Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su Kaplumbağalarım ve Evleri Hakkında

Cvp: Su Kaplumbağalarım ve Evleri Hakkında

<p>Cem bey tekrardan merhaba,</p><p>Yavruya akşam yemeğini verirken baya canlıydı lakin az önce baktım kuru alana çıkmış sık sık ağzını&nbsp;açıp kapatıyordu. Yüzmesi normal, kabuk altı pembe değil ancak az önce yem uzattığımda normalde deliye dönen hayvan bana mısın bile demedi. Acaba akşam yediği reptomin boğazında kalmış olabilir mi?</p><p><br></p><p>[video=youtube]https://youtu.be/iyHABe8NnGE[/video]<br></p>

Hayvan akciğer enfeksiyonu olmuş. Eczaneden genta damla alıp sabah akşam beşer damla ver. Gentagut değil genta al. Vitamin damlayı pazar gününe kadar her gün öğle vakti 2 damla sonraki hafta günde bir damla ver.

Yemde de hangilerini seviyorsa onlardan yiyebildiği kadar öğün sayısını artırarak ver güçlensin.

Lamba ısısını ve su ısısını kontrol et. Hayvan bir şekilde üşütmüş. Lambayı bulunduğu noktaya konumlandır. Hayvan üşümemeli. Geceleri de yani lamba 24 saat açık kalsın. Geçmiş olsun.

<p>Tamamdır Cem bey, dediğiniz gibi yapacağım inşallah :(</p><p>Ancak neden böyle oldu anlamadım</p><p><br></p>

Ya ısı değerleri uygun seviyede değil. Yada hayvan ısıtma lambası altına geçtiği süreçte yani rampada soğuğu yemiş. Eğer gecede lamba açık değilken çıktı ise bu da üşüme sebebi. Hayvan kuru alandayken pencere açıldıysa cereyanda kaldıysa bu da diğer bir sebep.

Geceleri hayvan kuru alanda kalıyor bazen bahsettiğiniz balerin duruşu ile bazende kafasını yere yaslayıp ayaklarını uzatıp uyuyor, bir önceki güne göre eski hareketliliğinde ve iştahlılığında maşallah, acaba gece olduğu için mi iştahsızlığı vardı diye yorumladım? Ağzını açıp kapaması daha azaldı gibi sanki, yanına bir iki hafta önce bir arkadaş koymuştuk, baya dostane şekilde yaşıyorlar artık :)

Bu arada hayvanı bu durumda veterinere götürmek gerekir mi yoksa dediğiniz tedavi ile devam edelim mi?

Tedaviye devam et. Hayvanı dışarı çıkarırsan daha kötü hasta olur. O esneme hareketinden kurtulması lazım. O ileri safha belirtisi. 3 gün sonra durumunu bildir. Düzelme olmazsa dozajı artırırız.

Diğer hayvanı steril ettin mi? Yıkayıp kabuğu fırçalayacaktın. Yapmadıysan sularına iki gün arka arkaya birer damla metilen damlat.

Tedaviye aynı şekilde devam ediyorum o zaman. İnşallah bir sıkıntı olmaz:(

Diğer hayvan gelir gelmez kabuğunu tuzlu ile fırçaladım. Haftada bir suya bir damla metilen mavisi damlatıyorum.

Evet. Aynen devam. 1 ay metileni haftada 2 defa birer damla yap.

Merhaba Cem bey,

Kaplumbağamızın hareketliliği, yeme iştahı normal, bir iki günden beri ağzını açıp kapadığına rastlamıyordum lakin bugün yine ard arda bir kaç kere ağzını açıp kapadı.

13 mayıstan beri dediğiniz şekilde ısıtıcı lamba 24 saat açık, lakin geceleri hem mevcut kaplumbağa hem de yeni gelen kaplumbağa kuru alanda uyuyor, arada bir suya iniyorlar geziyorlar sonra geri kuru alana çıkıyorlar  :) 

Bugün son kez dediğiniz gibi vitamini 2 damla olarak verdim, yarından itibaren nasıl bir yol izleyelim acaba?

Bu hafta vitamini hergün bir damla ver. Diğerine de haftada 2 defa verebilirsin.

Gentayı 1 hafta boyunca sabah akşam beşer damla devam edelim. Ondan sonra bakalım. Belirtiler tamamen kaybolmalı.

Cem bey merhaba,

Dediğiniz şekilde tedaviye devam ediyorum. Bu geceden beri kaplumbağa ağzını açarak çok ince kuş gibi sesler çıkarmaya başladı, herhangi bir ekstra uygulama yapmamız gerekir mi? Bu arada beni gördüğünde direkt suya iniyor maşallah hareketli ve iştahı yerinde.

Aynen devam et. O kaçma eline aldığın için, yine alacaksın diye güvenli suya kaçıyor. Bu işler bitene kadar bu şekilde tedirgin davranacaktır.

Dikkat et üşümesin. Yan oda penceresi dahi açsanız. Hayvanın bulunduğu odanın kapısı kapalı olsun.

<p>Merhaba Cem bey,</p><p><br></p><p>Kaplumbağamızın son durumu aşağıdaki videodaki gibidir. Ağız açıp kapama devam ediyor özellikle kuş gibi çıkardığı dediğim sesi 02:04 ye duyabilirsiniz. İştahı yerinde.&nbsp;</p><p><br></p><p>[video=youtube]https://youtu.be/h-ZPyKsTeuE[/video]<br></p><p><br></p>

Gentayı sabah akşam altışar damla yapalım. Yemi olduğundan fazla öğün yaparak ve oranını artırarak ver. Bünye güçlensin. Yağ depolasın.

Bu hayvan hep böyle rampada mı duruyor? Bu üşümesine neden olur. Hayvanların büyük bölümü sudan lamba altına geçiş noktasında şifayı kapıyor. Lamba altına çıktığı gibi gitmesi lazım. Suyu bir miktar daha yükselt gerekirse. En azından rampada da olsa su içinde olur. Havalarda bir düzelmedi ki. Bir yağmur bir güneş gidiyor.

Su yine kirlenmiş gibi salınım yapan birşey mi var suda, filtre mi yetersiz geliyor?

İyice iştahsızlaştı, bu sabahtan beri yemek yemiyor, nasıl yedirebiliriz acaba? Her türlü yemi denedim gammarus, raffy-p, reptomin ama yemiyor bir türlü. Mecburen suya vitamin damlattım bugün olurda birazını yutarda iştahı açılır diye.

Dünden beri rampada duruyor normalde kuru alanda duruyor ama su seviyesini yükseltirim inşallah.

Filtre yetersiz geliyor sanırım:(

Bir kaç gün hayvana ikişer damla vitamin ver. Gentayı 7 damlaya çıkar. İştah kapanması iyi olmadı. Durum ciddiye gidiyor. Hayvanı bir türlü toparlayamıyoruz. Bayram sonu durumunda bir iyileşme olmazsa hemen kaplumbağadan anlayan hekime götürüp antibiyotik iğne yaptır. Evvelden ara hekimi oradayken götür. Dışarıda fazla durmasın.

Yem denemelerine devam et. Kıyma haşlayıp ver. Hayvanı arada kontrol et suda boğulma riski de var. Fazla suda durmasın.

Gece ısıtma lambası yansın.

Cem bey merhaba,

Geçen hafta bir gün ara ile iki gün kaplumbağaya iğne yaptırdık çok şükür iyileşti, kusura bakmayın haber veremedim baya yoğunluk vardı.

Şuan internette ikinci el akvaryum araştırıyorum aşağıdaki ilanları buldum, sizce hangisi uygundur? (hepsinin camı 10 mm)

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

https://www.letgo.com/tr-tr/i/satilik-su-kaplumbagasi-akvaryumu-ve-yasam-alani_ae6037b5-19d3-4675-b849-33734e6668fb

Boyutu 80x60x60 cam kalınlığı 10 mm
[font=Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif]tetra ex 1200 profesyonel filtre, eheim ısıtıcı ve eheim otomatik yemleme makinesi veriyor.[/font]

[font=Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++[/font][/font]

[font=Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]https://www.letgo.com/tr-tr/i/akvaryum-akvaryum_d6eb0cf5-cb72-452f-918d-4a2f86b65057[/font][/font]

[font=Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif][size=small][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++[/font][/font][/size]

[font=Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif][size=small][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]https://www.letgo.com/tr-tr/i/mobilyali-akvaryum_f5acb73a-e11d-4bd6-a566-faf369f34971[/font][/font][/size]

[font=Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif][size=small][size=small][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif][size=medium][size=medium][font=Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif][size=small][size=small][size=small][size=small][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++[/font][/size][/size][/font][/size][/size][/font][/size][/size][/size][/font][/size]

[font=Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif][size=small][size=small][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif][size=medium][size=medium][font=Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif][size=small][size=small][size=small][size=small][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]https://www.sahibinden.com/ilan/hayvanlar-alemi-aksesuarlar-balik-akvaryum-tam-ekipmanli-823184745/detay/[/font][/size][/size][/font][/size][/size][/font][/size][/size][/size][/font][/size]

[font=Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif][size=small][size=small][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif][size=medium][size=medium][font=Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif][size=small][size=small][size=small][size=small][size=small][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif][size=medium][size=medium][font=Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif][size=small][size=small][size=small][size=small][size=small][size=small][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif][size=medium][size=medium][size=medium][font=Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif][size=small][size=small][size=small][size=small][size=small][size=small][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++[/font][/size][/size][/size][/size][/font][/size][/size][/size][/font][/size][/size][/size][/size][/size][/size][/font][/size][/size][/font][/size][/size][/size][/size][/size][/font][/size][/size][/font][/size][/size][/size][/font][/size]

[font=Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif][size=small][size=small][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif][size=medium][size=medium][font=Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif][size=small][size=small][size=small][size=small]https://www.sahibinden.com/ilan/hayvanlar-alemi-aksesuarlar-balik-100-40-55h-imalattan-sifir-sehpali-akvaryum-796336164/detay/[/size][/size][/font][/size][/size][/font][/size][/size][/size][/font][/size]

[font=Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif][size=small][size=small][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif][size=medium][size=medium][font=Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif][size=small][size=small][size=small][size=small][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif][size=medium][size=medium][font=Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif][size=small][size=small][size=small][size=small][size=small][size=small][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif][size=medium][size=medium][size=medium][font=Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif][size=small][size=small][size=small][size=small][size=small][size=small][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++[/font][/size][/size][/size][/size][/font][/size][/size][/size][/font][/size][/size][/size][/size][/size][/size][/font][/size][/size][/font][/size][/size][/size][/size][/font][/size][/size][/font][/size][/size][/size][/font][/size]
[font=Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif][size=small][size=small][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif][size=medium][size=medium][font=Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif][size=small][size=small][size=small]veya direkt sıfır almak var [/size][/font][/size][/size][/font][/size][/size][/size][/font][/size]

[font=Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif][size=small][size=small][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif][size=medium][size=medium][font=Roboto, Helvetica, Arial, sans-serif][size=small][size=small][size=small]https://www.sahibinden.com/ilan/hayvanlar-alemi-aksesuarlar-surungen-kaplumbag-akvaryumu-758053063/detay/[/size][/font][/size][/size][/font][/size][/size][/size][/font][/size]

Bende ses çıkmayınca hayvan öldü sandım. İyileştiğine sevindim geçmiş olsun. Yalnız dikkat et yine üşümesin.

Tek hayvan için 1. Linkteki uygun ama 2 veya 3 hayvan için son linkteki sadece iş görür. Diğerlerinde ölçü uygun değil yada balık akvaryumu olarak dizan edilmiş. Yalnız son linktekinde o buhar önleyici kapak ve elektrik sistemine gerek yok. Bunun için indirim iste. Olmadı kargoya saysınlar. O gereksiz. Kuru alan yükseltisi 30 cm olsun. Benimkiler 25 cm yükseklikten lambaya basıp ayak tabanlarını yaka yaka çıkıyorlardı. Mukavva karton dolayıp yükselterek çare bulmuştum.

Bu sonuncu akvaryumda yaklaşık 45-50 kg arası silis kum kullanacaksın su ile ağırlığıda var elemanlara mobilya bu kadar yükü kaldırabilecek mi diye sor. Bir de mobilya altına uygun ölçüde koridor halısı kestir. Birkaç cm taşsın. Halı satıcılarda rulo halinde satılıyor. Eni 60 cm, 80 cm standard, boyda isteğin kadar kestirebiliyorsun. Kesilen kenarları. Halıcı diktiriyor. Yanlış hatırlamıyorsam royal halıdan almıştım ben. Akvaryum ölçüsünü alıp akvaryum gelmeden bunu hallet. Yeri ezmesin ağırlık.

Merhaba Cem bey,
Sizlerinde destekleriyle bizim yavrular çok şükür büyüdü.
İdareten bir akvaryum yapmıştım yakında ömürlük akvaryuma geçiş sağlayacağım inşallah.
Mevcut akvaryumunda uvb, mangrov kökü dahil eksik bir şeyi yok.
Yalnız herkes gibi bende cinsiyetlerini birde yaşlarını merak ettim :)
Kaplumbağalardan pıtırcık 10,5 cm kabuk boyunda, mıkırcık ise 9 cm boyunda.
Yılbaşı itibari ile aşağıdaki programı uygulamaya başlayacağım inşallah, programda ekstra bir değişiklik yapmaya gerek var mı?

8-12 cm arası verilecek haftalık yem programı. Günde tek öğün, kafa hacmi kadar.
1. Gün: sera raffy p (muadili tetra reptomin)
2. Gün: sera raffy I (muadili tetra gammarus, tropical river shrimp, tropical dried fish, sera royal, jbl energil)
3. Gün: jbl agil
4. Gün: sera mineral
5. Gün: sera raffy p (muadili tetra reptomin)
6. Gün: aç gün (kabuk büyüklüğünde bir yaprak kıvırcık, marul vb.)
7. Gün: sera vital
Raffy p içerisindeki kırmızı olanlarda mineral yemdir. Sera minerali ya bunlar bitince alın yada alırsanız onlarıda mineral günü verin.

Pıtırcık (10,5 cm kabuk boyu):

Mıkırcık (9 cm kabuk boyu): Bu eleman çok utangaç kuyruğunu göstermiyor, yüzerken çektim :) Kabuklarındaki katmanlaşmayı bir türlü engelleyemedim.

Son düzenleme:
Geri