yada meraktan ısırabilir.
kafasının yanı ve ön bacakların sonundaki bölgeden bahsettim . teşekkür ederim
salon havalanıyordu sadece o sırada oldu.

bugun temizlik yapılıyordu o yuzden kuru alana pek çıkmadı 1 saat durdu bir gün az kalması zarar verir mi

Geri