Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su Kaplumbağalarım ve Evleri Hakkında

Cvp: Su Kaplumbağalarım ve Evleri Hakkında

Üzüldüm. Kaplumbağanın ölmesi için herhangi bir sebep de yoktu oysa ki.
Akvaryumu aldığınızda iyi bir şekilde temizledinizmi? 
Ölen kaplumbağa, kış uykusuna yatan kaplumbağamıydı?
Yemlerini düzenli bir şekilde yediğini gözlemledinizmi?
Hayvanın öldüğünü gördüğünüzde kuru alandamıydı? Kuru alandamı uyudu?

Ben spot ampul kullanıyorum. Koçtaşın sitesinde halojen buzlu camlı bir ampul göremedim. Isıtıcı ampul kullanan birisi size daha iyi yardım edecektir.

emre_selvitopu' Alıntı:
Üzüldüm. Kaplumbağanın ölmesi için herhangi bir sebep de yoktu oysa ki.
Akvaryumu aldığınızda iyi bir şekilde temizledinizmi? 
Ölen kaplumbağa, kış uykusuna yatan kaplumbağamıydı?
Yemlerini düzenli bir şekilde yediğini gözlemledinizmi?
Hayvanın öldüğünü gördüğünüzde kuru alandamıydı? Kuru alandamı uyudu?

Ben spot ampul kullanıyorum. Koçtaşın sitesinde halojen buzlu camlı bir ampul göremedim. Isıtıcı ampul kullanan birisi size daha iyi yardım edecektir.

İyi bir şekilde temizlemiştim, kış uykusuna yatan kaplumbağada değildi :(
Biz de şok olduk ::( Sudan kuru alana çıkan rampadaydı.
Yemlerini düne kadar yiyordu.
Cem bey'in bahsetmiş olduğu ampülü alacağım, inşallah bir çözüm olur

Hayvan alındığında getirilirken yada petshopta iken üşümüş olmalı. Eve geldiğinde ortamın biraz iyi olması hayvanı bir süre daha canlı tutmuş. Lamba ve su ısıtıcı ikilisi çalışsaydı hayvan toparlayabilirdi.

Gece ampulü loş ışık verdiği için hayvanı rahatsız etmeden ısıtır. Işıklı ortamda hayvan uyumaz. Loşluk derecesinde bulunabilirse önce mavi, kırmızı ve en son yeşil renk uygun. Hayvan hasta veya istediği için geceleri kuru alanda duruyorsa kullanırız. 12 saat biri 12 saat diğeri yanar. İki lamba ve bunlara zamanlayıcı takarsanız. Kendileri açılır kapanır.

Cvp: RE: Su Kaplumbağalarım ve Evleri Hakkında

cem' Alıntı:
Hayvan alındığında getirilirken yada petshopta iken üşümüş olmalı. Eve geldiğinde ortamın biraz iyi olması hayvanı bir süre daha canlı tutmuş. Lamba ve su ısıtıcı ikilisi çalışsaydı hayvan toparlayabilirdi.

Gece ampulü loş ışık verdiği için hayvanı rahatsız etmeden ısıtır. Işıklı ortamda hayvan uyumaz. Loşluk derecesinde bulunabilirse önce mavi, kırmızı ve en son yeşil renk uygun. Hayvan hasta veya istediği için geceleri kuru alanda duruyorsa kullanırız. 12 saat biri 12 saat diğeri yanar. İki lamba ve bunlara zamanlayıcı takarsanız. Kendileri açılır kapanır.

Valla biz de çok üzüldük kaplumbağamızı kaybettiğimize :(

Sabah 07:00 - akşam 20:00 arası halojen lamba, akşam 20:00 ile sabah 07:00 arası 40 watt mavi gece lambası çalışıtırıyoruz.

Şuan kaplumbağamıza sabahları kafası kadar gammarus akşamları ise yine kafası kadar raffy p veriyoruz. Dün kaplumbağamıza raffy p verdikten sonra hayvan ağzını birkaç kere büyük büyük açtı ve kapattı, sonrasında nefes alamaz gibi oldu nefes alamıyormuş gibi ses çıkardı ve suyu düştü ancak güzel bir şekilde yüzdü acaba yemini hızlı hızlı yediğinden dolayı boğazında mı kaldı?

Hayvan şu sıralar kuru alana çıkıyor lakin birisi odaya girdiği zaman hemen suya geri atlıyor, normal bir durum mudur acaba?

Ayrıca Cem bey, yine sizin başka bir konuda önerdiğiniz bu linkte yer alan ( mailto:/jbl-vantuzlu-akvaryum-cam-derece-0-50-c-u-11932 ) dereceyi aldım, lakin şimdi şöyle bir karşıklıkla karşı karşıyayım, ısıtıcının derecesi 28 ken derece 31 derece gösteriyordu bende fazla sıcak olmasın diye ısıtıcının derecesini 26 ya düşürdüm o zaman da derece 29 'a düştü. Acaba derece de mi hata var yoksa ısıtıcıda mı bilemedim, bunu çözmenin bir yolu var mıdır acaba?

Evde önceki mesajlarımda da bahsettiğim üzere tetra reptomin var, onu da bu beslenme proramına eklemek gerekir mi?

Günlük toplam öğün kafası kadar olacak yani öğün başına yarım yarım, yine de bir iki fazla verilebilir çok değil.

Ağız açması sürekli her nefes alışta başını ileri atarak zoraki olursa ileri safha akciğer enfeksiyonudur. Burada hayvanın ağız açması çene esnetme yada boğazına yem takılmasıdır. Başını öne atıp öğürür gibi hareket ederse bu fazla yediğine işarettir. Karnı şişerse öğürme sonrası kusar. Hayvan stick yemlerin karnında su ile şişeceğini kavrayamaz. Önüne konan yemi yemem demez kustuğunu bile tekrar yer. 7-8 cm kabuk boyu ile birlikte dışkılarını dahi yerler.

Kuru alandan kaçma normal durumdur. En alışık ve yetişkin hayvan bile güvenli olan suya kaçma eğilimi gösterir. Kuru alandayken göz ve kulaklar açık tetikte beklerler. Hayvan kuru alandayken zaruri bir durum yoksa odaya girmeyiz. Zaruri durum oluşursa yavaş hareket edip kaplumbağaya bakmadan girer işimizi görürüz. Hayvan takip edecektir. Görülmediğini sanıp kuru alanda durabilir veya suya kaçabilir. Red eared slider ismindeki slider kelimesi suya kayar gibi inmesinden gelir.

Dereceyi ısıtıcıdan uzak ön köşeye tabana yakın konumlandırıyoruz. Isıtıcı su hacmine göre güçlü ise gösterdiği dereceden fazla ısıtabilir. Kalibrasyon hatası varsa bu da neden olabilir. Cam ısıtıcılar çabuk ısınıp çabuk soğur. Çelik ısıtıcılar geç ısınır geç soğur. Çelik ısıtıcının ısısı uygun seviyeye geldiğinde termostatı kapanır ama metali bir süre daha ısınmaya devam eder, sonra soğur. Orta sınıf ısıtıcılar 1 W = 1 litredir; jbl, eheim gibi kaliteli olanlarda 1 W = 1. 5 litre oranda su ısıtır.

Biz dereceyi baz alıp ısıtıcıyı ona göre ayarlıyoruz.

Tetra reptomini yiyor ise vermekte sakınca yok yem çeşitliliği iyidir. Sabah bir tane atın yerse devam edersiniz yemezse serin bir yerde dursun. Ağzına sığacak oranda kırın. Reptomin stickler şekil değişmediyse uzundur.

Cem bey tekrardan merhaba,

Mesajınızda bahsetmiş olduğunuz üzere dereceyi baz alarak ısıtıcıyı ayarladım, ısıtıcı 100 w gücündeymiş ve 24 dereceye alınca akvaryumdaki derece 26-27 civarını göstermeye başladı, ısıtıcının derecesini 26 ya çıkardığımda akvaryumdaki derece 29-30'u gördüğü için ısıtıcının derecesini 24'te bıraktım.

Kaplumbağamızın boyu 4,5 - 5 cm arasında ölçüm yaparken baş ve kuyruk kısımları dikkate alınmadan sadece kabuk boyu ölçüldü.

Yem olarak sizin dediğiniz gibi sabahları 4-5 adet sera gammarus ve bir adet tetra reptomin, akşamları ise 3-4 adet raffy-p ve bir adet tetra reptomin veriyoruz, haftada bir kere raffy-p'nin içerisinden çıkan kırmızı sticklerden 1 adet veriyoruz.

Işık olarak osram holojen 42 watt yanıyor sabah 07:00 - 20:00 arası, geceleri ise 42 watt mavi gece lambası yanıyor.

Konudaki ilk mesajımdaki petshopçu amcanın vermiş olduğu deep fix jel'i haftada bir kere kabuğuna iki damla sürüyor ve başka bir kuru alana 20 dakka bırakıyoruz, sonrasında kendi akvaryumundan aldığımız su ile kabuğunu yıkayarak tekrardan akvaryumuna koyuyoruz. Ayrıca yine petshopçu amcanın vermiş olduğu deep fix reptivit 'i ise yine haftada bir kere akvaryum suyuna 10 damla damlatarak kullanıyoruz. Bu deep fix ürünlerinin kullanımında bir hata yapıyor muyuz acaba yoksa başka önerebileceğiniz ürünler var mıdır?

Ayrıca kaplumbağamızın kabuğunun üst tarafında aşağıdaki resimlerde de görebileceğiniz üzere ufak soyulmalar oldu, bu normal midir yoksa yapabileceğimiz bir işlem var mıdır?

Isıtıcıyı 25 dereceye ayarlayıp bakın 24 derece karşılığı düşük ısı veriyor.

Reptomini yediğine göre ayrı bir öğün olarak verebilirsin. Haftada iki öğün yeterli. Bir gün gammarus yerine bir gün raffy P yerine.

Dediğin deep fix jel, kabuk jeli ise onu kullanma o kabuğun hava almasını önleyip deforme eder. Kabarcık gibi pütür yada delikler oluşur. Mantar ve kireci içinde izole eder.

Vitamini suya damlatma bu yosun ve algleri coşturur. Su kalitesini bozar. Haftada bir, bir damla, bir stick yeme damlatıp fazla suya temas ettirmeden ve gerekirse ikiye kırarak verirsin. Suya fazla salınım yapmadan hayvan yer. Halihazırda raffy P'deki kırmızı mineral yemlerde gerekli mineral ve vitaminler ihtiyacını karşılar. Bu kırmızıları ayırıp haftada 2 öğün verirsin.

Ara çizgiler genişlemiş hayvan büyüyor. Büyüdükçe alttan yeni plakalar gelir. Üste doğru birkaç adet katmanlaşma olur ve sonra atılırlar. Plakalar bazı noktalarda kenarlarından ufak açılma yapar. İçine giren su kuru alanda kabuğunu kuruttuğunda uçar ve kireç o bölgede kalır. Ta ki plaka atılana kadar. Mantarda böyledir.

Kabuğu kuruttuktan sonra flaş yansımayacak şekilde net bir resmini çekip atabilir misin o beyazlığa bakayım.

Şöyle bir beslenme programı olabilir mi? (Raffy-P içerisindeki kırmızı mineralleri normal öğün kadar veriyoruz değil mi, yani kafa büyüklüğünün yarısı kadar) bir de raffy-p içerisindeki turuncu stickleri ne yapalım?

Pazartesi
Sabah: Gammarus
Akşam: Raffy-P

Salı 
Sabah: Raffy-p'nin içindeki kırmızı mineral
Akşam: Reptomin

Çarşamba

Perşembe

Cuma
Sabah: Raffy-P
Akşam: Raffy-p'nin içindeki kırmızı mineral

Cumartesi
Akşam: Reptomin

Pazar

Deep Fix kabuk jeli olarak biliyorum, bundan sonra kullanmam, peki yerine kullanabileceğim birşeye gerek var mıdır acaba?

Size ne kadar teşekkür etsek az Cem bey :)
Allah razı olsun.

Hepsi aynı ölçüde olacak. Tutturamaz isen bir fazla verebilirsin. Raffy P'deki sarımtrak yada turuncu dediğin tahıl içerikli yemdir. Bej ve bunu karışık verebilirsin.

Program gayet güzel bu şekilde devam edebilirsin.

Kabuk güzel birşey sürmeye gerek yok. Sadece yoğun katmanlaşma durumlarında eczaneden devit alıp süreriz. Onun harici gerek yok.

Yalnız o kabuk jeli plakaları etkilemiş. Pürüzler gözüküyor. Beyazlıkların büyük bölümü kabuk altında, yüzeydekiler için özellikle baş arkasındaki kabuktaki için olmak üzere bir kez ıslak diş fırçasına tuz döküp ovalarsan iyi olur. Plakalar açıldıkça da yine tekrarlarsın.

Metilen mavisi var mıydı? Yoksa bir tane alıp haftada iki defa bir damla damlatırsın. Bazı noktalar mantar oluşumu gibi gözüküyor. Her işlemden sonra ellerini iyi sabunla bulaşıcıdır.

Akvaryum ve ekipmanları kokusuz yada kokusu az bir sabunla veya bulaşık deterjanıyla yıkarsan iyi olur. İyice durulayıp varsa koku bir süre bekletirsin koku büyük oranda gider. O süreçte hayvanı akvaryum suyu ısısında bir kaba su ile koyup kalorifer yanında bekletirsin.

Hayvan kuru alanda ısıtma lambası altında durup kabuğunu kuruttukça mantar yaşayacak ortam bulamaz. Plakalarda gerilip açılır.

Mantar akvaryuma iyi yıkanıp steril edilmemiş bir üründen geçer. Buna dikkat et.

Metilen mavisi olarak bu ürün uygun mudur?
mailto:/sera-toxivec-akvaryum-su-duzenleyici-50-ml-u-4552

O su düzenleyici. Metilen mavisi dezenfektandır. Alacağın ürün contra-ichthyo veya deep fix deepdezopur. Bu ikisinden birini alacaksın.

Tamamdır Cem bey, metileni en kısa sürede tedarik edeceğim inşallah.

Lakin dün dikkatimi çektide, kaplumbağamız akciğer enfeksiyonu oldu mu diye korktum, video çektim de, bakabilme şansınız olur mu acaba?

Çok şükür ses çıkarmıyor, iştahı yerinde, su sıcaklığını 28 dereceye sabitleyebildik.
Kuru alana çıkıp ayaklarını uzatıp ısınıyor çok şükür, sadece acaba yamuk mu yüzüyor diye korktum:(

[video=youtube]https://youtu.be/YEkBlxs4TXs[/video]

Hayvanda hiçbirşey yok. Tosun gibi maşallah!

Dar alanlara girdiğinde manevra kabiliyeti kısıtlandığı için hayvan eğilip bükülüyor. Akciğer enfeksiyonunda hayvan su ortasında sabit durduğunda bir yanı su içine doğru eğik durur.

Vatandaş balerin duruşuna geçmiş. Şu an en keyifli olduğu an sıpanın, değme keyfine.

Valla onu mutlu görmek benide çok mutlu ediyor:)

Bu videoyu da akşam çektim buna da bakma şansınız var mı?

Pıtırcık akşamları mavi ışığı yandıktan sonra hep videoda ısıtıcı ve filtrenin olduğu yere gidiyor ve filtrenin üstünde veya yanında uyuyor, acaba kuru alan soğuk olduğu için mi oraya gidiyor?

[video=youtube]https://youtu.be/p0EP_KScVUM[/video]

Uygun olan sağlıklı hayvanın su içinde uyuması böylece gövde su içinde burun dışarıda olduğu için üşüme riski olmuyor. Hayvan geceleri çıkmıyorsa lambayı kapat. Boş yere elektrik yanmasın. Camdan gelen sokak ışığı, o yoksa prize takılan ufak led gece lambası yeterli olur. O da suda hareket ederse gözünü birşeye çarpmasın görsün diye. Herhangi bir cismin gölgesini görse yeterli. O derece loş olsun. Işık uyutmaz.

Gece ısıtmayı sadece hastalığa bağlı halsiz kalıp kuru alana çıktığında kullanıyoruz. Su içi daha güvenli olduğu için hayvan rahat eder. Rem uykusu dediğimiz derin uyku süresi daha uzun olur. Kuru alandayken duyuları açık olur.

Hayvan büyüdükçe akciğer gelişecek nefes alma kapasitesi artacak ve tabanda uyumaya başlayacak.

<p>Tekrardan çok teşekkür ederim Cem bey:)</p>

Cem bey bir de arkadaşımın kaplumbağalarının kabukları alttaki resimdeki gibi olmuş buna ne yapılabilir acaba?

Eczaneden devit damla alıp her ikisine de haftada 2 gün sürsün 10 dakika kuru yerde üşümeyecek şekilde bekletsin. Lamba ısısını ölçsün, kuru alana hayvanın yüksekliğinde birşey koyup üzerine cam derece yatırıp 30 dakika sonra bakıp 32 dereceye göre lamba mesafesini ayarlasın.

Lamba çok ısı verdiğinde kabuktaki pigmentler yanar ve sarı renk alır bu zamanla plakalar atıldıkça eski haline döner. Hayvandaki durum bu. Dahası fazla ısı hayvanda su kaybına uğrayıp güneş çarpması etkisi yaratır. Küçük hayvanlarda deri ince olduğu için çabuk etkilenirler. Olduğu yerde mayışıp kaldığı için kızarıp ölen hayvanlar oldu.

O petrol artığını çıkarıp suyu yükseltsin. Kuru alandan 5 cm kadar aşağısına kadar. Su ısıtıcısı da alsın. Hayvanlar sağlıklı gelişim için yüzmeliler ve ciğerlerin gelişimi içinde derin su olması lazım. Arkadaki hayvanın kabuk yapısı piramitleşmiş biçimde. Bu deformasyonu azaltmak için hayvan bol yüzüp dengeli gelişmeli. Aksi halde tepe nokta uzarken yanlar içeri doğru kavislenir, çöker. Yan uç kenarlar havaya dikilir.

Tabanada sarı silis kum alsın. 3-4 cm yükseklik yeterli. Kumu fazlada alabilir ilerde büyük akvaryumda daha yüksek oranda kullanıyoruz.

<p>Cem bey çok teşekkürler.</p><p>Ben silis kumu alayım mı peki, bizimkine gerek var mıdır?</p><p><br></p>

Bu arada tuz ile fırçalayıp kuruttum ve geri akvaryuma koydum. Metilen mavisi de hafta içi gelir inşallah

Buda işlem sonrası akvaryum daki hali :)

Geri