Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Ölüm kaplarindan akvaryuma

Elimdeki 4w ama akvaryum kurulunca direk sobo filtreyi kullanırım daha sonra icine ek crystal alirim.

Ara cizgilerde biraz kahverengilik var ciddi bir şey mi bu büyümeye bagli acilma mi bu da ? Kan degil oyuk da yok. Ön ayak kısmının oradaki çizgilerden bahsediyorum.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210421-083044_Gallery.jpg
    Screenshot_20210421-083044_Gallery.jpg
    391.7 KB · Görüntüleme: 22
salonda gürültü varken örtü örtünce uyuyabilir mi ? gece elektrik gittiğinde su yüzeyini rahatlıkla bulabilir mi ya da dinlenme maçlı tüneği ? gece kuru alanda uyuyorsa elektrik gittiğinde üşütür mü yoksa suya mı atlar ?

Hayvan filtre gürültüsünde uyuyor dışarıdan gelen sestede uyur sanırım.

Hayvan için ay ışığı loşluğu bile yeterli ki loş ışık gözünü bir yere çarpmasın diye yoksa karanlık sorun değil. Karanlıkta dolanırlar.

teşekkür ederim hayvanda bir problem yok değil mi ? 30 kg kumu nasıl yıkıycam parça hainde yıkanıp 1 gün beklemesi gerekiyormuş ama o kadar kumu bir gün legende bekletemem. yıkayıp 4 -5 kg halinde büyük akvaryuma koysam orada 1 gün filtre temizlese daha sonra suyu değiştirip hayvanı öyle alsam akvaryuma olur mu ?

kuru alanda başını yere yatırıdgını gördüm sorun mu var? ama öyle sürekli başı kuru alanda yaslı değil.söyle söyleyim belki 2 günde 1 kere felan çok kısa süreli uzun değil gözü kapalı oluyor bazen bu konumda ama 1 saniye sonra açıyor normalde kuru alanda olması gerektiği gibi duruyor..işhahı yerinde.

korktum şimdi ama dediğim gibi sürekli başını yaslamıyor veya uyumuyor kuru alanda ama korktum şurda gerçekten çok kısa süre kaldı büyük akvaryuma geçmeye kaybedersem diye korkuyorum şimdi. ciddi bir şey yok değil mi?

Son düzenleme:
umarım sizi rahatsız etmiyorumdur hergün sürekli soru sorarak. vaktinizi bana ayardığınız için teşekkür ederim tekrar.

Kuru alanı severler, mayışır lar, uygun sıcaklık sağlandıysa şekerleme yaparlar. Tıpkı bizim denizden çıkıp güneşlenirken dinlediğimiz gibi. :) iştahı yerindeyse, beslenip sağlıklı bir şekilde yüzüyor, kuru alana çıkıp dinleniyorsa her şey yolundadır.

• Beğen
Tepkiler: cem
bu konumda olduğu zaman gözünü kapatıp 1 2 saniye sonra açıyor. belki 3 saniye ama gözü dakikalarca kapalı durmuyor. her gün başı yatık da durmuyor arada işte ama sürekli değil belki duruyorsa da farketmedim. şimdi yine yatırdığını farkettim

Son düzenleme:
Neslihan kısaca özetlemiş. Hayvan herhangi olumsuz bir davranışı sürekli ve gün aşırı yapmıyor ise hiçbir sorunu yoktur.

Hayvanın hiçbir şeyi yok. Kendi haline bırak keyfini çıkarsın ortamın.

Kum vitasand marka 0.5 mm mi? Başka marka mı?

2 güne bir yapıyor bu hareketi. bugunde bir kaç kez koydu başını kuru alana

buradan alacagım marka ne bilmiyorum ama ilk aldığımda kum temizdi bir kaç yıkamada düzelmişti içinde pislik vs yoktu.

Kum ufak taneli onun için kimyasal değmemiş leğende 3 kg'lik partiler halinde el yakmayan ısıda su doldurup mıncıklayıp karıştırarak toz ve pislikleri ayrıştırıp yavaşça dök. Bunu legende toz kalmayıncaya kadar doldur boşalt yaparak temizle. 8-10 defaya kadar çıkabilir. Kum bazen çok tozlu bazen az tozlu çıkabiliyor.

3 kg'den fazla olarak yıkama kum ince ve ıslanınca ağırlaşır. Eli kolu yorar. Randımanlı temizlenmez. Hatta üşenmezsen 2 kg şeklinde partiler halinde daha kolay olur

Sonra alıp akvaryuma yavaşça boşaltırsın. Tabana yemek tabağını ters koyup onun üstünden boşaltırsan kum fazla dağılmaz.

İş bitince filtreyi çalıştır. İlk yarım saatte bundan bir saat sonra ve ertesi sabah bir kez daha filtreyi temizle. Ertesi gün kalan tozun bir kısmı tabana çöker onu ilerleyen zamanda yaptığın her genel temizlikte kumu karıştırıp alarak tamamen temizlemiş olursun.

Çok yoğun tozuma olursa kumu iyice karıştırıp toz suya çıkınca maşrapa ile bir miktar su alıp yavaşça temiz su ekleyerek azaltırsın.

Elinde metilen mavisi var ise bu işlemden sonra suya 5-6 damla damlatıp karıştır. Kumu da karıştır içine işlesin. Ertesi gün rengi açılır.

Akvaryum dengeye gelip su ısısı diğer akvaryumdaki ile aynı olunca hayvanı yeni akvaryuma alırsın.

Son düzenleme:
peki hayvanın kuru alanda bu hareketi yapması ne zaman bir sorun oldugnu gösterir.belki bir zaman sonra hep yapacak ama iş güç başında beklemezsem fark edemezsem. bu kafasını yatırması gün boyu olunca mı sorun yoksa gün içinde arada yapması normal mi?

peki hayvanın kuru alanda bu hareketi yapması ne zaman bir sorun oldugnu gösterir.belki bir zaman sonra hep yapacak ama iş güç başında beklemezsem fark edemezsem. bu kafasını yatırması gün boyu olunca mı sorun yoksa gün içinde arada yapması normal mi?
Çok uzun süre saatlerce hiç kalkmadan kafasını zemine koyup sabit durursa sorun olur.
Seninkine sorun yok. Ayrıca sürekli takip etme zaten canlı tedirgin ve huzursuz olur rahat bırak. Besleme harici başında bekleme özellikle kurualanda.

Kafasını yatırması nasıl tam olarak?

Hayvan lamba altında ısınacağı zaman başını kaldırır. Mayışıp keyif yaptığında yere yatırır ve kestirir. Bunaldığında yer değiştirir.

Hayvan küçük değil kendisini koruyabilecek boyda. Yavrular bilmez ama yetişkinler vücutlarını uygun biçimde kullanmayı bilir. Enerjilerini kontrol edebilirler.

Akvaryumu bulaşık deterjanı ile yıkarsan iyi olur ama iyice durulaman lazım yıkadıktan sonra bir günde kokusu gidecek. Sonra temiz su koyarsın.

Yada su doldurup birkaç çorba kaşığı tuz döküp karıştırıp eriteceksin sonra arada bir iki defa köşe silikonlarına kadar bulaşık süngeri ile her yeri geçip pisliği tozu çıkaracaksın. Ertesi gün suyu alıp temiz suyu maşrapa ile iç kısımdan cam üstünden dökerek yıka ve onu suyu da al. Dipte kalan suyu temiz beze emdirip alır temiz su koyarsın.

Çok uzun süre saatlerce hiç kalkmadan kafasını zemine koyup sabit durursa sorun olur.
Seninkine sorun yok. Ayrıca sürekli takip etme zaten canlı tedirgin ve huzursuz olur rahat bırak. Besleme harici başında bekleme özellikle kurualanda.

Kafasını yatırması nasıl tam olarak?
kusura bakmayın mesajınızı yeni gördüm. dediğinize göre sorun olmadığını gördüm teşekkür ederim.

https://www.atakanpetshop.com/tetra-ht-200-isitici?search=tetra 200 bu ürünü aldim hayvan kabugunu carpip hemen kirmaz degilmi ? Kuvars cam oldugunu söylemiştiniz. Akvaryumu kurduğumda sol arka köşeye filtre ve cam arasina koyacağım. Diğer ürünü almak isterdim ama şuanlik alabilecek durumda değildim. Büyük akvaryuma geçme süresi uzamasin diye aldım diger mazemelere de bütçe ayırmak durumundaydım. en azindan daha saglamini alacak durumum olana kadar 2-3 ay idare etsin istiyorum. Hemen kirilabilir bir yapısı mi var? Kaplumbagin Kabugu 8 cm.

Geri