Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Su Kaplumbağalarında Beslenme (Her Yaş İçin)

Hayvanlar arasinda karakter farkliligi olabilir, buyudukce davranislarda degisebilir. Normalde cok insancil canlilar degildir, urkek davranislar son derece normal.
Beslerken elden yem vermeye calisin, her ikisine de esit miktarlarda vermeniz kolaylasir. Gunluk yem miktari kafa hacmi kadardir daha fazlasi uygun degildir. Surekli açlik belitileri olsada aldanmayin.

Alisarp'in paylastigi linkteki konulari uygulamaniz gerekir.

Hosgeldiniz :)

Cvp: Su Kaplumbağalarında Beslenme (Her Yaş İçin)

Reptomin ana yem olarak kullanilir ama icinde mineral oldugu icin raffy p kesin alinmali dedigim gibi
Gunde iki ogun sabah aksam olacak buarada

agil 6 cm kabuk boyuna gelince verilecek yemdir. ve en sert yemdir, dolayısıyla yemezler. hayvanlar yavru dolayısıyla başlangıçta kullanılacak yemler sera raffy p ve raffy I'dır (gammarus) bu ikisi ile başlangıcı yapın.

hayvanların akvaryuma geçmesi gerek. aynı balık gibi düşünün. ısıtıcı, filtre. kaplumbağalarda ek olarak ısınıp enerji toplamaları için kuru alan ve ısıtma lambası gerekli. kap içinde olmaz. alisarpın verdiği link bilgi açısından ön hazırlık yapmanıza yardımcı olur.

bir diğer husus salmonella bakterisi taşırlar. bu sebeple kızınızı küçükse el temasından kaçındırın. akvaryum dışından sevsin. siz de her işlemde öncesi ve sonrasında antibakteriyel sabunla elinizi yıkayın. foruma hoş geldiniz.

Ben zaten akvaryum aldım. Isıtıcı, arıtma cihazı ve UV lamba da var. İyi de bir kuru alan var. Şu suyla birlikte yükselenlerden. Sanırım bir tek ısıtma lambam eksik. Hoş bendeki UV bir miktar sıcaklık da veriyor ama yazılanlardan anladığım kadarıyla bu ısı yeterli değil. Isıtıcı lamba alınca sanırım her şey tamamlanmış olacak. Bahsettiğiniz yemleri alacağım ayrıca evet karides açık poşetteydi. Onu da vermeyeceğim artık. Bilgiler için çok teşekkür ederim ve HOŞBULDUK :)

Uvb lambalar ısı vermiyor, bir çok çeşidi var sukaplumbağası için doğru ürünü kullanmak gerekir. Uvb lambanızın adını bilgileriniz yazarsanız doğru ürün mü kontrol edebiliriz.
Isıtıcı lambası hemen olması gerekiyor oldukça önemli. Kuru alan sıcaklığı 31-33C derece ile ölçülerek sabitlenmeli.
Su sıcaklığı da 26-28C ayarlanmalı, yine bir iç derece ile sürekli kontrol altında tutmak gerekir.
Akvaryum zemini için silis kum kullanmalısınız, deri değiştirirken ve sindirim sistemleri için ihtiyaç duyarlar.
Gelişim sürecinde de kabuk atmaya başlarlar bunun içinde mango kökü alınmalı, kaşınmaları için kullandıkları faydalı bir ekipman.

Ufak tefek ihtiyaçlarda tamamlanınca her şey uygun olacak.
İsterseniz akvaryumun bir fotoğrafını paylaşın başka detaylar için yardımcı olur.

ben size çocuğunuz açısından bir uyarı daha yapayım. uvb ampul ise bunu alüminyum folyo ile kaplayarak arkasında hava deliği varsa o açık kalsın sadece kuru alanı görsün. bu ampul radyasyon yayar. göz ve derisine temas etmemelidir. uvb ampuller saat 10:00-14:00 arası 4 saat yanar bunun için zamanlayıcı alırsanız iş otomatik olarak hallolur. zamanlayıcı koçtaşta hesaplıdır. oradan alın. uv ampul yanarken bu süre zarfında kızınız odaya girmesin en güveniliri bu olur. bu konuda eşinizi uyarın. bunun yanında ısıtıcı lamba önemli. soğukkanlı canlılar oldukları için ısınmayı dışardan sağlarlar. bunun yanında kabuklarını kurutmaları eski plakaları atmalarını kolaylaştırırken mantar oluşumunu da önler. uv ampul kaç watt gücünde ? 25 w ise kuru alana 27 cm mesafede; 13 w ise 18-19 cm mesafede konumlandırılmalıdır.

ısıtmada kullandığımız ampul budur. veya buna emsal bir şey alabilirsiniz.
mailto:/forum/Konu-isitma-ve-gunduz-isigi-icin-ampul-ecolite-52-w.html
zamanlayıcı bu
mailto:/forum/Konu-ucuz-zamanlayici.html
kullanılacak lamba da bu
mailto:/forum/Konu-arkadaslar-ucuz-mandalli-lamba-buldum.html

Hoş geldiniz. Akvaryumu kurmanız çok iyi olmuş. Ufak detaylara da değinilmiş. Yem konusunu hemen hallederseniz hızlıca haftalık programda yaparız. Hatta yapayım. Raffy p ve raffy I (gammarus) aldığınızı düşünürsek,
Pazartesi: Raffy p
Salı: Raffy I
Çarşamba: Raffy p
Perşembe: Raffy p içerisindeki kırmızı mineral yemler (bunlar diğer günler verilmez ve bugün sadece bu verilir)
Cuma: Raffy p
Cumartesi: Raffy I
Pazar: Raffy p

Bu yemleri sabah ve akşam üzeri olmak üzere günde iki kez ve toplam miktar hayvan başına kafa hacmi olacak şekilde hayvanların kabuk boyu 6 cm olana kadar verebilirsiniz. Bahsettiğim boya gelince elinizdeki yemi programa dahil edip kafa hacmini günde tek öğünde vererek devam edersiniz. Tekrar program yaparız zaten.
Yemleri alırken son kullanma tarihlerine dikkat edin. 1-1,5 seneden aşağı tarihi olan yemi almayın.
Bir süre akvaryuma yemleme dışında yaklaşmayın ki ürkek olanda rahat adapte olsun. Değerinin fazla yemesini engellemek için azar azar verin. Hatta o yedikten sonra yada önce onu akvaryum suyu olan kaba alıp diğerinin beslenmesini bekleyebilirsiniz. Eğer yem yemeden önce alırsanız diğeri yememekte inat ederse bunu içeri alıp yemleri bunun yiyerek öğününü tamamlamasını sağlarsınız. Böylece yem israfı da önlenir. Tersini yapsanız, tok olanı çıkarsanız diğeri gene yemezse yemleri bir süre sonra çıkartıp atmanız gerekir.

Diğer bir konu uv lamba konusu. Bazı lambalar sadece uva içerikli ısıtma lambalarıdır. Bazılarıda uvb+uva içerikli ısıtma yapmayan ışıma lambalarıdır. Sizdeki uva içerikli ısıtma lambası ise derece ile ölçerek mesafeyi ayarlayabilirsiniz. Ancak uvb içerikli olansa arkadaşların dediği gibi ısı vermez ve basit bir soft ısıtma lambası gerekir. Eğer uvb içermiyorsa tabi bu eksikliği gidermek için devit 3 kullanmak gerekirki lamba durumu netleşince kullanma gereksinimine göre bunun kullanım şeklini anlatırım. Bir konuda eğer sizdeki uvb ise gene uygunluğuna bakmak gerekir. Hayvan türüne göre uvb lambalar farklılık gösterir. Geçen bir arkadaşa pet shop çöl hayvanları için üretilmiş uvb ampul vermişti. Bu ampul bizim hayvanlarda kesinlikle kullanılmaz. Yüksek uvb ışını onlara zarar verir.
Yeni ampul kutusunun resmi olursa size tetaylı gereksinimi belirtiriz.

Yem cesitliligi olsun diye reptomin eklenip 4 cm ye kadar raffy p gunlerinin yarisinda verebilirsiniz

Arkadaşlar yardımseverliğiniz için tekrar teşekkür ederim. Anlaşılan tahminimden de çok eksiğim var :( Silis kum yok bende örneğin. Zamanlayıcı ve UV lamba ile ilgili uyarılarınız da önemli. Hepsini hafta sonu halletmeyi umuyorum. Hallettikten sonra foto da ekleyeceğim. Tekrar teşekkürler.

Önemli değil, uv lambanın ne olduğunu belirtmeyi unutmayın. Kontrol edelim.

Emre abi sanirim kullanmissin
Energil ve Royale ek su cekirgelerden kullansam diyorum nasil olur ?

Abi sen Emre abiye sormuşsun ben sana sorayım.Şimdi JBL Aqua Turtle Sun aldım.Güzel mi?Nasıl kullanılır?Altında bir tane tarih var 04.2012 yazıyor tarihi mi geçik acaba?

Cok kaliteli bir urun fakar sana sattiklarinin tarihi nerdeyse bir yil gecmis sakin kullanma bunu

Sende mineral yem yok miydu ki onceden vitamin mi kullaniyodun yani ? Eger oyleyse kullanimi ayni haftada bir gun seklinde

Vardı bitti.Sipariş verdim.Adam bir ay sonra gel dedi.Öyleyse ben bunu gidip hemen değiştireyim bu ne rezillik.Kaşık için sordum.

Urunin icinden ne cikar bilmiyorum hic kullanmadim ama senin kullanicagin sekli ayni dedigim gibi
Mineral gelince ona donersin buda kalir ayrica mazallah ihtiyac falan olursa diye
Aynen hatta biraz azarla istersen

Azarlıcam zaten.Beni tanıyolar.Senin dediğini uygulayalım.Teşekkür ederim.

Kaşık gereksiz. Fazla hayvan varsa yemleri doldurup üzerlerine damlatıp tutmak için. Ama başka işlere yarar belki, dursun.
Canlı çekirgeden mi bahsediyorsun Ali Sarp?

Tabi tarihi geçik olmasıda rezillik.

alisarp, su çekirgesi dediğin su piresidir. o da ufaktır. zaten energil ve royal varsa ekstra proteine ihtiyaç yok.

burcu aman azarlama uygun dille anlat. elin mahkum sürekli gidip bir şeyler alıyorsun.

Sen de haklısın o zaman uygun bir dille anlatayım.Ama normalde kaplumbağaların nasıl yaşayacağını çok iyi biliyorlar.Aceleye geldi de...

Bu su piresini nasıl alıyoruz.

Ya senin resimlerde de gordum sandim abi yanlis mi gormusum tropicalin cekirgesi var bildigimiz cekirge ama su cekirgesi degil
Cem abi onlara ekstra olarak vermiycem zaten bir energil gununde vericem ornegin

Su piresi bu gammarusun diger adiydi sanirim burcu

Ben canli cekirgeden falan korkarim zaten abi :D

Baya aradim ama buldum adini tropical crickets

Geri