Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su Kaplumbağalarında Beslenme (Her Yaş İçin)

Alternatifi yok. 6 cm kabuk boyunu geçince başlanır. Yem sert olduğu için ilk başlarda yememezlik ediyorlar.

Haftada bir kez birer tane at. Yerlerse verirsin yemezlerse sonraki hafta yine denersin. Bir süre sonra çene kasları güçlendiğinde yerler. Hatta ikiye bölüp ver ufak olursa ısırmasalarda yutarlar.

Cvp: Su Kaplumbağalarında Beslenme (Her Yaş İçin)

cem' Alıntı:
Alternatifi yok. 6 cm kabuk boyunu geçince başlanır. Yem sert olduğu için ilk başlarda yememezlik ediyorlar.

Haftada bir kez birer tane at. Yerlerse verirsin yemezlerse sonraki hafta yine denersin. Bir süre sonra çene kasları güçlendiğinde yerler. Hatta ikiye bölüp ver ufak olursa ısırmasalarda yutarlar.

benimkiler 12cm kabuk boyu birini sokakta buldum digeri sahiplendirmeden aldım dedigin gibi denerim bakalım

Denerken ilk yem olarak ver diğer yemlerden sonra verirsen yemezler.

Haftada bir gün aç gün yapacaksın. Günde tek öğün ve ortalama kafa hacmi kadar olarak vereceksin. O aç günün ertesi günü verebilirsin mesela. Normal zamandaki aç günde yeşillik verebilirsin. Marul kıvırcık salatalık.

Bu arada birşey olur mu diye endişelenme dışkılarını da yiyorlar.

(Not:6 cm'e kadar) Yeni konu açmaya gerek duymadım bir sorum var sizlere, Sera raffy İ dediğimiz karides ve içinde kurutulmuş balıkları bulunduran bir yem, yani karidesleri ara öğün olarak vermiyormuyduk ? Yani butun bir gunu karidesemi ayirmamiz gerekiyor sera raffy İ gununde ?

Eğer plana göre çakışma olursa yani üstüste denk gelirse sabah akşam verilebilir. Ama mümkün olduğunca her öğün farklı yem vermek hem besin, hemde yem seçmesini önleme açısından iyidir. Balık gammarusu karışık vereceksin. İçinden ayırma.

Merhabalar. Sayenizde kaplumbağama kaliteli yaşam için ortam hazırlamaya çalışıyorum. İlk olarak başta yer tasarrufu açısından 70*27*33 cm bir akvaryum, akvaryumu büyüttüğümde çöp olmasın diye 200 wattlık rubio çelik ısıtıcı, eheim 2010 iç filtre, ısıtma için soft ampul, mandallı masa lambası ve sera cam termometre siparişlerini verdim. Kuru alan için bir çalışma yapacağım.

Sorum ise; (konu başındaki açıklamadan tam anlayamadım, yanlış yapmak istemiyorum) dostumuzu alırken pet shoptan tetra reptomin ve biyo tortvit vermişlerdi yeterli olur diye. Ek besin yerine vitamin verebileceğimizi yazmışsınız. Tam olarak bu ikisi beslenme için yeterli mi yoksa ek bir yem daha almam gerekir mi? Bir de (kaplumbağam 5 cm civarı) kafa hacmi için günlük (iki öğünde toplam olarak) 4 adet tetra reptomin ve 1 damla (yemin üzerine) vitaminden veriyorum. Doğru mu yapıyorum?

Foruma hoş geldin. Ek olarak sera raffy I ve raffy P yemleri de al. P'deki kırmızılar mineral yemdir. Bunları ayırıp haftanın bir günü iki öğünde yada farklı günlerin bir öğününde verebilirsin. Damlayı haftada bir damla damlatıp vereceksin.

1 repto iki raffy P, 1 raffy P iki gammarustur. Buna göre ayarlarsın. Günlük kafa hacmi kadar ama tam ayarlayamazsan +1 fazla yapabilirsin. Hayvan gelişme çağında ve aşırı hareketli olduğu için tolere eder.

6 cm kabuk boyu sonrası jbl agil yem de alınacak.

Hafta sonu akvaryumu kurdum ve kaplumbağamın keyfi yerinde. Sera raffy I'de alıcam. Yalnız şu kafa hacmi konusunda tereddütüm var. Tetra reptominden günlük 4 adet versem bizim ufaklığın kafa hacmi kadar edermi yoksa daha fazla mı vermeliyim? (Kabuk boyu 5 cm.) Bir de bu yemleri küçük parçalara bölüp suyuna mı atmalıyım (ki petshopun verdiği plastik kaptayken öyle yapıyordum) yoksa kuru alanına mı koymalıyım?

Bu arada konunun ilk başındaki beslenme programında Tetra reptomin, sera raffy p'nin muadili yazılı, o nedenle raffy p almıyorum. Raffy I ile de tetra gammarus muadil. Mineral yerine de vitamin kullanılabiliyor şeklinde anladım. Biliyorum biraz fazla soru soruyorum ama yanlış birşey yapmak istemiyorum. Yani ben elimdeki tetra reptomin ve vitamin damlasına ek olarak raffy I veya tetra gammarus alıp konunun başındaki beslenme düzenine uysam doğru olur mu? Yoksa raffy P' de alayımmı? Raffy P'de gerekliyse o zaman hangi düzende vermeliyim?

Reptoyu ikiye kırıp verebilirsin. Uzun yem ama bir tane sağlam at hayvan kırıp yiyebiliyorsa kırmana gerek yok bu çene kaslarının gelişmesine yardımcı olur.

Ölçüde emin olamıyorsan ya yarım yada bir tam stick fazla yapabilirsin. 2,5-2,5 gibi.

Muadil derken ana yem grubunda olması kastediliyor. Repto yosun içerikli protein yemdir. Raffy P içinde 3 farklı stick vardır. Bej olanı protein içerikli, sarımsı olan tahıl türevli, kırmızı olan mineral yemdir.

Mineral yemin damla vitaminden farkı vitamin yanında çeşitli mineraller ve kalsiyum içermesidir.

Raffy P al. Hayvan tek ve ufak. Bunun içindeki mineral yemleri ayırıp haftada iki öğün verirsin. Mineral yem almana gerek yok şimdilik.

Vitamin damlayı da haftada bir damla mineralden uzak günde verebilirsin.

Elinde 3 yem olacak bunları hafta 14 öğüne eşit oranda yay. Reptoyu raffy P ve I arasına mümkün olduğunca denk getirmeye çalış. 2 öğün kırmızı minerallere ayrılacak. Kalacak 12 öğün. Dörder böleceksin.

Cvp: RE: Su Kaplumbağalarında Beslenme (Her Yaş İçin)

cem' Alıntı:
Reptoyu ikiye kırıp verebilirsin. Uzun yem ama bir tane sağlam at hayvan kırıp yiyebiliyorsa kırmana gerek yok bu çene kaslarının gelişmesine yardımcı olur.

Ölçüde emin olamıyorsan ya yarım yada bir tam stick fazla yapabilirsin. 2,5-2,5 gibi.

Muadil derken ana yem grubunda olması kastediliyor. Repto yosun içerikli protein yemdir. Raffy P içinde 3 farklı stick vardır. Bej olanı protein içerikli, sarımsı olan tahıl türevli, kırmızı olan mineral yemdir.

Mineral yemin damla vitaminden farkı vitamin yanında çeşitli mineraller ve kalsiyum içermesidir.

Raffy P al. Hayvan tek ve ufak. Bunun içindeki mineral yemleri ayırıp haftada iki öğün verirsin. Mineral yem almana gerek yok şimdilik.

Elinde 3 yem olacak bunları hafta 14 öğüne eşit oranda yay. Reptoyu raffy P ve I arasına mümkün olduğunca denk getirmeye çalış. 2 öğün kırmızı minerallere ayrılacak. Kalacak 12 öğün. Dörder böleceksin.

Tamamdır Cem bey. Bir de yemleri suya mı atayım diye soracaktım. Teşekkürler.

Cvp: RE: Su Kaplumbağalarında Beslenme (Her Yaş İçin)

civilkaya' Alıntı:
cem' Alıntı:

Tamamdır Cem bey. Bir de yemleri suya mı atayım diye soracaktım. Teşekkürler.

Bir sorum daha var. Ay sonu 1 haftalığına Kırklareli'den Alanya'ya kendi arabamız ile yolculuk yapacağız. Akvaryumu yanımda götürme ihtimalim olmayacak. Kaplumbağamı hangi koşullarda oraya götürebilirim? Yol 12-13 saat sürecek.

Elden beslemeye çalış bunu öğrensin. İlk başlarda çekingen davranabilir. Diğer taraftan suya atmak istersen hemen önüne teker teker at. Tadı kaçmadan yesin.

Hayvanı birine bırakma ihtimali varsa iyi olur. Yol uzun kış mevsimindeyiz.

Götürürken hayvana bir gün önceki son öğünü verme, Yola çıkacağın saatte yem verebilirsin. Fazla değil normal öğününden bir eksik. Bağırsaklarını boşaltsın. Yoksa kutuya dışkılar.

Önce temiz bir kutuya iki tane hava deliği aç. kağıt, gazete vs. Ufak parçalar halinde kesip koparıp mıncıklayarak koy. Üstüne küçük havlu veya temiz bezi ser hayvanı sudan çıkar kurula ve bezin üstüne koyup, yine bu kağıt parçalarından ser fazla boşluk kalmasın. Kapağını kapayıp rüzgar soğuk yememesi için arabaya kadar poşet içinde ağzını kapalı tutarak götürüp arabada poşetten çıkar.

Arabayı önceden ısıtmak iyi olur. Arka koltukta dursun. Doğrudan kalorifer peteği önünde durmasın kutu. Bir de 50'lik petşişe su bulundur araba içi ortam sıcaklığında olsun. Bir tane 1,5 litrelik petşişe altı veya emsal çapta içine sığacağı bir kap al. Yolun yarısında suyu bu kaba bir miktar döküp hayvanı içine koy birkaç dakika kadar sonra alıp kurula ve yine kutuya koy. Su içsin. Bu işi arabada yap. Kapı açık olmasın soğuk girmesin. Hatta yol uzun iki defa yapsan daha iyi olur.

Gidince ne kullanacaksan ona su koyup uygun sıcaklığa gelince hayvanı suya koy. Yem ve ekipman ne alacaksan onları unutma özellikle ısıtıcıyı. İyi yolculuklar.

Ek konu açmak istemedim,(doğru mu yaptım bilemiyorum)

• kaplumbağamı yanlış beslediğimin farkındayım uzun zamandır.
  • internetten alışveriş yapamıyorum kredi kartı istiyor çoğu yer acaba ankarada uygun ve yem çeşitleri olan yerler biliyormusunuz kandırılmak istemiyorum artık ::D
  • ve kaplumbağam yaşı bu sene yaza doğru 7 olacak genç mi yaşlımı oluyor ona göremi seçmeliyim yemi bilemiyorum[/size],
  •  yem önerebilirmisiniz 
uv lambam bozuldu ve bayadır yok vitamin eksikliğim var sanırım arada gammarus kurutulmuş karides veriyorum bazen balığın beyaz etini tavuğunda öyle ama sık değil, marulda veriyorum arada ve sık olmayarak muz veriyorum. Son zamanlar tek yem verebiliyorum ve iyi bir yem değil tavuk ve balık da veriyorum yemi iyi olmadığı için arada veriyorum onuda tabiki, bazı şartlardan dolayı hiç bir zaman yem çeşitliği sağlayamadım ama bunu değiştirmek istiyorum yardım ederseniz sevinirim ..

Ankara merkezdekiler netten iki katı fiyata satıyorlar. Yine hesaplı olan petshoplara netten bakıp adreslerini alıp gidebilirsin. Yoksa kızılay ve ulustakilerden alınmaz.

Vitamin yemde, tropical biorept veya sera mineral yem

Ana yemde, sera raffy P, tetra reptomin ve jbl agil.

yumurtadan yeni çıkanlar hakkında pek bilgi yok

yumurtadan yeni çıkanlar beslenmesi ilede bilgi paylaşırsanız sevinirim

[video=youtube]https://youtu.be/OBpX7uIRB_8[/video]

Yeni doğanlar doğrudan protein yemle beslenir. Yeni doğanlarda ağızlarındaki kıkırdak doku yumuşaktır. Bu sebeple sert yem yiyemezler. Verilecek stick yemler önceden su damlatılarak yumuşatılmalıdır. Bu şekilde kokusu ve tadı kaçmadan yumuşar. Gammarus ikiye kırılıp verilebilir. Yumuşak olanlar ufaltılıp doğrudan verilir.

Ayrıca ufak bir kapta su içinde haşlanmış yumurtanın sarısı parçalanmadan verilebilir. Hayvan dağıtacağı için ayrı kapta veriyoruz. Beyazı ise küçük parçalar halinde verilir.

Arkadaşlar 2 küçük kaplumbağam var. Yeni geldiler Bana 1 hafta olmadı. Çok açlardı. Dünden beri 1 tanesi sanki Boğaz’ında birşey kalmış gibi yemi yemeye çalışıyor ağzından geri çıkıyor. Küçültüp verdim 1 tane yarıyı yedi diğer yarısını yiyemedi. Yem rotıfısh premıum  Diğeri a yiyor   Su sıcaklıları 26-30 arası gün içinde. 1-2 saatte güneşleniyorlar

6 cm kabuk boyuna kadar sera raffy P ve sera raffy I gammarus yeterli. Bu yemler yiyebileceği oranda yumuşakdır. Yavru hayvanların çene kasları zayıf ve kıkırdak gaga yapısı yumuşak olduğu için ısırırken zorlanırlar. Günde iki öğün sabah akşam toplam günlük kafa hacmi kadar olacak. 1 stick yem 2 gammarusa denktir.

Su sabit 28 derece olacak üstü sorun değil ama alt baremde 26 yavru hayvanlar için uygun değil.

Güneşlendirme yerine ısıtıcı lamba kullan günde 12 saat yanacak aydınlatma bölümü öne çıkan konularda bilgi mevcut. Güneşlendirme riskli. Aşırı su kaybı ve güneş çarpmasına bağlı beyin embolisi hayvanları öldürür. Yetişkinlerde deri kalın ve vücutlarını kullanabilme yeteneği gelişmiştir. Sıcaklanırsa ya yer değiştirirler yada kafayı kabuğa sokarlar. Küçükler olduğu yerde kalır.

Hayvanlar esinti olabilecek yerde kalmasınlar. Akciğer enfeksiyonuna yakalanırlar. Gerekmedikçe akvaryumdan çıkarma su değişimleri emsal su sıcaklığında olmalı.

Öncelikle bu konuda oturup saatlerce düşündüğümü bilirim. O yüzden çok teşekkür ederim, bilgilendirme metni için gerçekten nitelikli olmuş. Hangi yemden kaç tane, besin değerleri nedir, aşırıya kaçtığım mineral vitamin var mı vb karmaşalar sonucu bir yere varamamıştım kendim. Yanlış anlaşılmasın lütfen, yemlerin besin değerlerini karşılaştırıp mı bu tabloları yaptınız? Yani günlük alması gereken kalsiyum şu kadar a vitamini şu kadar vs. Bunların ölçülerini nasıl yaptınız merak ettim. Herhangi bir kaynak varsa paylaşabilir misiniz?
Bir de eğer benim kaplumbağam doğru beslenmiyorsa birden verdiğiniz planı uygulamam sorun olur mu sizce?

Geri