Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ölüm kaplarindan akvaryuma

bu filtreyi aldım çoktan . zaten filesi ile koyarsam biraz almazmı ? sera crytaldan de bir kaç parca koyarım diye düşünmüştüm.

cem bey malzeme koyabileecğimi söylemişti. aklım karıştı doğrusu

Eğer sünger kullanmazsanız filtrenin yan taraflarına sıkıştırabilirsiniz. Böylece sera crystale de yer kalır.

Lambayı zamanlayıcı alıp sabah 07:00 akşam 19:00 arası ayarla kendi açılır kapanır. Sadece elektrik kesintisi olduğunda duracağı için tekrar zaman ayarı yapacaksın. Yan odadan o kadar esinti gelmez. Böyle bir durumda hayvanın bulunduğu odanın kapısını kapalı tutarsın.

Ufak ve ince plakaları yemesinde sorun olmaz bunları midesinde eritir. Ama kalın ve büyük olanlar sorundur. Bunlar katlanmaz esnemesi zordur. Boğazından boşaltım sistemine kadar tahriş yapabilir. Hayvan plaka atma sürecine girmiş. Bunları gördüğünde akvaryum kepçesi ile topla. Kabuğunu ıslak diş fırçasını 45 derece açıyla tutarak fırçala, plaka aralarına giren fırçanın kılları açılmaya yakın olanları yerinden söker. Bunu bir süre bitene kadar birkaç günde bir yap. Hayvan suya bırakmadan çıksın. Yiyemediğini kusarak çıkarır. Belli bir boya geldikten sonra artık plaka yemesi sakıncalı olur.

Filtrenin haznesindeki o göbek kısmı çıkmıyor mu? Sabit mi duruyor. Sabitse crystal clearı çevresine doldur. Zeolitide filesiz olarak orta boşluğa yada crystal clear aralarına serpiştir.

Filtrenin ic kismi bu şekilde. Belki sacma gelecek ama zeoliti filesiz koyarsam alttaki pervaneyle temasa geçebilir oradanda akvaryum suyuna tanecikleri dökülebilir diye endiselendim. O yuzden filesiz koymak iyi mi bilemedim. Hayvanin kabugunu fırçalamaktan cekiniyorum özellikle plaka atımı zamani yanlış bir müdehale sonucu yara almasini istemiyorum. Plakaları yerken tek parça halinde yemiyordu. Ufak parçalar halinde yiyordu zaten gördüğümü alıyordum. Isitma lambasi konusunda bazen saat 7 oldugunda suya inmesini bekliyorum lambayi kapatirken dogru mu yapıyorum bilmiyorum. Direk lambayi kapatsam suya geçene kadar üşür diye bekliyorum inmesini. Lambayi kapatsam suya inerken zaman gecirir belki 1 dk sonra incek ama üşür diye bekliyorum anliycaniz.

Ekli dosyalar

• 20210426_155907.jpg
    20210426_155907.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 14
  • 20210426_155855.jpg
    20210426_155855.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 14
Filtrenin iç kısmındaki orta boşluğun altında pervane var. Eğer zeolitlerden birisi buraya düşerse filtrenin pervanesi hasar görebilir. File kullanarak zeoliti yan taraflara sıkıştırabilirsiniz. Fileyi en alt kenarlara sıkıştırırsınız ve üzerlerine sera crystal clear koyarsınız.

Plakalar konusunda korkmanıza gerek yok aşağıdaki videoda ne kadar kolay ve zararsız bir şekilde çıktığı gözüküyor.

Lamba için bir zamanlayıcı alırsanız zamanı geldiğinde açılıp kapanır siz evde olmadığınız zamanlarda da otomatikman açılıp kapanır. Saat 7 olduğunda eğer kaplumbağanız kuru alandaysa kapatabilirsiniz 2-3 dakika boyunca çanağın sıcaklığı kuru alanı ısıtıyor. Sonrasında da kuru alan yavaş yavaş soğuyor ve kaplumbağa suya iniyor. Yani o zaman zarfında kaplumbağanız hasta olmaz. Benim kaplumbağamın lamba kapandıktan 5-10 dakika sonra suya girdiği oluyor.

Filtrenin iç kısmındaki orta boşluğun altında pervane var. Eğer zeolitlerden birisi buraya düşerse filtrenin pervanesi hasar görebilir. File kullanarak zeoliti yan taraflara sıkıştırabilirsiniz. Fileyi en alt kenarlara sıkıştırırsınız ve üzerlerine sera crystal clear koyarsınız.

Plakalar konusunda korkmanıza gerek yok aşağıdaki videoda ne kadar kolay ve zararsız bir şekilde çıktığı gözüküyor.

Lamba için bir zamanlayıcı alırsanız zamanı geldiğinde açılıp kapanır siz evde olmadığınız zamanlarda da otomatikman açılıp kapanır. Saat 7 olduğunda eğer kaplumbağanız kuru alandaysa kapatabilirsiniz 2-3 dakika boyunca çanağın sıcaklığı kuru alanı ısıtıyor. Sonrasında da kuru alan yavaş yavaş soğuyor ve kaplumbağa suya iniyor. Yani o zaman zarfında kaplumbağanız hasta olmaz. Benim kaplumbağamın lamba kapandıktan 5-10 dakika sonra suya girdiği oluyor.
haklısınız ama sitede daha önce okuduğum içeriklerde kabuğa müdahale sonucu istemeden kanatan kişileri gördüm o yüzden endişelendim. kaç dk fırçalayım 1 -2 dk yeterli mi ? yumuşak diş fırçası var bende ama yinede daha soft bir diş fırcası alacağım. pandemi yüzünden hep evdeyim o yüzden zamanlayıcı şuan acil görünmedi gözüme. ayrıca dış filtreyi hemen alamayabilrim çünkü daha akvaryumu yeni toparlıyorum. ev yapımı dış filtrelere güvenebilirmiyim? önerdiğiniz dış filtreler var mıdır ? dış filtreyi temin etmem ayları bulabilir çünkü. belki de 1 yılı bilemiyorum. iç filtre ile uzun zaman idare edebilrimiyim ? bir şey sormak istiyorum tetra ısıtıcıyı nasıl konumlandrımalıyım? ısıtıcının plastik kısmı da su içinde olsun mu kablosuna kadar .zaman gelecek akvaryumdakı su azalıcak buharlaşınca ısıtıcı su dışında kalmış olacak hiç değilse üst plastiğin bir kaç cm üstüne kadar su konumlandırabiliyormuyum? bu sobo filtrenin hortum kısmı su dışında diye okudum ama filtrenin neresine kadar su koyayım. bu yeşil kısmın en üst noktasına kadar mı yoksa filtreyi tamamen suya gömüp o plastik hortumu mu su dışında bırkayım ? baya soru sordum teşekkür ederim.

Evet, forumda bu tür olaylar mevcut. Bunun sebepleriyse kabuk değişimi zamanının tam gelmemesi. Sizin kaplumbağanız şu an kendi kendine plakalarını döküyor sizde videodaki gibi elinizle deneyebilirsiniz. Eğer plaka çıkmıyorsa zorlamanıza gerek yok.

Diş fırçasıyla kabuktaki plakaların açılma işlemini @cem bey daha iyi anlatır. Onun bu konuda deneyimleri var.

Dış filtre en önemli unsurdur bunda kalitesiz almak çok kötü sonuçlanabilir. Sonuçta yüzlerce litre su çeken bir sepeti akvaryum dışına koyuyoruz. Herhangi bir sızdırma durumunda ev ortamı çok kötü etkilenebilir. Dış filtre konusunu ve tavsiyesini bu konudaki 3. sayfada belirtmiştim. Kalite olarak kaliteli ve fiyat olarak kendi kategorisindeki en iyi dış filtre Tetra Ex 1200 Plus.

Ev yapımı dış filtre olarak sitemizde bir arkadaş turşu kabından yapmış. Gayet güzel gözüküyor ve suyu da berrak. Bununla 1 yıl idare edebilirsiniz fakat yapımını özenle yapmalısınız dediğim gibi sızdırma durumu çok büyük bir sorun.

İncelemek isterseniz konu burada

Tetra ht 200w sudan çıktığında otomatik olarak kapanıyor. Ben su değişimi yaparken birçok kez ısıtıcının fişini çekmeyi unutmuştum fakat bu özelliği sayesinde ısıtıcım hiç bozulmadı. Sıcak bir şekilde sudan çıktığında da patlama gibi bir durum olmadı fakat yine de bunlar kırılgan aletler dikkatli kullanmak gerekiyor. Ben dikey kullanmıştım fakat tam olarak batırıp yan kullanmanızda herhangi bir sorun olmaz. Isıtıcının üzerinde su seviyesi çizgisi bulunuyor en az oraya kadar su içerisinde olmasını sağlarsınız.

Dikey
1.jpg

Yatay
2.jpg

İç filtrenin üzerinde hava hortumu var bu hortum sayesinde suya oksijen veriyor. İç filtreyi tamamen batırırsınız sadece o hortum dışarıda kalır. Yukarıdaki resimden yola çıkarak konumlandırma yapabilirsiniz.

Evet, forumda bu tür olaylar mevcut. Bunun sebepleriyse kabuk değişimi zamanının tam gelmemesi. Sizin kaplumbağanız şu an kendi kendine plakalarını döküyor sizde videodaki gibi elinizle deneyebilirsiniz. Eğer plaka çıkmıyorsa zorlamanıza gerek yok.

Diş fırçasıyla kabuktaki plakaların açılma işlemini @cem bey daha iyi anlatır. Onun bu konuda deneyimleri var.

Dış filtre en önemli unsurdur bunda kalitesiz almak çok kötü sonuçlanabilir. Sonuçta yüzlerce litre su çeken bir sepeti akvaryum dışına koyuyoruz. Herhangi bir sızdırma durumunda ev ortamı çok kötü etkilenebilir. Dış filtre konusunu ve tavsiyesini bu konudaki 3. sayfada belirtmiştim. Kalite olarak kaliteli ve fiyat olarak kendi kategorisindeki en iyi dış filtre Tetra Ex 1200 Plus.

Ev yapımı dış filtre olarak sitemizde bir arkadaş turşu kabından yapmış. Gayet güzel gözüküyor ve suyu da berrak. Bununla 1 yıl idare edebilirsiniz fakat yapımını özenle yapmalısınız dediğim gibi sızdırma durumu çok büyük bir sorun.

İncelemek isterseniz konu burada

Tetra ht 200w sudan çıktığında otomatik olarak kapanıyor. Ben su değişimi yaparken birçok kez ısıtıcının fişini çekmeyi unutmuştum fakat bu özelliği sayesinde ısıtıcım hiç bozulmadı. Sıcak bir şekilde sudan çıktığında da patlama gibi bir durum olmadı fakat yine de bunlar kırılgan aletler dikkatli kullanmak gerekiyor. Ben dikey kullanmıştım fakat tam olarak batırıp yan kullanmanızda herhangi bir sorun olmaz. Isıtıcının üzerinde su seviyesi çizgisi bulunuyor en az oraya kadar su içerisinde olmasını sağlarsınız.

Dikey
Ekli dosyayı görüntüle 3358

Yatay
Ekli dosyayı görüntüle 3357

İç filtrenin üzerinde hava hortumu var bu hortum sayesinde suya oksijen veriyor. İç filtreyi tamamen batırırsınız sadece o hortum dışarıda kalır. Yukarıdaki resimden yola çıkarak konumlandırma yapabilirsiniz.
Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Ev yapimi riskli evet direk almak daha iyi olur ama alana kadar akvaryumda sadece içfiltre ile idare edebilir miyim. beni uzun süre götürürsun isterim. Daha sonra dış filtre yi de alirim uygun olduğumda. Peki tetra isiticiyi dik konumlandirdigimda o plastik kismin üstünü su gecerse sorun olmaz degil mi? 1- 2 cm su azalmasında ayni isidaki suyu eklerken hayvani akvaryumdan almalı mıyım? Salonda ışık açıkken üstüne örtü örtüyoruz peki ışıkları kapattığımda örtüyü kaldirayimmi rahatsiz olup uyanır mi ?

Ben1 yil dedim ama belki o kadar uzun sürmez teminim 3 ayda olabilir 5 ayda belki daha erken ben en gec 1 yil demek istedim. Malum pandemideyiz direk tek kalemde o kadar masrafı yapamam.

Örtüyü kaldır akvaryum iç ortam nemi yükselmesin.

Hayvanın kabuğu 8 cm kabuk boyunu geçmiş diye hatırlıyorum. Kabuk sertleşmiştir. Orta sertlikte diş fırçasını ıslatıp sertçe kabuğa bastır plakalar atar. Kanama durumu cımbızla asılıp. henüz açılmayan plakayı zorlamada olur. Yoksa aralanmış plaka kolay çıkar. Kabuğu çatlatacak bir kanama olmadığı sürece yüzeysel kanamalar iyileşir, eski haline döner.

Fırçalamayı çıkacak gibi olanlar üzerinde dene. Süre önemli değil. Her açıdan fırçala. Plakaya takılsın fırça.

Zeoliti torbaya doldurup yerleştir pervane haznesi çok açık duruyor. Pervane deliği üstüne sünger parçası da koyabilirsin.

Lambayı kapa o iner. Hayvanı çok geç saate kadar ayakta tutma uyusun. Uykusunu iyi alan hayvan sakin ve sağlıklı olur. Az uyku alan hırçın olur sağa sola sebepsiz dalaşır zarar verir.

Zeoliti torbaya doldurup yerleştir pervane haznesi çok açık duruyor. Pervane deliği üstüne sünger parçası da koyabilirsin.

Lambayı kapa o iner. Hayvanı çok geç saate kadar ayakta tutma uyusun. Uykusunu iyi alan hayvan sakin ve sağlıklı olur. Az uyku alan hırçın olur sağa sola sebepsiz dalaşır zarar verir.
peki salonda iken saat kaçta üstüne örtü örteyim 7 buçuk 8 uygun mu ?

bir şey sormak istiyorum . gece ısıtma lambası almam için ulusta bir dükkan önermiştiniz orada 60 watt buzlu ampuller vardı led mi halojen mi hatırlamıyorum . belki siz hatırlıyorsunuzdur. acil durumlarda olurda bu gündüz ampulum sorun çıkartırsa uygun ampul o bahsettiğim şekilde olanlarsa böyle bir durumda gidip alayım diyorum.

Led ısıtmaz. Halojen yada filamenli olacak. Gece ampulleri 40 watt filamenli.

Gündüz ampulünü birkaç tane alıp yedekle.
Özdemir elektrik.

akvaryum 100x50x50 10 mm cam olucak ama 8 mm yaparsak sorun olur mu ?

kayıt eklemıycem çünkü ilerde belki akvaryum üstü kuru alan yaparım.

kuşakları alt tarafa yaparım ama üst kısmına yapmak zorunlu mu ? üstde kuşak olmaması sıkıntı yaratır mı

salonda iken saat kaçta üstünü kapatıyım akvaryumun ?

10 mm olacak. Üstüne konacak kuru alanda yük tutuyor. Hatta fiyat farkı çok değilse 100 *50*60h daha iyi olur. Fiyat al ne tutuyor.

En geç 21:00'de hayvan yatmalı. Tan yeri ağarmasıyla kalkıyorlar.

10 mm olacak. Üstüne konacak kuru alanda yük tutuyor. Hatta fiyat farkı çok değilse 100 *50*60h daha iyi olur. Fiyat al ne tutuyor.

En geç 21:00'de hayvan yatmalı. Tan yeri ağarmasıyla kalkıyorlar.
babam yapıyor camları toplayıp ne kadar tutar sonunda belli değil 10 mm yaparız o zaman .ama dedğim gibi üste kayıt kuşak yapmayabiliriz.

Kuşak olsun hem alt hemde üstte bu silikonlanacak yüzey alanı genişletip güçlendirir. En az 200 litre su kapasitesi olacak. Buna nereden bakarsan 10 kg kadar kuru alanda binecek. Akvaryum iç basınçtan kasmamalı.

Kuşak tüm kenarlarda aynı camdan 3 cm genişliğinde kesilecek ve çevreleyecek.
104812.jpg

Burada mesela üst kısımda kısa kenarlar boş bırakılmış. Aynı alt kısımdaki gibi olacak. Kayıta gerek yok.

Geri