Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!
Mas akvaryum paketleyip kargoluyor ama fiyatı önemli tabi. Akvaryum ufak olacağı için otobüsle götürülebilir.
Yaklaşık 60x35x50 civarı bir akvaryumdan bahsetmiyor muyuz yada daha fazla? :D cam olduğu için çok ağır olur diye düşünüyorum açıkçası eve nasıl taşıyacağımız nasıl steril edeceğimizi de düşünüyorum şimdi (annem çıldırdı :D)

İlk seferde akvaryumu nasıl steril etmeliyiz ve ilk su koyarken suyu arıtma yada dinlendirme şansım olmayacak bu durumda sanırım su düzenleyici önermişsiniz başka bir başlıkta bunu nerden temin edebilirim ve nasıl kullanmalıyım?

Resul 2.10 m dip sifonu arattı ama karşıma hep 20-25 cm pompalı modeller çıktı bunlar da olur mu?

Bugün elektrikçileri gezdim ısıtıcı Lamba olarak bulduklarımı aşağı eklicem sizce hangisi uygun olur? Bir de akrobat buldum biraz kısa ama boynu eğilip bükülebiliyor. kitaplarla yükseklik yapıp akrobatın altını bağlayıp dereceye göre ısıyı ayarlamayı düşünüyorum :)

Ekli dosyalar

• 0E84174D-1DED-4E40-9C16-D338C76A456C.jpeg
    0E84174D-1DED-4E40-9C16-D338C76A456C.jpeg
    630.8 KB · Görüntüleme: 7
  • BC4FCCBE-DAD9-4A2A-B0AF-CDAC2E6B65B7.jpeg
    BC4FCCBE-DAD9-4A2A-B0AF-CDAC2E6B65B7.jpeg
    595.1 KB · Görüntüleme: 7
  • DDE38E1A-9A6F-4404-9B76-53692372198E.jpeg
    DDE38E1A-9A6F-4404-9B76-53692372198E.jpeg
    438.7 KB · Görüntüleme: 7
  • 772D6A48-CC3B-4995-85D2-943685E0219C.jpeg
    772D6A48-CC3B-4995-85D2-943685E0219C.jpeg
    746.3 KB · Görüntüleme: 7
28 W olmaz. 42 yada daha iyisi 52 W halojen olacak.

Lambanında mandallısı olacak. Gösterdiğiniz uygun değil.

Bunu buldum ama max 40 W olabilir. 42 W halojen buna uyar. İlerde arıza yaparsa elektrikçide kalın kablo ile 60 W ya dönüştürülebilir. Yine de sorun belki max 60 W güçte olabilir.

Dip sifonu resul değil resun marka.

Su düzenleyiciler netteki petshopların balık bölümlerinde vardır. En iyisi jbl marka.

Akvaryumu olduğu yerde steril edebilirsiniz. Akvaryuma az bir su koyup akvaryuma ait bulaşık süngerine bulaşık deterjanı döküp deterjanlı su ile ovalayın. Su döküp yıkayın. Biriken suyu bardak yada maşrapa ile alıp kalanı temiz bez ile alın. Tekrar su döküp bu şekilde deterjan ve köpük gidene kadar temizleyin. Sonra şebeke suyunu bir miktar koyup yıkanmış (deterjandan arınmış) bulaşık süngeri silikon kenarlarda dahil camı su ile ovalayın. Bu suyuda alın dip sifonu ile boşaltabilirsiniz kovaya, ucundaki yeşil plastiği çıkarın daha iyi çeker. Yine kalanı bez ile çekin deterjan kokusu varsa boş şekilde bekletin koku gidince temiz su doldurup ısıtıcıyı takın su uygun ısıya gelince hayvanı alın.

28 W olmaz. 42 yada daha iyisi 52 W halojen olacak.

Lambanında mandallısı olacak. Gösterdiğiniz uygun değil.

Bunu buldum ama max 40 W olabilir. 42 W halojen buna uyar. İlerde arıza yaparsa elektrikçide kalın kablo ile 60 W ya dönüştürülebilir. Yine de sorun belki max 60 W güçte olabilir.

Dip sifonu resul değil resun marka.

Su düzenleyiciler netteki petshopların balık bölümlerinde vardır. En iyisi jbl marka.

Akvaryumu olduğu yerde steril edebilirsiniz. Akvaryuma az bir su koyup akvaryuma ait bulaşık süngerine bulaşık deterjanı döküp deterjanlı su ile ovalayın. Su döküp yıkayın. Biriken suyu bardak yada maşrapa ile alıp kalanı temiz bez ile alın. Tekrar su döküp bu şekilde deterjan ve köpük gidene kadar temizleyin. Sonra şebeke suyunu bir miktar koyup yıkanmış (deterjandan arınmış) bulaşık süngeri silikon kenarlarda dahil camı su ile ovalayın. Bu suyuda alın dip sifonu ile boşaltabilirsiniz kovaya, ucundaki yeşil plastiği çıkarın daha iyi çeker. Yine kalanı bez ile çekin deterjan kokusu varsa boş şekilde bekletin koku gidince temiz su doldurup ısıtıcıyı takın su uygun ısıya gelince hayvanı alın.
Çok teşekkür ederim :)
Mandallı lambayı mandalından akvaryum camına mı sabitliyoruz? Akvaryum camının kalınlığı ve lambanın plastiğinin sağlamlığına göre bu aniden fırlar mandalı kırılırsa risk oluşturmaz mı?
Ampul olarak şunları buldum hangisini alayım sizce?

İç filtre olarak bunu alıyorum: https://www.gittigidiyor.com/evcil-...mpaign=standard&utm_content=standard&v=1.83.8

Kum olarak: https://www.trendyol.com/vitasand/y...-46346283?boutiqueId=590714&merchantId=134610
yada mailto:/vitasand-dogal-silis-kumu-0-7-mm-8-5-kg-u-31231

(Ürünlere hiç yorum yazılmamış olunca ve daha önceden de aşina olmadığım ürünler olunca sürekli onaylanma ihtiyacı hissediyorum :D)

Yaptıracağım akvaryuma da kuru alan olarak kafamda resimdeki gibi bir şey tasarladım. Şeklen böyle ama kenarlarının sivri olmamasını istiyorum umarım yapabilirler. Kuru alanın üstüne de vitasand mi döşemeliyim? Bir de bu şekil bir kuru alana sahip akvaryumun da cam kalınlığı 8mm kuru alan kalınlığı 6 mm mi olmalı?

Ekli dosyalar

• IMG_8903.jpg
    IMG_8903.jpg
    243.4 KB · Görüntüleme: 11
Mandallı lambayı cama yapıştırıyoruz. Mandalı çok gerdirmezseniz kırılma ihtimali olmaz.

Ampulde osram hariç diğerleri uygun.

Kum ve filtre tamam.

Kuru alan böyle olacaksa biraz yüksekte olmalı. Gerekirse cama dışarıdan mukavva kartonu paket bandı ile yapıştırıp yükseltirsiniz. Cam yanlarını zımparalayıp keskinliğini alsınlar. Üstüne ve rampayı da kaplayacak biçimde tek parça benim kuru alandaki paspastan kesip koyun. Yalnız kayıp düşmemesi için alan çevresine paspas kalınlığında camı yükselti yapıp, bunun içine oturtacaksınız böylece paspas kayıp aşağı düşmez. mesela kenarlara dikey olarak 1 cm'lik olabilir. Bunun üstünü de yine zımpara yapsınlar. Hayvan üstünden atlarken kabuğu çizilmesin. Ben ek olarak bu cam yanlarına rampa camı yanları da dahil silikon ile geçmiştim. Hayvan çarparsa silikon darbeyi ve deri kabuk çizilmesini önlüyor. 6 mm yeterli olur. Ama alttan bir ayakla destek iyi olur.

Sizin alana tekrar tekrar bakıp takdir ediyorum gerçekten çok başarılı ve her ayrıntısını çok güzel düşünmüşsünüz :) Paspasın kayacağını düşünmemiştim doğru söylüyorsunuz kenarlara yükseltiyi özellikle belirteyim camcıya. Paspas için ne kullandınız? Delikleri biraz gözümü korkuttu acaba tırnakları takılır mı altını çizer mi falan diye böyle bir ihtimal var mı yoksa ben fazla mı pinpirikliyim? :D
Ve ortalama boyu 30-35 eni 50-55 yada 60 yüksekliği de 50-55 bir akvaryum için sizce kuru alanı hangi seviyede ve hangi ölçülerde kullanmalıyım?
Ayakla destek derken nasıl bir malzemeden bahsediyorsunuz camcıya nasıl tarif etmeliyim?

Okuduğum yorumlara göre herkesin kaplumbağası yeni alana adapte olmaya çalışırken baya bi kafasını çarpmış yolu şaşırmış rampadan inmemiş falan. Kuru alanı belirginleştirmek ve camın yanıltıcılığını önlemek için kuru alan camını cam filmiyle kaplamak güzel bir fikir mi sizce?

Bir de filtreyi şimdi sipariş verdim, kullanmaya başlarken zaten videoları açıklamaları okuyarak başlarım ama ilk kez kullanacağım başka hangi ekipmana ihtiyacım var bilmiyorum bu filtrenin haricinde zeolit, sera crystal clear yada elyaf satın almam gerekir mi?

Son düzenleme:
Sizin alana tekrar tekrar bakıp takdir ediyorum gerçekten çok başarılı ve her ayrıntısını çok güzel düşünmüşsünüz :) Paspasın kayacağını düşünmemiştim doğru söylüyorsunuz kenarlara yükseltiyi özellikle belirteyim camcıya. Paspas için ne kullandınız? Delikleri biraz gözümü korkuttu acaba tırnakları takılır mı altını çizer mi falan diye böyle bir ihtimal var mı yoksa ben fazla mı pinpirikliyim? :D
Ve ortalama boyu 30-35 eni 50-55 yada 60 yüksekliği de 50-55 bir akvaryum için sizce kuru alanı hangi seviyede ve hangi ölçülerde kullanmalıyım?
Ayakla destek derken nasıl bir malzemeden bahsediyorsunuz camcıya nasıl tarif etmeliyim?

Okuduğum yorumlara göre herkesin kaplumbağası yeni alana adapte olmaya çalışırken baya bi kafasını çarpmış yolu şaşırmış rampadan inmemiş falan. Kuru alanı belirginleştirmek ve camın yanıltıcılığını önlemek için kuru alan camını cam filmiyle kaplamak güzel bir fikir mi sizce?

Bir de filtreyi şimdi sipariş verdim, kullanmaya başlarken zaten videoları açıklamaları okuyarak başlarım ama ilk kez kullanacağım başka hangi ekipmana ihtiyacım var bilmiyorum bu filtrenin haricinde zeolit, sera crystal clear yada elyaf satın almam gerekir mi?
https://www.gittigidiyor.com/ev-bah...jen-ampul-2800k-sari-e27-5-adet_pdp_731696382 bir de şu ampulun önceki attığımdan önemli bi farkı var mı fiyatı biraz daha uygun geliyor marka model aynı özelliklerine baktığımda enerji sınıfı D yazıyor sadece

Bu paspas yapı market ve paspas satanlarda rulo halinde satılıyor. Bu üçgen deliklere tırnağını takarak çıkıp iniyorlar. Spagetti makarna gibi olandan almayın ona panik halinde tırnaklarını takıp kırabilir. Plastik çizmez.

Kaplamaya gerek yok ısıtıcı lamba ısısı çıkmasını tetikler. Paspasta belirleyici olur. Paspası silikonlamamanız için o çıkıntı camı önerdim. Bazen kuru alana dışkılayabiliyorlar çıkarıp yıkamak gerekiyor.

Kısa kenarı komple kapasın. 30-35 olan taraf. Yukarıdan 20 cm aşağıdan sabitleyin. Mukavva karton ile gerekirse kaçış yükseltisi artırılır. 60'lık kanatta 20 cm'yi aşmayın. Rampa aşağı tabana inmesin sadece 15 cm'den kısa olmamak kaydı ile 10 cm'lik kısım su içinde olsun hayvan üstüne çıkıp oradan kendini iterek yukarı çıkar.

Elyaf ve crystal clear daha ufak kirleri de çeker, zeolite amonyak ve türevlerini süzer. Bunda ve eğer elyaf alacaksanız ucuz birşey alsanız olur.

Ampul olur. Minimum 40-42 W aralığında olsun. Sarı halojen olduğunu bilmiyordum. Sarı ışık daha yumuşak olur hayvanın gözünü almaz.

Zeolite ve elyafı bir arada kullanabilir miyim? Ve bunları iç filtreye mi koyacağım?

Filtrenin haznesine koyacaksınız zeolite filtre torbası yada naylon çorap içinde motor tarafına onun üstüne de elyaf konacak. Elyafın rengi dönünce çıkarılıp pis kısmı koparılıp eksilen kadarını ekleyerek fazla elyaf ziyanı önlenir.

Filtrenin haznesine koyacaksınız zeolite filtre torbası yada naylon çorap içinde motor tarafına onun üstüne de elyaf konacak. Elyafın rengi dönünce çıkarılıp pis kısmı koparılıp eksilen kadarını ekleyerek fazla elyaf ziyanı önlenir.
suanda tüm bunlar bana çok yabancı geliyor ama filtre elime geçtiğinde daha net anlayacağım sanırım. Elyafın çok çeşiti varmış şöyle bir şey buldum ama özelliklerinde dış filtre yazıyor fark eder mi? https://www.gittigidiyor.com/evcil-hayvan/sera-elyaf-akvaryum-filtre-malzemesi-50-gr_pdp_721748013
Bir de 2 akvaryum için ortalama ne kadar gider 50 gr'lığı? Daha fazla mı sipariş etmeliyim en baştan?
Zeolite de şunu buldum:

Bir de camcıya istediğim akvaryumu resim ve açıklamalarla anlattım (aşağıdan 30. cm'de kuru alan var kuru alanın da 15 cm yokuşu var ama yokuş yere değmiyor) Yokuşa kaplumbağalarımın başının çarpabileceğini söyledi. Aynı şeyi bende düşündüm aslında bu bana da riskli geliyor özellikle de yerden başlamadığı için tam yüzerlerken kafaları çarpmaz mı? Ve cam olduğu için de biraz riskli olabilir gibi geldi şekil olarak veya madde olarak alternatif arıyorum ama henüz bulamadım sizin bir fikriniz var mı nasıl bir çözüm bulabilirim buna?

suanda tüm bunlar bana çok yabancı geliyor ama filtre elime geçtiğinde daha net anlayacağım sanırım. Elyafın çok çeşiti varmış şöyle bir şey buldum ama özelliklerinde dış filtre yazıyor fark eder mi? https://www.gittigidiyor.com/evcil-hayvan/sera-elyaf-akvaryum-filtre-malzemesi-50-gr_pdp_721748013
Bir de 2 akvaryum için ortalama ne kadar gider 50 gr'lığı? Daha fazla mı sipariş etmeliyim en baştan?
Zeolite de şunu buldum:

Bir de camcıya istediğim akvaryumu resim ve açıklamalarla anlattım (aşağıdan 30. cm'de kuru alan var kuru alanın da 15 cm yokuşu var ama yokuş yere değmiyor) Yokuşa kaplumbağalarımın başının çarpabileceğini söyledi. Aynı şeyi bende düşündüm aslında bu bana da riskli geliyor özellikle de yerden başlamadığı için tam yüzerlerken kafaları çarpmaz mı? Ve cam olduğu için de biraz riskli olabilir gibi geldi şekil olarak veya madde olarak alternatif arıyorum ama henüz bulamadım sizin bir fikriniz var mı nasıl bir çözüm bulabilirim buna?
yada şöyle bir şey yapayım. Bu videoyu ilk başta izlemiştim aslında bana çok zor ve karışık gelmişti ama şimdi son birkaç gündür o kadar çok şey düşünüyorum o kadar çok kafamda kuruyorum planlıyorum ki. Bunu yapması yada yaptırması daha kolay geldi alan olarak da artısı olur sanırım yokuş olmayacağı için yüzmeye daha geniş alan olur. Bu alanın hemen altına kadar da su doldurmam gerekiyor tabii umarım çıkabilirler

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zeolite'in fiyatı gayet uygun alabilirsiniz. Elyafta ucuz birşey alın. En az 250 gram. Bunu kopararak yada makasla kesip koyacaksınız. Dış filtrede sepet genişliğinde kesip koyarız. İç filtrede yumak şekilde koyduğumuz için sorun değil. Yalnız çok sıkı biçimde tıkış pıkış olmasın. Su rahat geçip süzülsün.

Kuru alanı su tesisatçısına yaptıracaksınız. Yalnız bunun rampası yok.

O zaman zeolite'i alayım elyaf için biraz daha bakayım. Rampasız ama suyu kuru alanın hemen bitimine kadar yükseltsem çıkamazlar mı? Camdan rampa yaptırmak biraz gözümü korkuttu alternatif düşünüyorum ama bulamadım

Elyaf ucuz birşey alın. Sera jbl pahalıdır.

Üstüne önden 15-20 cm sarkacak kadar benim dediğim paspastan koyarsanız rampa görevi görür çıkarlar.

Bugün bir yerde şöyle bir şey gördüm olur mu diye sormak için fotoğrafını çektim (sizinki bu mu bilmiyorum ama fotoğrafta bana bundan biraz daha kalın/sert havası vermişti) bu baya düz yumuşak bazı evlerde banyolarda falan kullanılan şey. Ama bu olmaz şimdi o zaman heralde dimi? üstüne yapıştırabilirim sarkar da ama su gelince bu hafif olduğu için kaplumbağa gelince çöker.

Bu arada farklı başlıkları da okuyorum sürekli aklıma birkaç şey takıldı.
İç filtre kapanınca kiri bırakıyormuş sanırım olası bir elektrik kesintisi durumunda ne yapacağız? Ups bu durumu kurtarır mı ve şart mıdır alternatifi var mıdır?
İç filtre idrarı süzmeyeceği için sürekli suyu değiştirmek gerekir mi yada iç filtre yerine dış filtre almak daha mı mantıklıdır (35x50x60 olarak düşünürsek)
Amonyak patlaması riski var mı bunu önlemek için ne yapmalıyım? Nasıl anlayabiliriz? Bunların hepsini anneme de ayrıntılı anlatacağım çünkü ben gidince de o bakacak onunda bu konuda pek bilgisi yok o yüzden baya 0, deneyimsiz olarak düşünerek anlatabilirsiniz :D

Ekli dosyalar

• tempImageP9Yobi.png
    tempImageP9Yobi.png
    14.2 MB · Görüntüleme: 4
  • tempImageyJZumK.png
    tempImageyJZumK.png
    12 MB · Görüntüleme: 4
Bu halı kaydırmaz. Bu su emiyor, kuru alan komple ıslanır. Onun için olmaz. Hemde yumuşak.

Elektrik kesintisi olursa içindeki kir mayalanmaya bakteri üretmeye başlar o vakit eğer oradaysanız çıkarıp malzemeleri yıkayın hemen. Evde olmadığınız zamanda olursa zeolite'i yıkayın elyafı atın.

Ups şöyle tüm ekipmanları elektrik dalgalanmasından korur. Ekipmanların gücüne göre bir süre çalışmaya devam eder. Bunun aküsü yeniyse ekipman sayısına göre 15-25 dakika daha çalıştırır. Akü eskidikçe süre kısalır. Bu daha çok ekipmanları korumak için kullanıyoruz. İleri dönük ömürlük akvaryumun büyüklüğüne göre 800 VA ile 1 kVA dan biri tüm ekipmana yeterli geliyor. Ama tunçmatik gibi akım korumalı çoklu prizde iş görür. Minimum 6 slotlu olsun.

Zeolite kısmen süreyi uzatır. Zeolite'te döngü yapan nitrifikasyon bakterisi oluşursa ki bu ortalama 28 günü bulur. Bu kadar sürede su çoktan sararacaktır. Bir de su klorlu olmamalı klor bu bakterileri öldürür. Hayvanlar büyük akvaryum küçük olduğu için kirlenme çabuk olur. Ama sadece süngerli filtreye göre birkaç gün fazla gider. Ömürlükte uygun filtre malzemeleriyle dış filtre kullanımında 6 ay rahat gider. Tek oldukları için 8 ayı da bulur. Ama akvaryum küçük dış filtrede ona göre olunca ancak 1 ay gidecektir bu da uğraşılacak iş olmaz. Dış filtrelerde ömürlüğe geçince çöp olur.

Su sarardığında zeolite işlevini yitirmiş demektir. O vakit amonyak patlaması olmaya yaşanır. O gün suyu yenileme imkanı olmazsa metilenden bir damla damlatsın fazla değil. Fazla olursa biraz su alıp temiz su eklesin. Bakteriyel enfeksiyonlara karşı haftada iki defa yada 3 günde bir bir damla damlatsın. Bunda Contra-ichthyo, deep fix dezofix veya deep fix dezopur'dan biri olur.

Anneniz dış filtre işi ile uğraşamaz. Temizliği saatleri alıyor.

O zaman yokuş niyetine sarkıtacağım için plastik bakayım. Yada kuru alan gibi pvc ler ile ufak bir yokuş da yapabilirim ama kuru alana monte edilebilir mi bilmiyorum bunu yapacak kişiye sormam lazım.
Sağlıklı olması için ortalama elimizden geldiğince ne kadar günde bir değiştirmeliyiz? Gözle görülür bir sararma olduğunda mı yada bunun hiç yaşanmaması için ne kadar sürede bir? Bir de akvaryum suyunu değiştirmeyi de sormak istiyorum bunu akvaryum yapıldığında ayrıntılı öğrenirim diye düşünüyorum ama akvaryum olduğu yerde dururken dip sifonu ile yerdeyi kovaya suyu boşaltma şeklinde değil mi? Yani çok meşakkatli bir iş değildir heralde?
Bakteriyel enfeksiyonlara karşı haftada iki defa yada 3 günde bir dediğiniz de, metilen değil mi? Biz daha önce hiç kullanmadık bilmiyorum, kullanmadığım şeylere de hep çekinerek korkarak yaklaşıyorum o yüzden ne derseniz öyle yapacağım.
Bir de suyu klordan arıtmak için ben Brita tarzı arıtıcılardan kullanırım diye düşünmüştüm ama şimdi bakınca farkettim bunlar tabii sürahi boyutunda bizim alana çok az gelir. Ne yapabilirim su konusunda?

O zaman yokuş niyetine sarkıtacağım için plastik bakayım. Yada kuru alan gibi pvc ler ile ufak bir yokuş da yapabilirim ama kuru alana monte edilebilir mi bilmiyorum bunu yapacak kişiye sormam lazım.
Sağlıklı olması için ortalama elimizden geldiğince ne kadar günde bir değiştirmeliyiz? Gözle görülür bir sararma olduğunda mı yada bunun hiç yaşanmaması için ne kadar sürede bir? Bir de akvaryum suyunu değiştirmeyi de sormak istiyorum bunu akvaryum yapıldığında ayrıntılı öğrenirim diye düşünüyorum ama akvaryum olduğu yerde dururken dip sifonu ile yerdeyi kovaya suyu boşaltma şeklinde değil mi? Yani çok meşakkatli bir iş değildir heralde?
Bakteriyel enfeksiyonlara karşı haftada iki defa yada 3 günde bir dediğiniz de, metilen değil mi? Biz daha önce hiç kullanmadık bilmiyorum, kullanmadığım şeylere de hep çekinerek korkarak yaklaşıyorum o yüzden ne derseniz öyle yapacağım.
Bir de suyu klordan arıtmak için ben Brita tarzı arıtıcılardan kullanırım diye düşünmüştüm ama şimdi bakınca farkettim bunlar tabii sürahi boyutunda bizim alana çok az gelir. Ne yapabilirim su konusunda?
Bir de akciğer enfeksiyonu başlığında okudum.
Sebepleri:

Akciğer enfeksiyonu, kaplumbağanın soğukta kalması yani 28 derecenin altında bakılması sebebiyle, aynı zamanda gündüzleri akvaryumun en an 2/3`ünün kapalı olmaması (sadece ısıtıcı lamba var ise ve 60 W ile ısıtılabiliyorsa veya ortam ısısı genel olarak sıcak ise akvaryum tamamen açık bırakılabilir) ve gece tamamen kapatılmaması sebebiyle oluşur. Vitaminsizlik ve yetersiz UV/güneş de bağışıklık sistemini zayıflatır, böylece kaplumbağaların akciğerleri ve böbrekleri enfeksyonlara açık hale gelir. Kaplumbağanın evde serbestçe dolaşmasına izin verilmesi de enfeksiyon kapmasına nedendir. Bunun yanında kuru alanda bırakılması gerektiği zaman (tedavi amaçlı mesela) yine ısıtma tertibatı olmaz ise akciğer enfeksiyonu oluşabilir.

Yeni alanı yaparken üstünü kapatmayı düşünmedik. Lambam 42W olacak. Böyle bir sıkıntı yaşar mıyım?

Ana iskeleti pvc borudan yaptırıp pvc kapı pencere yapan firmalardan pvc lambri alıp akvaryum silikonu ile iskelete yapıştırabilirsiniz. Lambri birbirine geçmelidir. Silikonu siz alın elemanlar uygun biçimde kesip yapıştırırlar. 2 gün kadar kuruyup sertleşsin kokusu gidince akvaryuma koyarsınız.

Renk hafif sarıya çaldığında suyu yenilersiniz onun harici kirleri toplarken kısmi su değişimi yapıyoruz bu suyun tazeliğini, kalitesini uzatıyor.

Siz zeolite yerine carbon-zeo karışımlı malzeme alın bu daha iyi olur. Hem amonyak ve türevlerini hemde ağır metalleri süzer. Fiyatlarını bilmiyorum ben bir ara fluvalin carbon-zeo malzemesini kullanmıştım.

Başlarda her iş biraz sıkıntılı olur zamanla el yatkınlığı olur, alışırsınız.

Evet metilen 3 günde bir olacak.

Brita sürahi olmaz. Musluk ucuna takılan aparat tipi bir şey alın. Nette örnekler var. Nano porselen su arıtma cihazı diye aratın.

Su kaplumbağalarını akvaryumdan çıkarmıyoruz. Akciğer enfeksiyonu sebebi; 1.Dış ortamın haddinden soğuk olması (bu ıslak halde lambaya doğru giderken rampada etkilenmelerine neden oluyor)
2.hayvan alandayken pencere kapı açılmasına bağlı esinti ve cereyanda kalması.
3.Klima açılmasına bağlı esinti ve soğukluk.
4.Suda oluşabilecek ani ısı değişiklikleri.
5.Hayvanın balkon vs. dışarı çıkarılması sebebiyle esintiye maruz kalması.

Bunlara dikkat edilecek. Uygun sistemde hayvan hasta olmaz. 6 cm'den küçük hayvanlar için ölüm riski yüksektir. Yetişkinler daha kolay atlatır. Ama geç farkedilip son evreye girdiğinde yetişkinlerde tedaviye cevap veremiyebilir. Burada son evrede gelen 3 yetişkin kaplumbağayı kaybettik.

Suyu nasıl yeniliyoruz? Akvaryumu yan yatırıp dökmüyoruz değil mi, dip çekim sifonuyla suyun tamamını çekebilir miyiz? (akvaryum çok ağır olacak çünkü onun korkusu sindi :D) ve akvaryum suyu değişirken kaplumbağaları sudan çıkartıp farklı bir kaba mı koymamız gerekiyor?

Fluval carbon-zeo şeklinde arattım birçok sitede yok görünüyor gittigidiyorda buldum farklı çeşitleri var: https://www.gittigidiyor.com/arama/?k=fluval karbon bizim filtremize hangisi olur? (Sabonun önerdiğiniz iç filtresini aldım)

Ve bununla beraber yine elyaf kullanıyorum değil mi? Benim bu filtre ve filtrenin içine konacaklar hakkında hiçbir fikrim yok kullanırken öğreneceğim ama şimdi siz ne derseniz onu alacağım.

Arıtma cihazı için de şöyle bir şey düşünüyorum: https://www.hepsiburada.com/sws-por...nte-edilen-su-aritma-cihazi-pm-hrumrshp100213

Isıtma lambasını 7.30-19.30 saatleri arasında açarım diye düşünüyorum. Tabii bu sırada hayvanların davranışı gözlemleyeceğim, ne zaman çıktıklarını saptamaya çalışıcam ama gece haberim yokken biz uyurken suda rahat edemeyip çıkarlarsa diye dkorkuyorum (vücutlarının yere basmamasına alışkın olmadıklarını da düşünerek) . Uyumaları için de ışığı kapatmam lazım ama haberim olmadan gece çıkarlarsa üşütürler diye korkuyorum, siz ne düşünüyorsunuz?

Son olarak akvaryum ve kuru alanla ilgili defalarca fikir değiştirdim ama son olarak şöyle bir şeyde karar kıldım. Resimdeki gibi kendisi ve rampası camdan (kuru alanın ve yokuşun üstünü de ordaki gibi yapay çim yapabilirim bunu danışacağım) kuru alan ama o rampa kısmının kenarı beni çok huzursuz etti üstüne silikon geçsem de içim rahat etmeyecek o yüzden kuru alanı zaten kısa alanı boydan boya (35 cm) alacak şekilde planlamıştık, rampasını da boydan boya (35 cm) yapayım diyorum. Aşağı doğru çok dik olmayacak şekilde 15 cm sarkıtsam yeter heralde. Bu yüzme alanlarını biraz daraltacak ama en azından kafalarını çarpma ihtimali doğuracak sivrilik olmaz. Ama buna bağlı olarak uzun kenarını biraz daha uzatsam iyi olur diye düşünüyorum. Akvaryumun büyüklüğü annemi çok korkuttu nasıl taşıyacağız, temizleyeceğiz, çok ağır olacak diye.
Ben şöyle bir şey düşünüyorum. Benim kaplumbağalarım yıllardır (ne yazık ki) derin suda hiç yüzmedi. Yaşları büyük ama su boylarını aşmadı hiç. O yüzden alışkın değiller, başta da biraz korkacaklar muhtemelen (içgüdüsel olarak yüzerler ve alışırlar diye düşünüyorum yaş ileri olsa da, böyle olmama ihtimali var mı?) ama bunlardan dolayı alan darlığı ve akvaryum ağırlığından dolayı eğer bir yerden fire vereceksem uzun kenarı uzatıp yüksekliği düşürmek ve kuru alanı da ona bağlı olarak daha aşağıda konumlandırmak daha mantıklı geldi. En 35 boy 60 veya 70 yükseklik de (kuru alanı 25. cm'e koyarsam) 50 veya 55 diye düşünüyorum. Sizce iyi mi? Ve kaplumbağalarımın kabuk boyu yaklaşık 10-11 cm. Kuru alanın eni 35 cm olacak. Boyu kaç cm olmalı sizce? Rampasını da 15 cm düşünüyorum. Aşağıda kare bi akvaryumun resmini atacağım aklımdaki kuru alanın ondan tek farkı, kenarındaki sivriliklerin riskini önleme amacıyla rampasının da boydan boya olması.

Ekli dosyalar

• tempImageVQ6s40.png
    tempImageVQ6s40.png
    13.4 MB · Görüntüleme: 10
  • tempImageDFpoav.png
    tempImageDFpoav.png
    9.5 MB · Görüntüleme: 10
Geri