Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ölüm kaplarindan akvaryuma

Kuru alani uzun bir sure akvaryum içi kullanacagim için üste kuşakları sonradan eklesem olur mu ?

Led ısıtmaz. Halojen yada filamenli olacak. Gece ampulleri 40 watt filamenli.

Gündüz ampulünü birkaç tane alıp yedekle.
Özdemir elektrik.
aradım ellerinde 52 w halojen ampul oldugunu ama buzsuz cam olduğunu söylediler. emin olamadım dediğim gibi şimdi ihtiyacım yok ama camın direk şeffaf olması gözlerine zarar vermez mi ?

mevcut durumda kullandığım ampül bu . bu ampulde bile gözü rahatsız oluyor bazen sanırım yine bu ampülü alacağım.

https://www.gittigidiyor.com/ev-bah...=611108146&ga_merchantid=100569731&sc_gcsp=gg

tetra ve sera yemlerden 7 8 tane veriyorum jbl agilden de 5 tane veriyordum suyla yumusatınca büyüyorlardı o yüzden. suyla yumuşatıyorum çünkü çok sertlerdi parçalanmıyorlardı. suyla yumuşatılabilir yazıyordu ürün kapağında doğrumu yapıyorum emin olamadım. tek parca yutmaya calışırda boğazına takılır diye biraz yumuşatıp veriyorum. umarım yanlış değildir.

Böyle bir zamanlayıcı buldum . Ihtiyaç aninda kullanmak için sonra alırım.

Yedek gündüz ampulunude bir iki hafta içinde sipariş ederim o zamana umarim sorun cikmaz . Bu spektrum halojen ampül 2000 saat yazmis zaten kullanali 3 hafta olucak hemen arızalanmaz degil mi?

Ekli dosyalar

• 20210427_161635.jpg
    20210427_161635.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 10
Hazır yapılırken üst kuşaklarda yapılsın. Sonradan yapmaya kalksan kuruması kokusu vs. 3 gün hayvan ayrı bir yerde duracak.

Bulamazsan şeffaf ampulde olur gözlerindeki siyah çizgiler ışığı yansıtır ama bulursan tercih soft ampul. Bu daha az rahatsız eder.

Hayvan sert yemeli ki çene kasları gelişsin. Başlarda bir iki damla damlatıp emdirerek verebilirsin. Sonra gerek yok. Damlatılan su kokusunu da götürür.

O ampule bağlı. Fabrikasyon hata olabilir. Su temas edebilir, çalışırken darbe yerse patlayabilir.

Bu zamanlayıcı olur. Dar olduğu için çoklu prizlerde yanındaki slotu kapamaz. O prizide kullanabilirsin.

Siyah tırnakları kaldır. Sonra yakacağın sürelerin tırnağını indir. Bu tam tersi de olabilir şimdi hatırlamıyorum.

Sonra oku saat kaç ise o zamana sağa doğru çevirip denk getir ve prize tak. Yan kısmında kırmızı düğme var bir tarafa alınca lamba sürekli yanar diğer tarafa alınca zamanlayıcı devreye girer.

bahsettiğiniz üst kuşaklar bu şekilde mi ? forumdaki başka bir akvaryumda gördüm.
kıskaçlı lambayı nasıl koyabilirim tüm kenarlar bu şekilde olursa ?

Evet onu unuttuk. Lambanın mandalı ne kadar açılıyor.

Evet onu unuttuk. Lambanın mandalı ne kadar açılıyor.
bilmiyorum şuan alıp ıncelersem ölçüm yarını bozarım ama cama 5 cm kıskaç yeri öyle altına kadar tutuyor.
3 cm kuşak ileride dış filtre alırsam bir şey olmaz değilmi filtrelerin hortumunu uzatıp akvaryuma sabitlerim bir şekilde?
belki sadece yanlara uzunlamasına kuşak atarız emin değilim son durumda ne oluruz. ama bu şekilde yapmak önceliğimiz olur.

bir şekide lambayı sabitlerim diye düşünüyorum. alt tarafına çift taraflı bant yaparım yada bantla cama iyice sabitlerim lambayı bir şekilde hallederim orasını diye düşünüyorum . ufak tefek eksiklik olsada ileride düzeltmeler yaparım sonra akvaryum kuşak vs konusunu sadece bulabildiğimiz imkanlar halinde en acilinden büyük akvaryumu halletcem.

Akvaryum üstü camdan kuru alana geçtiğiniz zaman suyun yükselmesiyle beraber kaplumbağalar bu kuşağa tırmanabiliyor. Akvaryum üstü kuru alan yaptırdığınızda eğer kaplumbağa kuşaklara tırmanabilecek kadar büyükse oraları mukavva karton benzeri bir şeyle kapatmak iyi olabilir.

Benim kaplumbağam gece tırmanmıştı ama akvaryumun üstünde tahtadan bir yükselti olduğundan dolayı kaçamamıştı.

20210404_200317.jpg

Su ile kuşak arası 9-10cm yükseklikte.

Mandallı lambayı dediğiniz gibi bantla cama sabitleyebilirsiniz fakat sağlam olmasına dikkat edin. Mandallı lamba kuru alana, kuru alandan da suya düşerse ampul suda patlar ve cam parçaları suya dağılır.

Plaka arasinda böyle beyazliklar var su icinde görünümü öyle plaka atilinca onlardagidiyor. Sanırım musluksuyu yüzünden oluşmuş.

Alt plakasi da böyle sorun var mi diye attım kamera ve isiga göre hafif pembelik görünüyor sanki ama baska acidan bakınca ve su icinde iken pembelik yok.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210428-091451_Gallery.jpg
    Screenshot_20210428-091451_Gallery.jpg
    441.2 KB · Görüntüleme: 16
  • Screenshot_20210428-093237_Gallery.jpg
    Screenshot_20210428-093237_Gallery.jpg
    541 KB · Görüntüleme: 16
  • Screenshot_20210428-093302_Gallery.jpg
    Screenshot_20210428-093302_Gallery.jpg
    414.2 KB · Görüntüleme: 16
Akvaryum üstü camdan kuru alana geçtiğiniz zaman suyun yükselmesiyle beraber kaplumbağalar bu kuşağa tırmanabiliyor. Akvaryum üstü kuru alan yaptırdığınızda eğer kaplumbağa kuşaklara tırmanabilecek kadar büyükse oraları mukavva karton benzeri bir şeyle kapatmak iyi olabilir.

Benim kaplumbağam gece tırmanmıştı ama akvaryumun üstünde tahtadan bir yükselti olduğundan dolayı kaçamamıştı.

Ekli dosyayı görüntüle 3377

Su ile kuşak arası 9-10cm yükseklikte.

Mandallı lambayı dediğiniz gibi bantla cama sabitleyebilirsiniz fakat sağlam olmasına dikkat edin. Mandallı lamba kuru alana, kuru alandan da suya düşerse ampul suda patlar ve cam parçaları suya dağılır.
Sağolun önerinizi dikkate alicam

Gecip giden zamana o kadar çok üzülüyorum ki .

Fırçaladım plaka icindeki gorunen o suda görünen beyazımsı şeyler fircada ve atimda plakanin minik parçalanmış hali seklinde çıkıyor. Hep öyle çıkıyordu.Mantar felan olduğunu düşünmüyorum çünkü plakalarda delik vs yok.

Sera crystal ler bu sekilde geldi en azindan paketlenir diye düşünmüştüm. Herhangi bir dezenfektan islemi uygulayamam gerekli mi yoksa metilen mavisini akvaryum suyuna koyarsam hallolurmu? Kutunun altinda zeolitin paketi vardi üstüne sera crystaller atılmış poşetsiz. Kutu kapaliydi ama emin olamadim.

Ekli dosyalar

• 20210428_122336.jpg
    20210428_122336.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
El yakmayan sıcak suya tuz atıp erit ve bunları içine atıp birgün beklet. Metilen boyar.

Plaka atılmaları onlar mantar yok hayvanda.

Altbağasında sıkıntı yok. Hayvan büyüyor. Hayvanın boyunu ölç. Ayda 0.5 ila 1 cm büyüme normaldir. Hayvan büyüdüğü sürece sağlıklıdır.

Lamba işini haftasonu inceleyip nasıl olması gerektiğini yazarım. Bu ara yoğunum sakin kafa bakayım.

El yakmayan sıcak suya tuz atıp erit ve bunları içine atıp birgün beklet. Metilen boyar.

Plaka atılmaları onlar mantar yok hayvanda.

Altbağasında sıkıntı yok. Hayvan büyüyor. Hayvanın boyunu ölç. Ayda 0.5 ila 1 cm büyüme normaldir. Hayvan büyüdüğü sürece sağlıklıdır.

Lamba işini haftasonu inceleyip nasıl olması gerektiğini yazarım. Bu ara yoğunum sakin kafa bakayım.
Teşekkür ederim. Ölçerim yarın. Bir sey sormak istiyorum belki sürekli bu sorular sıkabilir ama aklima takılıyor hayvanin 30 35 cm suda yuzmesi icin yarim saate alisir dediniz ama ilk sayfada akciğerleri baski altındaysa nefes kapasitesi zor olur demiştiniz. Yüzdükçe nefesalma kapasitesi artar değil mi?

Yavru bir hayvanın akciğer kapasitesiyle yetişkin bir kaplumbağanınki bir değildir. Aynı şekilde sığ suda yaşayan hayvan nefes tutma ihtiyacı duymadığı için başlarda zorlanır. Bu kısa süreli panik havasında geçer hayvan derin suya girdiğinde yukarı aşağı hızlı iner çıkar, sonra alışır. Bu hayvanlar için hiçbirşey yapılamaz değildir. Zamanla adapte olurlar.

Yavrular başlarda su yüzeyinde birşeye tutunarak burun dışarıda uyur. Zamanla orta kademelere ve daha sonra tabana inip birkaç saatte bir yüzeye çıkıp nefes alarak su içine iner. Yetişkinler ise vücut kapasitelerini profesyonel şekilde kullanmayı bilir. Enerjilerini kontrol edebilirler. Tek nefesle geceden sabaha kadar nefes almadan su altında uyuyabilirler. Yinede hangi yer ve uyuma biçimi hoşlarına gidiyorsa o şekilde uyurlar.

Aşırı yeme, akciğer enfeksiyonu ve organların olduğundan hızlı gelişip büyümesi, kabuğun içeri çökük bir yapıda olması nefes tutabilme kapasitesini randımanlı kullanmasını etkiler.

Yavru bir hayvanın akciğer kapasitesiyle yetişkin bir kaplumbağanınki bir değildir. Aynı şekilde sığ suda yaşayan hayvan nefes tutma ihtiyacı duymadığı için başlarda zorlanır. Bu kısa süreli panik havasında geçer hayvan derin suya girdiğinde yukarı aşağı hızlı iner çıkar, sonra alışır. Bu hayvanlar için hiçbirşey yapılamaz değildir. Zamanla adapte olurlar.

Yavrular başlarda su yüzeyinde birşeye tutunarak burun dışarıda uyur. Zamanla orta kademelere ve daha sonra tabana inip birkaç saatte bir yüzeye çıkıp nefes alarak su içine iner. Yetişkinler ise vücut kapasitelerini profesyonel şekilde kullanmayı bilir. Enerjilerini kontrol edebilirler. Tek nefesle geceden sabaha kadar nefes almadan su altında uyuyabilirler. Yinede hangi yer ve uyuma biçimi hoşlarına gidiyorsa o şekilde uyurlar.

Aşırı yeme, akciğer enfeksiyonu ve organların olduğundan hızlı gelişip büyümesi, kabuğun içeri çökük bir yapıda olması nefes tutabilme kapasitesini randımanlı kullanmasını etkiler.
Teşekkür ederim. Büyük akvaryuma geçildiğinde kabugundaki sekil ve alt kisimdaki hafif bölge eğikliği hayvan büyüyüp geliştikçe toparlar değil mi?

sanırım 0,5 m büyümüş emin olamadım hareketliydi belki bundan bir iki mm fazla olabilir yada bir iki mm az . bir kaç gün sonra bir daha ölçmeyi denerim.

bugun sera yemi günüydü az önce akvaryum suyunda sarımsı beyazımsı sümük gibi bir şey gördüm akvaryum kepçesiyle alıp peçeteye koyunca dağiıldı . kusmuş olabilir mi yoksa yemi sarı olduğu için o renk dışkılamış olabilirmi ? yada bazen derilerini yemeye çalışıyor o olabilirmi ya da şeffaf plakayı yemiş dışkılamış olabilir mi ? hemen dağıldı zaten peçeteye koyarken emin olamadım. öyle bir şey görürsem dikkatla alıp atarım resmini
şu an hayvanda bir anormallik yok kuru alanda arka ayaklarını germiş ısınıyor.

Son düzenleme:
Geri