Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Sonunda yeni akvaryumuma kavuştum :)

zeki52

Elmas 5 Üye
Arkadaşlar diğer konu çok uzadığı için yeni konu açmak istedim ve artık akvaryumu aldığım için orada yazmaya gerek kalmadığını düşündüm.

Şu an baya sevinçli ve mutluyum çünkü yeni akvaryumumu evime getirmiş bulunuyorum :) Boyutu ; 65x32x50 şeklinde 104 litre civarı. Resimleride aşağıda gördüğünüz üzere :)

mailto:/2qntys0.jpg

mailto:/2gvlzyc.jpg

Şimdi ben bu akvaryumum için sızdırmazlık testi yapmam gerekiyor sanırım öncelikle, daha sonra dezenfekte etmem gerekecek, bunları nasıl yapmam gerekiyor ?

Bu akvaryum için kaç kilo silis kum almam lazım ?

Kaç santim dalgıç filorasan yeterli olur ?

Dış filitreye şu an için verebileceğim param olmadığı için mecburen iç filitre ile devam etmem gerekicek bu boyuttaki akvaryum için nasıl bir iç filitre almam lazım ve iç filitre ile suyun temizliği yeterli oranda sağlanabilirmi ?

Başka aklıma gelmeyen ve yapmam gereken şeyler varsa söylerseniz çok memnun kalırım, şimdiden çok teşekkür ediyorum :)

Cvp: Sonunda yeni akvaryumuma kavuştum :)

akvaryum kurulumuyla ilgili konulara bir göz atmanı tavsiye ederim.hayırlı olsun

Hayırlı olsun. Eni dar ama hayvan 10 cm olana kadar idare eder.
Akvaryumu su ile doldur. Etrafında Hiç bir yerde su damlası kalmasın. Bir kaç saat sonra bak bir su sızıntısı olmuşmu. Böylece kontrol etmiş olursun.
Tuzlu su ile dezenfekte etmek en iyisi ama bunu tüm ekipmanları doldurunca yap derim. Herşey dezenfekte olmuş olur. Kumu yıkayıp koyarsın. Filtreyi koyarsın. Isıtıcıyı takarsın. Varsa kaya bitki kök bunları koyarsın. Sonra filtreyi çalıştırırsın. Suya kaya tuzu eklersin. Ertesi gün dezenfekte olmuş olur. Filtreyi çıkarır yıkarsın. Suyu komple boşaltırsın. Tekrar duru su koyup kumuda karıştırıp boşaltırsın ki tuz iyice gitsin. Sonra tekrar esas koyacağın dinlenmiş yada içme suyu ekler ısıtıcıyı ve filtreyi çalıştırır ertesi sabaha hayvanı içine bırakırsın.

Tabiki dış filtre hem temizlik hemde biyolojik döngü için daha iyi. Olmadı ileride buna geçiş yaparsın. Fiyat konusunda bütçene göre bir ürün önerebilirim ama eheim iç filtre kullanıyorum ve çok memnunum.

Kum olarak ince doğal sarı silis kum öneririm. 15 kg yeterli olur.

mailto:/urun_detay.aspx?kat=245&urn=7798
Bence bu dalgıç yeterli. Ama sadece görsellik olacaksa bir üstüde olur.
mailto:/urun_detay.aspx?kat=245&urn=7654

İçine önereceğim ipek yapraklı su yüzeyine uzanan bir bitki olur, gene ufak bir mango kökü olabilir.

Kuru alan durumu nedir?

Teşekkür ederim yorumlar için. 80liraya aldım. bu beni bi 2 yıl fln idare etsın yada en azından 1.5 yıl sonra daha genişine geçebilirim. Emre abi fiyat olarakda 30-40 lira arası bir ürün olursa iyi olur daha yukarıya çıkmamın imkanı yok malesef. şuan 2 kilo kum var bunun üzerine tamamlarım. Bana iç filitre için bir link verebilirmisin internetten sipariş edeyim.

Filitre + Kum + Florsan aynı anda sipariş etmeyi düşünüyorum. birde bende şu ısıtıcı lamba var bunun altında kuruyor yeterlidir sanırm değilmi. http://www.petburada.com/?urun-22109-Jbl-Reptil-Spot-Neodym-40w-Reptil-Lambasi.html

Filtre; daha düşük debili olan yeterli olur bence. Ama öneri olarak bir üstünüde yazmak istedim. Dolphin fiyat olarak uygun.
mailto:/urun_detay.aspx?kat=239&urn=8261
mailto:/urun_detay.aspx?kat=239&urn=8262

Kum; elindeki bundan değilse komple bunu alki kötü görünüm ve karışıklık olmasın.
mailto:/urun_detay.aspx?kat=283&urn=13104

Dalgıç lambayı yukarıda verdim.

Kullandığın ısıtma kambası uygun.

İleride dış filtreyi bir sonraki akvaryumdada geçebilirsin. Tekrar masraf yapma. Hacme göre değişir. Muhtemelen 1-1,5 yıl sonra değişirsin.

40cm lik olan çok güzelmiş onu sipariş vericem sanırım :) Kuru alanda abi CD kabından yapmıştım önceki akvaryuma. bunada gene öyle yapmayı düşünoyurm. başka yapabilecegim varsa öneri alaıblırım. aklımda birde şöyle bir fikir var. eskiki 35 cm lik avaryumumun uzun tarafından camını cıkartıp bu akvaryumun tepesıne oturtup cıkan camıda rampa şeklinde suya sokmak olabılır dıye düşündüm ?

Cd kabı zaten zamanla taşıyamayacak duruma gelecek. Diğer akvaryumu bahsettiğin şekilde değerlendirmek çok iyi olur. Kaçmasın diye ek camlarda koyup rampa çıkışından sonra girişin yanlarını kaparsın. BU akvaryumun enine tam oluyor.

Benim öneriler senin mesajın üzerinde kaldı :)

Filikrede hosuma gitti ama sanırım ilk linktekini sipariş verebilicem. kumda bendekiyle aynı ama genede riske girmeye gerek yok bendekınıde kuru alana dokerım eger eskı akvaryumu kuru alana cevırırsem :) yardımların için cok tesekkur ederım abi tekrar kafama takılan olursa bilgilerinize başvrurum :)

aynen abi eni tam oluyor. cam kalnlıgı 6mm bi sorun olmaz degılmı ?

zeki52' Alıntı:
Filikrede hosuma gitti ama sanırım ilk linktekini sipariş verebilicem. kumda bendekiyle aynı ama genede riske girmeye gerek yok bendekınıde kuru alana dokerım eger eskı akvaryumu kuru alana cevırırsem :) yardımların için cok tesekkur ederım abi tekrar kafama takılan olursa bilgilerinize başvrurum :)

Bende ilk filtreyi uygun buldum. Diğeri akıntı falan yapmasın. Gücü fazla. Kum zaten ucuz, komple alman iyi olur.
Tabiki aklına takılan birşey olursa tekrar yaz. Isıtıcın bu akvaryuma uyuyor sanırım. Bu konuya hiç girmedim bu sebeple.

zeki52' Alıntı:
aynen abi eni tam oluyor. cam kalnlıgı 6mm bi sorun olmaz degılmı ?

Cam kalınlığın uygun bence. Ama yarın bilgisayarı açınca bir bakarım. Telefonda olmuyor. Yada sende şuradan ölçülerini bir yaz kalınlık ne veriyor.
http://www.akvaryum.com/hesaplayici/akvaryumyapim.asp

isiticim 100 watt soylemeyi unutmusum uyarmi acaba buna. Bende evden cikdim abi simdi geldigimde bakiyim verdigin linkten.

Kapak cıkıyor cıkartıcam zaten :)

söylediğin linkte yazdım ebatları Güvenli yazıyor abi cam kalınlıgıda 6mm olarak gosterıyor yapaıblırmıyım acaba ? guvenlı yazan yerde 2.5 yazıyor

6 mm olarak ceriyorsa sorun değil. Üzerine sadece cam akvaryumu koyarsın. Rampaya ve zemine kuru alanda kalın taş koymazsın. Mümkün olduğunca hafif tutarsın. 1 mm daha kalın olsaydı daha iyiymiş.

Isıtıcı uyar. Zaten ağzına kadar su dolduramazsın. 100 w 100 lt için uygun güç.

Kapağın çıkması iyi. Rahat ederler ve lamba takman kolay olur.

tepeye yapacagım kuru alana zemibi 1 cm kum kaplasam sorun olurmu acaba yoksa komple bos mu olsun ?

Kum sürekli akvaryuma taşınacak. İlk çıktığında ıslak olacağı için sürekli hayvana yapışacak. Belki sorun olmaz ama üreme vs olmadıkça ben önermem. Bence ince bir taş tabakası iyi olur.

zeki ben bu kuru alan fikrini bir kaç arkadaşa önermiştim. emre anlatmış. ya uzun kenarı ortadan kesip rampa yap ya da camı komple çıkarıp ortaya rampa kenarlarına cam koy. rampayı alt kenarlarından iki cam kestirip diğer uzantısı arka kısma kadar olacak şekilde desteklet ki rampa kopup düşmesin. kum koyma bu hayvanı da rahatsız eder. üstüne yapışacaktır. yalnız bu akvaryum kaç kg onu tart. ana akvaryum kaldıracak mı ? çakıl yapıştırırsan yük daha da artacak.

Abi küçük akvaryumun boş ağırlığını şuan içi su dolu olduğu için ölçemiyorum ama ölçülerini girdiğimde 2 kilo olarak gosterıyor fakat cam kalınlıgını bana ayarlatmıyor 2mm olarak otomatik dolduruyor ama akvaryumun agırlıgı 4mm tahminen kac kilo olur acaba ? 4 kilo mu ki ? bunun bir yüzeyinide çıkartıcam agırlık dahada düsücek baya bi hesap yapmak gerekıcek sanırım :)

kuru alan lambasınıda cama tutturcam oda var gercı o 1 kilo bile olmaz sanırm

alttaki akvaryum 8 mm kalınlığında olsa baba değmez derdim ama 6 mm konusunda kararsızım. bunu bir de emre kontrol etsin. kuru alanı üstüne koyduğun zaman rampanın birleşme noktasındaki hizadan alt akvaryumun uzun kenarlarından kuşakla tutturulması esneme payını ortadan kaldırarak sağlamlık kazandırabilir.

bana ölçüleri ver bir bakayım kaç kg

Geri